| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Burza mózgów - wszelkie pomysły dotyczące EGO

Grupa zajmuje się organizowaniem forumowych inicjatyw ekologicznych i projektów związanych z ochroną środowiska.

Nowy dział Eko bomba

Postprzez Prus » 16 listopada 2013, o 12:22

Niezły byłby inny dział, gdzie można byłoby piętnować "ekologiczne patologie". Często spotykamy dzikie wysypiska, które po stromym brzegu spadają do wody. Czasem lokalny przedsiębiorca zmieni sobie bieg koryta, żeby powiększyć swoją działkę, wypuszczanie ścieków, nielegalne składy itd. Ideałem byłoby zwracać się w imieniu forum do miejscowych władz, "administratora" rzeki czy lokalnej prasy z zapytaniem czemu taki stan jest tolerowany. Gdy zapyta o to Kowalski, wszyscy go zleją, ale gdy za Kowalskim stoi ogólnopolskie forum wodniackie liczące dziś sześciuset użytkowników to może przynieść jakiś efekt.

Cel szczytny, ale to pchanie kija w mrowisko. Nie wiem czy Radek chciałby się w coś takiego angażować. Jeżeli tak, to jako pierwszy wpisuję się na listę wolontariuszy. Na dobry początek zrzucam atomową bombę ekologiczną:
DSCF2246.JPG
DSCF2246.JPG (1.18 MiB) Przeglądane 3558 razy

DSCF2247.JPG
DSCF2247.JPG (1.13 MiB) Przeglądane 3558 razy

DSC00152.JPG
DSC00152.JPG (1.38 MiB) Przeglądane 3558 razy

Niestety, zdjęcia to tylko wierzchołek góry lodowej. Cysterny stojące na samym brzegu rzeki to tylko skromne przedstawicielstwo - na oko są ich setki, a może tysiące. Smród jak na bocznicy kolejowej. 800 metrów dalej kąpielisko.
Ostatnio edytowano 16 listopada 2013, o 13:11 przez ra_dek, łącznie edytowano 1 raz
Powód: edytowałem i przeniosłam do nowego tematu, dla dobra sprawy.
Prus

Dziękował/a : 219
Dziękowano: 458
Dołączył/a: 31 lipca 2013
Sprzęt: kajak

Re: Wypożyczalnie poziom wyżej.

Postprzez ra_dek » 16 listopada 2013, o 13:05

Dział eko jest, ale to co proponuje Prus to jest bardzo dobry pomysł i oczywiście uważam że warto się tym zająć.
Chyba niewiele poza przekazywaniem informacji możemy zrobić, ale i to było by coś. Można też zrobić bazę adresów na które można zgłaszać takie wysypiska i inne eko bomby. Kto wie może to coś da. Z wody widać więcej. A miejscowi często nie reagują bo sami się dorzucają. Pomysł świetny.

Mamy kilku userów którzy podkreślają swoją troskę o środowisko, damy radę :)

:arrow: Jak ktoś ma pomysły co i jak, proszę pisać. Nazwa działu, nazwa akcji, wszelkie pomysły na popularyzowanie tematu.
ra_dek

Images: 147
Dziękował/a : 2913
Dziękowano: 581
Dołączył/a: 28 maja 2013
Sprzęt: ponton z Intexu

Re: Nowy dział Eko bomba

Postprzez szuwarek » 16 listopada 2013, o 14:12

Bardzo dobry pomysł. Tylko co my mozemy? Lista namiarów do instytucji to już coś, może znajdzie się ktoś kto będzie przesyłał to co ludzie na forum wrzucą, a czy to coś da to zobaczymy. Bez znaczenia kto wyśle do urzędu donos, urząd powinien sprawdzić i zadziałać - przynajmniej teoretycznie.
szuwarek

Dziękował/a : 104
Dziękowano: 43
Dołączył/a: 11 czerwca 2013
Sprzęt: drewniak

Postprzez Prus » 16 listopada 2013, o 15:40

szuwarek napisał(a):Bardzo dobry pomysł. Tylko co my mozemy? Lista namiarów do instytucji to już coś, może znajdzie się ktoś kto będzie przesyłał to co ludzie na forum wrzucą, a czy to coś da to zobaczymy. Bez znaczenia kto wyśle do urzędu donos, urząd powinien sprawdzić i zadziałać - przynajmniej teoretycznie.

Niewiele możemy, ale zawsze coś. Wg mnie należałoby spreparować pismo z logiem czy nagłówkiem forum i wysłać je do urzędu miasta lub gminy, do RZGW, wydz. ochrony środowiska w starostwie, może jeszcze urząd wojewódzki czy marszałkowski. W piśmie: "czy są Państwo świadomi", "co Państwo zamierzają" itd. Połowa odpisze "nie jesteśmy właściwym organem, zapytanie kierować...", część może się nie odezwie, ktoś odpowie "nic się nie dzieje, nie ma śmieci, wcale nie śmierdzi, poza tym wiatr wieje w drugą stronę". Odpowiedzi urzędów - na forum, a całą sprawę przekazać lokalnej prasie, zaś o ostatecznym wyniku informować znowu na forum.
Tak to widzę. Może to nic nie zmieni, ale w paru przypadkach może zadziała. A to już było by coś.
Prus

Postprzez drawa » 16 listopada 2013, o 15:50

Wg mnie należałoby spreparować pismo z logiem czy nagłówkiem forum i wysłać je do urzędu miasta lub gminy, do RZGW, wydz. ochrony środowiska w starostwie, może jeszcze urząd wojewódzki czy marszałkowski.
:arrow: boże zachowaj przed takim działniem :!: JAK CHCESZ PISZ WE WŁASNYM IMIENIU :arrow: edytuje :arrow: cytat z postu Prusa pisze bo on czasami lubi łagodzić swoje wypowiedzi :mrgreen:
Ostatnio edytowano 16 listopada 2013, o 17:32 przez drawa, łącznie edytowano 2 razy
drawa

Images: 14
Dziękował/a : 60
Dziękowano: 189
Dołączył/a: 31 maja 2013
Sprzęt: Forum Spływy Pontony

Postprzez szpak » 16 listopada 2013, o 17:17

Kupić laptopa, drukarke, fax, telefon najnowszy z abonamentem najwyższym, zatrudnić ze dwie osoby i wtedy można działać ;)
szpak

Dziękował/a : 56
Dziękowano: 18
Dołączył/a: 09 czerwca 2013
Sprzęt: czeski kajak pompowany

Postprzez drawa » 16 listopada 2013, o 17:29

ba można nawet załozyć fundacje :mrgreen:
drawa

Images: 14
Dziękował/a : 60
Dziękowano: 189
Dołączył/a: 31 maja 2013
Sprzęt: Forum Spływy Pontony

Postprzez szpak » 16 listopada 2013, o 18:37

Dotacje brać i znajomym za łapówki nabijać kase, tego uczą nas rządzący tylko czy to prowadzi do poprawy naszej sytuacji?
Na początek zrobić dział, niech się zgłosi kto chce, i ustalić jakiś plan działania, wypracować metody. Nie kombinować z motyką na księżyc, tylko co można faktycznie zrobić.
szpak

Postprzez Prus » 16 listopada 2013, o 21:34

drawa napisał(a):
Wg mnie należałoby spreparować pismo z logiem czy nagłówkiem forum i wysłać je do urzędu miasta lub gminy, do RZGW, wydz. ochrony środowiska w starostwie, może jeszcze urząd wojewódzki czy marszałkowski.
:arrow: boże zachowaj przed takim działniem :!: JAK CHCESZ PISZ WE WŁASNYM IMIENIU :arrow: edytuje :arrow: cytat z postu Prusa pisze bo on czasami lubi łagodzić swoje wypowiedzi :mrgreen:

Tu akurat decyzja należy do Radka.
Jest oczywiście drugie rozwiązanie. Każdy wklei zdjęcie śmieci, my wszyscy uniesiemy się w słusznym gniewie, napiszemy, że to oburzające, i że ktoś powinien się tym zająć. I już.
Jeżeli zwycięży druga opcja, to rzeczywiście złagodzę treść wiadomości i pewnie ją skasuję. Bo szkoda czasu i zaangażowania.

Nie lubię czasami łagodzić swoich wypowiedzi. Zrobiłem to raz i dobrze znasz okoliczności.
Prus

Postprzez Mat » 16 listopada 2013, o 21:55

Monitowałem jakiś czas o stanie lokalnej rzeki m.in do RZGW, które przekazało sprawę do Marszałka Województwa i zacytuję treść odpowiedzi otrzyana od tego ostatniego:
"Jednocześnie informuję że zgodnie z art.66$1 i 2 kpa informuję, że w sprawie zanieczyszczania wód rzeki należy wnieść odrębne pismo do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu, natomiast zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach utrzymanie czystości i porządku w obrębie rzeki należy do obowiązkowych zadań własnych Gminy".
Niestety śmieci w postaci m.in. telewizora, stada gaśnic, lampy parkowej, opon itp. leżały w nurcie rzeki na obszarze lasów państwowych. Wykonałem kilka telefonów lokalnych w tej kwesti.
I jak myślicie - jaki był efekt ? :roll: :? :|
Mat

Images: 0
Dziękował/a : 63
Dziękowano: 232
Dołączył/a: 08 sierpnia 2013
Sprzęt: nifty 385, adventure plus

Postprzez ra_dek » 16 listopada 2013, o 22:27

Fundacje, dotacje i inne nieszczęścia też są dla ludzi, a w tym przypadku chyba nie konieczna, choć nie wykluczone.
Pomysł uważam za bardzo bobry. Przypominam że była /na czas zimy padła/ koncepcja wlepki o nie śmieceniu, to jest podobna koncepcja, tylko zakres i sposób działania inny. Co do pisania i wysyłania listów to niestety działalność związana z wydawaniem kasy. Tu widzę problem. Myślę że na początek może się udać zorganizowanie działu, a w nim niezbędne namiary, przepisy, wzory pism do instytucji. Może udałoby się wypracować kanał korespondencji drogą elektroniczną bo to by wiele zmieniło.

Jestem za działaniem, za akcją którą można by propagować także poza forum i z której być może byłyby realne korzyści.
Tyle da się zrobić, a co wyjdzie to będzie można zobaczyć za kilka miesięcy.

Na początek jakiś chwytliwy tytuł/nazwa akcji. Jasne założenia o co chodzi co chcemy uzyskać i jak można pomóc/brać udział.
Np.:
1. ?
2. Chcemy żeby było czysto nad wodą...
3. Prześlij info/foto/opis gdzie leżą śmieci.
ra_dek

Postprzez Mat » 16 listopada 2013, o 22:38

Dodam, że listy do rzgw i marszałka wysyłałem mailowo i dotarły. Odpowiedzi przyszły listownie. Chyba listami zwykłymi. Tak więc można. Gorzej było na szczeblu lokalnym - od annasza do kajfasza.
Mat

Images: 0
Dziękował/a : 63
Dziękowano: 232
Dołączył/a: 08 sierpnia 2013
Sprzęt: nifty 385, adventure plus

Postprzez ra_dek » 16 listopada 2013, o 23:00

No to już jest jakiś konkret. A na szczeblu lokalnym to też pewnie różnie bywa, wiele urzędów idzie z duchem czasu.
Może da się przesyłać info do instytucji/urzędów wojewódzkich tam powinni ogarniać e-maile.
ra_dek

Postprzez dar_ek » 16 listopada 2013, o 23:23

Nie wiem jak gdzie indziej, ale pisma od naszego klubu PTTK do władz gminy w takich sprawach (po spływie) z reguły zawsze czymś skutkowały. Ważne żeby napisać z "zadęciem" i mnóstwem pieczątek i podpisów :)
Gdyby powołać stowarzyszenie "Forum wodne", zdobyć osobowość prawną, to już się jest partnerem dla władz w takich sprawach. Nie ma chyba takiej potrzeby, lepiej zainteresować sprawą lokalne eko-stowarzyszenia, żeby dały osobowość prawną. Wiem, że sprawami rzek zajmuje się "Klub Gaja".
Głęboka rzeka nie huczy - przysłowie greckie
dar_ek

Dziękował/a : 11
Dziękowano: 109
Sprzęt: czym się da, przeważnie kanu

Postprzez Prus » 16 listopada 2013, o 23:36

Nie trzeba kosztów. Pismo, druk, podpis, skan i mail do stosownej instytucji. Poza stratą czasu i ceną wydruku (grosze) można to rozegrać bezkosztowo. W "swojej" sprawie też już podejmowałem interwencję, zresztą nie tylko ja. Jak pisałem, mogę część obowiązków wziąć na siebie. Myślę, że resztę trzeba ustalać na pw lub mailowo. Radek, skrobnę do Ciebie wiadomość, ale w przyszłym tygodniu, właśnie szykuję się na Drzewiczkę.
szpak napisał(a):Kupić laptopa, drukarke, fax, telefon najnowszy z abonamentem najwyższym, zatrudnić ze dwie osoby i wtedy można działać ;)

szpak napisał(a):Dotacje brać i znajomym za łapówki nabijać kase, tego uczą nas rządzący tylko czy to prowadzi do poprawy naszej sytuacji?
Na początek zrobić dział, niech się zgłosi kto chce, i ustalić jakiś plan działania, wypracować metody. Nie kombinować z motyką na księżyc, tylko co można faktycznie zrobić.

Przyznam, że po takiej odpowiedzi na to co napisałem poczułem się dość nieprzyjemnie.
To jakieś aluzje pod moim adresem?
Prus

Postprzez ra_dek » 16 listopada 2013, o 23:42

Darek dochodzimy do ściany której nie chciałbym przebijać. Jestem zdecydowanie przeciwny wszelkim formą prawnym a w szczególności fundacjom i stowarzyszeniom wiem jak to działa i nie chcę brać w takich przedsięwzięciach udziału.
W to nie wejdę.

Prus, dobrej zabawy i powodzenia. Pisz, ale chyba lepiej zrobić zamknięty dział, z dostępem tylko dla zainteresowanych?
Na początek to dobry ruch, a jak się urodzą konkrety to zrobimy dział dla wszystkich.
ra_dek

Postprzez dar_ek » 17 listopada 2013, o 12:34

ra_dek napisał(a):Darek dochodzimy do ściany której nie chciałbym przebijać. Jestem zdecydowanie przeciwny wszelkim formą prawnym a w szczególności fundacjom i stowarzyszeniom wiem jak to działa i nie chcę brać w takich przedsięwzięciach udziału. W to nie wejdę.

Jasne, mnie też to nie bawi.
Chciałem tylko zwrócić uwagę, że bez tej "osobowości prawnej" nie ma sensu wysyłać pism, już lepszy jest indywidualny "obywatelski donos".
Nam to jakoś działa lokalnie, bo występujemy pod szyldem PTTK, a starsi ludzie, jacyś wójtowie itp. jeszcze szanują tę instytucję.
Głęboka rzeka nie huczy - przysłowie greckie
dar_ek

Dziękował/a : 11
Dziękowano: 109
Sprzęt: czym się da, przeważnie kanu

Postprzez ra_dek » 21 listopada 2013, o 12:24

Pomysł jest świetny i koniecznie trzeba go wprowadzić w życie!
Jak proponowałem na początek dział i zobaczymy kto się dołączy, jakie będą pomysły.
Zima jest mniej aktywna jeśli chodzi o wypoczynek na wodzie i ludzie mają więcej czasu, na pewno się ktoś dołączy, a jak ogarniemy temat to na wiosnę będą gotowe rozwiązania i sposoby działania.

Ktoś ma pomysł na nazwę działu? Gdzie go dać? Jako poddział do Rozmowy czy może jako główny w Pozostałe?

Na razie wszystkie pomysły piszemy tu. Jak ktoś chętny do Eko Grupy Organizacyjnej to proszę pisać.
EGO czeka na Ciebie ;)
ra_dek

Burza mózgów - wszelkie pomysły dotyczące EKO

Postprzez ra_dek » 21 listopada 2013, o 13:37

Wszelkie pomysły dotyczące Ekologicznej Grupy Organizacyjnej oraz jej inicjatyw i akcji.
Proszę wpisywać wszystko co tylko przyjdzie Wam do głowy. W miarę możliwości będziemy wprowadzać w życie.

Rozmowy w nowych tematach, tu wpisujemy wszelkie pomysły i sugestie.

Na początek, z mojej strony: z pewnością nie najważniejszy problem/temat ale b. ważny to chwytliwa nazwa działu widocznego dla innych. To będzie wizytówka EGO i akcji sprzątania śmieci i zapobiegania śmieceniu. Pamiętajmy że będzie to też linkowany tytuł w Google, to musi być konkret kojarzony z ekologią, sprzątaniem, informowaniem o śmieceniu, no i powinien zachęcać do wejścia i wzięcia udziału. "Eko bomba" jest nie do przyjęcia i potrzebna jest nowa nazwa.

P.s. Jak będę miał więcej czasu dodam pomysły które już na forum są.
ra_dek

Postprzez szpak » 22 listopada 2013, o 00:25

Prus napisał(a):Przyznam, że po takiej odpowiedzi na to co napisałem poczułem się dość nieprzyjemnie.
To jakieś aluzje pod moim adresem?

Kolego Prus nie to nie było do Ciebie. Popieram sprzątanie i zapaleńców którym się chce robić takie akcje, ale swoje wiem. Trzymam kciuki za powodzenie waszych starań.
szpak

Następna strona

Powrót do EKO - Ekologiczna Grupa Organizacyjna