| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Co powinna zawierać Apteczka na wyprawy?

Wszystko o apteczce, lekach, leczeniu w terenie itp.

Re: Co powinna zawierać Apteczka na wyprawy?

Postprzez Marshall » 6 listopada 2013, o 12:40

Darek napisał(a):(...)
Ze stosowaniem Steri-Strip w warunkach polowych bym uważał, w przypadku większej rany lepszy jest(...)
Są to warunki trudne do uzyskania w warunkach polowych.
M.in. dlatego nie ma takich plastrów w apteczkach samochodowych, ratowniczych itp. To pomocnicze plastry, do stosowania w warunkach ambulatoryjnych lub w domu, a nie do pierwszej pomocy po urazie.
Zamknięcie niezbadanej przez fachowca większej rany jest bardzo ryzykowne.
A małą można "załatwić" zwykłym plastrem.

Darek, u mnie na wyposażeniu są steri-stripy, gdyz je posiadam. Jeśli w terenie musiałbym opatrzyć poważną ranę, robiłbym to tym co mam pod ręką. Najpewniej byłby to opatrunek jałowy bandaż. Jeśli nie bandaż to steri-stripy, czysta szmata, koszula, cokolwiek. Później biegiem do szpitala.

Jestem świadomy i wydaje mi się normalne, że poważnych sytuacjach nie ma co kozaczyć.

Inaczej sprawa się przedstawia kiedy jesteśmy zmuszeni kozaczyć, np. bedąc na zadupiu, nie mając kontaktu z cywilizacją, nie mając możliwości dotarcia do szpitala, etc. Mało prawdopodobny scenariusz w naszym kraju ale prawdopodobny, np. zeszliśmy ze szlaku w Bieszczadach, połamaliśmy nogi i mamy ekstra głęboką ranę na udzie.
Co wtedy? Wtedy kozaczymy jak najbardziej umiemy - czyścimy ranę, odkażamy (można? nadmanganian?), zamykamy, liczymy na to, że przezyjemy. :)
Marshall

Dziękował/a : 408
Dziękowano: 272
Dołączył/a: 06 czerwca 2013
Sprzęt: canoe

Steri-Strip itp.

Postprzez dar_ek » 6 listopada 2013, o 15:04

Reasumując wątek. Kiedyś apteczki pierwszej pomocy zawierały cuda-niewidy, leki, odkażacze itp. Okazało się, że przynosi to więcej szkody niż pożytku i tendencja jest taka, żeby w ogóle nie było tam leków, jedynie aseptyczne środki opatrunkowe, chusta, rękawiczki itd. Szczegóły np. tu:
http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,1267 ... dowa_.html , w miarę rzeczowo, z wyjątkiem tych maseczek do usta-usta.
Wystarczająca jest ta zgodna z atestem DIN 13164 np.
http://www.twoja-apteczka.pl/apteczka-s ... p-163.html.
Warto brać do samochodu, choć nie obowiązkowa w Polsce, na spływie też się przyda, choć warto uzupełnić ją o drobiazgi, o których pisaliśmy.
Ważniejszy od szczegółów zawartości jest szybki dostęp do niej, nawet jedną lub zranioną ręką i w naszym przypadku absolutna wodoszczelność!!!
Dlatego warto poruszyć temat takiego opakowania - jakieś propozycje?
Głęboka rzeka nie huczy - przysłowie greckie
dar_ek

Dziękował/a : 11
Dziękowano: 109
Dołączył/a: 11 czerwca 2013
Sprzęt: czym się da, przeważnie kanu

Postprzez dar_ek » 6 listopada 2013, o 15:13

Marshall napisał(a):Inaczej sprawa się przedstawia kiedy jesteśmy zmuszeni kozaczyć, np. bedąc na zadupiu, nie mając kontaktu z cywilizacją, nie mając możliwości dotarcia do szpitala, etc. Mało prawdopodobny scenariusz w naszym kraju ale prawdopodobny, np. zeszliśmy ze szlaku w Bieszczadach, połamaliśmy nogi i mamy ekstra głęboką ranę na udzie.

Dlatego najważniejszą apteczką jest towarzysz na wyprawie lub komórka z zasięgiem ;)
Dlatego pisałem, że jak się da, to pływamy razem. Ja też uwielbiam samotność na łonie przyrody, ale na wodzie preferuję rozsądek ponad romantyczne uniesienia. Za dużo widziałem na spływach wypadków typu: chcę opłukać ręce kucając na konarze, kamieniu, a po sekundzie trzeba gościa ratować, bo się poślizgnął, uderzył w coś głową itp.
Marshall napisał(a):Co wtedy? Wtedy kozaczymy jak najbardziej umiemy - czyścimy ranę, odkażamy (można? nadmanganian?), zamykamy, liczymy na to, że przezyjemy. :)

To nie kozaczenie, lecz konieczność.
Ranę czyścimy tylko wodą (jeśli zachodzi konieczność, po co utrudniać skrzep krwi), żadnej chemii, to zawsze pogarsza sprawę.
dar_ek

Postprzez szuwarek » 6 listopada 2013, o 18:04

Darek napisał(a):
Marshall napisał(a):Dlatego najważniejszą apteczką jest towarzysz na wyprawie lub komórka z zasięgiem ;)

+1
szuwarek

Dziękował/a : 104
Dziękowano: 43
Sprzęt: drewniak

Postprzez drawa » 6 listopada 2013, o 18:50

Ważniejszy od szczegółów zawartości jest szybki dostęp do niej, nawet jedną lub zranioną ręką i w naszym przypadku absolutna wodoszczelność!!!
Dlatego warto poruszyć temat takiego opakowania - jakieś propozycje?
APTECZKA przechowywana w beczce wodoszczelnej. nic lepszego nie wymyśle !
drawa

Images: 14
Dziękował/a : 60
Dziękowano: 189
Dołączył/a: 31 maja 2013
Sprzęt: Forum Spływy Pontony

Postprzez Krzyś66 » 6 listopada 2013, o 19:22

Cześć.

Nie będę opisywał składu naszej apteczki bo ... jest on wielokrotnie bardziej rozbudowany jak podawany przez przedmówców. Natomiast co do opakowania to mamy ją w ... pięciolitrowym pojemniku po farbie emulsyjnej :) Przy czym nie jest to classic wiaderko a płaski pojemnik ze szczelną pokrywką otwieraną na 2/3 powierzchni (nie wiem czy są takie dziś , ale kiedyś Nobiles pakował część farb w ten sposób).

Natomiast taka uwaga , poza słuszną aby apteczka była w miarę możliwości szybko dostępna , kiedyś na spływie , akurat w dość odludnym miejscu , ugryzła mnie osa w ... przełyk gardła :evil: .Na szczęście, prawdopodobnie mnie tylko drasnęła bo ją szybko połknąłem oraz nie była niczym "zarażona".Jednak gdyby mnie dziabnęła porządnie lub wcześniej żerowała na jakiejś padlinie , to mogłoby ... Miejsce w jakim byliśmy uniemożliwiało szybką pomoc z zewnątrz, że o braku zasięgu nie wspomnę.Od tamtego czasu zawsze zabieramy ze sobą adrenalinę , na szczęście na dłuższych spływach jest z nami zawsze albo pani doktor albo pani pielęgniarka które to fachowo by zaaplikowały ten specyfik.
Gdy zamierzamy pływać w odludnych miejscach warto i o tym pomyśleć.
Krzyś66

Dziękował/a : 9
Dziękowano: 199
Dołączył/a: 23 września 2013
Sprzęt: K1

Postprzez dar_ek » 6 listopada 2013, o 19:59

Krzyś66 napisał(a):Od tamtego czasu zawsze zabieramy ze sobą adrenalinę.

Jak w takiej sytuacji pomaga adrenalina? Prędzej tracheotomia?

http://www.medonet.pl/zdrowie-na-co-dzi ... index.html
http://warszawa.naszemiasto.pl/archiwum ... ,id,t.html
Po adrenalinie można się przekręcić, ma sens z konieczności tylko przy zwalczaniu wstrząsu anafilaktycznego.
Możliwe skutki uboczne: Często, nawet po podaniu małych dawek adrenaliny to: kołatanie serca, przyspieszenie czynności serca, nadmierna potliwość, nudności, wymioty, trudności w oddychaniu, bladość, zawroty głowy, osłabienie, drżenie, ból głowy, stan lękowy, pobudliwość nerwowa, niepokój, zimne kończyny. Rzadko: omamy, omdlenia, zwiększenie stężenia glukozy we krwi, zmniejszenie stężenia potasu we krwi, kwasicę metaboliczną, rozszerzenie źrenic, trudności w oddawaniu moczu z zatrzymaniem moczu włącznie, drżenie mięśni. Działania niepożądane, które występowały po zastosowaniu większych dawek adrenaliny lub u osób wrażliwych: zaburzenia rytmu serca (migotanie przedsionków lub zatrzymanie czynności serca), nagły wzrost ciśnienia tętniczego (czasami prowadzący do krwotoku mózgowego) oraz skurcz naczyń (np. skóry, błon śluzowych, nerek). Uwaga! Po zastosowaniu leku pacjent nie powinien prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn do czasu aż ustąpią objawy ciężkiej reakcji alergicznej.

Do tego mnóstwo przeciwwskazań - do apteczki jednak bym nie brał.
Tylko jako indywidualny lek, dla kogoś naprawdę uczulonego.
dar_ek

Postprzez dar_ek » 6 listopada 2013, o 20:07

eltech napisał(a):DRAWA a jak sobie uchlastasz rękę to jak beczkę odkręcisz albo po grzybie jak beczka Ci się urwie z zaczepu i odpłynie.

No właśnie :)
Dlatego odpowiednie opakowanie wcale nie jest błahym problemem.
W sklepach turystycznych jako apteczki, są małe worki wodoszczelne, saszetki albo pudełka z zatrzaskiem. Firmowe rozwiązania są niestety drogie, dlatego pytałem o jakieś tanie zamienniki.
Spożywcze pudełka z zatrzaskami, mały worek z demobilu, a może jeszcze coś innego? Opakowanie po czymś? Słoik twist?
I musi to być gdzieś na wierzchu, a nie na dnie plecaka, wora czy beczki. I przymocowane, żeby nie zgubić przypadkiem.
dar_ek

Postprzez KrakuS » 6 listopada 2013, o 20:12

Może dwie apteczki, jedna główna zawiera wszystko co trzeba, druga typu plaster, bandaż w woreczkach, schowane w kieszeni.
KrakuS

Dziękował/a : 176
Dziękowano: 35
Dołączył/a: 30 maja 2013
Sprzęt: ponton

Postprzez dar_ek » 6 listopada 2013, o 20:14

Krzyś66 napisał(a):ugryzła mnie osa w ... przełyk gardła :evil:

Jak ugryzła to pół biedy, gorzej jakby użądliła.
Raz na spływie zaatakowała nas cała chmara os z poruszonego dziobem gniazda, kumpel ratował się skokiem do wody, a ja opędzałem się wiosłem i wiałem co sił.
Adrenalina nam się "wylewała uszami", bez żadnego zastrzyku :)
dar_ek

Postprzez Krzyś66 » 6 listopada 2013, o 20:16

Darku.Osa jest owadem wielożernym w tym może żerować na mięsie i może przenosić wszelkie paskudztwo , wstrząs może nastąpić i u osoby nie uczulonej , tzn wcześniej nie wykazującej żadnych problemów po ukąszeniach.

Natomiast co do adrenaliny jak i innych , leków , absolutnie nie polecam tego każdemu, bo tak często słyszę kompletny brak wiedzy o lekach o podstawach : lek przeciwbólowy leczy ; nie biorę paracetamolu bo wolę apap ; tak miałem grypę i gripex mi pomógł itp itd.
Natomiast , nie wykluczone , że ktoś będzie pływał w rejonach w których na szybką pomoc z zewnątrz liczyć nie może i wtedy warto rozpatrywać wszelkie niebezpieczeństwa i wcześniej ... skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą ( oczywiście w realu ! , nie w matrixsie).

Uwaga Krakusa bardzo słuszna-środki do opatrywania ran powinny być dostępne błyskawicznie i lepiej jak są bez zbędnych dodatków.Może szczelny worek na dokumenty?Odkręcane ... chyba nie bo gdy mamy do dyspozycji jedną zdrową dłoń to może być problem... sam nie wiem.

Osy nie mają żądeł , takich jak pszczoły.
Krzyś66

Postprzez dar_ek » 6 listopada 2013, o 20:26

eltech napisał(a):ja jestem za rozwiązaniami tanimi i prostymi czyli zwykła przenośna apteczka taka jak do troczenia do plecaka i wewnątrz wszystko spakowane w woreczki strunowe.
Może być zalana apteczka ale towar będzie suchy

Niby tak, ale jak taka apteczka i woreczki będą zalane brudną wodą, to trudno utrzymać sterylność przy otwieraniu materiałów opatrunkowych. Coś kapnie, coś się obetrze. A w wodzie najróżniejsze syfy lubią pływać, na szczęście nie wszędzie. Ale jak pech to pech. Chociaż już rozharatałem stopę w Wiśle (jeszcze przed oddaniem oczyszczalni w W-wie), w ohydnym czarnym, cuchnącym mule i nie odpadła. Może dlatego, że był tak toksyczny, że nawet bakterie wyzdychały :)
Mimo to uważam jednak, że warto, aby zbiorcze opakowanie też było szczelne. Szybciej też się dostaniesz do środka. O jedno otwieranie/rozrywanie mniej.
dar_ek

Postprzez drawa » 6 listopada 2013, o 20:36

DRAWA a jak sobie uchlastasz rękę to jak beczkę odkręcisz albo po grzybie jak beczka Ci się urwie z zaczepu i odpłynie.
mojej beczki się nieodkręca :idea: patrz stosowny temat :!: i moje beczki nieodplywaja :mrgreen:
drawa

Images: 14
Dziękował/a : 60
Dziękowano: 189
Dołączył/a: 31 maja 2013
Sprzęt: Forum Spływy Pontony

Postprzez dar_ek » 6 listopada 2013, o 20:38

Krzyś66 napisał(a):Osa jest owadem wielożernym w tym może żerować na mięsie i może przenosić wszelkie paskudztwo , wstrząs może nastąpić i u osoby nie uczulonej , tzn wcześniej nie wykazującej żadnych problemów po ukąszeniach.

Niemożliwe, pierwszy kontakt z alergenem nie powoduje reakcji anafilaktycznej, dopiero kolejny, gdy już są wytworzone przeciwciała.
Muchy podobne syfy jak osy przenoszą, ale nie żądlą - na szczęście.
Prędzej zatrucie lub sraczka grozi po takim kontakcie.
dar_ek

Postprzez pepton » 6 listopada 2013, o 22:18

Proponuję zmienić temat na: "co potrzebne w brazylińskiej dżungli"
pepton
*

Images: 0
Dziękował/a : 7
Dziękowano: 19
Dołączył/a: 15 lipca 2013
Sprzęt: dmuchaniec

Postprzez Krzyś66 » 6 listopada 2013, o 22:36

pepton napisał(a):Proponuję zmienić temat na: "co potrzebne w brazylińskiej dżungli"

Np.: Abava na Łotwie odcinek około 40 km rzeką , przez lasy bez dostępu do dróg , to z tych za miedzą.A do dżungli mnie nie ciągnie w ogóle.

Mam w rodzinie alergików.

A zatem do apteczki na spływ tylko!!! to co w samochodowej.Teraz OKi :)
Krzyś66

Postprzez pepton » 6 listopada 2013, o 22:45

Ja też mam w rodzinie alergików i dla tego wpisałem wapno- tak ogólnie, a gdyby temat dotyczył alergików to bym wpisał zyrtec
pepton
*

Dziękował/a : 7
Dziękowano: 19
Dołączył/a: 15 lipca 2013
Sprzęt: dmuchaniec

Postprzez Maga » 8 kwietnia 2014, o 09:04

Znowu sobie stary temat odświeżę, a co. Jestem alergikiem, więc wiem, o czym mówię. Naprawdę warto mieć ze sobą coś na reakcję alergiczną, np. Zyrtec lub Loratadynę, albo cokolwiek innego dostępnego w aptece bez recepty. W tym roku szykuje się wysyp komarów, które już w tamtym roku były wyjątkowo zajadłe. Jeśli chodzi o wapno, to moim zdaniem obowiązkowe. Ale nie w tabletkach. Spróbujcie je bowiem szybko rozpuścić w zimnej wodzie... Obecnie są dostępne w aptece wapna w proszku, w malutkich podłużnych saszetkach (jak cukier). Nie ma problemu z rozpuszczeniem.
http://panirybka.blogspot.com

Maga w kajaku - mapa

"Teraz prędko, zanim dotrze do nas, że to bez sensu"
Maga

Dziękował/a : 607
Dziękowano: 707
Dołączył/a: 15 lutego 2014
Sprzęt: Helios II

Postprzez stary-neptun » 8 kwietnia 2014, o 09:50

Maga dziękuje. Bez wapna nie ruszam się z domu. Nie wiedziałem że jest w proszku. Wypróbuje.
stary-neptun
**

Dziękował/a : 28
Dziękowano: 18
Dołączył/a: 06 czerwca 2013
Sprzęt: neptun

Postprzez Sikor » 24 stycznia 2015, o 19:58

Też odgrzeję temat. Właściwie to zawartość apteczki została omówiona i nic nowego nie wymyślę. Chciałem tylko dodać kilka słów na temat preparatów stosowanych przeciwko biegunce, które były wymienione w składach tychże. Mówiąc krótko, zatrzymują one perestaltykę jelit co powoduje też powstrzymanie w organizmie szkodliwych substancji. Lepszym rozwiązaniem jest stosowanie węgla lekarskiego (aktywnego). Wiąże on różne toksyny znajdujące się w przewodzie pokarmowym, czego nie czynią inne środki tego typu. Oczywiście spowalnia też perystaltykę jelit.
Krótko i na temat.
Grupa Kajakowa "MENAŻA 07"
Sikor

Dziękował/a : 122
Dziękowano: 244
Dołączył/a: 16 października 2014
Sprzęt: kajak

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Apteczka