| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Bądź gotowy, na wszystko!

Dział o ludzkich błędach i wypadkach związanych z wodą.

Bądź gotowy, na wszystko!

Postprzez kuna » 6 lutego 2014, o 13:50

Podczas zakupów w sklepiku na dole, spotkałem synka. Synek oświadczył, że mama już wie i chciałby, abym odwiózł go szybko do pracy, ponieważ w jego aucie, z sześciu cylindrów, pracują tylko dwa. Ledwie udało mu się dotrzeć na nasz przydomowy parking. Odwiozłem synka i w drodze powrotnej, zgasł mi silnik. Na ruch włączający kluczykiem, zupełnie nie reagował. Ja, jestem ubrany w letnie mokasynki, bo kto by ubierał się, w zimowe buciska. Wprawdzie z portfelem, ale po zakupach, pustym. Bez telefonu. Bo tak spieszyłem się, że nie zabrałem.
I teraz, najważniejsze. Ważne, tak dla wodniaków jak i zwykłych ludzi. Wychodząc z domu, bez względu w jakim celu, możesz już nigdy, do niego nie wrócić. W czasie Twojego wyjścia, mogą wyniknąć, tak nieprzewidywane okoliczności, że powrót i przygotowanie się, będą niemożliwe. Wychodzisz i nagle, eksportujesz się w nieznane strony, w których nie przeżyjesz bez - pieniędzy, telefonu, biletu transportu miejskiego. W moim przypadku, po przestudzeniu silnika, spróbowałem z popychu. Zapalił, ale nauczkę dał mi taką, że nigdy, nie zapomnę! Na rajdy, należy przygotowywać wyposażenie, wielokrotnie! Wielokrotnie sprawdzając ekwipunek. Stawką, może być życie...
Nie daj się uwikłać! Za wyjątkiem wszelkiego ruchu, dla zdrowia!
kuna

Dziękował/a : 0
Dziękowano: 60
Dołączył/a: 02 czerwca 2013
Sprzęt: wpław

Re: Bądź gotowy, na wszystko!

Postprzez Amico » 6 lutego 2014, o 16:49

Idąc za głosem mediów - zimą w aucie powinien być koc, butelka wody, (o apteczce nie wspomnę) dobrze byłoby mieć jeszcze kuchenkę gazową i kartusz z gazem lub termos z herbatką oraz jakiś kubek, takie minimum czasem może się przydać, zwłaszcza jak wybieramy się autkiem poza miasto w zimie. Jadąc do lub z pracy itp. nie wiadomo co może się wydarzyć. Lepiej jakby to się nigdy nie przydało, ale przezorny zawsze ubezpieczony.
Jestem przeciwnikiem minimalistów, denerwują mnie cwaniaki bez żadnego przygotowania tak jak parka młodych ludzi idąca w zimie, w góry w samych adidaskach a potem proszą o pomoc w zejściu do schroniska bo ciemno, zimno i ślisko.
Amico

Images: 14
Dziękował/a : 31
Dziękowano: 114
Dołączył/a: 26 lipca 2013
Sprzęt: Solar 410C

Postprzez Artur » 6 lutego 2014, o 20:07

Amico napisał(a):Jestem przeciwnikiem minimalistów,

Minimalizm jak minimalizm, ale są tacy co mają zawsze przy sobie zestaw ewakuacyjny w razie kataklizmu czy innej bomby atomowej ;) .

Obrazek
Artur

Dziękował/a : 376
Dziękowano: 536
Dołączył/a: 24 października 2013
Sprzęt: żagle, silnik, wiosła

Postprzez karolmeduza » 10 lutego 2014, o 18:27

Awaria auta to nie powód do płaczu, nawet w klapkach :mrgreen:
Przecież są ludzie dookoła, pożyczą telefonu, popchną, podholują, czasem nawet za free :lol:
karolmeduza
*

Dziękowano: 1
Dołączył/a: 06 lutego 2014
Sprzęt: ponton

Postprzez Amico » 10 lutego 2014, o 20:28

To wolny kraj i każdy żyje po swojemu, nie dramatyzuję i nikomu niczego nie narzucam, ja wyrażam swój pogląd na świat, na otoczenie i doświadczenie. Osobiście staram się liczyć na siebie, ale wiadomo, że nie jestem w stanie wszystkiego przewidzieć i czasem trzeba poprosić o pomoc, jednak jakieś podstawowe minimum wolę mieć przy sobie chociażby dla komfortu psychicznego.
W nocy też nikt nie pomoże prędzej psem poszczuje, więc do rana trzeba jakoś dotrwać.
Amico

Postprzez McArthur » 10 lutego 2014, o 20:58

Mnie zima nie przeraża. Ale gdy jadę w trasę, a wiem że ze względu na porę roku i pogodę mogą utknąć w korku, zaspach to się lepiej przygotowuje.

W sumie w zimie łopata śniegowa, linka, wyciągarka jest zawsze w samochodzie, sprawne radio CB i tel też. I zwykle staram się jeździć conajmniej z połową zbiornika. Na pełnym w moim baku moje autko robi około 900-1100 km.
Termos, kuchenka tylko wtedy kiedy jadę w 100% teren w porze zimowej.
McArthur

Dziękował/a : 47
Dziękowano: 302
Dołączył/a: 15 grudnia 2013
Sprzęt: Canoe, Brig 500 50KM

Postprzez harpagan76 » 23 lutego 2014, o 13:27

Witam
Niestety takie mamy czasy ze wszyscy wierzą iż mając komórkę uratujemy sie... Kilka razy po wypadkach widziałem jak banda gapi stoi wkoło i dzwoni po pomoc lub co gorsza kręci filmy ale rzadko kto czynnie zaangazuje sie w akcje.
Np. Akcje Toprowcow powinny byc odplatne a nie jak obecnie gdy robi sie ciemno ludzie dzwonia po pomoc. Albo nie wychodzi sie z domu albo gdy juz utkne w gorach na noc to kopie dziure w sniegu i lulu spać byle do rana...
harpagan76
*

Images: 0
Dziękował/a : 3
Dziękowano: 14
Dołączył/a: 08 stycznia 2014
Sprzęt: sevylor hudson

Postprzez McArthur » 23 lutego 2014, o 18:55

A dlaczego miałyby być płatne? Karetka w mieście za darmo? Przecież płace składki na ubezpieczenia społeczne i chorobowe. mało?

A wypadek na morzu? Zanim wyruszą, to straca czas by sprawdzic na podstawie jakiego artykułu działać? Bo zgodnie z NFZ, to kasa jest na pierwsze 15 minut poszukiwań, a dłużej to tylko prywatnie?

Państwo gwarantuje wszystkim pomoc, dlaczego nagle wybiórczo? a może od razu zaczniemy różnicować komu pomagać a komu nie?

Żarty sobie stroicie. Gdy ludzie zaczną się bać dzwonić po pomoc, będzie to znaczyło jedno - po kiego diabła dopłacać do interesu? Dzięki wypadkom istnieje GOPR, TOPR i WOPR. Gdy zabraknie potrzebujących, ochotnicy straca sens istnienia. i pożegnają się z dobrym sprzętem. Czyli będzie tak po polsku. zepsuć wszystko co dobre, a potem narzekać że gdzie indziej się da..... Tylko nie zapominajcie, ze w innych krajach, cały system ratownictwa jest zupełnie na innych podstawach niż w Polsce.

Tak, bo GOPR, WOPR jest w oparciu jednak o ochotników, którzy dla samego niebieskiego krzyża dużo płacą z własnej kieszeni. A gdy wejdą krajowe, Państwowe służby, możecie być pewni, ich skuteczność spadnie o co najmniej 30%
McArthur

Postprzez McArthur » 23 lutego 2014, o 20:36

Jeśli z polityką, to rozumiem, że cały system ratownictwa widziałabys w innym układzie. A to już faktycznie temat do dyskusji. Jednakże, ograniczenie odpłatności tylko do działań w górach byłoby sporym nadużyciem. Na nizinach, morzu, jeziorach też nie brakuje idiotów. A jeszcze śmieszniej wyszłoby, z polską definicją od ilu mnpm liczymy że to są góry :D. Juz dziś jest z tym problem, jeśli chodzi o niektóre miejscowości, bo z automatu wpadły pod inny system. Jest to anormalne, ale na poziomie minestrialnym jakoś nie zauważa się tego problemu.
McArthur

Postprzez Amico » 24 lutego 2014, o 20:02

A może ująć trochę środków przeznaczonych na więziennictwo i przekazać na ratownictwo ? ochrona zdrowia jest ważniejsza niż (godne) warunki w więzieniu i koszt utrzymania więźnia, ale każdy może tam trafić więc ? temat niestety trudny. ;)
Amico

Postprzez Maga » 24 lutego 2014, o 20:26

Polityka polityką, ale wiadomo, że nic własnej głowy nie zastąpi. I już. Zrobić sobie kurs pierwszej pomocy czy nawet poczytać tylko o tym - nie zaszkodzi. Podobnie jak naładowana komórka, latarka i bandaż elastyczny w kieszeni, gdy wybieramy się w drogę. Najwyżej się nie przyda.
http://panirybka.blogspot.com

Maga w kajaku - mapa

"Teraz prędko, zanim dotrze do nas, że to bez sensu"
Maga

Images: 0
Dziękował/a : 892
Dziękowano: 899
Dołączył/a: 15 lutego 2014
Sprzęt: Helios II

Postprzez sandra.jak » 16 października 2014, o 19:27

Przygotowanym na wszystko, a w dawnych czasach jak ludzie sobie radzili bez telefonow, i wspolczesnej technologii? CHociaz prawda nalezy zawsze wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy miec przy sobie, bo bedac nawet swiadkiem wypadku mozna stacsie osoba, ktora ratuje zycie, poprzez telefon, jak jestesmy instruowani przez dyspozytorke, ja mialam tak kiedys, ze pani musiala mi wytlumaczyc jak wykonać drenaż limfatyczny. Wiec ja bez telefonu sie juz nigdzie nie ruszam. A i zawsze pare groszy sie tez przyda...
Ostatnio edytowano 16 października 2014, o 20:29 przez Artur, łącznie edytowano 1 raz
Powód: usunięty link
sandra.jak
nowy użytkownik, bez *

Dziękowano: 1
Dołączył/a: 15 października 2014

Postprzez Marshall » 17 października 2014, o 09:30

sandra.jak napisał(a):Przygotowanym na wszystko, a w dawnych czasach jak ludzie sobie radzili bez telefonow, i wspolczesnej technologii? CHociaz prawda nalezy zawsze wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy miec przy sobie, bo bedac nawet swiadkiem wypadku mozna stacsie osoba, ktora ratuje zycie, poprzez telefon, jak jestesmy instruowani przez dyspozytorke, ja mialam tak kiedys, ze pani musiala mi wytlumaczyc jak wykonać drenaż limfatyczny. Wiec ja bez telefonu sie juz nigdzie nie ruszam. A i zawsze pare groszy sie tez przyda...

Dyspozytor z pogotowia Ci mówił jak to wykonać? I to ratowało życie?

Sandra, ogólnie ten twój post jakiś chaotyczny. :)
. . . .
| Canoe | Adam Marshall® Marczak |
. . . .
Marshall

Dziękował/a : 409
Dziękowano: 275
Dołączył/a: 06 czerwca 2013
Sprzęt: canoe

Postprzez kuna » 26 grudnia 2014, o 12:53

Temat prawie uśpiony. Wracam, ponieważ doszedłem do wniosku, że chcąc być kajakarzem, powinienem opanować ,,eskimoski". wszyscy wiemy, że jest to powrót do pozycji wyjściowej, bez pomocy z zewnątrz. A zatem, kto wie, gdzie w Warszawie, na którym basenie, mógłbym przećwiczyć, nauczyć się eskimosek?
Znalazłem filmik w tym temacie, lepszy od innych, tak uważam, ponieważ są tu zdjęcia robione także, pod wodą. http://portalaktywni.com/video/s/nauka- ... -po-kroku/
Nie daj się uwikłać! Za wyjątkiem wszelkiego ruchu, dla zdrowia!
kuna

Dziękowano: 60
Dołączył/a: 02 czerwca 2013
Sprzęt: wpław

Powrót do Ku przestrodze