| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Bzura

Bzura

Postprzez WielkaPłetwa » 18 czerwca 2013, o 21:00

Bzura – rzeka na Nizinach Środkowopolskich, lewy dopływ Wisły o długości 166 km. Większa część jej biegu znajduje się wzdłuż północnego skraju Równiny Łowicko-Błońskiej. Maksymalna rozpiętość wahań stanów wody w dolnym biegu wynosi 4,5 m.

Swoje naturalne źródła miała Bzura w Lesie Łagiewnickim, na zachód od ulicy Strykowskiej, na obecnych terenach osiedla willowo-letniskowego Rogi, jednak współcześnie te dawne obszary źródłowe tracą powoli swój pierwotny charakter. Wykształcone niegdyś regularne koryto występuje już od przepustu drogowego pod ul. Strykowską, ale stały przepływ pojawia dopiero poniżej ul. Boruty i rosnąca struga zasila drobne stawiki pomiędzy ul. Boruty i ul. Wycieczkową.
Na dalszym odcinku Bzura płynie ku zachodowi, tworząc trzy większe zbiorniki wodne Arturówek. Położone w malowniczej dolinie wśród lasu, dały początek największej w Łodzi bazie rekreacyjno-wypoczynkowej z przystanią kajakarsko-wioślarską. Za stawami w Arturówku Bzura zmienia kierunek na północy, w okolicach Marianki przyjmując wody innej rzeczki wchodzącej w skład kompleksu leśnego - Łagiewniczanki (pierwszego prawobrzeżnego dopływu).

Miejscowości położone nad Bzurą:Łódź, Zgierz, Ozorków, Łęczyca, Łowicz, Sochaczew, Brochów, Wola Kałkowa, Sobota.

Witam: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bzura

WielkaPłetwa

Dziękował/a : 56
Dziękowano: 20
Dołączył/a: 04 czerwca 2013

Re: Bzura

Postprzez Krzyś66 » 23 września 2013, o 23:15

Cześć.

Jestem z powiatu sochaczewskiego iii wstyd się przyznać ale dopiero w zeszłym roku oraz pierwszy nią popłynąłem.Znałem ją z dzieciństwa, gdy jeździliśmy do ciotecznych dziadków(no chyba tak :idea: bo to rodzice mej ciotki ) do Łowicza.Rzeka była wtedy bardzo ciekawa gdyż często zmieniała kolor swej wody? , a roślinność z którą miała styczność ta aromatyczna ;) ciecz , była wypalona doszczętnie.
Wiedziałem ,że rzeka się oczyściła...ale że aż tak...to był szok.
W tym roku jakieś dwa weeki temu zrobiliśmy ze sporą grupą znajomych odcinek od Kęszyc(fragment kultowej Rawki) do Plecewic(czyli źródła kajaków dla nieusprzętowionych).To około 30km czyli jak dla mnie sporawo a dla debiutantów...ale dali radę i pytają o kolejne spływy.
Rawka ,jak Rawka szybkawa z drzewami chyba na tym odcinku dwa z przeciąganiem po nich sprzętu a na koniec blisko ujścia jedno do łatwego obniesienia lądem(przy okazji ładna łączka na mały popasik) i Bzura.
Bzura - żeby nie było nie lubię typowych nizinnych rzek- ale Bzura mnie (nie tylko!) urzekła.Na początek zaraz za ujściem Rawki super uskok po byłym młynie(za przewodnikiem ), fala sporawa tak ,że każdemu coś do środka chlupnęło :lol: .Potem ładne meandry i kilka głazów.Super odcinek ,zaczyna się w okolicach Boryszewa , dużo sporych głazów(do opłynięcia) iii sporo bystrz-przy czym to "zasługa" małej wody przy jakiej płynęliśmy.Wszystkie bystrza oczywiście do spłynięcia.Wysepki , wyspy , skarpy, wąwóz drzew , czysta woda...suuuper. Woda czysta, w jednym miejscu aż zatrzymałem kajak żeby się upewnić że rzeczywiście widzę gąbki słodkowodne :shock: porastające na kamieniach .Za mostem w Sochaczewie dwa najfajniejsze bystrza.Dalej rzeka się poszerza ,zwalnia ale mimo że płyniemy przez miasto to zabudowań prawie nie widać , płyniemy w zielonym korytarzu.Za Sochaczewem przyroda staje się bogatsza bo obok powszechnych krzyżówek spotykamy stado traczy , oraz czaplę i zimorodki.Za Plecewicami(z zeszłego roku) rzeka staje się dziksza , na brzegach pojawia się piasek , łachy piaszczyste zachęcają do postoju.Bliżej ujścia rzeka spowalnia , często rozwidla się , przy niskiej wodzie trzeba dobrze szukać nurtu aby nie utknąć na piaszczystej mieliźnie...Pierwszy spływ zakończyliśmy w Kamionie. Kiedyś musimy ją dokończyć , wpłynąć na naszą polską Królową.
Polecam wszystkim tę piękną rzekę, warto poświęcić jej choć jeden dzień...
Krzyś66

Dziękował/a : 9
Dziękowano: 288
Dołączył/a: 23 września 2013
Sprzęt: K1

Powrót do BZURA