| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

"wózek" do małej żaglówki - doczepiane koła.

Budowa wózków, przyczepek i innych środków transportowych. Wózek, przyczepka do przewożenia pływadeł, łodzi, kanu, kajaka, pontonu.

"wózek" do małej żaglówki - doczepiane koła.

Postprzez Artur » 21 marca 2014, o 14:15

Ja poszedłem w trochę inną stronę. Potrzebuję do mojej żaglówki jakiś mały wózek, żeby przestawiać łódkę na niedużych odległościach i wjechać na platformę przyczepki, ponieważ jeszcze dedykowanej przyczepki nie posiadam. Nie chciałem typowego wózka bo ciężko tam samemu łódkę zapakować i wymyśliłem, że wykorzystam elementy konstrukcyjne mojej łódki. Na razie przymierzałem na sucho jeszcze mam kilka przemyśleń, ale najpierw muszę zobaczyć jak to sprawdzi się w praktyce, szczególnie na nierównej nawierzchni.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak widać wykorzystałem skeg, w którym wywierciłem otwór 13mm. Dociąłem jeszcze dwie podpory ze sklejki żeby nie bujało na boki. Na ośkę nakładane są dodatkowo tulejki, żeby wszystko po złożeniu trzymało się kupy ;). Całość skręcana będzie motylkiem po założeniu drugiego kółka, to pierwsze jest na stałe. Trochę zagmatwałem opis, ale ze zdjęć chyba wszystko widać. Sam montaż jest banalnie prosty, nie trzeba łódki podnosić, tylko wsuwam wszystko w odpowiedniej kolejności ośka, podpory, tulejki, kółko i zakręcam motylkiem. Łapię z dziób i można jechać.
Artur

Dziękował/a : 376
Dziękowano: 536
Dołączył/a: 24 października 2013
Sprzęt: żagle, silnik, wiosła

Re: mój wózek

Postprzez ra_dek » 21 marca 2014, o 14:54

Jak będzie gładko to pójdzie gładko - na płaskim, spoko ale po wertepach może urwać skeg.
Proszę o info o kołach, super, jakiś link? Jaka średnica?
ra_dek

Images: 147
Dziękował/a : 2913
Dziękowano: 581
Dołączył/a: 28 maja 2013
Sprzęt: ponton z Intexu

Re: mój wózek

Postprzez Artur » 21 marca 2014, o 15:07

Skeg jest na zagęszczonej żywicy i wkrętach (sklejka 20mm) więc mam nadzieję że da radę, oczywiście ostrożnie użytkując. Dospawam jeszcze szersze podkładki przy skegu żeby usztywnić ośkę.
Kółka to "kółko do kosiarka 125mm" kupione w Brico za kilkanaście złoty. Chciałem założyć te pneumatyczne z powyższej dyskusji ale by się nie zmieściły. Po weekendzie będę już testował, więc napiszę więcej.
Artur

Dziękował/a : 376
Dziękowano: 536
Dołączył/a: 24 października 2013
Sprzęt: żagle, silnik, wiosła

Re: "wózek" do małej żaglówki - doczepiane koła.

Postprzez ra_dek » 12 kwietnia 2014, o 14:40

Wydzieliłem bo to jednak insza inszość ;)
ra_dek

Images: 147
Dziękował/a : 2913
Dziękowano: 581
Dołączył/a: 28 maja 2013
Sprzęt: ponton z Intexu

Powrót do Wózki, przyczepki