| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Rejestracja i ubezpieczenia pontonu.

O przepisach nakazach i zakazach, pozwoleniach oraz ubezpieczeniach.

Rejestracja i ubezpieczenia pontonu.

Postprzez kermitttt » 1 czerwca 2013, o 17:46

Mam 2 pytanka.
Jak kupię sobie na początek jakiegoś Intexa czy coś w tym stylu i będę nim pływał sporadycznie, to muszę go gdzieś rejestrować czy ubezpieczać?
I druga kwestia. Czy to prawda, że jak mnie straż wodna czy policja zatrzyma na pontonie po piwku to mogą mi zabrać prawo jazdy?!
Jestem całkiem zielony w tych sprawach, więc jak się zbłaźniłem to proszę o wyrozumiałość :)
Ostatnio edytowano 2 czerwca 2013, o 01:15 przez ra_dek, łącznie edytowano 1 raz
Powód: poprawiłem tytuł
kermitttt

Re: rejestracj i prawko

Postprzez KrakuS » 1 czerwca 2013, o 18:09

1. Nie musisz. Chyba że będziesz z pontonu łowił ryby.
2. Po piwku nie pływamy. Piwko wieczorkiem...
To że sobie możesz zrobić QQ to jest twoja prywatna sprawa, ale możesz zaszkodzić innym.
Warto o tym pomyśleć przed pływaniem po "piwku".
No i o tym że jak się coś stanie to już na prawdę jest przykro.

Tu do pobrania tekst ustawy: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 0112081240

Odnośnie piwka: Art 34, 35:
Przy kolizji na wodzie stosuje się:
Art. 173
§ 1. Kto sprowadza katastrofę w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym zagrażającą życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 2. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
§ 4. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 2 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

W przypadku innego zagrożenia życia lub zdrowia:
Art. 160. § 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 lub 2 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 4. Nie podlega karze za przestępstwo określone w § 1-3 sprawca, który dobrowolnie uchylił grożące niebezpieczeństwo.

I jeszcze kilka linków:
http://prawo.rp.pl/artykul/703769.html
http://www.wykop.pl/ramka/871817/beda-k ... al-ustawe/
http://elblag.wm.pl/110423,Kajakarze-dm ... anemu.html
KrakuS

Dziękował/a : 176
Dziękowano: 35
Dołączył/a: 30 maja 2013
Sprzęt: ponton

Re: rejestracj i prawko

Postprzez ra_dek » 2 czerwca 2013, o 01:10

Ponton powyżej 3,5 m jest statkiem i musi mieć na pokładzie zabawki od środków bezpieczeństwa,
czyli kapoki dla każdego albo koło na 2 czy jakoś tak, aż po bosak i uwaga(!) odbijacze :lol:
A jeśli płyniemy na silniku i bęzynka jest osobno tzn. w baku lub kanistrze to jeszcze gaśnica i to 2 kg.
A nie łatwo taką kupić bo w sklepach "samochodowych" i na stacjach paliw zwykle maja jednokilowe.
Przerabiałem temat w zeszłym roku. Jak wygrzebie stare posty z innego forum to zapodam.

Wiem że Pasat jest specjalistą pontonowym może napisze coś więcej :)
P.s. A ja chyba edytuje tytuł co by było wiadomo o co chodzi.

O pływaniu po piwku nie bardzo chce mi się pisać. Ludzie mają różne nałogi, stosują różne używki i żyją.
Jak ktoś jest rozumny to i po piwku dopłynie do celu.
A jak ktoś nie jest rozumny to i na trzeźwo nigdzie nie dopłynie.

A przepisy cóż, indywidualna sprawa. Ale oczywiście skoro już są to trzeba się stosować.
ra_dek

Images: 147
Dziękował/a : 2913
Dziękowano: 581
Dołączył/a: 28 maja 2013
Sprzęt: ponton z Intexu

Powrót do Przepisy, ubezpieczenia