| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Walentynkowa Jura

Nasze i nie tylko relacje z wypraw lądowych. Wróciłem z... Wybieram się...

Walentynkowa Jura

Postprzez peterka » 15 lutego 2015, o 21:05

W poszukiwaniu zaginionego śniegu udałem się z moim prawdziwym przyjacielem i kolegą..tzn żoną na Jurę. Biegówki nasmarowane i przygotowane do wycieczki . Pół godziny jazdy autem od domu i jesteśmy w naszym ulubionym raju. Góra Zborów i Skały Rzędkowickie. Na miejscu okazuje się że na biegówki trochę za mało śniegu. Drobna korekta i ruszamy na rajd pieszy. Do dyspozycji termos i kabanosy. Nad nami unosił się balon . Piękny romantyczny ale bardzo kosztowny gest dla Jakieś wybranki. Tylko pozazdrościć :) . Kończąc wyprawę zauważyliśmy twardego gościa na jakiś starych biegówkach. Trochę się męczył na zamarzniętych muldach ale dzielnie dawał radę.
Na trasie spotkaliśmy 2 grupy wspinaczy : wspinaczy-krzykaczy( asekuruj mnie!!!), wspinaczy- lajtowców (opalających się ).
Dobra trasa wspominkowa. Za młodu często nocowaliśmy pod namiotem na Górze Zborów, były ogniska i pieczonki ze znajomymi. Teraz jest to zabronone. Myślę że dobrze się stało, bo od kilku lat turystów w to miejsce przybywa całe mnóstwo..Oczywiście w sezonie. Na trasie spotkaliśmy kilkanaście zakochanych par :)
Załączniki
wj.jpg
wj.jpg (122.57 KiB) Przeglądane 2428 razy
wj1.jpg
wj1.jpg (100.95 KiB) Przeglądane 2428 razy
wj2.jpg
wj2.jpg (148.73 KiB) Przeglądane 2428 razy
wj3.jpg
wj3.jpg (146.95 KiB) Przeglądane 2428 razy
wj4.jpg
wj5.jpg
wj5.jpg (126.77 KiB) Przeglądane 2428 razy
wj6.jpg
wj6.jpg (129.92 KiB) Przeglądane 2428 razy
wj7.jpg
wj7.jpg (141.42 KiB) Przeglądane 2428 razy
wj8.jpg
wj8.jpg (177.09 KiB) Przeglądane 2428 razy
wj9.jpg
wj10.jpg
wj10.jpg (160.24 KiB) Przeglądane 2428 razy
wj11.jpg
wj11.jpg (145.85 KiB) Przeglądane 2428 razy
wj12.jpg
wj12.jpg (160.84 KiB) Przeglądane 2428 razy
wj13.jpg
wj13.jpg (191.55 KiB) Przeglądane 2428 razy
wj14.jpg
wj15.jpg
wj15.jpg (164.18 KiB) Przeglądane 2428 razy
wj16.jpg
wj16.jpg (124.41 KiB) Przeglądane 2428 razy
wj17.jpg
wj17.jpg (152.78 KiB) Przeglądane 2428 razy
wj18.jpg
wj18.jpg (167.08 KiB) Przeglądane 2428 razy
wj19.jpg
,,Płynie sie po to - żeby płynąć" R.Polański ,, Nóż w wodzie"
peterka

Dziękował/a : 708
Dziękowano: 646
Dołączył/a: 09 sierpnia 2014
Sprzęt: Solar 410c twist 2 helios1

Re: Walentynkowa Jura

Postprzez myszek » 16 lutego 2015, o 10:41

Ciekawostka: rzucającym się w oczy elementem widoku z góry Zborów jest prościutki jak strzelił odcinek szosy Myszków-Żarki. To nie przypadek - szosa została zbudowana w czasie wojny przez Niemców, według zasad fortyfikacji. Biegnie ona zygzakiem, krótkimi odcinkami prostoliniowymi, połączonymi ostrymi zakrętami. Na każdym zakręcie można było ustawić stanowisko ogniowe i zablokować ruch na drodze. Na górze Zborów mogła stanąć solidna bateria artylerii i ostrzeliwać długi, kilkukilometrowy odcinek szosy. Na zboczach góry zresztą zachowało się kilka betonowych schronów, broniących dostępu do wierzchołka.

Ot, pamiątka z czasów szaleństwa...

pozdrowienia

krzys
myszek

Dziękował/a : 16
Dziękowano: 212
Dołączył/a: 29 maja 2014
Sprzęt: Nietoperz

Postprzez max » 16 lutego 2015, o 10:51

Kurde zarąbiste skałki, a jak jeszcze dochodzą tam tematy militarne to już w ogóle super. Poczekam jednak do cieplejszych dni
max
**

Dziękował/a : 17
Dziękowano: 75
Dołączył/a: 21 maja 2014
Sprzęt: Sekatex Double Exp.

Postprzez peterka » 16 lutego 2015, o 11:59

Bardzo ciekawe info historyczne Myszku. Teraz nastała inna epoka szaleństwa. 50 m od skałek na GZ jest ogrodzony plac i pisze 'teren prywatny' .Coraz więcej mamy tego typu kwasu. Na Jurze w okolicach Ryczowa facet wykupil kilka hektarow ziemi z jedna z moich ulubionych skalek. Teraz nie mam tam wstepu. Pewnie wielu z Was widziało z pozycji łódki czy kajaka takie tabliczki. Kto bogatemu zabroni :( . Po wojnie takie numery to jeszcze przechodzily , bo przepisy kulaly. Ale teraz? :( Chcieliśmy mieć zachód to go mamy.
peterka

Postprzez MichałD » 16 lutego 2015, o 14:45

Przebieg drogi jest starszy, natomiast schrony należą do PO linii B1.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
MichałD

Dziękował/a : 9
Dziękowano: 113
Dołączył/a: 17 czerwca 2013
Sprzęt: kajaki różne

Postprzez myszek » 16 lutego 2015, o 21:35

MichałD napisał(a):Przebieg drogi jest starszy, natomiast schrony należą do PO linii B1.

Że linia B1 tamtędy przebiegała, to też prawda. Natomiast droga (oczywiście Żarki-Kroczyce, a nie Myszków, pomyliło mi się :roll: ) na pewno była - może nie budowana od zera, ale przebudowana w czasie okupacji. Według strony
http://zyje-swoja-pasja.blog.pl/tag/przyroda-2/
właśnie na cele jej budowy uruchomiono kamieniołom wapieni na górze i odsłonięto część Jaskini Głębokiej. Było to w 1942r.

I to właśnie jest niezwykłe - okupant buduje czy też przebudowuje drogę na terenach, z których przez tysiąc lat nie zamierzał się wycofywać, ale droga jest prowadzona ściśle według sztuki wojennej...

peterka napisał(a):Teraz nastała inna epoka szaleństwa. 50 m od skałek na GZ jest ogrodzony plac i pisze 'teren prywatny' .Coraz więcej mamy tego typu kwasu.

Lepiej nic nie mów, ja mam to właśnie za oknem swojego domu :(

pozdrowienia

krzys
myszek

Postprzez MichałD » 16 lutego 2015, o 22:36

Droga istniała w takim przebiegu co najmniej od 2 połowy XIXw. a biorąc pod uwagę rozwój sieci osadniczej i co najważniejsze ukształtowanie terenu można przyjąć iż to dużo starszy trakt. Choć na mapie Królestwa Polskiego z 1839 przebieg nie jest tak idealnie prostolinijny, ale po pierwsze były nawet całkiem spore sezonowe zawirowania w przebiegu takich traktów, a wielce prawdopodobne jest że pierwotna droga omijała niewielkie piaszczyste wzniesienia (oscylacyjne odsunięcie rzędu kilkudziesięciu metrów względem współczesnego przebiegu).

Zobacz na: http://forumjurajskie.pl/viewtopic.php?p=61953#p61953 a poniżej fragment mapy z 1890r.
Obrazek

Jak najbardziej masz rację odnośnie unowocześnienia jej przez Niemców podczas okupacji i faktycznie miał być do tego wykorzystywany kamień pochodzący z łomu pod Kruczymi Skałami. Na mapie drogowej IIRP z 1937r. ten odcinek oznaczony jest jako droga bita zła.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
MichałD

Dziękował/a : 9
Dziękowano: 113
Dołączył/a: 17 czerwca 2013
Sprzęt: kajaki różne

Postprzez ra_dek » 17 lutego 2015, o 00:28

peterka cudne foty! Rewelacyjna przechadzka :||:
ra_dek

Images: 147
Dziękował/a : 2913
Dziękowano: 581
Dołączył/a: 28 maja 2013
Sprzęt: ponton z Intexu

Postprzez myszek » 17 lutego 2015, o 13:22

MichałD napisał(a):Droga istniała w takim przebiegu co najmniej od 2 połowy XIXw. a biorąc pod uwagę rozwój sieci osadniczej i co najważniejsze ukształtowanie terenu można przyjąć iż to dużo starszy trakt.

Masz rację! Znalazłem też mapę z 1934r.
http://www.mapywig.org/m/WIG100_300DPI/ ... 300dpi.jpg
na której przebieg drogi od samych Żarek jest identyczny z obecnym. Wygląda więc na to, że doskonałe przystosowanie przebiegu drogi do dwudziestowiecznej sztuki fortyfikacyjnej jest tylko ciekawym zbiegiem okoliczności.
Naprawdę zaskakujące!

pozdrowienia

krzys
myszek

Postprzez Pastor » 17 lutego 2015, o 14:32

Dawno temu trafiłem w sieci na opracowanie o ewolucji w przebiegu dróg - największym zaskoczeniem był dla mnie wtedy wpływ.. wprowadzenia orki linowej w XIX w. :shock: Dotyczył głownie terenów pod wpływem angielskiej, a potem i niemieckiej kultury rolnej, czyli trochę też u nas. Podobno zachowało sie mase wniosków ówczesnych gospodarzy do lokalnych landsratów czy jak to tam sie nazywało, o umożliwienie takiego przesunięcia lokalnej drogi, żeby dane pole było bardziej prostokątne, żeby łatwiej je obrabiać parowym zespołem wyciągowym.

Obrazek

Pamietam że były przywołane przyklady takich odcinków, bodaj na Opolszczyźnie. To co dziś wygląda na kompletnie bezsensowne zygzaki kiedys wynikało własnie z takich uwarunkowań.

Nigdy później nie udalo juz mi się znaleźć tego opracowania, jeśli ktoś ma lub moze je wskazać będe silnie wdzięczny..

A foty faktycznie pierwsza liga :m_:
Pastor

Dziękował/a : 21
Dziękowano: 74
Dołączył/a: 02 września 2014
Sprzęt: Akłarius Rio + Coleman Scanoe

Postprzez peterka » 17 lutego 2015, o 19:59

Bardzo się cieszę jak temat ewoluuje . Fajnie że koledzy mają takie ukryte pasje historyczne :||: :m_: . Na Forum Jurajskim sporo takich tematów było i pewnie jest jeszcze. Gdzie można szukać dokładnych starych map? Trochę znalazłem i wiem na temat moich rodzinnych stron. Ale jak jest jakaś baza map lub opisów historycznych to ja chętnie skorzystam z Waszych podpowiedzi.
peterka

Postprzez Pastor » 18 lutego 2015, o 09:40

Mapy wigowskie juz Myszek podlinkował, a tu masz moje ulubione źródełka:
http://igrek.amzp.pl/
zachód PL: http://mapy.amzp.pl/
Północ: http://mapy.eksploracja.pl/news.php
austrowęgry: http://lazarus.elte.hu/hun/digkonyv/topo/3felmeres.htm
Jeśli nie znasz jeszcze tej nakładki to wejdz na http://www.zamki.pl/?dzial=mapa
Wprawdzie u mnie w robocie na IE9 cos ostatnio nie działa, ale w chacie na Chrome hula jak złoto ;) Zafajkuj pole mestischblatt i pobaw się suwakiem. Genialne narzedzie do porównywania stanu historycznego z fotami lotniczymi, niestety obejmuje tylko zachód kraju. Stan na mniej więcej połowe lat 30-tych. Ściezki w moich pobliskich lasach zgadzaja sie po prostu doskonale - to lepsze mapy niż współczesne turystyczne :D

Halo! Jest tu jakis moderator? Trzeba temat wydzielić :D
Pastor

Dziękował/a : 21
Dziękowano: 74
Dołączył/a: 02 września 2014
Sprzęt: Akłarius Rio + Coleman Scanoe

Postprzez ra_dek » 18 lutego 2015, o 10:05

W tej chwili forum nie ma moderatorów, chętni mile widziani. Za moment będzie nowy admin i on będzie dobierał skład.
Co nie zmienia faktu że sam forum nie ogarnie i każdy kto chciałby pomóc jest ile widziany 8-)
Wydzielić mogę ale trzeba do mnie pisać konkretnie, co i gdzie ;) Utrudnieniem może być fakt że obecnie loguję się przeważnie późno wieczorem, ale robię co mogę 8-)
ra_dek

Images: 147
Dziękował/a : 2913
Dziękowano: 581
Dołączył/a: 28 maja 2013
Sprzęt: ponton z Intexu

Powrót do Wyprawy i przygody na brzegu