| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Gumotex nowy Solar - składanie

Gumotex nowy Solar - składanie

Postprzez beherit00 » 24 sierpnia 2018, o 15:05

Pewnie to dość znany temat, jednakże nie wiem czy w kontekście nowego solara.
Mam pewne wrażenie, że gumotex trochę nie dopracował instrukcji (znaczy na pewno nie dopracował bo z nowym solarem po zakupie dostałem instrukcję w połowie od poprzedniej wersji w połowie od nowej - np. brak wzmianki o usztywnieniu metalowym montowanym na przodzie; w nowej wersji z ich www już jest). Tak jak z niedokładnością w zakresie składania sobie poradziłem, tak niekoniecznie chcę go uszkodzić przy składaniu. Mam wrażenie że albo nie rozumiem ich instrukcji po czesku, angielsku i polsku w zakresie:
Po opróżnieniu powietrza należy rozłożyć kajak w taki sposób, aby dno leżało na ziemi, natomiast burty boczne były złożone do środka łodzi. Następnie złożyć obie burty na trzy części przez dno kajaka i składać kajak od dziobu w kierunku zaworów.

Złożyć obie burty na trzy części - ale że jak? wzdłuż kajaka jak na rys. 1 czy mówimy już o rys. 2 z załącznika? Nie widzę też specjalnej korelacji między rys. 1 a wyjściową pozycją na rys. 2 (wydaje się że kajak jakoś mocniej złożył się pomiędzy rys. 1 a przed rozpoczęciem zwijania na rys. 2).

No i kwestia tego - jak mocno się je składa? Ja wiem Nitrolin, wytrzymałość, etc. ale czy z punktu widzenia użytkowników po 10 takich mocnych złożeń widocznne są jakieś objawy przyszłych uszkodzeń? I tutaj też kwestia sposóbu składania - instrukcja sugeruje składanie, film instruktażowy do poprzedniego solara rolowanie? A jak Wy go składacie?
Załączniki
Screenshot_2018-08-24_14-48-25.jpg
Screenshot_2018-08-24_14-48-25.jpg (44.35 KiB) Przeglądane 3922 razy
beherit00
*

Dziękował/a : 3
Dziękowano: 3
Dołączył/a: 15 lutego 2016

Re: Gumotex nowy Solar - składanie

Postprzez miandas » 24 sierpnia 2018, o 15:11

Jeśli chodzi o sposób składania burt, to w starym solarze składałem je tak, jak na twoimi rysunku, a później jeszcze na pół, wzdłuż długiej osi kajaka. Następnie składam, a nie roluję - tak by złożony pasował do worka. Ale to stary, więc nie wiem, czy pomogłem
Ostatnio edytowano 24 sierpnia 2018, o 17:22 przez miandas, łącznie edytowano 1 raz
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
miandas

Images: 0
Dziękował/a : 2362
Dziękowano: 572
Dołączył/a: 24 czerwca 2015
Sprzęt: Solar410 Camden120 Twist 2.1

Postprzez beherit00 » 24 sierpnia 2018, o 15:30

Dzięki, ogólnie głównie wydaje mi się, że powinien to być któryś z tych dwóch sposobów :
1. http://share.teleit.pl/20180824_152343.jpg
lub:
2. http://share.teleit.pl/20180824_152402.jpg

Wydaje mi się, że to o czym piszesz to mniej więcej opcja 1. Niemniej jednak później składając jakoś nie mieści się do torby :) wychodzi za duży na szerokość moim zdaniem.
Próbowałem od PRZODU: na 3 równe części od lewej, albo dłuższy odcinek i później go na połowę i raz wokół niego; od tyłu: ogólnie w równych kawałkach 1 do zaworów i później raz wokół ... ale jakoś to nie chce zagrać.

Czekaj? Czyli cały kajak na pół wzdłuż, a nie same burty?
beherit00
*

Postprzez miandas » 24 sierpnia 2018, o 17:24

Stosuję sposób 2. Z tym, że potem jeszcze na pół- jak pisałem wcześniej. Tak więc przed składaniem w "kostkę" widzę jakby tylko jedną burtę - z boku ale od "dennej" strony
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
miandas

Postprzez marcel » 24 sierpnia 2018, o 17:40

beherit00 napisał(a):Dzięki, ogólnie głównie wydaje mi się, że powinien to być któryś z tych dwóch sposobów :
1. http://share.teleit.pl/20180824_152343.jpg
lub:
2. http://share.teleit.pl/20180824_152402.jpg

Wydaje mi się, że to o czym piszesz to mniej więcej opcja 1. Niemniej jednak później składając jakoś nie mieści się do torby :) wychodzi za duży na szerokość moim zdaniem.
Próbowałem od PRZODU: na 3 równe części od lewej, albo dłuższy odcinek i później go na połowę i raz wokół niego; od tyłu: ogólnie w równych kawałkach 1 do zaworów i później raz wokół ... ale jakoś to nie chce zagrać.

Czekaj? Czyli cały kajak na pół wzdłuż, a nie same burty?

Ten drugi jest lepszy. Tyle że trzeba końcówki burt (tam gdzie zmieniają kolor) dociągnąć trochę bardziej do środka.

A próbowałeś go zwijać tak jak starego solara? Na pół, podwinąć dno na jedną stronę, a potem zwijać symetrycznie z obu stron.
marcel

Dziękował/a : 126
Dziękowano: 491
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Postprzez beherit00 » 24 sierpnia 2018, o 18:41

marcel napisał(a): Ten drugi ( http://share.teleit.pl/20180824_152402.jpg) jest lepszy. Tyle że trzeba końcówki burt (tam gdzie zmieniają kolor) dociągnąć trochę bardziej do środka.

Dobra czyli burty dociągam.

marcel napisał(a): A próbowałeś go zwijać tak jak starego solara? Na pół, podwinąć dno na jedną stronę, a potem zwijać symetrycznie z obu stron.

No właśnie tak teraz patrzę na tę instrukcję (z pierwszego posta) i niby sugerowałoby to złożenie właśnie na pół wzdłuż długości i zwijanie (o to Ci chodzi, w sensie burty złożone do środka a dno od zewnątrz?). Nie próbowałem tak jeszcze - myślisz, że to słuszna droga? W tym kontekście zastanawia mnie zachowanie zaworu który będzie przebiegał w połowie linii zgięcia (zielone linie) + przód nie chce za nic ułożyć się jakoś rozsądnie (zielone linie), a także trochę zastanawia jasnoniebieskie zagięcie, które sugerowałoby że był wcześniej słożony dokładnie odwrotnie - w pół ale dno do środka (kajak normalnie ze sklepu, ale głupio zrobiłem i nie zapamiętałem jak było oryginalnie złożone).
Załączniki
20180824_180913.jpg
20180824_180913.jpg (98.16 KiB) Przeglądane 3886 razy
20180824_180951.jpg
20180824_180951.jpg (153.08 KiB) Przeglądane 3886 razy
beherit00
*

Postprzez marcel » 24 sierpnia 2018, o 19:19

W tym co pokazałeś na zdjęciu, teraz burty jeszcze raz wzdłuż na pół i potem 'rolować".

Przy składaniu klasycznym jest tak:
- kładziesz kajak na boku.
- składasz na pół, po linii "kilu", góry burt schodzą się tak, że widzisz tylko kolor zewnętrzny
- wzdłuż składasz go jeszcze raz, na 1/3 wysokości licząc od dna. Zaczep skegu ułoży się wtedy płasko.
- Zwijasz. Pierwsza zawijka jest krótka - 25cm. Nastepne ciut większe. Przy takim ustawieniu, zawory trafiają przed i za linię gięcia, są na płaskich powierzchniach. Zawinięć ma być po trzy na stronę.

Jedno jeszcze mnie nurtuje- zostawiłeś zawory w pozycji otwartej? Bo może ci po prostu resztka powietrza zostaje?

Solara trzeba wyczuć. Po pierwszym rozłożeniu, składałem go sześć razy zanim wszedł do torby. Teraz robi się to w 3-4 minuty ;)
marcel

Postprzez beherit00 » 24 sierpnia 2018, o 21:09

Ok - zrobiłem tak:
- ułożenie mniej więcej jak na rysunku 1
- złożenie na pół wzdłuż (mniej - więcej pół - tak że skeg jest z boku i zawór z podłogi jest lekko z boku), burty do środka.
- pokłady wygięte w drugą stronę bo i linia załamania na to wskazywała żeby szły w przewiwną stronę niż dno no i szycie na końcu sugerujące naturalne złożenie w ten sposób (tu pewnie różnica do poprzedniego solara, gdzie to mogło nie mieć znaczenia)
- jako że układał się w miarę rozsądnie - 3 zwijki od przodu, 3 od tyłu i cudem się upchał, jedyne co to wydaje mi się, że przyjechał upchnięty w orientacji że jak otworzyłem plecak to był widoczny spośób złożenia a w mojej wersji widzę tylko dwa zagięcia od góry i szczelinę pomiędzy

(zawory miałem założone delikatnie (niewkręcone) ale w środku ustawione na otwarcie, na tyle że jakiś przelot był)

Z ciekawości jeszcze - podnóżki i siedzenia przy zwijaniu zostawiasz w środku czy osobno?

/Póki co doświadczenie z nim takie jak z rolkami - sama jazda na rolkach przyjemna, ale zakładanie/ściąganie i niesienie rolek mniej ---- tu o tyle dobrze, że rozkładanie pikuś :-)/
beherit00
*

Postprzez marcel » 24 sierpnia 2018, o 22:46

Siedzenia i podnóżki wyciągam. Zaślepki id zaworów też. One mają oringi więc nawet nie zakręcone potrafią trzymać.
.
marcel

Postprzez M 52 » 24 sierpnia 2018, o 23:07

Czy jest gdzieś dostępna instrukcja składania Heliosa?
M 52
*

Dziękowano: 7
Dołączył/a: 05 grudnia 2014
Sprzęt: kajak i dmuchaniec z silnikiem

Postprzez beherit00 » 24 sierpnia 2018, o 23:38

U mnie na ostatniej stronie instrukcji. Musiałbyś sprawdzić instrukcję heliosa (także na stronie gumotexu).... tyle ze tam takowej nie ma, ale znalazlem cos takiego: http://www.airkayaks.info/innova-helios.pdf

Widzę jedną z pierwszych recenzji solara - i tam znów złożeni einaczej niż ja/instrukcja (choć pytanie czy część pisemna czy obrazkowa): https://www.youtube.com/watch?v=MewqEQckkww (1:45)
beherit00
*

Postprzez marcel » 25 sierpnia 2018, o 09:28

Składanie solara po staremu.

Obrazek
marcel

Postprzez beherit00 » 25 sierpnia 2018, o 12:02

Ha, rozkładałeś to dla mnie? Dziękuję.
U Ciebie jednak zawory są umieszczone trochę bardziej do tylu - przez pewnie krótszy pokład więc u mnie byłoby ciężej do nich sięgać. To zagięcie do skegu pomysłowe - szczęśliwie u mnie wyszło na bok jakoś tak naturalnie :) jak dopracuje swoją metodę, w domu będę jakoś za tydzień to może zrobię film bo gumotex jakoś do aktualnego solara nie przygotował :(
beherit00
*

Postprzez marcel » 2 września 2018, o 09:58

Nie za ma co. Nudziłem się z rana, a lubię udzielać konkretnych odpowiedzi.

Ponieważ nie ty jeden miałeś wątpliwości, wrzuciłem na bloga opis, jak spakować dużo rzeczy do worka razem z kajakiem.
http://swobodneplywanie.blogspot.com/p/blog-page_1.html
marcel

Postprzez beherit00 » 10 września 2018, o 20:52

Opis (instrukcja) pierwsza klasa - jutro nadplanowo sobie go rozłożę i spróbuję dopasować nową wersję do Twojej instrukcji :D
Mi wyjazd się przedłużył wieć i plany tegoroczne troche przesuneły.. nie mam pewności czy zalicze coś więcej niż jakieś jednodniowe odcinki koło Wrocławia :(.
beherit00
*

Postprzez marcel » 29 stycznia 2019, o 19:04

No i jeszcze taka ciekawostka:

https://www.olx.pl/oferta/kajak-pneumatyczny-gumotex-solar-410-c-CID767-IDykfrL.html#f53dc62fad

Ostatnie zdjęcie na dole - zupełnie inny sposób składania, ale wygląda na to że kajak jest mniejszy po spakowaniu.
marcel

Postprzez miandas » 29 stycznia 2019, o 19:15

marcel napisał(a):No i jeszcze taka ciekawostka:

https://www.olx.pl/oferta/kajak-pneumatyczny-gumotex-solar-410-c-CID767-IDykfrL.html#f53dc62fad

Ostatnie zdjęcie na dole - zupełnie inny sposób składania, ale wygląda na to że kajak jest mniejszy po spakowaniu.
Ale jak on jest złożony?
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
miandas

Postprzez marcel » 30 stycznia 2019, o 16:45

No właśnie wygląda to jak takie kombinowane składanie.
- Idea jak w pierwszym poście w tym wątku
- Dziub I rufa zawijane astymetrycznie - tzn rolowany od dziobu.
marcel

Postprzez marcel » 12 grudnia 2019, o 21:05

Całkiem przypadkiem wpadłem na jeszcze jedną metodę składania Solara.

marcel

Powrót do Pneumatyczne