| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Katamaran z napędem long tail

Katamaran z napędem long tail

Postprzez bialyy » 2 kwietnia 2014, o 22:57

Fascynuje mnie ostatnio napęd LT, przeglądając filmy trafiłem na takie cudeńko, z dość nietypowo umieszczonym jak na LT silnikiem.
Ciekawe jakiej mocy ma silnik.
bialyy

Images: 22
Dziękował/a : 65
Dziękowano: 53
Dołączył/a: 05 lutego 2014
Sprzęt: kajak"morski"laminat

Re: Katamaran z napędem long tail

Postprzez ra_dek » 2 kwietnia 2014, o 23:12

To jest któryś jego kat, są też filmy z wypraw, piękne filmy. A co do nietypowego zamocowania to ma zalety ale i wady.
Mam podobny pomysł, jednak to rozwiązanie stwarza pewne ograniczenia: drastycznie zwiększa się promień skrętu, a bez zmiany obrotów lub skoku śruby ciężko się szybko wycofać. Z drugiej strony odpada kłopotliwe "machanie" silnikiem co jak sądzę jest bezcenne. Niestety na małe rzeczki z wartkim nurtem mała sterowność może stwarzać poważne kłopoty.
ra_dek

Images: 147
Dziękował/a : 2913
Dziękowano: 581
Dołączył/a: 28 maja 2013
Sprzęt: ponton z Intexu

Postprzez bialyy » 3 kwietnia 2014, o 12:05

Takie umieszczenie silnika wpływa też pewnie na poziom hałasu jaki dociera do naszych uszu, mając silnik z tyłu zostawiamy jakby hałas za sobą.
Mimo wad które w jakimś stopniu posiada każde rozwiązanie to pływa pięknie choć może gorzej skręca.
Byłbym gotów spróbować takiego patentu. Może kiedyś... :)
Wykonanie pływaków też zacne i pakowność pływaków doskonała.
bialyy

Postprzez ra_dek » 3 kwietnia 2014, o 12:24

Biały prędkość dźwięku to ok. 340,3 m/s nie gniewaj się ale czy z tyłu czy z przodu to już bez znaczenia 8-)
Pakowność pływaków w przy takiej konstrukcji trzeba przyznać jest rewelacyjna i niezwykle przydatna. Przy dmuchańcu niestety trzeba wszystko trzymać na pokładzie.

Jakbyś chciał cicho popływać /np. katem/ to ja miałem kiedyś wcale nie głupi(?) pomysł:
Kat napędzany elektrycznie, a za nim na lince w odległości powiedzmy 20 m. drugi mały kat z agregatem :lol:
Jakby do tego dołożyć aku to można naprawdę tanio i długo pływać, także w strefie ciszy :D
Nawet mały agregat pozwoli na zasilenia "poważnego" silnika, a jednocześnie podładuje aku do pływania po jego wyłączeniu.
Dodam że jest to bardzo tanie rozwiązanie, oczywiście można kupić super agregat, np. Hondy, ale można kupić agragacik za kilka stów, do tego przyzwoity kabel, linka stalowa, pływaki, wstępnie wygłuszyć choćby czymś w stylu budy dla psa :lol:
Potrzebny jeszcze silnik, pręt i śruba. Trochę upraszczam, ale całość do zrobienia w jeden weekend.
ra_dek

Postprzez bialyy » 3 kwietnia 2014, o 15:18

ra_dek napisał(a):Biały prędkość dźwięku to ok. 340,3 m/s nie gniewaj się ale czy z tyłu czy z przodu to już bez znaczenia 8-)

Nie gniewam się, wygląda na to ze się wygłupiłem :D, ale chętnie bym to sprawdził empirycznie ;)
Powiem Ci Radek :D że po tym co napisałeś utwierdzam się w przekonaniu,że wszystko już na tym świecie wymyślono, wszystko już było.
Myślałem że wpadłem na genialny pomysł z tym agregatem a tu... Radek wziął i też wymyślił :D
Poważnie rozważam taką opcję gdybym nie zdobył do sierpnia silnika spalinowego.
Kolega ma silnik Minn Kota 55Ibs zaoferował się że mi go pożyczy. Na początku odrzucałem całkowicie napęd elektryczny bo te silniczki wydawały mi się zbyt słabe do mojej tratwy, no i akumulatory ciężkie, i na krótko wystarczają.
Myślę że taki silnik może nie pędziłby jakoś strasznie tej tratwy ale obróciłby ją w nurcie na pewno, a o to mi w zasadzie chodzi.
Do tego taki agregacikObrazek
http://allegro.pl/agregat-pradotworczy-kraftdele-germany-1500w-2km-i4077910160.html z 12V i będzie prąd na poczekaniu a jak się będzie płynąć przez park narodowy :D to z akumulatorka można pociągnąć i po cichu, po wielkiemu cichu ;) się przesmyknąć.
Tylko myku z 20m linką i ciąganiem za sobą już nie wykoncypowałem . :mrgreen:
bialyy

Postprzez ra_dek » 3 kwietnia 2014, o 22:14

Ta Minn Kota ma max 300W szkoda czasu na takie zabawki, za grosze można zrobić LT z porządnym silnikiem. Na allegro często trafiają się siłowniki/silniki z przekładniami, od kilkuset do dwóch trzech tysięcy wat. Po przekładni mają wolne obroty /co pozwala na zamontowanie byle czego zamiast śruby/ ale duży moment :D
Takie cuda często chodzą po stówce, do tego kawałek pręta i wygięty w imadle płaskownik :D
ra_dek

Powrót do Wielokadłubowe