| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Maska do nurkowania/pływania.

Wszystko co dotyczy ciuchów, odzieży i butów na wyprawy.

Maska do nurkowania/pływania.

Postprzez Sikor » 14 listopada 2016, o 12:14

W nawiązaniu do siostrzanego tematu o masce nieparującej zastanawiam się :?:

No właśnie, jeżeli nie ta maska to jaka. Jestem zainteresowany zakupem kompletu: maska, płetwy i rurka (fajka). Doradźcie proszę co kupić. Oczywiście bez szaleństwa cenowego.
Nadmieniam, że w młodości dużo pływałem/nurkowałem w takim komplecie.
Krótko i na temat.
Grupa Kajakowa "MENAŻA 07"
Sikor

Dziękował/a : 129
Dziękowano: 257
Dołączył/a: 16 października 2014
Sprzęt: kajak

Re: Maska do nurkowania/pływania.

Postprzez McArthur » 14 listopada 2016, o 12:44

ja polecam maskę typu Frameles np. Scubatecha. Wybór masek jest duży - gdy kupujemy w sklepie nurkowym to pozostaje tylko kwestia dopasowania. Z reguły wszystkie nowoczesne maski są maskami niskoprofilowanymi, z małą objętoścą martwą, z wygodnym fartuchem.

Kwestia jednoszybowa czy z szybami dzielonymi. Dobra widoczność jest gdy szyba jest duża. Więc to przemawia za maskami jednoszybowymi.

Czarny sylikon - najczęściej proponowana -bo kolor nie "starzeje się". Rurki polecam z zaworami dolnymi- to zwykłego snoorkowania super sprawa.

Płetwy: dobrać do nóg. Też polecam płetwy w sklepie nurkowym - po prostu tutaj szansa na bubel spada do zera (może już tylko być nietrafiony wybór, jakość towaru zaś bez większych zastrzeżeń). Płetwy trudno polecać, bo zależy od siły nóg i własnych preferencji. Miękkie są dobre do długiego i nie śpiesznego pływania. Gdy potrzeby szybkie starty, siła do wychodzenia z dna - potrzebne silniejsze, mocniejsze. Klasyka np. Technisub Caravelle (80 zł)

Ale nadal polecany układ - tradycyjna maska+fajka+płetwy

Fajka - Tusa Hyperdry, Technisub Air Dry lub Cressi Corsica (tradycyjna).

W Decu wybór jest, dla mało wymagających. Jeśli pływałeś, powinieneś dać sobie radę z doboru, która Ci pasuje. Czasem można trafić na okazję, sprzęt za 1/3 ceny "sklepu nurkowego".
McArthur

Dziękował/a : 47
Dziękowano: 302
Dołączył/a: 15 grudnia 2013
Sprzęt: Canoe, Brig 500 50KM

Postprzez maciekt1000 » 14 listopada 2016, o 15:47

Konkretnie doradził :||:
Ja pływam w już 4 sezon w płetwach Mares Volo Race, bardzo sobie chwalę, ja lubisz solidnie zamiatać -miodzio
Maska TUSA M-211 FREEDOM ONE
maciekt1000

Dziękował/a : 28
Dziękowano: 178
Dołączył/a: 13 lutego 2014
Sprzęt: Agkanu-lux 420, sevylor ranger

Postprzez Sikor » 14 listopada 2016, o 21:53

Pierwsze co muszę zrobić to znaleźć najbliższy sklep nurkowy. I przymierzać wszystkie wybrane akcesoria. Teraz mogą być przeceny, chyba :lol:
Krótko i na temat.
Sikor

Postprzez McArthur » 14 listopada 2016, o 22:07

Na to nie licz. Teraz dobry okres na nurki -woda klarowna. Ja czekam z niecierpliwością na lód :D

Obrazek
McArthur

Postprzez Prus » 14 listopada 2016, o 22:54

Ostatnio ten temat niezwykle mnie interesuje, więc nie pozostaje mi nic innego, jak nadrobić entuzjazmem brak wiedzy i niedobór doświadczeń. Kiedyś trochę pływałem, teraz wróciliśmy do tego cała rodziną. Bardzo amatorsko, ale bawi nas to. Mogę wypowiedzieć się tylko na temat sprzętu, którym sam dysponuję, który ma moja żona i córki, z którego kiedyś korzystałem.

Mam maskę LOOK TECHNISUB, ma blisko 20 lat. Model uważany jest za kultowy, jest nieco oldskulowy, podobno pasuje na każdą twarz, jednak spotykałem się również z dość chłodnymi opiniami. Ja jestem zadowolony, ale też nie mam wielkiego porównania. Żona ma CRESSI PERLA, a młodsza córka OPERĘ MARESA. To modele podobne do mojej. Starsza córka pływa w CRESSI ONDA (albo jakoś tak). To maska jednoszybowa, rzeczywiście widać przez nią trochę więcej, może nie tyle, żeby odwrócić się od dwuszybowych, ale jednak więcej. Wszystkie te maski przymierzałem, „zasysałem” - pasują, choć te dziewczyn są trochę mniejsze. Wszystkie maski są od dobrych producentów, ale to modele raczej z dolnej półki. Grunt, że działają.

Fajki – ja mam najzwyklejszą, córka i żona mają z dolnymi zaworami. Gdybym miał szukać gdzieś oszczędności, to w pierwszej kolejności na fajce.
Płetwy. Kiedyś pływałem w MARESach PLANA AVANTI HP – fajne, ale już ich nie robią. Ich następcą jest chyba AVANTI TRE i SUPERCHANNEL. Kolega miał TECHNISUB MAGICA, też nieprodukowane, stylistyka w klimacie MODERN TALKING i MIAMI VICE, ale pływało się w nich dobrze.

Od niedawna używam starych TECHNISUB STRATOS... i znowu muszę użyć słowa „oldskulowy”. Bardzo fajne płetwy, ciężkie, twarde, spore pióro, lubię je. Ale chyba jeszcze bardziej odpowiadają mi CRESSI PRO STAR. Sporo lżejsze niż STRATOSy, też dość twarde, ale nie aż tak. Są za to bardziej sprężyste i chyba jestem w stanie przepłynąć w nich więcej na jednym wdechu. Żona ma CRESSI PLUMA, sprężyste, raczej miękkie. Jest zadowolona. Córki mają jeszcze bardziej rekreacyjne modele, starsza ma CRESSI RONDINELLA, miękkie, ale wydajne, młodsza ma dziecięce MARESY. Jeżeli ktoś będzie szukał czegoś dla swojej pociechy, to napiszę trochę więcej.
Ze studiów zostały mi jeszcze paskowe CRESSI FROG, twarde, wydajne, a żona ma CRESSI PRO LIGHT – podobne do FROGów, nie tylko wizualnie, ale lżejsze.
Zawsze bardziej podchodziły mi twarde płetwy, wbrew stereotypowej opinii nie męczą tak bardzo. Muszę jednak przyznać, płetwy o średniej twardości są chyba bardziej wydajne. Do tych zbyt miękkich nie mam przekonania, ale może niesłusznie.

Sikora interesuje sprzęt w rozsądnej cenie. W internecie można trafić bardzo dobre okazje, ale pod warunkiem, że szukamy okazji, a nie konkretnego sprzętu. Jeżeli rozważasz zakup przez internet, to mam tani sklep z drogą przesyłką. Możemy zrobić wspólne zakupy przed gwiazdką i raz zapłacić za paczkę.
Prus

Dziękował/a : 243
Dziękowano: 479
Dołączył/a: 31 lipca 2013

Postprzez McArthur » 14 listopada 2016, o 23:13

Prus napisał(a):Sikora interesuje sprzęt w rozsądnej cenie.

Każdy tak chce, potem kryteria się zmieniają :D

Dlatego zaproponowałem mu płetwy Caravele - 80 zł - chyba nic tańszego wartego uwagi nie znajdzie.
Maski w Decu, można za nie całe 100 zł zdobyć coś nawet z Cressi.

http://www.decathlon.pl/maska-m-88-blue ... 32928.html
http://www.decathlon.pl/maska-f1-cressi ... 35127.html
McArthur

Postprzez Sikor » 14 listopada 2016, o 23:14

McArthur, ja w takiej wodzie to będę może pływał jak wypadnę z kajaka :lol: Nawet maski nie zdążę założyć :mrgreen:
Ostatnio edytowano 15 listopada 2016, o 11:06 przez Sikor, łącznie edytowano 1 raz
Krótko i na temat.
Sikor

Postprzez RobertP » 15 listopada 2016, o 00:17

Jejku, jaka orgia sprzętu i marek. Ja miałem w młodości radzieckie płetwy (kaloszki) Akbanabt (akwanauta), potem leżały w piwnicy (ja sezonowy i zdrowie do ciepłych wód). Jak się pojawił Decathlon to sobie kupiłem coś wygodniejszego. Znajomy leciał do Włoch i wspomniał, że fajnie by ponurkować z fajką, ale sprzętu specjalnie na tydzień kupował nie będzie. Powiedziałem ,że dam mu moje stare płetwy, jak je wziąłem do reki to byłem lekko zaskoczony. Podałem znajomemu, a ten spytał, czy chcę, żeby płacił na nadbagaż :-)
RobertP

Images: 0
Dziękował/a : 264
Dziękowano: 132
Dołączył/a: 01 marca 2016
Sprzęt: Gumotex Solar

Postprzez Prus » 15 listopada 2016, o 12:51

RobertP napisał(a):Jejku, jaka orgia sprzętu i marek. Ja miałem w młodości radzieckie płetwy (kaloszki) Akbanabt (akwanauta)...

Orgia i radzieckie płetwy. Niewiele rzeczy jest w stanie tak pobudzić wyobraźnię.
Prus

Postprzez maciekt1000 » 15 listopada 2016, o 15:03

Ta maska Cressi za 119.99 zł świetna...
Ty pamiętaj Sikor, żebyś się przed pójściem do sklepu solidnie ogolił, wąsy zredukował i symetryczną buźkę miał bo Ci nic nie będzie pasować ;) ;)
Ostatnio edytowano 15 listopada 2016, o 15:19 przez maciekt1000, łącznie edytowano 1 raz
maciekt1000

Dziękował/a : 28
Dziękowano: 178
Dołączył/a: 13 lutego 2014
Sprzęt: Agkanu-lux 420, sevylor ranger

Postprzez Prus » 15 listopada 2016, o 15:09

maciekt1000 napisał(a):...
Ty pamiętaj Sikor, żebyś się przed pójściem do sklepu solidnie się ogolił...

I białą koszulę załóż.
Prus

Postprzez McArthur » 15 listopada 2016, o 16:16

Czasem nie trzeba się golić do zera, ale to zalezy od maski
Obrazek
McArthur

Postprzez marcel » 15 listopada 2016, o 20:08

Sikor napisał(a):W nawiązaniu do siostrzanego tematu o masce nieparującej zastanawiam się :?:

No właśnie, jeżeli nie ta maska to jaka. Jestem zainteresowany zakupem kompletu: maska, płetwy i rurka (fajka). Doradźcie proszę co kupić. Oczywiście bez szaleństwa cenowego.
Nadmieniam, że w młodości dużo pływałem/nurkowałem w takim komplecie.

Najbardziej nieśmiertelny model - Technisub Look - moja ma już 24 lata i nadal jest ok. Nie cieknie, nie parcieje. A w razie potrzeby można wymienić szybki na szkła korekcyjne. Szybki są szklane, a nie tworzywowe.

Rurka - Technisub/Cressi - cokolwiek co ci pasuje i nie ma ping-ponga na górze.

Płetwy - do free jakieś długie miękkie Crresi, albo bez ruiny Technisub Nasa - za 100zł do kupienia i też są nieśmiertelne.

W całości jak poszperasz, mieścisz się do 200zł. Maski z marketu i niebieską półkę z Decathlona odpuść. Kupisz tanie, ale fajny wyjazd można sobie zepsuć.

A czachę najlepiej jednak ogolić. Szybciej schnie ;-)

Obrazek
marcel

Dziękował/a : 96
Dziękowano: 378
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Postprzez Sikor » 15 listopada 2016, o 21:19

A co sądzicie o tym:

http://allegro.pl/cressi-onda-mare-mask ... 39352.html

Obrazek Obrazek

http://allegro.pl/cressi-pluma-fins-ple ... 23049.html

Wybór motywuję tym, że powyższy sprzęt będzie więcej leżał w pawlaczu niż pływał. Przynajmniej na razie.
No i cena, 124,80 PLNów.
Krótko i na temat.
Sikor

Postprzez marcel » 15 listopada 2016, o 22:20

Sikor napisał(a):A co sądzicie o tym:

http://allegro.pl/cressi-onda-mare-mask ... 39352.html

Obrazek Obrazek

http://allegro.pl/cressi-pluma-fins-ple ... 23049.html

Wybór motywuję tym, że powyższy sprzęt będzie więcej leżał w pawlaczu niż pływał. Przynajmniej na razie.
No i cena, 124,80 PLNów.

Generalnie OK, poszukaj jednak wersji z czarnym silikonem na masce. Przeźroczysta guma wcale nie polepsza widoczności, a szybko żółknie
(trzeba pilnować żeby nie zostawiać na słońcu).
Uwaga :
- do nurkowania z fajką, lepsze są maski z dwiema szybami. Mają mniejszą pojemność, przez co trzeba zużywać mniej powietrza do wyrównania ciśnienia
- maskę TRZEBA przymierzyć. Przykłada się do twarzy (bez założonej opaski) i lekko wciąga powietrze nosem. Ma się trzymać, i ma nie być wyczuwalnych
przecieków (z reguły maski ciekną obok nosa).
- sprzęt lepiej kupić droższy. Jeśli się spodoba to zostanie, a tak będzie trzeba wymieniać. A jeśli się nie spodoba - łatwiej sprzedać, albo komuś podarować;-)
nurkowanie ma to do siebie że jak wciągnie, że nie wiedzieć kiedy wydasz na nie równowartość samochodu...choc na początku każdy się zapiera : "tylko maska i płetwy" ;-)
marcel

Dziękował/a : 96
Dziękowano: 378
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Postprzez McArthur » 16 listopada 2016, o 09:15

W moim odczuciu: Technisub Look - maska z małym polem widoczności, dobra dla ślepych - gruba, małe pole widzenia, ciężka - nie wiem dlaczego stala się kultowa ?? Ponoć są do niej szkła korekcyjne - w latach 90-tych to był chyba jedyny wówczas model oferujący tą możliwość. I tak chyba zostało to w świadomości. W tamtym okresie wybrałem Technisub Ventura - mija już 25 lat i też maska wciąż sprawna :D, jest jedną z kilku w kolekcji. Obecnie z półmasek to Cressi Matrix moja ulubiona - dużo większe pole widzenia, szczególnie w dół. Używałem Frameles - doskonała maska, pasująca chyba na każdego. Ale tej nie posiadam - mam kilka innych masek i nie widziałem potrzeby zakupu kolejnej :D

Dość łatwo dostać wkładki korekcyjne do wielu innych modeli. W praktyce zaś to niewygodne i zmniejsza jeszcze pole widzenia. Soczewki załatwiają sprawę. Wypłukanie soczewki? Raczej jakiś mit, na tyle małoistotny, że można pominąć. Ja używam jednodniowych.

Dwuszybowe/jednoszybowe - przy współczesnych konstrukcjach bezramkowych, różnice się zacierają w pojemności martwej masek. Dla przeciętnego Kowalskiego różnica pozostaje pomijalna.

Płetwy NASA - do miękkich nie należą, ale bardzo fajne płetwy. Tylko czy jeszcze produkowane?
Mnie np. świetnie się pływało też w Tusa FF9 - miękkie płetwy, doskonałe do pływania. Dla nurka sprzętowego czy gwałtownych startów za miękkie. Ale bardzo komfortowe.
Obrazek

Tu oferta http://sprzedajemy.pl/pletwy-tusa-ff9-nowe-nr13632

Sikor, płetwy PLUMA nie są złe. Maskę jednak dobierz z czarnym silikonem. Niebieską serię z Deca też bym pominął. Jeśli chcesz to za 25 zł maska z rurką - no co tu doradzać, albo się zastanawiać? To Cressi, więc przynajmniej pewien poziom jakości będzie miała. Nie wiem tylko czy rurka będzie komfortowa.

My chcemy dla Ciebie dobrze, nie tanio :D
McArthur

Postprzez Prus » 16 listopada 2016, o 09:58

Z radością odnotowuję, że McArthur nadal jest gotów doradzać w kwestiach sprzętu, i że tysiące uporczywych pytań, które zadałem mu jakiś czas temu tego nie zmieniły.
Prus

Postprzez Sikor » 16 listopada 2016, o 10:29

A ten zestaw będzie dobry dla mnie? :lol: i oczywiście jest droższy od poprzedniego - 235,79 PLNów :mrgreen:

Fajka - Cressi Gringo, czarna.
Płetwy - Cressi Pluma. Rozmiar 43/44
Maska - Cressi F1 Frameless, czarna. Przymierzę w sklepie :lol:

Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio edytowano 16 listopada 2016, o 11:35 przez Sikor, łącznie edytowano 1 raz
Krótko i na temat.
Sikor

Postprzez McArthur » 16 listopada 2016, o 10:38

jeśli będziesz pływać, to rurkę pewnie szybko wymienisz :D
McArthur