| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Akwarium, czyli zbiornik wodny w domu

O wszystkim i niczym, ale kulturalnie.

Re: Akwarium, czyli zbiornik wodny w domu

Postprzez miandas » 30 stycznia 2017, o 15:04

Dzięki. Na razie samiec żyje samotnie
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
miandas

Images: 0
Dziękował/a : 1224
Dziękowano: 284
Dołączył/a: 24 czerwca 2015
Sprzęt: Solar 410, OldTown Camden120

Postprzez Marshall » 30 stycznia 2017, o 15:09

Myślę, że da radę.

Ale pamiętaj, że ryba też człowiek i by chętnie czasem coś tam tego...
Marshall

Dziękował/a : 408
Dziękowano: 268
Dołączył/a: 06 czerwca 2013
Sprzęt: canoe

Postprzez hangman » 30 stycznia 2017, o 19:16

Z góry sorry bo na rybkach nie znam się zupełnie (raczej konsument jestem), ale odrobinę liznąłem pszczelarstwa.
Jeśli nowy rój wsypiemy do ula to najprawdopodobniej się zetną w trupa, ale jeśli wsypiemy rój do ula poprzez ochronną
warstwę gazety to pszczoły najpierw muszą przegryź się przez gazetę i ... się do siebie przyzwyczajają.
Może chwilowe zastosowanie w akwarium "strefy buforowej" w postaci siateczki oddzielającej rozwiązałoby problem
stresu spotkania "tubylców" i "gości"?
Świat kręci się dookoła moich marzeń...
hangman

Dziękował/a : 14
Dziękowano: 160
Dołączył/a: 05 lipca 2015
Sprzęt: samoróbki, KL12 itp, Nomad

Postprzez miandas » 30 stycznia 2017, o 19:38

Pomysł dobry. Tymczasem widzę, że mój bojownik ma się kiepsko. Opada na dno i nie wykazuje żadnej chęci do życia. Nie żre i w ogóle wygląda jak przez okno.
Raczej będzie zgon.
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
miandas

Postprzez rawa » 30 stycznia 2017, o 21:37

Robiłeś pomiary parametrów wody ?
Chodzi głownie o pH, NO3 i twardość KH GH, te ryby mają specyficzne wymagania może mają "smog".
Sprawdzam co tydzień wodę po podmianie niezależnie od tego co widać.

Polecam testy firmy JBL 6w1 , może nie są super precyzyjne ale potrafią odróżnić wszystkie zagrożenia w 15 sekund jednym zanurzeniem paska.
rawa
Szczęście to nie cel na końcu drogi. Szczęście to droga sama w sobie.
Pozdrawiam wszystich zdrowo szurniętych jak w temacie.
rawa

Dziękował/a : 108
Dziękowano: 215
Dołączył/a: 22 września 2015
Sprzęt: INTEX EX5 modyfikowany GMO

Postprzez miandas » 30 stycznia 2017, o 21:49

Czy są dostępne w "normalnych" sklepach zoologicznych? Pozostałe ryby wyglądają na zdrowe. Są energiczne, żwawe. Chętnie jedzą.
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
miandas

Postprzez rawa » 30 stycznia 2017, o 22:03

Pewnie są dostępne ale i pewno dużo droższe niż w necie podaję przykładowy link z allegro takie opakowanie mam na rok http://allegro.pl/jbl-test-paskowy-6w1- ... 23224.html
U ryb z objawami na ogół jest już za póżno .

pozdrawiam
rawa
rawa

Postprzez miandas » 30 stycznia 2017, o 22:21

Dzięki. Skorzystałem z linku i nabyłem. Inna sprawa, jak dużo będę w stanie zrobić, będąc świadomy. Marnie to widzę.
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
miandas

Postprzez McArthur » 31 stycznia 2017, o 00:08

miandas napisał(a):Pomysł dobry. Tymczasem widzę, że mój bojownik ma się kiepsko.

hm, włącz napowietrzanie i podmień tak 50% wody profilaktycznie, co?
McArthur

Dziękował/a : 33
Dziękowano: 243
Dołączył/a: 15 grudnia 2013
Sprzęt: Canoe, Brig 500 50KM

Postprzez Marshall » 18 stycznia 2018, o 13:46

Ha!!

We fabryce sobie postawiłem 25l na biurku! Drugi miesiąc leci..

Obrazek
Marshall

Postprzez peterka » 18 stycznia 2018, o 14:13

U mnie w pracy jest akwarium 40l półkoliste, glonojad o imieniu Glonisław i ...ze sto sztuk rybek,rybeniek,krewetek itp. Ostatnio kolega przyniósł dużego raka. Żeby mu smutno nie było dostał wspomnianego Glonisława do towarzystwa. Puki co się nie oddzywają.
,,Płynie sie po to - żeby płynąć" R.Polański ,, Nóż w wodzie"
peterka

Dziękował/a : 476
Dziękowano: 466
Dołączył/a: 09 sierpnia 2014
Sprzęt: Solar 410c twist 2 helios1

Postprzez rawa » 18 stycznia 2018, o 15:43

peterka napisał(a):U mnie w pracy jest akwarium 40l półkoliste, glonojad o imieniu Glonisław i ...ze sto sztuk rybek,rybeniek,krewetek itp. Ostatnio kolega przyniósł dużego raka. Żeby mu smutno nie było dostał wspomnianego Glonisława do towarzystwa. Puki co się nie oddzywają.

W akwarium 40L nie powinno być więcej niż 10 małych rybek przy pełnym wyposażeniu technicznym, jeśli mają mieć jako taki życiowy komfort.
To że dają radę drugi rok nic nie ma do rzeczy, może rak zmniejszy pogłowie.
rawa
rawa

Postprzez peterka » 18 stycznia 2018, o 20:11

Rak żyje w mniejszym akwarium z glonojadem od tygodnia, a małe rybki to mały biznes kolegi, czyli raz są a aż ich nie ma. W domu rybek trzymać nie może ponieważ córka jest alergikiem. Mini raczków było więcej, do czasu ... Faktycznie zaczęły polować na rybki. I olx załatwił sprawę ;)
,,Płynie sie po to - żeby płynąć" R.Polański ,, Nóż w wodzie"
peterka

Dziękował/a : 476
Dziękowano: 466
Dołączył/a: 09 sierpnia 2014
Sprzęt: Solar 410c twist 2 helios1

Postprzez miandas » 18 stycznia 2018, o 21:11

40 litrów to bardzo mało.
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
miandas

Postprzez McArthur » 9 lutego 2018, o 10:00

Rawa, rybko obojętnie czy jest ich 10, czy 20 w akwarium 40l. To nie jest problem.

Akwarium prócz pojemności ma jeszcze wymiary - długość, wysokość i głębokość. Rodzaj ryb dobieramy do długości i wysokości. Ich ilość wg charakteru zbiornika. Urządzenia techniczne winnyśmy dobrać do obciążenia zbiornika.

Jeśli tak dobierzesz ryby to nawet w 25l, możesz mieć 30sztuk ryb, i nie będzie problemu tzw przerybienia (które najczęściej jest synonimem winy braku możliwości utrzymania parametrów). dziś nie ma problemu dobrać kubełek do takiego zbiornika, gdzie umieścisz A520 czy coś podobnego. Dziś nie jest problemem mocne światło, które też "filtruje" wodę - bo wspomaga szybkość wzrostu roślin, co oznacza braki w makro składnikach w akwarium nie raz i trzeba jeszcze dodatkowo nawozić. Dziś łatwiej o drobne ryby np Rasbora espei, maculata, drobniczka jendnodniówka itp. Doskonałym przykładem jest bojownik. Ryba stosunkowa duża, ale z powodu swojego charakteru, bez problemu do utrzymania w malym zbiorniku.

Należy rozróżnić charakter ryb, że przy tej samej ilości 1 cm/1l obciążenie jest diametralnie rózne np. 15cm neona innesa = 1cm brzanki sumatrzańskiej. Pomijając już samą kwestię masy ryby czyli 1g neona kontra 1g brzanki, uwzględnić należy inną przemianę materii u większości kosączowatych a karpiowatych czy piękniczkowatych..... - te i kilka innych czynników wpływa na możliwość utrzymania małego zbiornika.

Określenie że 1cm ryby na litr, itp .to level 1 w akwarystyce.
McArthur

Postprzez Marshall » 9 lutego 2018, o 11:11

Obecnie fabryczne akwa..

Obrazek
Marshall

Postprzez rawa » 9 lutego 2018, o 11:28

McArthur napisał(a):
Jeśli tak dobierzesz ryby to nawet w 25l, możesz mieć 30sztuk ryb, i nie będzie problemu tzw przerybienia ,

W akwarium 25l normalnie urządzonym, wody jest pewnie mniej niż 20l , wg wielu autorytetów akwarystyki najniższy przelicznik dla mniejszych ryb to 1,5 l/cm a nie 1l/cm.
Pojemność zbiornika podaje się na podstawie wymiarów zewnętrznych.

Ile ryb znajduje się w akwarium ? - Podstawowa zasada: przy 2 do 5 cm długości ryby w akwarium 1,5 litra na każdy centymetr, przy długości 5 do 9 cm długości ryby w akwarium na każdy cm powinny przypadać 2 litry wody, przy długości 9 do 13 cm na każdy cm powinny przypadać 3 litry wody, a w przypadku ryb większych o długości ponad 14 cm - 4 litry wody na każdy centymetr ciała ryby.

żródło : http://zoofish.prv.pl/porady/lepiej.html

Neon Innesa jedna z mniejszych ryb akwariowych dorasta do 4 cm, kupujemy 1-1,5cm
Już w chwili zakupu 10 sztuk o długości 1,5cm wykorzystujemy limit objętości zbiornika 25l wg wzoru 10*1,5*1,5 = 22,5l
Docelowo 10 sztuk po 4cm * 1,5l to wychodzi 60l a Ty piszesz o 30 sztukach w 25l, dodam jeszcze że być powinna tzw. objętość buforowa.
Zupy rybnej nie lubię jeść ani na nią patrzeć.
Ryby hoduje od 40 kilku lat i zostaję przy swoim zdaniu.
Będzie to również lepszy wybór dla każdegp kto zaczyna przygpdę z akwarystyką.

Obrazek

Tu też wygląda na przerybienie ale tak nie jest 720l i 2m długości i do papugi przywarły wszystkie
rawa
rawa

Postprzez McArthur » 9 lutego 2018, o 20:12

Widzisz. JA podobnie 40 lat zajmuje się akwarystyką w tym 15 lat "naukowo" .
Najpierw technikum rybackie a potem studia z technologią wody. A tzw autorytety akwarystyczne.... narzucany przelicznik 1 cm/1l, a jak sam podajesz dla siebie przyjmują dopuszczalne większe zagęszczenie 1,5cm/1l - czyli więcej ryby w jednym litrze. A i tak sami nie stosują się do tego przelicznika.

Przykład:
Obrazek

czy hodowle, gdzie jakość wody przecież musi być zapewniona na najwyższym poziomie - bo szybki wzrost ryb, chęć do rozmnażania wprost wynika z doskonałych parametrów środowiska:
Obrazek

Jak widzisz standardy są podwójne. Stąd ja zdania nie zmienię że przelicznik ten jest na level 1. A "zupa" rybna to kwestia gustów a nie wymóg. Nie zawsze jest to związane z wiedza akwarystyczną. Przykład biotop Malawi. Pierwotnie zalecane było silne tzw przerybienie. Potem wzrosły akwaria (czyli min. wymagania dla poszczególnych gatunków z 100 cm na 120 lub 150 cm zbiornika) i pojawiła się tendencja odwrotna utrzymania niewielkich haremów, tym 2-3 haremy na akwarium. I co charakterystyczne jest - wciąz modna tendencja do szczątkowego oświetlenia, bo niby w Malawi nie jest konieczne..... a całkowicie sprzeczne z warunkami naturalnymi - czyli mocno prześwietloną wodą i glonami. A obecna tendencje w Malawi to mroczne akwaria skalne, jaskiniowe jak dla ślepczyków. Straszy się, że ryby robią się płochliwe. A nie zauważa się ciągu przyczynowo-skutkowego z nienaturalnie białym podłożem u wielu osób. A przeciez sam, zimą na śniegu jak świeci słonce dostajesz ślepoty "snieżnej" od porażenia oczu światłem, czego nie doświadczasz latem nawet przy bardziej intenstywnym słońcu...

Kolejna sprawa, obecny trend, szczególnie zauważalny w na face - czyli ZAKON RUSZAJACEJ SIĘ TAFLI - bo wbrew fizyce wmawia ludziom że ruch tafli jest skuteczniejszy niż napowietrzanie. Oczywiście te same osoby, równoczesnie twierdzą, że to napowietrzania jest groźniejsze bo skuteczniej pozbywa się CO2 z wody. ta sama grupa gdy ryba jest chora i podnoszą temperaturę to bezwiednie zalecają napowietrzanie..... Ale zakon swoje prawa ma i niepopularne jest chwalenie się napowietrzaniem wody, i jest piętnowane niezależnie od rodzaju akwarium.

W akwarystyce roślinnej długo nie było podziału, aż wreszcie D. Walstad dokonała podziału akwariów roślinnych na LT i HT, odtąd wiele osób zaczęło zauważać, że obydwa sposoby prowadzenia zbiorników, mają rację bytu, to że się róznią. Podobnie jest z rybami, choć tu jeszcze nikt nie dokonał takiego podziału co do sposobu. Tu panuje dużo większy konserwatyzm. I na tym polu pojawia się więcej niezgodności, sprzecznych nieraz zasad a wynikających z niezrozumienia obrania innej ścieżki utrzymania, której efektem jest to samo, piękne zdrowe ryby. Zwróć uwagę tendencje z HT - piasek? niemożliwe by rośliny rosły w piasku i bez dozowania CO2 :D... a sama natura przeczy takim tezom. Ale to niewygodna prawda, bo wielu osobom brak argumentów do wyjaśnienia dlaczego tak jest :D

A obecne akwaria morskie? HT
Obrazek

przecież taki koral, to jak ryba, jest zwierzęciem, też obciązą wodę. Ktoś powie, że żywa skała to taki filtr........ no ba, rośliny w akwarium też podobną funkcję pełnią. Zawsze można też rośliny utrzymywać w odrębnym akwarium i mieć na wspólnym obiegu wodnym z akwarium gdzie produkcja NO3 jest większa vide refugium (bo w morksim dominują glony, a nie typowe rośliny). W morskim problem obciążenia dokonuje filtracja mechaniczna w dużej mierze i chem. - bo to taniej wychodzi niż podmiana, ktora w słodkim w dużej części jest tańsza niż dobrana filtracja. Choć i wokół tego powstała mnóstwo legend podmieniać czy nie, z dziwnym dla mnie pominięciem istoty tej czynności. Ale dla level 1, nie ma wyjścia, podmiana jest święta.

etc etc.... wybacz, musiałem :mrgreen:
Będzie to również lepszy wybór dla każdegp kto zaczyna przygpdę z akwarystyką.

to co powtarzam, te wskaźniki sa właśnie dla level 1 akwarystyki :D
McArthur

Postprzez rawa » 10 lutego 2018, o 09:44

Nic do wybaczenia nie znalazłem, ciekawe co powiesz o posiadaczach akwarium holenderskich (bez ryb z pięknymi roślinami).
To wielkie szczęście że wiedza akwarystyczna jest tak różnorodna, ja wolę się nie zastanawiać na którą rybę patrzę :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 10 lutego 2018, o 10:24 przez rawa, łącznie edytowano 1 raz
rawa
rawa

Postprzez McArthur » 10 lutego 2018, o 10:07

rawa napisał(a):Nic do wybaczenia nie znalazłem, ciekawe co powiesz o posiadaczach akwarium holenderskich (bez ryb z pięknymi roślinami).
To wielkie szczęście że wiesza akwarystyczna jest tak różnorodna, ja wolę się nie zastanawiać na którą rybę patrzę :lol:

ja tu nie widzę sprzeczności. Ale to co podajesz odnosi się do gustów a nie wymagań ryb czy roślin. Całe te nowoczesne aktywne podłoża - są sztuczne, bo nie występują w środowisku naturalnym. W zbiornikach HT osiągnięto coś, co w dawnym hollendrze byłoby nie do pomyślenia - rozbito problem alleopatii, zmniejszono go do minimum. W akwariach LT, typowym Hollendrze - tą kwestię trzeba było uznać i pogodzić się.

Zobacz, ile pieknych zbiorników powstaje, jednakże ich wystrój, dopasowania ma sie nijak do wymagań ryb. Słynne "Amano":
Obrazek
czy
Obrazek

jak tu się ma biotop neona to tego zbiornika? Absolutnie nic. To akwaria skupiające się na roślinach i ich wymaganiach. Ryby są tylko dodatkiem. A na forach Malawi/Tanganika by Cię pokroili za nie biotopowość. Przy czym ta biotopowość określana przez malawistów też wynika z ich upodobań a nie odzwierciedlenia często stanu faktycznego (akwaria jaskinie).

A wszystkie style japońskie? Ogólnie odzwierciedlają krajobraz na lądzie a nie środowisko naturalne..... Tak więc można czytać co takie autorytety jak Amano mówią, ale by dobrze to zrozumieć należy też powody którymi się kierują dążąc do celów.

W takich rośinniakch nikt nie szuka równowagi z rybami, zbiorniki się nawozi, jest aż nienaturalnie gęsto od roślin. Więc dlaczego nie może być od ryb? może, to tylko kwestia gustu. W jednym i drugim przypadku idzie tylko o spełnienie wymagań gatunkowych. Jak i rośliny miały ile trzeba podłoża, światła, tak dla ryb tylko uwzględnić należy przestrzeni, ruchu wody - a dla nichc wszystkich odpowiednie parametry....
McArthur

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hyde Park