| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Szlak kajakowy Czarnej Hańczy

Szlak kajakowy Czarnej Hańczy

Postprzez ra_dek » 22 lutego 2015, o 00:46

Szlak kajakowy Czarnej Hańczy – pod tą nazwą spotkać można obecnie kilka szlaków, dotyczących nie tylko Czarnej Hańczy, ale też Kanału Augustowskiego, Rospudy, czy Blizny.
Szlak kajakowy Rospudą, Blizną i Czarną Hańczą
Typowy szlak Czarnej Hańczy zaczyna się przy jej źródłach, lub częściej, na jeziorze Wigry, a kończy w miejscowości Rygol, gdzie spotykają się wody rzeki i Kanału Augustowskiego. Mimo to istnieją dwa klasyczne szlaki Czarnej Hańczy: mała pętla i duża pętla.

Szlak kajakowy Czarnej Hańczy – mała pętla
Prowadzi z Augustowa przez jezioro Białe, Studzieniczne i Kanał Augustowski do jeziora Serwy, stamtąd konieczna jest przenoska do Bryzgla nad Wigrami. Dalej jeziorem, Czarną Hańczą i od Rygola – powrót kanałem (ok. 6 dni).

Szlak kajakowy Czarnej Hańczy – duża pętla
Duża pętla wypływa z Augustowa w rzekę Rospudę, wpływa pod prąd w bardzo trudną rzeczkę Bliznę do jeziora Blizno. Stamtąd przenoska na Wigry i dalej identycznie jak w przypadku małej pętli (ok. 8–9 dni).
Do szlaków tych zaliczyć można też szlak kajakowy Czarnej Hańczy i Kanału Augustowskiego, który prowadzi od jeziora Wigry, przez Czarną Hańczę i Kanał Augustowski do Augustowa i jest niejako częścią małej pętli.

Szlak Czarnej Hańczy
Czarna Hańcza ma swoje źródła w okolicach Wiżajn na wysokości 245 m n.p.m. niedaleko jeziora Hańcza, na Pojezierzu Wschodniosuwalskim. Trasę od źródła do ujścia podzielić można na dwa etapy: pierwszy górny pomiędzy jeziorami Hańcza a Wigry ma 47 km. Jest płytki i wąski ze spadkiem 2,3 promila (miejscami dochodzi do 4 promili). Spływy są tam możliwe zazwyczaj tylko podczas wiosennych roztopów. Jest to trasa przeznaczona dla zaawansowanych kajakarzy z odpowiednim sprzętem i miłośników trekkingu kajakowego. Ponadto aby pływać w górnym biegu rzeki potrzebne są odpowiednie pozwolenia – znajdują się tam rezerwaty przyrody: Jezioro Hańcza, Głazowisko Bachanowo i ostoja bobrów Stary Folwark.
W nizinnym odcinku rzeka diametralnie zmienia swój bieg. Trasa liczy około 88 km. Zaczyna się w miejscowości Stary Folwark, na północnym brzegu jeziora Wigry, i płynie spokojnie znacznie szerszym korytem i dużo wolniej. Prawie cały czas rzeka płynie przez obszar puszczy Augustowskiej, aż do miejscowości Rygol, gdzie spotykają się wody rzeki i Kanału Augustowskiego. Podzielić ją można na trzy lub cztery odcinki.

Obrazek
Szlak kajakowy Rospudy, Blizny, Czarnej Hańczy i Kanału Augustowskiego, autor: Leafnode

Odcinek pierwszy
Za początek trasy uważa się jezioro Wigry, gdzie kajaki można zwodować w Starym Folwarku, miejscowości Gawrych Ruda, w Bryzgielu, lub przy klasztorze w Wigrach (patrz mapka po prawej). Po przepłynięciu Wigier dopływa się do niewielkiego jeziora Postaw, a po jego przebyciu szlak prowadzi już Czarną Hańczą.

Odcinek drugi
Ten 16,5 km odcinek zaczyna się od stanicy wodnej w Wysokim Moście, a kończy na stanicy we Frąckach. Trasa częściowo przepływa przez Wigierski Park Narodowy. Ze względu na walory widokowe uznawany jest za jeden z ciekawszych odcinków. Jest to trasa łatwa, choć jest na niej sporo meandrów.

Odcinek trzeci
Początek tego odcinka zaczyna się na stanicy we Frąckach, a kończy w Dworczysku. Odcinek ma 10 km długości. Nurt na tym odcinku jest szybki, a rzeka, która ma liczne zakręty, meandruje między polami i łąkami. Z tego względu uważana jest za trudną.

Odcinek czwarty
Trasa rozpoczynająca się w Dworzyskach liczy 17 km. Początkowo prowadzi przez Puszczę Augustowską. Spotkać można zwalone pnie przegradzające rzekę. Ta część, z uwagi na to, że rzeka silnie meandruje, uważana jest za trudną i wymagającą od kajakarzy pewnych umiejętności. "Dzika" Hańcza kończy się na wysokości wsi Rygol, gdzie rzeka włącza się w system Kanału Augustowskiego.

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Szlak_kaja ... a%C5%84czy

LINKI:
Opis: http://www.kajaki-mazury.pl/szlaki-kaja ... ncza/opis/
Avatar użytkownika
ra_dek
*******
 
Images: 147
Dziękował/a : 2913
Dziękowano: 581
Dołączył/a: 28 maja 2013
Lokalizacja: Kraków
Sprzęt: ponton z Intexu

Re: Szlak kajakowy Czarnej Hańczy

Postprzez Kornelia_G » 25 lutego 2015, o 11:20

Kilka filmów ze Szlaku Czarnej HańczyWszelkie uwagi i sugestie w sprawie Bazy Rzek i Kanałów proszę pisać tu: posting.php?mode=reply&f=11&t=3673
Kornelia_G
****
 
Images: 2
Dziękował/a : 54
Dziękowano: 14
Dołączył/a: 26 czerwca 2013
Sprzęt: biore od rodziców


Powrót do Szlak Czarnej Hańczy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


cron