| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Akcja policji na Pogorii 4

Wszelkie informacje związane z obcowaniem z wodą.

Akcja policji na Pogorii 4

Postprzez marcel » 2 lipca 2016, o 14:50

Cześć.

Informacyjnie : na Pogorii 4 jest jakaś 'zmasowana' akcja policji. Kontrolują chyba wszystkich i wszystko co się da na wodzie i jej pobliżu. Sprawdzają uprawnienia, kamizelki i czy ktoś się nie kąpie. Golasy z plaży nudystów musiały się ubrać, między nimi kręcił się jakiś mundurowy.
Co ciekawe, wlepiają mandaty jak leci. Para która schodziła z wody tuż przede mną, dostała 500 za brak jednej kamizelki. Pouczenie w ogóle nie
wchodziło w grę. Jeden sternik na skuterze też został odholowany, ale nie wiem czy i ile dostał.
Zastanawia mnie czy płetwonurkom też się dostał program 500+ w promocji i co z quadami na wschodnim brzegu.
marcel

Images: 0
Dziękował/a : 90
Dziękowano: 311
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Re: Akcja policji na Pogorii 4

Postprzez drawa » 3 lipca 2016, o 07:07

Ogarnęła ichnich gorączka przedstartowa przed wizyta Franciszka. ihmo w Krakowie podpali statek wycieczkowy :mrgreen: :!:
drawa

Images: 14
Dziękował/a : 60
Dziękowano: 189
Dołączył/a: 31 maja 2013
Sprzęt: Forum Spływy Pontony

Postprzez sebajedrzejczak » 9 listopada 2017, o 14:08

Czy w tym roku też była zorganziowana taka akcja przez policje? Ja nigdy nie spotkałem się z czymś takim, żeby policja sprawdzała czy inni mają kamizelki.
sebajedrzejczak
nowy użytkownik, bez *

Dziękował/a : 0
Dziękowano: 0
Dołączył/a: 24 grudnia 2015
Sprzęt: kajak

Postprzez Sikor » 9 listopada 2017, o 14:33

Akcyjność w działaniu może świadczyć o naciskach z zewnątrz :mrgreen: :lol:

Ale co by o tym nie myśleć :|to kamizelkę trzeba mieć :m_:
Krótko i na temat.
Grupa Kajakowa "MENAŻA 07"
Sikor

Dziękował/a : 127
Dziękowano: 247
Dołączył/a: 16 października 2014

Postprzez marcel » 9 listopada 2017, o 15:39

Okazało się że to nie były naciski tylko powypadkowa gorliwość. Dzień wcześniej utopił się wędkarz, który wszedł do wody goniąc za odpływającym pontonem. Człowieka znalezli dopiero rano, a potem to już poszla akcja prewencyjna.
marcel

Postprzez Sikor » 9 listopada 2017, o 18:46

No właśnie :( Z wodą nie ma żartów, to żywioł.
Krótko i na temat.
Sikor

Postprzez marcel » 9 listopada 2017, o 19:23

Na P4 były trzy śmiertelne wypadki.
Kilkuletnia dziewczynka, której rodzice nie dopilnowali. Poszła kawałek za daleko
Ornitolog amator który trafił w kurzawkę. Fotografował ptaki wieczorem, wszedł do wody i miałki grunt go uwięził.
No i ten wędkarz. Po wieczorno-nocnym łowieniu, zwijali sprzęt i uciekł im ponton. Jak stał w ubraniu i gumiakach poszedł za nim.

Na P4 da się bezpiecznie pływać, pod warunkiem że ktoś pływa. Najbardziej ryzykują ci którzy nie umiejąc pływać, brodzą wzdłuż brzegu. Skoki głębokości na akwenie są bardzo duże. Zmiana z 1m na 5m, na dystansie poziomym metr-półtora to norma - takich miejsc są dziesiątki. Najbardziej stromy stok jest na zachodnim brzegu, na wprost parkingu. Głębokość zmienia się tam z 20cm do 15m na dystansie metra
Dla brodzących, a nieumiejących lub zbyt obciążonych osób jeden krok może decydować o życiu lub śmierci. Zwłaszcza wieczorem lub w nocy.
marcel

Postprzez Sikor » 10 listopada 2017, o 16:42

Czyli jest to niebezpieczny zbiornik. W takim razie pouczenia i informowanie o zagrożeniach a nie mandaty mogą zapobiec nieszczęściom.
Krótko i na temat.
Sikor

Postprzez marcel » 10 listopada 2017, o 18:04

Tak, dla nieumiejących pływać zbiornik jest bardzo niebezpieczny. Niestety zarządca czyli RZGW ograniczył się do wystawienia tabliczek "zakaz kąpieli'", który jest notorycznie i powszechnie łamany. Nie ma opcji, żeby czysty akwen z piaszczystymi plażami, położony w dużym mieście (15 minut rowerem od centrum), był pusty w środku lata.
Tym bardziej że poza takimi akcjami po wypadkach, normalnie Policja Wodna unika pływania w miejscach gdzie kąpią się ludzie. Głównie dlatego że dwie osoby nie poradzą sobie z setkami, jeśli nie tysiącami naruszeń w jednym czasie.
Można było postawić znaki informujące o uskokach pod wodą i palach - są takie. Można by wokół akwenu zamieścić choćby i duże tablice z napisem 'strome dno' albo mapkę batymetryczną dla ciekawskich.
Zamiast tego zakaz i udawanie że to rozwiązuje problem.
marcel

Postprzez Łysy » 10 listopada 2017, o 21:03

Kara za brak kamizelki :shock: To w Polskim prawie jest w ogóle jakiś przepis nakazujący jej używanie podczas uprawiania sportów wodnych? Do tej pory myślałem, że jest to podyktowane jedynie zdrowym rozsądkiem pływającego.
Łysy

Dziękował/a : 121
Dziękowano: 131
Dołączył/a: 01 grudnia 2014
Sprzęt: Gumotex Solar 410c

Postprzez marcel » 10 listopada 2017, o 21:20

Trochę tak, trochę nie.
Generalne przepisy są takie że kamizelka ma być na pokładzie. Młodzi dostali po de, bo nie mieli wogóle kamizelek na pokładzie. Szkoda mi ich było. Kupili kajak (Tahiti), kupili wiosła, na kamizelki najzwyczajniej brakło, a chcieli kajak wypróbować.
Szczególny przypadek, to kiedy na brzegu postawiono znak o obowiązkowym założeniu kamizelki. Tylko że ten znak obowiązuje w zasięgu widoczności i praktycznie nikt go nie używa.

Trzeba pamiętać że przepisy generalne (ustawy i rozporządzenia MSW) to nie jedyne restrykcje. Na swoim terenie, zarządy dróg wodnych mogą dookreślić swoje przepisy. Tym sposobem na Wielkich Jeziorach Mazurskich, windsurferzy muszą mieć kamizelkę na sobie. Wartałoby sprawdzić, bo ja to znalazłem w 2014, a od tego czasu mogli wprowadzić dodatkowe obostrzenia, choćby dla SUP.
marcel

Postprzez Łysy » 10 listopada 2017, o 22:34

Dzięki za informację. Czyli wygląda na to, że pływając kajakiem bez kamizelki jakiś nadgorliwy strażnik teksasu może mi wlepić mandat. Przy obecnej aurze kamizelkę i tak raczej zakładam ze względu na temperaturę wody, natomiast latem przyznaję, że zdarza mi się to dosyć rzadko. Pozostaje mieć nadzieję, że poza pokazówkami jak ta o której piszesz nikt na to nie zwraca specjalnej uwagi.
Łysy

Dziękował/a : 121
Dziękowano: 131
Dołączył/a: 01 grudnia 2014
Sprzęt: Gumotex Solar 410c

Postprzez marcel » 10 listopada 2017, o 22:50

Miej ją po prostu na kajaku. Gdyby strażnik teksasu chciał ci wlepić mandat, że kamizelka nie założona, domagaj się tylko jednego. Na mandacie ma być wpisany dokładny paragraf który jego zdaniem został złamany. Ponieważ takowego nie ma - odpuści. Przerabiałem to już.
Na łódkach, zamiast kamizelki można wozić koło ratunkowe i to też rozwiązuje problem przynajmniej dla jednego załoganta. Na kajaku się niestety koło nie zmieści.
marcel

Postprzez Paveł » 30 lipca 2018, o 11:11

Ostatnio byłem na kajaku na Pogorii 4 jest zastanawiające że żadna służba nie egzekwuje zakazu wjazdu samochodem co roku jest tam miasteczko samochodowe przyczepy parę metrów od brzegu.
Natomiast coraz popularniejsze jest spanie pod namiotem na wyspach i nie było by w tym nic złego gdyby nie syf jaki zostawiają tam nocujący , a jeszcze gorsze wycinanie zdrowych drzew na ognisko ( Ekipa z motorówki miała piłę spalinową coby się nie męczyć). Ogólnie kapitalne miejsce ale udział jednostek spalinowych na wodzie , lądzie , w powietrzu coraz większy.

pozdr.
Paveł
**

Dziękował/a : 1
Dziękowano: 14
Dołączył/a: 27 lutego 2017
Sprzęt: Kajak Górski

Postprzez Paveł » 7 sierpnia 2018, o 07:46

Ciekawe czemu tam tolerowany jest taki stan rzeczy :

http://sosnowiec.wyborcza.pl/sosnowiec/ ... KatLinkImg
Paveł
**

Dziękował/a : 1
Dziękowano: 14
Dołączył/a: 27 lutego 2017
Sprzęt: Kajak Górski

Postprzez marcel » 7 sierpnia 2018, o 15:19

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Zresztą, to nawet wynika z artykułu :(
Aktualny status zbiornika jest taki: zbiornik retencyjny.
Żaglówki I motorówki dozwolone - poza obszarem Natura 2000 (wschodni brzeg)
Kapiel zabroniona.
Biwakowanie zabronione wszędzie.

W praktyce. Poza sporadycznymi akcjami, nic się nie dzieje. Wygląda zresztą że to sytuacja troche wygodna dla wszystkich.
Ludzie mogą sobie poplywać wpław bez tłoku. Quady mają gdzie szaleć, jest gdzie biwakować.
Włodarze wiedzą że plaza na P3 I tak jest przepełniona, więc nie wygodnią ludzi z P4.
Jak przegonią quady z natura2000 to będą mieli z nimi problem gdzie indziej - a tak przynajmniej są z dala od miasta.
Przyczepy w ostateczności by mogły jechać na Przeczyce, bo tam jest infrastruktura, ale za to woda brudna.

Więc byle jak - ale działa.

Co w jakiś przewrotny sposób mnie cieszy, bo jak zaczną pilnować zakazu kąpieli, to będę miał problem z treningami.
marcel

Postprzez McArthur » 8 sierpnia 2018, o 08:30

Zakaz jest kąpieli....

za wikipedią
kąpiel – mycie całego ciała lub zanurzenie jakiejś rzeczy w roztworze odpowiednich związków chemicznych

przy czym Słownik Języka Polskiego definiuje
kąpiel - przebywanie lub zabawa w zbiornikach wodnych dla sportu lub przyjemności

ten sam Słownik SJP definiuje natomiast dalej:
sport «ćwiczenia i gry mające na celu rozwijanie sprawności fizycznej i dążenie we współzawodnictwie do uzyskania jak najlepszych wyników»

więc jeśli pływam w celu rozwijania sprawności fizycznej, ale nie dąże do współzawodnictwa i uzyskiwania jak najlepszych wyników, to znaczy że nie uprawiam sportu. Nie lubię pływać, ale ze względów zdrowotnych i że pływanie dobrze rozwija ogólnie organizm to męczę się dla kondycji. - czyli czym się zajmuje? Przyjemność to nie jest (nie jest to zabawa) ani nie jest sportem (nie współzawodnicze)

Czyli chyba mogę pływać, bo ani się nie kąpie ani nie uprawiam sportu. Nie ja tworzę definicję, więc po prostu korzystam.....zakazu wejścia do wody nie ma. jest tylko zakaz kąpieli :D

To co powyższe, to nie jest żadna wykładnia prawna. Raczej zabawa w skojarzenia i próba rozszyfrowania za co tak naprawdę czasem można dostać mandat a za co nie. Mozna spróbować ;)
McArthur

Dziękował/a : 40
Dziękowano: 284
Dołączył/a: 15 grudnia 2013
Sprzęt: Canoe, Brig 500 50KM

Postprzez marcel » 8 sierpnia 2018, o 12:15

Dobrze kombinujesz, ale byli cwansi. Urzędy gminne/miejskie/wiejskie I nijakie, podejmują uchwały ze na ich terenie zakaz kąpieli jest tożsamy z zakazem wejścia do wody. :( Ogłoszenie takie jest publikowane za pomocą kartki w gablotce w odnośnym urzędzie. Nikt o tym nie wie, ale przepis działa.
marcel

Postprzez RobertP » 8 sierpnia 2018, o 12:48

marcel napisał(a):Ogłoszenie takie jest publikowane za pomocą kartki w gablotce w odnośnym urzędzie. Nikt o tym nie wie, ale przepis działa.

Hmm, nie wiem czy lubicie SF, bo jeden ze słynnych cykli opisuje podobne rozwiązanie.

— Wie pan, w odpowiednim czasie miał pan pełne prawo odwołać się od tej decyzji — odezwał się.
— W odpowiednim czasie?! — wrzasnął Artur. W odpowiednim czasie?! Po raz pierwszy dowiedziałem się o tym wczoraj, kiedy do mojego domu przyszedł robotnik! Zapytałem go, czy przyszedł umyć okna, a on odpowiedział, że nie, że przyszedł zburzyć mój dom. Oczywiście nie powiedział mi tego od razu. O nie! Najpierw przetarł parę okien i zażądał piątaka. Dopiero wtedy mi o tym powiedział.
— Ależ panie Dent, plany były do wglądu w miejscowym biurze planowania przez ostatnie dziewięć miesięcy.
— O tak, wczoraj po południu, jak tylko się o tym dowiedziałem, natychmiast poszedłem je obejrzeć. Nie zadał pan sobie szczególnie wiele trudu, żeby zwrócić na nie czyjąś uwagę, prawda? Na przykład żeby komuś o nich powiedzieć.
— Ależ plany były na wystawie...
— Na wystawie? Aby je znaleźć, musiałem ostatecznie zejść do piwnicy!
— To właśnie dział wystaw. — Z latarką!
— Cóż, pewnie zabrakło prądu. — Schodów też.
— Ale w końcu znalazł pan te plany, prawda?
— O tak! — warknął Artur. — W końcu je znalazłem. Były na wystawie, na dnie zamkniętej na klucz szafki, którą wepchnięto do nieczynnej ubikacji z napisem na drzwiach: Uwaga, zły lampart!

— Ludzie na Ziemi, proszę o uwagę — powiedział głos i było to cudowne.
Absolutnie doskonały kwadrofoniczny dźwięk o poziomie zniekształceń tak niskim, że wycisnąłby łzy człowiekowi o najtwardszym sercu.
— Mówi Prostetnic Vogon Jeltz z Galaktycznej Rady Planowania Hiperprzestrzennego — ciągnął głos. — Jak bez wątpienia wiecie, plany rozwoju odległych regionów Galaktyki wymagają zbudowania hiperprzestrzennej trasy szybkiego ruchu przebiegającej przez wasz system słoneczny i niestety wasza planeta została przeznaczona do zniszczenia. Proces potrwa niecałe dwie ziemskie minuty. Dziękuję za uwagę.
Głos zamilkł.
Przerażenie ogarnęło nic nie rozumiejących ludzi na Ziemi. Strach przesuwał się powoli po zebranych tłumach, jak gdyby ludzie byli opiłkami żelaza, nad którymi przesuwa się magnes. Znowu wybuchła rozpaczliwa panika, lecz nie było dokąd uciekać.
Widząc to, Vogonowie znów włączyli swój nadajnik. Głos przemówił:
— Nie ma sensu okazywać teraz aż takiego zdziwienia. Wszystkie plany i rozkazy zniszczenia były wystawione w waszym miejscowym departamencie planowania na Alfa Centauri, przez pięćdziesiąt waszych ziemskich lat, więc mieliście mnóstwo czasu, żeby wnieść jakąś formalną skargę. Teraz jest o wiele za późno, żeby robić z tego powodu zamieszanie.

Douglas Adams
Autostopem przez galaktykę
RobertP

Dziękował/a : 239
Dziękowano: 94
Dołączył/a: 01 marca 2016
Sprzęt: Gumotex Solar

Powrót do Informacje wszelakie