| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Kanał Odra-Dunaj-Łaba

Inne kanały, także te w planach i budowie.

Kanał Odra-Dunaj-Łaba

Postprzez ra_dek » 21 lutego 2014, o 13:21

Kanał Odra-Dunaj-Łaba oficjalna nazwa Wodny korytarz Dunaj-Odra-Łaba – planowany kanał wodny mający połączyć rzeki Odrę, Dunaj i Łabę. Ma mieć około 550 km i przebiegać przez trzy państwa – Polskę, Czechy oraz Austrię lub Słowację.
Wodny korytarz w ciągu Odra-Dunaj ma się rozpoczynać w okolicach Gliwic, gdzie będzie się łączył z kanałem Gliwickim, a kończyć w okolicach Wiednia lub Bratysławy. W rejonie Przerowa ma odchodzić nitka prowadząca do Łaby. Koncepcja budowy wodnego korytarza Odra-Dunaj-Łaba bądź Odra-Dunaj istnieje już od lat, nigdy dotąd nie udało się jednak doprowadzić do jej realizacji. W ostatnim czasie trwają wzmożone wysiłki zwłaszcza czeskich władz zmierzające ku budowie.
Budowa wodnego korytarza D-O-L ma być ogromnym przedsięwzięciem. Szacuje się, że jej koszty wyniosą 8 mld euro. Pomysłodawcy projektu liczą na wsparcie finansowe Unii Europejskiej. Ewentualna dotacja mogłaby wynieść nawet do 80-90% kosztów realizacji całej inwestycji.
źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kana%C5%82 ... -%C5%81aba

Ze zrozumiałych względów najbardziej zależy Czechom, ale i dla Nas Polaków byłaby to nie lada gratka, dojąca nie tylko na szansę wodnej podróży na południe i dalej, także na wschód ale także szanse na ożywienie Odry i związane z tym korzyści.

LINKI:
Strona wodnego korytarza Dunaj-Odra-Łaba http://www.d-o-l.cz/index.php/pl
Avatar użytkownika
ra_dek
*******
 
Images: 147
Dziękował/a : 2913
Dziękowano: 581
Dołączył/a: 28 maja 2013
Lokalizacja: Kraków
Sprzęt: ponton z Intexu

Powrót do Inne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


cron