| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

GUMOTEX FRAMURA

Re: GUMOTEX FRAMURA

Postprzez maciekt1000 » 7 stycznia 2015, o 16:25

czekamy Ted na jakieś wrażenia bo widzę, że już zamiatasz nowym sprzętem ;)
maciekt1000

Dziękował/a : 28
Dziękowano: 178
Dołączył/a: 13 lutego 2014
Sprzęt: Agkanu-lux 420, sevylor ranger

Postprzez Ted » 8 stycznia 2015, o 16:11

Tu ewentualnie trochę info , którego nie będę powielał :
styczniowy-splyw-narwia-t5830.html

maciekt1000 napisał(a):czekamy Ted na jakieś wrażenia bo widzę, że już zamiatasz nowym sprzętem ;)

W zasadzie na tą chwilę trudno mi podać jakieś większe szczegóły . Zbyt mała ilość przepłyniętych kilometrów. Obecnie tylko 30 , miałem ci coś napisać jak
przepłynę przynajmniej ze 100-150km .
Kajak waży według producenta 16kg ,natomiast sprzedawca który go dla mnie ważył razem z workiem i całym szpejem podał wagę 17.3kg [potwierdzając wagę
samego kajaka na 16kg]. Gumotex podaje szerokość 75 cm , mnie przy odmierzaniu od dwóch płaskich powierzchni wyszło 74cm. Najwięcej jednorazowo w kajaku spędziłem 4,30h , kokpit był oblodzony ale nie zalewany wodą , w środku kajaka sucho. Suwaki umożliwiają dobry dostęp do środka kajaka , w miejscu gdzie
suwak dochodzi do końcowego momentu zasunięcia jest milimetrowa przerwa , możliwe że podczas deszczu coś tam będzie się sporadycznie przedostawać.

Za siedzeniem mieści się worek 80 litrów. Kajak ma dmuchany podnóżek , przy moim niezbyt imponującym wzroście z przodu oprócz podnóżka , również mieści
mi się worek 80 litrów. Z tyłu na kokpicie montowałem już namiot typu krążek 80 cm i spokojnie się mieści wystając tylko nieznacznie poza kajak. Przy
wsiadaniu kajak jest na tyle stabilny że nie potrzebuje podpierać się na wiośle . Dla mnie , do tej pory przy warunkach w jakich pływałem , wyjątkowo sprzyjające,
kajak jest stabilny. Co będzie na fali i wietrze nie wiem.

Tempo na Narwi od zapory w dół z nurtem najczęściej 8km/h , między czasie zabawa w przepływanie przez pomniejsze naloty kry. Najszybsze pokonanie jednokilometrowego odcinka to 6:52. W żadnym momencie się nie ścigaliśmy , cały czas cieszyliśmy się otaczającą nas naturą , ani razu nie było forsowania tempa [oczywiście są to dane z mojego gps i dotyczą Framury. Pod nurt płynęliśmy środkiem rzeki , nie dało się przy brzegu , kra,
średnie tempo 17/17:30/18:00 , ponownie wpływaliśmy dość często w obłoczki delikatnego nalotu kry. Jeden z kilometrów przepłynąłem w 16 minut a przedostatni
[ czyli byliśmy po 18km] 14:41.

Na te stadium jestem zadowolony z zakupu kajaka. Co się okaże na wietrze , bocznej fali na tą chwilę jest zagadką . Ogólnie każdy właściciel dmuchanego kajak
powinien być przygotowany na to że są to kajaki produkowane głównie z myślą o korzystnych warunkach atmosferycznych więc jeśli na wietrze sobie nie będzie
radził nie będę z tego powodu pomstował. Według producenta kajak jest skonstruowany do pływania na śródlądowych wodach , gdzie można się spodziewać
wiatru o natężeniu 4 stopni w skali Beauforta i wysokości fali do 0,5 m. Osobiście mam nadzieję że kajak da radę również przy wyższych wartościach
na poziomie 5-6m/s. , 70 cm. Niestety jest przeznaczony tylko do ww-1.

Osobiście gdybym miał spływać całą Wisłę dla własnego bezpieczeństwa wybrał bym na pewno stabilniejszego Seawave , ale do dwudniowych wypadów Pks ,
Framurę ze względu na jej wagę i brak konieczności dokupowania drogiego kokpitu [ niektórzy dorabiają sami].

Jak by coś to jestem do dyspozycji.
Ted

Dziękował/a : 555
Dziękowano: 634
Dołączył/a: 20 lutego 2014
Sprzęt: kajak pneumatyczny

Postprzez Czołg » 8 stycznia 2015, o 16:46

Ted napisał(a):Najszybsze pokonanie jednokilometrowego odcinka to 6:52.

Nasilam treningi pstrągowe!
Mój czas z Pilicy, co prawda z lipca to 6:02 z prądem i 13:15 pstrągiem z września. Nie wszystkie treningi mierzyłem, ale deptacie mi w dmuchańcu po piętach Panie kolego ;)
P.S. Dziękuję za motywację! :m_: :lol: ;)
Grupa Kajakowa "MENAŻA 07"

-Jacek-
http://kajakczolgowy.blogspot.com
Czołg

Dziękował/a : 801
Dziękowano: 647
Dołączył/a: 18 stycznia 2014
Sprzęt: Carolina14, Canyon, Cerro

Postprzez maciekt1000 » 8 stycznia 2015, o 16:59

dzięki za opinię, coraz bardziej mi się ta framura podoba - właśnie ta opcja z pakowaniem do pks i sru mi bardzo leży ;)
maciekt1000

Postprzez maciekt1000 » 8 stycznia 2015, o 17:13

właśnie ;) no i zwrotność i niezła szybkość, ta mobilność :lol:
Ted -jak można - gdzie nabyłeś i jak drogo ?
maciekt1000

Postprzez Ted » 8 stycznia 2015, o 22:01

Czołg napisał(a): ale deptacie mi w dmuchańcu po piętach Panie kolego ;)
P.S. Dziękuję za motywację! :m_: :lol: ;)

Czołgu daj spokój , miałem nadzieję że w tym czerwonym [kolor mi nie pasuje] będę mógł was gonić bez konieczności wożenia sztywniaka.
Nic to , przyjdzie mi czekać aż dmuchaną maratonkę wyprodukują 8-) ;) .

Co do tych czasów to jak na starcie włączyłem gps to wyniki pływania dopiero obejrzałem w domu. Tak więc na bieżąco nie wiedziałem jaki rezultat uzyskujemy.
Po prostu pływaliśmy.

Dopytałem i od Ropucha uzyskałem odpowiedź że nurt w którym płynęliśmy mógł mieć 2-2,5km/h , na przewężeniach trochę więcej. Więc lajtowy ,
choć dla pneumatyka pstrągi to inna bajka.

maciekt1000 napisał(a):właśnie ;) no i zwrotność i niezła szybkość, ta mobilność :lol:

Mam nadzieję że mnie gps nie oszukał ;)
Jeśli chodzi o szybkość to myślę że może być on nieznacznie tylko szybszy od innych pneumatyków Gumotexu. Jest to jakiś tam chwyt marketingowy
bo Solar jest kajakiem otwartym - dla innego odbiorcy , Seawave klasyczna dwójka - raczej rodzinny, wyprawowy , Framura jedynka z kokpitem, najdroższa
więc warto dopisać - najszybszy kajak Gumotexu żeby skusić jeszcze inną grupę docelową. Zdziwił bym się gdyby na 1h różnica była większa niż 1km. Dla ogółu
pływających pneumatykami to bez znaczenia. Różnica jest tylko dla tych co lubią mielić wieśkiem cały dzień. Dodatkowo może się okazać że Framura będzie
tracić do innych na wietrze [tylko gdybam].
maciekt1000 napisał(a):Ted -jak można - gdzie nabyłeś i jak drogo ?
[/quote]
Nabyłem w sklepie w Krakowie - na pewno znasz [jeśli nie to wrzucę link] Ponieważ sprzedawca nie podaje ceny na swojej stronie to muszę to uszanować.
Ted

Postprzez Tom » 8 stycznia 2015, o 22:44

Ted,
GRATULUJĘ!!! :) ,
i bardzo się cieszę :) Pewnie się spotkamy w tym roku, więc chętnie zobaczę nowy nabytek :)
Nooo... to teraz będziesz śmigał, że ho ho... :) Może wyskoczymy tam, gdzie rzucono rękawice dla dmuchańców?? Pamiętasz 4 końce Jezioraka?? :D

Ubolewam nad pierwszą łatką, ale może pierwsze koty... Boję się jednak, że traktowałeś go normalnie, tzn. tak jak do tej pory Seaeagle, który wszystko wytrzymywał, bo jest z lepszej gumy...
Tom
*

Images: 8
Dziękował/a : 4
Dziękowano: 4
Dołączył/a: 09 października 2014

Postprzez Ted » 8 stycznia 2015, o 23:17

Tom dzięki ;)
Tom napisał(a): Pewnie się spotkamy w tym roku, więc chętnie zobaczę nowy nabytek :)

Koniecznie , od razu raduje mi się dusza ;)
Sam jestem bardzo ciekaw czy różnice w prędkościach będą tylko iluzoryczne . W zasadzie pisząc o domniemanej różnicy 1km/h miałem na myśli model
np: Solara .
Tom napisał(a): Może wyskoczymy tam, gdzie rzucono rękawice dla dmuchańców?? Pamiętasz 4 końce Jezioraka?? :D

Lubię wyzwania ;) .
Jak będziesz miał jakiś plan w głowie pisz na email , zrobimy ustawkę , tylko nie trenuj za dużo :D
Tom napisał(a):Ubolewam nad pierwszą łatką, ale może pierwsze koty... Boję się jednak, że traktowałeś go normalnie, tzn. tak jak do tej pory Seaeagle, który wszystko wytrzymywał, bo jest z lepszej gumy...

Całkowita racja. Sea zacząłem traktować jak kajak zwałkowy ;) tymczasem Framure będę musiał traktować jak mocniejszego szklaka ;) .
Ted

Postprzez Tom » 9 stycznia 2015, o 23:02

Ted napisał(a):Sam jestem bardzo ciekaw czy różnice w prędkościach będą tylko iluzoryczne .

Pewnie tak... ale nawet gdybyśmy to sprawdzili, to wyniku nie będzie można przyłożyć do wszystkich Seawavewów, ponieważ mój jest zwężony prawie do szerokości Framury (z tego co pamiętam to ma 76cm)
Ted napisał(a):tylko nie trenuj za dużo

Nie za bardzo mam z kim... a samemu nie zawsze się chce ;)
Ted napisał(a):Całkowita racja. Sea zacząłem traktować jak kajak zwałkowy tymczasem Framure będę musiał traktować jak mocniejszego szklaka

Szczerze powiedziawszy, to trochę z zazdrością patrzyłem, jak przeciągasz Seaeagla po krzaczorach, zjeżdżasz po śniegu... nie wspominając o ostatnio gdzieś widzianym, zjeździe do wody... Seawave po takim … chyba już do niczego by się nie nadawał :D
Tom
*

Postprzez peterka » 10 stycznia 2015, o 20:56

Ja na zwałki sie nie nastawiam. Kajak mi się bardzo podoba. Kto wie moze za kilka lat sobie taki sprezentuje :) ..już troszeczkę zaczynam zazdrościć koledze :)
,,Płynie sie po to - żeby płynąć" R.Polański ,, Nóż w wodzie"
peterka

Dziękował/a : 708
Dziękowano: 646
Dołączył/a: 09 sierpnia 2014
Sprzęt: Solar 410c twist 2 helios1

Postprzez janekorka » 11 stycznia 2015, o 10:34

Witam
Ted gratuluję zakupu. Kajaczek fajnie się prezentuje. Szkoda , że po pierwszym spływie zrobiło się to przecięcie komory bocznej. Ja jak mi kajak dmuchany lodem się pokryje to uderzam na całej długości wiosłem o niego i to powoduje , że ten lód po prostu odpada. Z hewalonu może trochę gorzej schodzić (już nie pamiętam jak to było przy swingu jak kiedyś płynąłem nim Rabą też przy ujemnych temperaturach). Wrzucam mój filmik z tego spływu, wprawdzie wiele lodu na kajaku nie ma , ale aby busem wrócić do domu musiałem go złożyć i włożyć do torby.

P.S.
Ja teraz to mogę pomarzyć o pływaniu. Roboty w cholerę, a jak mam 2 godz. luzu to nawet się nie chce jechać n tak krótką chwilę. Jednak mam nadzieję, że w końcu kiedyś zacznę wojaże kajakowe.

Pozdrawiam
janekorka

Dziękował/a : 9
Dziękowano: 112
Dołączył/a: 11 stycznia 2015
Sprzęt: Pneumatyki

Postprzez Tom » 11 stycznia 2015, o 13:37

Witaj Janku :),
cieszę się, żeś tu wstąpił :) , bo teraz już znam osobiście dwie osoby na tym Forum :)

Miło też było przypomnieć sobie Twój filmik (bo chyba go kiedyś widziałem), i usłyszeć Twój głos :D ...myślę o stronie wokalnej :)

Owszem, fajny ten Framura :) Jeśli ktoś zamierza pływać tylko solo, to jest to chyba najlepsza propozycja gumotexa. Może trzeba by go zobaczyć na żywo i sprawdzić to organoleptycznie?? :D Nie wiem czy pamiętasz, ale niebawem będzie rocznica spotkania na Warcie :D Może by to jakoś uczcić … i spotkać się ponownie?? :D
Pozdrawiam... i życzę, aby obowiązki pozwalały wygospodarować nieco więcej czasu... tak, aby się opłacało dmuchać kajak :)
Tom
*

Postprzez ra_dek » 11 stycznia 2015, o 13:56

janekorka witamy na forum :D

Fajny filmik, widoki cudne, choć dla mnie tylko w zaciszu domowym, na filmie :lol:
Jestem pełen podziwu dla każdego kto potrafi się wybrać na wodę w zimie :||:

P.s. Nie ma obowiązku, ani zamordyzmu, ale na pewno znajdą się chętni...
by się z Tobą przywitać, o tu: posting.php?mode=reply&f=51&t=5
ra_dek

Images: 147
Dziękował/a : 2913
Dziękowano: 581
Dołączył/a: 28 maja 2013
Sprzęt: ponton z Intexu

Postprzez Ted » 11 stycznia 2015, o 16:39

Tom napisał(a):
Ted napisał(a):tylko nie trenuj za dużo

Nie za bardzo mam z kim... a samemu nie zawsze się chce ;)

Szkoda że nie mieszkasz w mazowieckim , obczaiłem sporo tras Wisłą na dystansie 40 , 70 , 100km , blisko można zostawić auto , następnie spływ ,
powrót kolejką szybkiego ruchu i blisko z powrotem do auta.
Tom napisał(a): patrzyłem, jak przeciągasz Seaeagla po krzaczorach, zjeżdżasz po śniegu... nie wspominając o ostatnio gdzieś widzianym, zjeździe do wody... Seawave po takim … chyba już do niczego by się nie nadawał :D

Ta łatka dała mi trochę do myślenia , bo już planowałem że jak ostro popada to śmignę po białym puchu z górki , raczej sobie odpuszczę ,ale kto wie ;) .

peterka napisał(a): Kajak mi się bardzo podoba. Kto wie moze za kilka lat sobie taki sprezentuje :)

Wszystko zależy od tego jak często ci się zdarza pływać samemu . Z tego co widzę to zdecydowanie preferujesz pływanie z partnerką i inne formy aktywności.
Gdybyś śmigał więcej i był bardziej napalony na wodę to pewnie byś dostał pod choinkę ;) .

Witaj Janekorka na forum ;) .
Janek to mój pneumatyczny guru ;) . Kiedy zacząłem się interesować dmuchańcami pierwsze filmiki w krajowym wykonaniu które obejrzałem były właśnie
Janka. Nie zapomnę gościa który płynąc sobie podśpiewywał ;) .
W końcu "Ojciec chrzestny " wszystkich dmuchańców zalogował się na FW.
Nie znam nikogo kto posiadałby tak licznie rozwiniętą flotę pneumatyczną ;)

Tom napisał(a): Framura , Może trzeba by go zobaczyć na żywo i sprawdzić to organoleptycznie?? :D Nie wiem czy pamiętasz, ale niebawem będzie rocznica spotkania na Warcie :D Może by to jakoś uczcić … i spotkać się ponownie?? :D

A na to odpowiem tutaj :
post52449.html#p52449
Ted

Postprzez peterka » 11 stycznia 2015, o 17:59

Kolega T. mnie uprzedził :) Popieram wypowiedź Teda w 100% :||: . Janek kręci super zakręcone filmiki. Zawsze z rozdziabioną gębą oglądam te mini - dzieła.
Framura może od święta, jak będę pływał w kolegami ;) Na razie wystarcza twist i solar. Tzn musi wystarczyć 8-)
peterka

Postprzez janekorka » 11 stycznia 2015, o 22:59

Witam i dziękuje za miłe przywitanie na forum wodnym.
Fajnie jest poczytać jak brać kajakowa gumiakowa i sztywniacka opisuje swoje spływy i opisuje swoje sprzęty. Dla mnie jest to kopalnia wiedzy. Myślę, że część moich filmików w jakimś stopniu pokazała, że kajakowanie, a w szczególności dmuchańcami jest fajne. Mam liczną flotę gumotexów, pewnie jeszcze coś dokupię, ale na razie mam inne sprawy na głowie - jak się kupiło dom do remontu to nie ma za wiele czasu popływać , a ja jestem taka flegma , że jak idę nad wodę to minimum 5 godzin od wyjścia z domu do powrotu do domu potrzebuję, he, he. Na to niestety moja małżonka nie chce się zgodzić. Tak jak pisałem framura fajny kajaczek. Miło czymś takim popływać. Jednak mnie ostatnio chodzi po głowie jak połączyć wycieczkę rowerową ze splywem kajakiem dmuchanym lub kanadyjką dmuchaną. Jest to możliwe. Ju raz pojechłem na góralu na plecach mając palavę. Przejechalem 10km spłynąłem 9km i z powrotem około 7km do domu na rowerze. Rower w całości położyłem z przodu palavy a ja siedziałem na tylnej ławeczce i pagajowałem. Fajna sprawa. Teraz myślę o składanym rowerku 20 cali - składa się naprawdę do niewielkich rozmiarów i wtenczas mogę wziąć solara lub swinga i po dojechaniu na start wpakować rower do kajaka i spłynąć używając wiosła a nie pagaja. Strasznie mnie to rajcuje i tak to zrobię, he, he. Dlatego cieszę się , że mam kajaki z otwartym kokpitem bo łatwiej rower wpakować do sit on topa. Takim kajaczkiem , który by mógł połączyć kil ka mi przydatnych funkcji to seaway. Jedno, dwu, trzy osobowy, można doczepić pokład jedno lub dwuosobowy, można pływać bez pokładu. Ale na razie nie ma środków na kolejną zabawkę.

Ale wrócę do framury. Zastanawia mnie jedna rzecz, a mianowicie jedna modyfikacja. Patrząc na kajak air fusion

http://youtu.be/H-YFk_0cINA

ma on aluminiuwą rurkę co usztywnia kajak. Czy w seawave i framurze nie dałoby się zamontować takiej drabinki podłogowej ( coś jak w tajmienach i nerisach )od dziobiu do rufy na któtrej by sie siedziało. Taka konstrukcja jeśliby miała dziobnice jak składaki i rufnicę i one delikatnie zapierałyby się o dziób i rufę to kajak móglby zyskać na sztywności a to , że siedzimy na taj konstrukcji powoduje, że pod nami nie ma zagłębienia w dnie kajaka a nasz ciężar rozkłada się równomiernie. Owszem do kjaka doszłyby nowe elementy , ale kajak mógłby zyskać na szybkości. Kiedyś ju testowałem sklejkę 2x1m na 30cm do usztywnienia podłogi, to było jezcze w marketowym ceraciaku. Muszę to wypróbować w swingu. Na początek jakaś sklejka około metra pod siedzenie a później jak mi się uda to moze jeszcze dziobnice i rufnice domontuję. W dmuchańcu sprawa powinna być prosta bo te elementy nie muszą być szerokie, jedynie ta część na której by się siedziało mogłaby być szersza a co przed nogami w kierunku dziobu i za plecami w kierunku rufy to w formie rurki. Co o tym myślicie? Jak mi sie uda to coś potestuję. Wydaje mi się ,że framura i swing i seawave śmigałyby jak ta lala po wodzie, he, he. Jednak może się okazać , że taszczenie dodatkowego stelaża nie ma sensu i lepiej mieć mniej bagaży, wolniej płynąć i delektować się już samym pobytem nad wodą. Pozdrawiam

P.S.
Dołączam filmik z 2003r. ze spływu moim pierwszym kajakiem. Był to zwykły ceratowiec, ale sprawił mi wiele radości. Jednak podłoga nie była tak sztywna jak w gumotexach, więc metrowa deska służyła mi za usztywnienie. Zdawało to egzamin. N filmie pojawia się ona 2 razy jak ją niosę pod pachą.

http://youtu.be/r_7seuZdKRo

Później gdy pływalem z moją dziewczyną ( a obecnie żona he, he) stosowałem dwie deski połaczone jakimś żelastwem. Powodowało to, że nie zapadaliśmy się tyłkami w dno tylko siedzieliśmy na sztywnej podłodze i zanurzenie było mniej wiecej równomierne

http://youtu.be/YcO5S4U6Ne4
janekorka

Dziękował/a : 9
Dziękowano: 112
Dołączył/a: 11 stycznia 2015
Sprzęt: Pneumatyki

Postprzez peterka » 12 stycznia 2015, o 11:39

Janek dobrze kombinuje. Np swing to szeroki kajak. Zastosowanie wreg poprawiło "trakcję" i szybkość tego kajaka. Jedyny minus że wrzynaly się w lędźwie.
Dobry :||: patent. Tak mi się wydaje.
peterka

Postprzez ra_dek » 12 stycznia 2015, o 12:05

janekorka napisał(a):mnie ostatnio chodzi po głowie jak połączyć wycieczkę rowerową ze splywem kajakiem dmuchanym lub kanadyjką dmuchaną

janekorka trza się spotkać i pogadać 8-)
Myślę nad takim podróżowaniem od dłuższego czasu, mam kilka pomysłów, na forum jest taki temat, polecam:
rower-i-plywadlo-t2315.html

P.s. Najłatwiej wpakować rowery do kata - ale to już temat na rozmowę w tamtym dziale :&&:
ra_dek

Postprzez peterka » 12 stycznia 2015, o 12:34

Janku ..uważaj na Ra dka ;). Chce zrobić z Twoich kajaków. .katamaran boiskowy na 6 pływaków ;) ..a to grzech śmiertelny przecież :oops: :shock: :lol:
peterka

Postprzez ra_dek » 12 stycznia 2015, o 21:24

Proszę nie straszyć dawcy części :lol:
A swoją drogą ekipa Niemców pływa katem z dwóch palav - bardzo pojemna jednostka im wyszła.
Jak się poszuka na YT to się trafi ;)
ra_dek

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pneumatyczne