| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Długie płetwy

Długie płetwy

Postprzez Prus » 19 listopada 2016, o 13:27

Wątek Sikora o maskach rozrósł się początkowo do dyskusji o ABC, a potem jeszcze bardziej. Widać, że jest parę osób zainteresowanych tematem. Ostatnio ujawnili się podwodni łowcy, może ktoś jeszcze uprawia freediving, a skoro tak, to zapewne są na forum użytkownicy długich płetw. Chętnie dowiem się czegoś na temat użytkowanych przez Was modeli. Sam niestety nie odwdzięczę się żadnymi informacjami.
Prus

Dziękował/a : 243
Dziękowano: 479
Dołączył/a: 31 lipca 2013
Sprzęt: kajak

Re: Długie płetwy

Postprzez emer » 19 listopada 2016, o 14:06

Wiesz już chcesz pływać w rzekach, jeziorach, morzach, po powierzchni, głębokie zejścia?

W skrócie:
Twoja waga większa->twardsze płetwy
Szybsza woda->twardsze płetwy
Jeziora i wygodne pływanie -miękkie

Pływam w Omer Millenium, dosyć twarde i wygodne..
Z tego co miałem okazje krótko przetestować, wygodne i dobre beuchat mundial i mares razor pro.

Rzeki i morza (nie Bałtyk) -szukaj twardych, w tym roku zabrałem miękkie omer stingray do Norwegii i czasami stałem w miejscu pomimo sprintu nogami. Lepiej już spisywały się mało chwalone tribordy długie- niepracujące deski ale przynajmniej twardsze. W Chorwacji też bywają prądy ale już nie tak mocne jak na fiordach.

Sporo ludzi używa różnych cressi ale tu się nie wypowiem

Zerknij, spore przeceny
https://www.scubastore.com/nurkowanie/p ... &f_orden=1

Może coś średniego:
https://www.decathlon.pl/petwy-mundial- ... 63154.html
emer
*

Dziękował/a : 0
Dziękowano: 4
Dołączył/a: 25 sierpnia 2016
Sprzęt: Bic Kalyma, ex Barum Amigo

Postprzez Prus » 19 listopada 2016, o 14:13

Dzięki za odpowiedź. Czy płetwy BEUCHAT MUNDIAL ONE i BEUCHAT MUNDIAL ONE 50 to płetwy twarde? I jak wygląda przemieszczanie się w długich płetwach po powierzchni, podobno słabo.
Prus

Postprzez McArthur » 19 listopada 2016, o 16:03

Osobiście używam Gara 3000 LD (lepsza wersja miekka dla mnie) i Maresy Razor PRO

Płetwy BEUCHAT MUNDIAL ONE to nie są twarde płetwy. Omer Millenium przy nich to deska. Jeśli mało pływałeś w płetwach polecam wersję bardziej miękką, w innym wypadku skurcze nóg masz gwarantowane. W długich płetwach trzeba się nauczyć że amplituda też musi być odpowiednia. Nogi w szerokie nożyce a nie częstotliwość, bo nie zdąży ich powierzchnia zapracować w całości.
McArthur

Dziękował/a : 45
Dziękowano: 293
Dołączył/a: 15 grudnia 2013
Sprzęt: Canoe, Brig 500 50KM

Postprzez maciekt1000 » 19 listopada 2016, o 16:24

Co to znaczy długie? Moje maresy volo race to jeszcze krótkie? Te, które wrzucacie to kosmicznie długie ;)
maciekt1000

Dziękował/a : 28
Dziękowano: 178
Dołączył/a: 13 lutego 2014
Sprzęt: Agkanu-lux 420, sevylor ranger

Postprzez Prus » 19 listopada 2016, o 18:40

Chyba nie ma ustawowo przyjętego nazewnictwa, ale zakładając wątek "Długie płetwy" miałem na myśli coś w klimacie CRESSI GARA czyli 80-90 cm. Płetwy krótkie kojarzą mi się raczej z treningowymi - 35-40 cm. Na potrzeby wątku przyjmijmy, że płetwy w okolicach 60cm są średnie. Będzie mniej nieporozumień.
Prus

Postprzez McArthur » 19 listopada 2016, o 21:54

Pływanie po powierzchni da się ogarnąć - ale tu lepsze miękkie. Im sztywniejsze dechy, tym trudniej będzie po powierzchni.

Zobacz jaki kąt między stopa a płetwą mają Maresy Razor PRO
Obrazek

dzięki temu łatwiej po powierzchni, płetwa mniej wyskakuje z wody.

może ktoś jeszcze uprawia freediving,

Można rzec, że każdy łowca jest freediverem :D
McArthur

Postprzez marcel » 20 listopada 2016, o 08:16

Ortodoksyjnie :

Scubatech Jet koniecznie czarne, koniecznie ze sprężynami. :-) to oczywiście dowcip, bo to typowe płetwy pod pływanie z butlą.
Mają jednak zastosowanie do swobodnego pływania, jeżeli pakujemy się tam gdzie kamieniste dno i brzeg. Wtedy zakłada się
buty, można spokojnie wejść do wody, a potem płetwy prosto na buty.

Nieortodoksyjnie :

Najbardziej uniwersalne jakie mam = Technisub Nasa ( twarde, stosunkowo nieduże i bardzo wytrzymałe), nie zrobi się w nich
dystansów po x kilometrów, zejście na 30+ też nie jest w nich łatwe (choć wykonalne), ale to takie płetwy co się je zawsze ze
sobą wozi gdzieś w bagażu, można je dowolnie ciorać po kamieniach i są niezniszczalne. (>20 lat lifetime)

Do pływania free i dystanse - Technisub Stratos FP - długie, średnio twarde, z fabrycznie ugiętym piórem. Trwałość powyżej
5 lat ( tyle używam). Można spokojnie w nich robić dystanse >7km. No i cenę mają przyzwoitą - połowa Cressi.

Do pływania treningowego - i tu ku zaskoczeniu, nic nie przeskoczy miękkich Akwanawtów z ZSRR. Tyle że nie da się ich już
dostać w dobrym stanie.

Są jeszcze fajne miękkie, bardzo krótkie płetwy ratownicze - pióra jest może z 10cm ale od biedy można w nich biegać.
Nie są szczególnie wydajne, ale w relacji wielkość bagażu vs ułatwienie w wodzie - biją na głowę wszystkie inne.

Z płetwami kaloszoymi jedna wada jest - inaczej leżą jak się ma na nogach skarpetę a inaczej jak się jej nie ma.
Płetwy z paskiem tej wady nie mają - zawsze się dopasuje.

Płetwy się kupuje jak buty - po południu, żeby stopa była rozchodzona. I to samo w co w przypadku maski - płetwy TRZEBA
przymierzyć.
marcel

Images: 0
Dziękował/a : 91
Dziękowano: 335
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Postprzez McArthur » 20 listopada 2016, o 12:44

W sumie nie wiem za co Akwanwty tak chwalone. Mam je w domu. Nie używam. Ciężkie, pracują tak sobie. Były legendą w swoim czasie. Mocy nie dają za dużej.
chwalone Maresy quatro - to były moje najgorsze płetwy.

Nasa - bardzo dobre płetwy, choć lekko sztywne, kanały robią robotę, że sztywności się nie odczuwa
Stratosy FP - super płetwy, można polecać zawsze jako uniwersalne
Stratosy paskowe - to były maszyny, długa, twarda decha dająca moc, płetwa nie uciekała na boki.
Aqualung Caravelle - dobre płetwy, pracują podobnie jak stratosy ale sa bardziej miękkie, komfortowe
Cressi Frog - fajna, sredniotwarda płetwa.
Tussa FF9 - bardzo komfortowa, miękka płetwa, do długiego pływania i płytkich nurków bez obciażenia.

Mares Razor Pro - jest moc, choć płetwa potrzebuje czasu (łagodnie oddaje energię) w moim odczuciu lepsza od Cressi Gara
Cressi Gara (2000 i 3000) - bardzo dobre płetwy, przy czym dla mnie wersja LD (szare, bardziej miękkie) są lepsze (dużo pływania powierzchniowego, mniej wychodzenia z głębin) - dziś na bezdechu nie przekraczam 10m
Omer Stingrey - twarde płetwy, wygodny kalosz i dobry kąt stopy
JETy - dobre płetwy, twarde, ale super manewrowe, wytrzymałe - chętnie używane przez ratowników morskich, nurków wojskowych - w sumie ich projekt powstał na potrzeby marynarki.

oraz
Tusa Liberator - imho nie wygodne płetwy
Mares Avanti Tree - mocno zachwalane, w moim odczucie przeciętne
Akwanawt - przy powyższych to przeżytek, ciężkie, ale guma, prawdziwa ma swe zalety
Technisub Idea - dla mnie porażka, nie potrafiły u mnie pracować przy minimalnej amplitudzie.

Jakie jeszcze sie przewinęły? Były jakieś, ale skoro nie zapamiętałem, to znaczy, że płetwa nie zapadła mi szczególnie w pamięć (także negatywnie). Pływam najczęściej w skarpecie neoprenowej 2mm, przy długim pływaniu, stopa jednak ma bardziej komfortowo. Skarpetę szczególnie warto założyć, gdy kalosz ma lekkie luzy (dużo zależy od dopasowania kalosza do stopy. Jak wiadomo mamy nie tylko na długość stóp różnice ale też wysokości szerokość.)

Kolor płetw - polak lub CZARNY, maskujące. Ale dobre są rażące kolory - żółty - to kolor długo widoczny. Sprzęt nie "gubi" się tak. I
McArthur

Postprzez marcel » 20 listopada 2016, o 14:26

Akwanawty mają trzy zalety :
- Są zielone
- Idealnie pasują do pływania crawlem. Próbowałem crawlem w innych, ale są 'za szybkie' nawet w nasa czy jakichś no-namach ciężko było skoordynować ręce, nogi, oddech.
- W porównaniu do nich, czuje się młodo ;-)
Teraz są dostępne krótkie płetwy ratowniczo/treningowe i dają to samo co akwanawty.

Z płetwami tak samo jak z maską - trzeba w nich popływać i samemu ocenić, bo każda płyta ma trochę inną charakterystykę.

Jest jeszcze jeden wynalazek - australijskie płetwy mocowane poniżej kolana, opierające się o piszczel i wierzch stopy. Genialne w swej prostocie, bo można w nich normalnie chodzić, i nie obciążają stawu skokowego. Świetna manewrowość. Niestety nazwy nie pamiętam, a jedyny raz miałem z nimi styczność z sześć czy osiem lat temu. Nawet wtedy nie były sprowadzane ani sprzedawane w Europie, te egzemplarze to był prywatny import.
marcel

Postprzez McArthur » 20 listopada 2016, o 15:38

Akwanawty są zielone? to jakaś młodsza wersja?
Obrazek

Co do chodzenia - nie chodzi się w płetwach po lądzie, a jak już idzie to TYŁĘM, wówczas człek nie ośmiesza się krocząc potykając się o własne nogi, tylko spokojnie wchodzi znanurzając się. Albo zakładamy płetwy będąc już w wodzie.

Dla maniaków płetwa MONO:
Obrazek

Skoki do wody z maską - pamiętajmy, jedną ręką przytrzymać maskę na twarzy.

Ściąganie maski: Nie odkładajmy maski na czoło (też tak czasem robię, ale ....)- wiele osób w ten sposób maskę straciło na zawsze (potrafi spadać, gdy luźno leży). Lepiej opuścić ją na szyję.

A jak człowiek dojdzie do tego poziomu, to cieszy się jak dziecko, gdy może tylko płetwy, maskę i rurkę :D (na zdjęciu płetwy Scubatech Jetfin)
Obrazek
McArthur

Postprzez marcel » 20 listopada 2016, o 16:42

A moje są zielone, wyglądają tak samo staro. Miałem jeszcze pomarańczowe z paskiem z tyłu ( pasek bez regulacji), ale się rozsypały.

A co do płetw w których się chodzi przodem, są przynajmniej dwa modele
- https://shinfin.com/. Sprawdzone - da się chodzi, da się pływać, ale nie da się zrobić dobiegu w wodzie.
- http://www.scubadivingfanclub.com/Diving_Fins.html#sthash.1jchgELf.dpbs - z częścią roboczą na zawiasie. Super wygląda, ale w praktyce
ani w tym chodzić [sztywna podeszwa], ani w tym pływać [nienaturalnie sztywna płetwa], a na koniec okazało się że w zawias nalazło piasku i bardzo
ciężko się zgina.

Obie mieliśmy kiedyś na sekcji - bo kombinowaliśmy jak zrobić żeby ratownik mógł mieć cały czas płetwy na nogach. Obie się nie sprawdziły.
marcel

Postprzez McArthur » 21 listopada 2016, o 12:40

Historia:
około 96 r. zszedłem na głębokość około 15m w piance 5mm + balast 3kg i płetwach Akwanawt. Stres ogromny, bo płetwy nie dawały odpowiedniego ciągu do wyjścia. Miałem wrażenie że stoję w miejscu, Akwanawty, wyginały się, ale okazały się za słabe (a tam ciemno, zimno i do domu daleko). Wspomogłem się rękoma. Stąd nie mam takiego kochanego sentymentu do Akwanawtów we freedivingu. Do pływania tak, bo są ciężkie i łatwiej nogi utrzymać pod powierzchnią. Nadają się do pływania. Gdy pojawia się opór, to jak we wszystkich miękkich - brak oparcia.

Znów twarde płetwy - nie ma co ukrywać - wymagają mocniejszych nóg. I może się okazać, że trening jest potrzebny, bo nie da się pływać w zbyt twardych płetwach. Tu konieczność treningów na basenie.
McArthur

Postprzez marcel » 21 listopada 2016, o 20:13

:-)
Typowy nurek. Przytopi się, wody opije, ledwie z życiem ujdzie.... balastu nie popuści
:-)
marcel

Postprzez McArthur » 22 listopada 2016, o 08:45

:mrgreen: Niestety, to przypadłość większości nurków. Balast z założenia do zrzucania awaryjnego, ale prawnie nikt tego nie robi.
McArthur

Postprzez maciekt1000 » 1 grudnia 2016, o 15:56

maciekt1000

Postprzez McArthur » 4 grudnia 2016, o 17:28

Maciek, ale nie napisałeś co za płetwy ma na nogach. Możesz uzupełnić? :mrgreen:
McArthur

Postprzez maciekt1000 » 5 grudnia 2016, o 22:05

Ten model czaruje ;)
może to Gara 3000 LD ?
maciekt1000

Postprzez Prus » 7 lipca 2017, o 12:34

Mam pytanie. Jak się powinno przechowywać płetwy? Albo jak się nie powinno?
Powinny leżeć, wisieć w worku? A może to bez znaczenia?
U mnie leżą w garażu na drewnianym blacie, jedna na drugiej. Jeżeli pamiętam, to staram się zmienić im położenie, by materiał nie odkształcił się, będąc zawsze w tej samej pozycji. Temperatura, powiedzmy między 5 a 20 stopni, zależnie od pory roku. Teraz jest szansa, że się przeprowadzą (temperatura 15-25), mogę je ewentualnie powiesić. To ma jakieś znaczenie?
Prus

Postprzez McArthur » 7 lipca 2017, o 16:57

swobodnie - leżeć lub wisieć, wówczas nie odkształcą się.
McArthur

Następna strona

Powrót do Ekwipunek wodny