| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Blizny - sposoby na gojenie się ran, łagodzenie blizn.

Wszystko o apteczce, lekach, leczeniu w terenie itp.

Blizny - sposoby na gojenie się ran, łagodzenie blizn.

Postprzez ra_dek » 3 listopada 2013, o 12:37

Zakładam taki temat bo akurat mam potrzebę ładnie zabliźnić dość poważną bliznę na ręce młodego. Wiem że są różne domowe często b. dobre sposoby, może ktoś coś wie.
Oczywiście każdy podróżnik i wodniak, w szczególności facet, dopiero z okazałą blizną wygląda wiarygodnie ale...
ra_dek

Images: 147
Dziękował/a : 2913
Dziękowano: 581
Dołączył/a: 28 maja 2013
Sprzęt: ponton z Intexu

Re: Blizny - sposoby na gojenie się ran, łagodzenie blizn.

Postprzez dar_ek » 3 listopada 2013, o 13:58

ra_dek napisał(a):Zakładam taki temat bo akurat mam potrzebę ładnie zabliźnić dość poważną bliznę na ręce młodego. Wiem że są różne domowe często b. dobre sposoby, może ktoś coś wie.
Oczywiście każdy podróżnik i wodniak, w szczególności facet, dopiero z okazałą blizną wygląda wiarygodnie ale...

Córka, lekarz in spe, proponuje Bliznasil, sama używała, tyle że to drogi preparat. Działa, potrzeba dużo cierpliwości w stosowaniu, ale szału nie ma. Na poważne i stare blizny tylko laser pomaga.
Głęboka rzeka nie huczy - przysłowie greckie
dar_ek

Dziękował/a : 11
Dziękowano: 109
Dołączył/a: 11 czerwca 2013
Sprzęt: czym się da, przeważnie kanu

Postprzez Mat » 3 listopada 2013, o 21:43

Na trudne gojenie się ran mogę polecić Argosulfan. Co prawda jest to krem na oparzenia i odparzenia, ale w razie czego można go zastosować na trudno gojącą się ranę. Na oparzenia działa jak ręką odjął :D
Co do innych zastosowań to z uwagi na obecność soli srebrowej działa silnie antybakteryjnie. No i może mieć skutki uboczne, jak wszystko zresztą.
Mat

Images: 0
Dziękował/a : 63
Dziękowano: 232
Dołączył/a: 08 sierpnia 2013
Sprzęt: nifty 385, adventure plus

Postprzez ra_dek » 4 listopada 2013, o 15:28

Dziękuje za rady, wszystkie specyfiki sprawdzę i przemyślę. A teraz, nie gniewajcie się, czy ktoś może wie o jakiś sposobach bardziej naturalnych? Mam na myśli zioła, okłady z torfu, itp. Zapomniałem napisać że chodzi o bliznę pooperacyjną, szytą, kilka szwów, niestety w bardzo widocznym miejscu :|
ra_dek

Images: 147
Dziękował/a : 2913
Dziękowano: 581
Dołączył/a: 28 maja 2013
Sprzęt: ponton z Intexu

Postprzez Mat » 4 listopada 2013, o 23:58

Jeśli chodzi o medycynę ludową to jeszcze moja babcia stosowała (również wobec mnie) okłady z babki i żywokostu. Stosowali to również rycerze. No i warto wspomnieć o jeszcze starszej pajęczynie z przeżutym chlebem mającym działanie ala penicylina.
Do tych pierwszych sposobów to ostatnio oglądałem program niemiecki o odtwarzaniu życia średniowiecznego, gdzie bawili się m.in. w rycerzyków zdobywających zamek. Dwoje z nich odniosło drobne rany i zrobili przy okazji eksperyment. Jeden poszedł do lekarza który opatrzył go po naszemu, a drugi leczył sie okładem z żywokostu. Efekt był taki że rana leczona naturalnie goiła się nieco lepiej i mniej bolała.
Mat

Dziękował/a : 63
Dziękowano: 232
Dołączył/a: 08 sierpnia 2013
Sprzęt: nifty 385, adventure plus

Postprzez Pani Dyrektor » 6 listopada 2013, o 20:56

Dziękuję wszystkim za pomoc. Szukaliśmy u kilku źródeł, najbardziej obiecująca wydaje się roślina o nazwie żyworódka. Kupiliśmy na allegro, na efekty przyjdzie poczekać, napiszę czy i jak działa. Dużo ludzi chwali.
Pozdrawiam Pani Dyrektor
Pani Dyrektor
*

Dziękował/a : 8
Dziękowano: 7
Dołączył/a: 30 października 2013
Sprzęt: raz miękki, raz sztywny...

Postprzez Maga » 19 listopada 2014, o 09:58

Temat odświeżony, to zapytam. I jak sprawdziła się żyworódka? Na bliznę po paskudnym i głębokim otarciu (wywrotka rowerem na żwirze) stosowałam maść cebulową i faktycznie pomogła, ale podejrzewam, że na blizny pooperacyjne ma za słaby kaliber...
http://panirybka.blogspot.com

Maga w kajaku - mapa

"Teraz prędko, zanim dotrze do nas, że to bez sensu"
Maga

Dziękował/a : 607
Dziękowano: 707
Dołączył/a: 15 lutego 2014
Sprzęt: Helios II

Postprzez peterka » 19 listopada 2014, o 10:31

Ja przy drobnych poparzeniach chemicznych(HCl i Na2Co3) stosuje doustnie wapno w duzych ilosciach.Przyspiesza gojenie się ran.
,,Płynie sie po to - żeby płynąć" R.Polański ,, Nóż w wodzie"
peterka

Dziękował/a : 478
Dziękowano: 468
Dołączył/a: 09 sierpnia 2014
Sprzęt: Solar 410c twist 2 helios1

Powrót do Apteczka