| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Plan działania

Wszystko co dotyczy zgłaszania służbom i urzędom nielegalnych wysypisk oraz sprzątania śmieci w pobliżu wody i nie tylko.

Plan działania

Postprzez ra_dek » 28 listopada 2013, o 13:24

Proponuję żeby zainteresowani i sympatycy dopisali swoje postulaty. Bo coś mi się zdaje że mamy różne koncepcje.
Ja napisałem o czym myślę tu: burza-mozgow-wszelkie-pomysly-dotyczace-ego-t2878.html#p15537

1. Zaczął bym od przygotowania czytelnego sposobu postępowania w przypadku znalezienia śmieci - wypunktować co człowiek który trafił na wysypisko może zrobić. /ja w tej chwili poza posprzątać nie mam wiedzy ani pomysłów/.

2. Jeśli zgłaszać to gdzie i w jaki sposób. /listy instytucji i gotowe wzory pism elektronicznych i do ściągnięcia/
ra_dek

Images: 147
Dziękował/a : 2913
Dziękowano: 581
Dołączył/a: 28 maja 2013
Sprzęt: ponton z Intexu

Re: Plan działania

Postprzez Waho » 28 listopada 2013, o 17:00

Ja tak sobie myślę że, jest to walka z wiatrakami, trzeba pokoleń żeby to wyplenić.
Już w bajkach (filmy animowane) i reklamach śmieci rzuca się byle gdzie i dzieciaki te małe i duże robią to samo.
Jedziesz do lasu na spacer lub grzyby widzisz śmieci, nad jezioro wkoło śmieci a ile w wodzie to strach pomyśleć, płyniesz rzeką i wkoło płyną śmieci,…….!!!
:evil: :twisted: :evil:
Waho

Dziękował/a : 353
Dziękowano: 183
Dołączył/a: 25 sierpnia 2013
Sprzęt: Łódka, deska SUP, kanu.

Postprzez ra_dek » 28 listopada 2013, o 19:12

Waho masz sporo racji, ale niestety nie mamy innej możliwość niż walka wszelkimi możliwymi sposobami o to by to zmienić.
Możliwości jakieś są, są odpowiednie służby, urzędy, trzeba zagonić je do roboty. Bo same się do roboty jak widać nie palą.
I taki właśnie mam pomysł, na ten dział i na redukowanie śmieci.
ra_dek

Postprzez ra_dek » 28 listopada 2013, o 23:51

Moim zdaniem pisać do wszystkich na raz, oczywiście do tych którzy się tym zajmują. Się zrobi.
ra_dek

Postprzez Prus » 1 grudnia 2013, o 18:57

Waho napisał(a):Ja tak sobie myślę że, jest to walka z wiatrakami, trzeba pokoleń żeby to wyplenić.
Już w bajkach (filmy animowane) i reklamach śmieci rzuca się byle gdzie i dzieciaki te małe i duże robią to samo.
Jedziesz do lasu na spacer lub grzyby widzisz śmieci, nad jezioro wkoło śmieci a ile w wodzie to strach pomyśleć, płyniesz rzeką i wkoło płyną śmieci,…….!!!
:evil: :twisted: :evil:

Niestety masz rację. Ale kropla drąży skałę. Jeżeli dziś zaczniemy się upominać o czystość i proekologiczne zachowania, to może zadowalający stan uda się osiągnąć nie za 50, ale za 49 lat. Może. Tak czy inaczej uważam, ze trzeba próbować.
Prus

Dziękował/a : 243
Dziękowano: 480
Dołączył/a: 31 lipca 2013
Sprzęt: kajak

Postprzez szuwarek » 1 grudnia 2013, o 19:43

Jeśli zadowolisz się takim wynikiem to co najwyżej taki uzyskasz. Szkoda czasu, trzeba robić swoje. Może pisanie do urzędników coś da, tylko że oni dziś są, a jutro ich nie ma, po co mieli by zajmować się śmieciami? Kto w tej sytuacji da w łapę? Pamiętaj że to główna motywacja wszystkich którzy idą pracować w urzędach. Liczy się kasa w kieszeni. Nikt w małych miejscowościach nie będzie gonił sprawców nielegalnych wysypisk bo każdy dobrze wie kto gdzie śmieci wyrzuca. Prędzej weźmie w łapę od rodziny, albo sąsiada żeby zapomniał o sprawie, niż kogoś do posprzątania zmusi.
szuwarek

Dziękował/a : 104
Dziękowano: 43
Dołączył/a: 11 czerwca 2013
Sprzęt: drewniak

Postprzez Prus » 1 grudnia 2013, o 20:11

szuwarek napisał(a):Jeśli zadowolisz się takim wynikiem to co najwyżej taki uzyskasz...

A masz lepszy pomysł?
Prus

Postprzez szuwarek » 1 grudnia 2013, o 21:07

Tak. Powałać grupę bojową. Wyposażyć ją w kamery i aparaty i nagrywać i puszczać w necie. Tylko że jak znam polaków to się z tego szybko zrobi grupa do wymuszania haraczy od sfilmowanych a śmieci będą dalej tam gdzie teraz :lol:
szuwarek

Dziękował/a : 104
Dziękowano: 43
Dołączył/a: 11 czerwca 2013
Sprzęt: drewniak

Postprzez Prus » 1 grudnia 2013, o 21:11

szuwarek napisał(a):Tak. Powałać grupę bojową. Wyposażyć ją w kamery i aparaty i nagrywać i puszczać w necie. Tylko że jak znam polaków to się z tego szybko zrobi grupa do wymuszania haraczy od sfilmowanych a śmieci będą dalej tam gdzie teraz :lol:

Niezłe. Proponuję, byś wdrożył swój pomysł, a ja pozostanę przy swoim.
Prus

Postprzez Krzyś66 » 1 grudnia 2013, o 23:03

Prus napisał(a):Niestety masz rację. Ale kropla drąży skałę. Jeżeli dziś zaczniemy się upominać o czystość i proekologiczne zachowania, to może zadowalający stan uda się osiągnąć nie za 50, ale za 49 lat. Może. Tak czy inaczej uważam, ze trzeba próbować.

Czekaj , tatka latka...czy jakoś tak.W wielu społeczeństwach , których pewne zachowania uważamy za właściwe, wzorowe , przez lata było stosowane drakońskie prawo i to ono przynosi skutek po wielu latach a nie edukacja(ta jest wytworem naszych czasów i w społeczeństwach wcześniej zdyscyplinowanych i owszem może przynosić efekty), zwłaszcza w Polsce.
Najłatwiejszym i klarownym przykładem są mandaty drogowe.W krajach gdzie są one bardzo dotkliwe iii nieuchronne każdy(no pewnie jakieś 95%)Polak jeździ zgodnie z przepisami .Jego praworządność kończy się natomiast po przekroczeniu granicy... a kampanie i to całkiem sensowne są prawie non stop.
Podobnie z ekologią.Wszystkie dzieci są w szkole uczone ekologii(tej praktycznej w szczególności) i co z tego mamy???Moje dzieci nie śmiecą bo my nie śmiecimy , natomiast masa innych ma ten problem ....gdzieś , czy dzieci tych dzieci dostaną olśnienia ,i przestaną śmiecić ... szczerze wątpię.
Tylko nieuchronność i dotkliwość kary podziała na Polaków.Gdyby właścicielowi psa który po nim nie posprzątał ,nakazać sprzątanie przez tydzień "jego" skwerku , czy parku to...idę o zakład ,że następnym razem by posprzątał.
itp itd
Krzyś66

Dziękował/a : 9
Dziękowano: 310
Dołączył/a: 23 września 2013
Sprzęt: K1

Postprzez Prus » 1 grudnia 2013, o 23:25

Krzyś66 napisał(a):
Prus napisał(a):Niestety masz rację. Ale kropla drąży skałę. Jeżeli dziś zaczniemy się upominać o czystość i proekologiczne zachowania, to może zadowalający stan uda się osiągnąć nie za 50, ale za 49 lat. Może. Tak czy inaczej uważam, ze trzeba próbować.

Czekaj , tatka latka...czy jakoś tak.W wielu społeczeństwach , których pewne zachowania uważamy za właściwe, wzorowe , przez lata było stosowane drakońskie prawo i to ono przynosi skutek po wielu latach a nie edukacja(ta jest wytworem naszych czasów i w społeczeństwach wcześniej zdyscyplinowanych i owszem może przynosić efekty), zwłaszcza w Polsce.
Najłatwiejszym i klarownym przykładem są mandaty drogowe.W krajach gdzie są one bardzo dotkliwe iii nieuchronne każdy(no pewnie jakieś 95%)Polak jeździ zgodnie z przepisami .Jego praworządność kończy się natomiast po przekroczeniu granicy... a kampanie i to całkiem sensowne są prawie non stop.
Podobnie z ekologią.Wszystkie dzieci są w szkole uczone ekologii(tej praktycznej w szczególności) i co z tego mamy???Moje dzieci nie śmiecą bo my nie śmiecimy , natomiast masa innych ma ten problem ....gdzieś , czy dzieci tych dzieci dostaną olśnienia ,i przestaną śmiecić ... szczerze wątpię.
Tylko nieuchronność i dotkliwość kary podziała na Polaków.Gdyby właścicielowi psa który po nim nie posprzątał ,nakazać sprzątanie przez tydzień "jego" skwerku , czy parku to...idę o zakład ,że następnym razem by posprzątał.
itp itd

Masz rację, ale to w żaden sposób nie poszerza palety możliwości jakie mamy do swojej dyspozycji. Chyba, że ktoś z forumowiczów posunie się o kilka kroków dalej i będzie strzelał do niereformowalnych śmieciarzy. Ale ja nadal trzymam się mojej drogi.
Prus

Postprzez Mat » 2 grudnia 2013, o 00:00

Co do czyszczenia rzeki i kto za to odpowiada to opiszę mój stan wiedzy na dzień dzisiejszy, który ustaliłem po kilku pismach w podobnej sprawie :mrgreen:

Najważniejsze jest ustalenie kto odpowiada za dany jej odcinek tudzież w czyim zarządzie pozostaje.
Czyli z reguły powinien to być albo Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej albo Regionalny Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych i to oni odpowiadają za to co jest w nurcie rzeki.
Natomiast wszystko co jest wokół należy do ustawowych zadań gminy, oczywiście na odcinku przebiegającym przez daną gminę, a tutaj w zależności od gminy może to być np. Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa lub bezpośrednio szef – Wójt, Burmistrz czy Starosta.
Można sprawę zgłosić np. Straży Gminnej, ale z reguły tu może być problem bo nawet jeśli w małej miejscowości jest taka straż, to po pierwsze primo ;) może nie znać odpowiednich przepisów, po drugie primo ;) może nie mieć siły przebicia.
W przypadku gdy zauważymy, że do wody coś spływa lub nią płynie sprawę powinno się natychmiast zgłosić Państwowej Straży Pożarnej lub w przypadku długotrwałego zanieczyszczania do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

To taki ustalony przeze mnie podział obowiązków pomiędzy instytucje w przypadku zgłaszania znalezionych śmieci ustalony po pismach i rzuceniu okiem w przepisy ;)
Mat

Images: 0
Dziękował/a : 100
Dziękowano: 331
Dołączył/a: 08 sierpnia 2013
Sprzęt: nifty 385, adventure plus

Postprzez ra_dek » 2 grudnia 2013, o 00:14

mefisto07 dzięki za konkrety. Nie jest tak prosto jak myślałem.
ra_dek

Postprzez Mat » 2 grudnia 2013, o 00:22

ra_dek napisał(a): Nie jest tak prosto jak myślałem.

Eee tam.
Robisz zdjęcie, dodajesz krótki opis i wysyłasz najbliższemu władcy regionu :mrgreen:
Nawet się nie obejrzysz jak śmieci znikną ;) :lol:
Mat

Images: 0
Dziękował/a : 100
Dziękowano: 331
Dołączył/a: 08 sierpnia 2013
Sprzęt: nifty 385, adventure plus

Postprzez Prus » 2 grudnia 2013, o 00:28

mefisto07 napisał(a):
ra_dek napisał(a): Nie jest tak prosto jak myślałem.

Eee tam.
Robisz zdjęcie, dodajesz krótki opis i wysyłasz najbliższemu władcy regionu :mrgreen:
Nawet się nie obejrzysz jak śmieci znikną ;) :lol:

Pokrzepieni tak obiecującą wizją wspaniałej wiktorii zabieramy się do pracy.
Prus

Powrót do Śmieci