| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

BŁOTNICA

BŁOTNICA

Postprzez Kornelia_G » 11 września 2013, o 15:00

BŁOTNICA – rzeka o długości 26,7 km[1] na Pobrzeżu Szczecińskim w woj. zachodniopomorskim , która wypływa z jeziora Kamienica i uchodzi do jeziora Resko Przymorskie. W wodach rzeki dominuje pstrąg potokowy i troć wędrowna.

Obrazek
Jaz piętrzący na Nowej Błotnicy, foto: JDavid
Na wschód od wsi Trzynik rzeka wypływa z jeziora Kamienica w kierunku północnym, gdzie do Błotnicy uchodzi struga Ołużna. Dalej biegnie na zachód omijając wieś Unieradz i płynie do Nieżyna, gdzie przed wsią odbija na północ. Płynie koło wsi Niemierze oraz Błotnica, gdzie przepływa pod mostem drogi wojewódzkiej nr 102. Następnie przed wsią Stary Borek od prawego brzegu do Błotnicy wpada struga Strużka, która posiada połączenie z rzeką Parsętą poprzez tzw. Wielki Rów. Błotnica dalej płynie na wschód od wsi Nowogardek i Głowaczewo, gdzie uchodzi do niej kanał od Dębosznicy.

Obrazek
Stara Błotnica przed Dźwirzynem, foto: JDavid
Za mostem linii kolejowej nr 402 bieg rzeki został uregulowany. Wody Błotnicy płyną kanałem, nowym korytem (zwanym Nową Błotnicą lub Bagiennym Rowem[2]) w kierunku północno-zachodnim, gdzie znajduje się jaz piętrzący wodę w wałach przeciwpowodziowych. Kanał biegnie na północny zachód, gdzie uchodzi do jeziora Resko Przymorskie. Na wschód od jazu piętrzącego oraz wałów utworzono duże stawy rybne od których odchodzi dawny bieg Błotnicy (zwany Starą Błotnicą[3]). Błotnica biegnie na północ i północny zachód, gdzie przed Dźwirzynem skręca na zachód i uchodzi do Reska Przymorskiego przy stanicy wodnej.

Obrazek
Błotnica w okolicy wsi Błotnica, foto: JDavid

W 1948 roku za ujście rzeki przedstawiono jezioro Resko Przymorskie[4]. Jezioro to posiada bezpośrednie połączenie z Morzem Bałtyckim tzw. przetokę wodną, która według źródeł jest częścią Błotnicy. W 2006 roku Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych za ujście rzeki Błotnicy określiła ujście przetoki do Morza Bałtyckiego. Podobnie na Mapie Podziału Hydrograficznego Polski z października 2007 wykonanej przez Zakład Hydrografii i Morfologii Koryt Rzecznych IMGW na zamówienie Ministra Środowiska RP, przetoka widnieje pod nazwą Błotnica[5]. Na niektórych mapa ciek ten widnieje pod nazwą Kanał Resko.
źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/B%C5%82otnica_(rzeka)
Wszelkie uwagi i sugestie w sprawie Bazy Rzek i Kanałów proszę pisać tu: posting.php?mode=reply&f=11&t=3673
Kornelia_G
****
 
Images: 2
Dziękował/a : 54
Dziękowano: 14
Dołączył/a: 26 czerwca 2013
Sprzęt: biore od rodziców

Powrót do BŁOTNICA

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


cron