| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Dzień na Drawie 06.09.14

Dzień na Drawie 06.09.14

Postprzez Artur » 8 września 2014, o 13:11

Piękny weekend zbliżał się wielkimi krokami. Zaplanowany miałem wyczekany dwudniowy wypad na wodę. Trasa, że tak powiem domowa. Odcinek Drawy, od Drawska do poligonu z noclegiem gdzieś na j. Lubie.
Wszystko było gotowe, zamówiona pogoda sprawdziła się w 100% i tak w sobotę rano chwilę przed 9:00 zjawiłem się na miejscu startu, przy elektrowni wodnej w Młynowie (zaraz za Drawskiem).
Rozpakowanie kanady, pakowanie tobołków, trochę się tego nazbierało, ale w planach jak mówię był nocleg, więc zabrałem ciepłe ciuchy, gruby wojskowy śpiwór itd.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No i mogłem w końcu ruszać. Nie ukrwam, że miałem spore obawy jak mi pójdzie. To moje pierwsze doświadczenia z kanadyjką na rzece. Na Drawie dodatkowo jest sporo zwalonych drzew i najbardziej obawaiłem się sytuacji gdy trafie na taką zwałkę, z którą sam sobie nie poradzę no i co wtedy ;)?
Pierwsze metry, pierwsze zakręty i nie jest źle, widać że jest bardzo niski poziom wody, więc doszła jeszcze obawa o kamienie i stan dna po spotkaniu z nimi.
Manewruje się całkiem przyjemnie, gorzej jest przy niskiej prędkości, kiedy muszę się wpasować w wąski przesmyk między zwałkami, wtedy nurt lubi mnie postawić bokiem, więc często do przeszkód podchodziłem na dwa razy.
No i czuć te prawie 5 metró długości, co jakiś czas o coś zawadzałem tyłem ;). W związku z tym wszystkim, nie miałem za bardzo głowy do robienia zdjęć, więc za dużo ich nie będzie. Miałem za to kamerkę i materiał powoli się składa więc później coś pokarzę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na jednym z mostków za Drawskiem, miałem miłą niespodziankę, bo z aparatem czekał na mnie mój tato, więc i jest fotka z innej perspektywy.

Po okołu 5 km i niecałych dwóch godzinkach zrobiłem przerwę na drugie śniadanie. Za mną pierwsze kamienie, pierwsze zwałki. Jest nieźle.

Obrazek

Obrazek

Drawa w tej części nie jest specjalnie oszałamiająca. Przyroda oczywiście piękna, piaszczyste dno, roślinność wodna, niesamowite ilości ryb. Niestety brzegi mocno porośnięte, sporo krzaków, dużo niskich gałęzi i powalonych drzew. Trasa jest szykowana pod kajakarzy, większość zwałek bez problemu da się pokonać dołem lub górą, czasami jest mały przesmyk między gałęziami i konarami, gdzie zmieści się kajak, parę razy musiałem przechodzić to na dziób to na rufę, żeby wciśnąć się pod zwałkę. No właśnie, mój krążownik jest trochę większy i tak w końcu na 9km trasy trafiłem na drzewo które chyba sobie przepowiedziałem. Ciasne przejście gdzie kajak z załogą wciśniętą do środka na pewno przechodzi. Brzeg wysoki zarośnięty, pień bez gałęzi nad którym można by przeciągnąć kanadę dobre 40cm nad wodą, dno daleko ;).
Po obadaniu sytuacji z plecaka wyjąłem moją składaną piłę z lidla i obrąbałem jedną z gałęzi gdzieś o śr. 10cm :D. Mogłem płynąć dalej.
No a dalej po kilku kilometrach zaczęło się jezioro. Do tej pory na liczniki miałem około 11km (gps włączył się dopiero po jakimś czasie od startu ;)).
Wg prognoz liczyłem że przed wiatrem zakryją mnie lesiste brzegi, niestety wiało prosto w twarz. Po kilometrze zrobiłem przerwę na obiad, na pięknej ukrytej pod drzewami polanie, świetne miejsce w którym byłem pierwszy raz bo z wody nie wyglądało tak zachęcająco.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po przerwie zabrałem się za oranie jeziora, mogłem chować się przy brzegu przed wiatrem, jednak zbyt wiele nadrabiał bym odległości. Na szczęscie wiatr powoli słabł i płynęło się całkiem nieźle. Płynąłem na umówioną polanę, gdzie miała na mnie czekać żóna z synkiem gotowi na ognisko ;).
Było to też punkt z którego zaplanowałem wyruszyć jutro na drugi odcinek.
Niesety punkt przystankowy okazał się dla mnie metą, synek dostał gorączki( o czym dowiedziałem się w połowie jeziora) i stwierdziłem, że wrócę z nimi do domu.
Drawa jeszcze musi na mnie poczekać :).

Pod tą piękną brzozą miał stanąc mój namiot.

Obrazek
Podsumowując przepłynałem łącznie około 20 km, co zajęło mi nie licząc przerw około siedmiu godzin. Do tego niecałe 2 przerw.

Tu link do trasy (gps złapał sygneł dobry kilometr po starcie)

http://www.navime.pl/trasa/500706

i obrazek

Obrazek
Wybaczcie, że tak mało zdjęc z wody. Byłem zbyt zajęty płynięcie ;). Więcej będzie widać na filmiku. Może do wieczora się poskłada.

Dodaję film :)

Podsumowując z dwudniowej wycieczki skończyło się na jednym dniu na wodzie, do tego na tym mniej atrakcyjnym odcinku, ale tak też się zdaża. Canoe się sprawdziło, niestety zaliczyłem kilka kamieni, na jednym usiadłęm dosyć mocno, co objawiło się mocnymi przetarciami, na szczęście ucierpiała tylko farba i do gołej sklejki uszkodzenia nie doszły.
Mimo wszystko jestem bardzo zadowlony, chociaż plecy czuję do dzisiaj.
Znowu się rozpisałem. Wybaczcie ;).
Artur

Dziękował/a : 376
Dziękowano: 536
Dołączył/a: 24 października 2013
Sprzęt: żagle, silnik, wiosła

Re: Dzień na drawie

Postprzez ra_dek » 8 września 2014, o 13:39

:||: :||: :||:
Super trip, świetne foty. Bardzo dobre klimatyczne zdjęcia :||:
Co do jednego się nie zgodzę, a wręcz muszą zaprotestować, pisząc: "Drawa w tej części nie jest specjalnie oszałamiająca." łgałeś na całego ;) :lol:
Cudnie tam 8-)
ra_dek

Images: 147
Dziękował/a : 2913
Dziękowano: 581
Dołączył/a: 28 maja 2013
Sprzęt: ponton z Intexu

Re: Dzień na Drawie

Postprzez Ted » 8 września 2014, o 18:01

Widzę Artur że sobie coraz lepiej poczynasz. ;)
Ted

Dziękował/a : 555
Dziękowano: 634
Dołączył/a: 20 lutego 2014
Sprzęt: kajak pneumatyczny

Postprzez Czołg » 8 września 2014, o 19:54

Zarąbisty wypadzik. Szkoda że musiałeś przerwać, ale są w życiu sprawy ważne i ważniejsze. Rozsądna decyzja. Zdrówka dla synka i koniecznie dokończ wycieczkę ;)
Grupa Kajakowa "MENAŻA 07"

-Jacek-
http://kajakczolgowy.blogspot.com
Czołg

Dziękował/a : 801
Dziękowano: 647
Dołączył/a: 18 stycznia 2014
Sprzęt: Carolina14, Canyon, Cerro

Postprzez Krzyś66 » 9 września 2014, o 09:15

Fajna relacja , jak dla mnie , bo sporo tekstu a nie same fotki.A buczynowe polanki są idealne pod namiot,też je lubię.
Chciałbym aby ten tekst przeczytał "kanonier" który kiedyś na plrec.kajaki w dyskusji ze mną : napisał "... na canoe wszędzie tam gdzie kajakiem tylko łatwiej"... i po dyskusji :lol:
Nie czytałem opisu budowy Twej łódki ale wygląda mi to na drewno w środku a po zewnątrz laminat? , aluminium?
Fajnie się to komponuje i w słońcu ładnie wygląda.
A przy okazji : czy wokół Lubia są już grzyby w konkretnych ilościach?

Hejka :)
Krzyś66

Dziękował/a : 9
Dziękowano: 319
Dołączył/a: 23 września 2013
Sprzęt: K1

Postprzez Artur » 9 września 2014, o 09:31

Dzięki za miłe słowa.
Canoe całe ze sklejki, z zewnątrz zabezpieczone tylko lakierem i farbami. Już wiem, że na kamienie to nie najlepsze rozwiązanie ;).
Co do grzybów, to niestety nie jestem grzybiarzem więc nie do końca wiem gdzie ich szukać, ale cały południowy brzeg to piękny duży las i z tego co wiem na pewno są tam grzyby ;).
Artur

Postprzez Krzyś66 » 9 września 2014, o 12:51

Artur napisał(a):Niesety punkt przystankowy okazał się dla mnie metą, synek dostał gorączki( o czym dowiedziałem się w połowie jeziora) i stwierdziłem, że wrócę z nimi do domu.
Drawa jeszcze musi na mnie poczekać :).

I za to mój szacun :||:
Mimo młodego wieku i stażu ojca zachowałeś się jak dojrzały facet.A często można czytać relację żonatych gości którzy swoje hobby stawiają najwyżej i cała rodzinka musi się temu podporządkować...

Pozdrówka z Mazowsza, dziś paskudnego.
Krzyś66

Dziękował/a : 9
Dziękowano: 319
Dołączył/a: 23 września 2013
Sprzęt: K1

Postprzez Artur » 9 września 2014, o 13:11

No to jeszcze obiecany filmik. Kilka ujęć, żeby trochę więcej pokazać co działo się na wodzie.
Wybaczcie jakość, nie zapisywałem w zbyt dużej rozdzielczości, do tego youtube skompresował swoje i tak średnio wyszło, ale popatrzyć można. Za słaby mam komputer to tych filmów w hd ;) i łącze za wolne.

Artur

Postprzez Czołg » 10 września 2014, o 09:18

Filmik jest w porządku. Dobrze Ci idzie wiosłowanie :||: Wygodnie się siedzi?
Grupa Kajakowa "MENAŻA 07"

-Jacek-
http://kajakczolgowy.blogspot.com
Czołg

Dziękował/a : 801
Dziękowano: 647
Dołączył/a: 18 stycznia 2014
Sprzęt: Carolina14, Canyon, Cerro

Postprzez Artur » 10 września 2014, o 10:32

Czołg napisał(a):Filmik jest w porządku. Dobrze Ci idzie wiosłowanie :||: Wygodnie się siedzi?

Dzięki. Siedzi się całkiem wygodnie, chociaż co jakiś czas zmieniam pozycję, albo wyciągam nogi do przodu albo na półklęcząco. W porównaniu do tradycyjnych canoe, ławeczka jest stosunkowo nisko (około 19cm nad dnem), ale to dla stabilności.
Artur

Postprzez peterka » 10 września 2014, o 11:10

Zastanawiałem sie jak sciagasz lodke z wysokiego terrano? Myslalem że tylko taka fota na pokaz..a tu calkiem zgrabnie Ci poszło. .Sztuczka techniczna z przelozeniem pagaja tez fajna ;) ..Drawe na bank robie w przyszlym roku..Filmik sympatyczny i zachęcił mnie do powrotu po wielu latach w Twoje rejony.Auto zostawiles na starcie w lesie czy ktos pomagal?
,,Płynie sie po to - żeby płynąć" R.Polański ,, Nóż w wodzie"
peterka

Dziękował/a : 688
Dziękowano: 639
Dołączył/a: 09 sierpnia 2014
Sprzęt: Solar 410c twist 2 helios1

Postprzez Artur » 10 września 2014, o 11:30

peterka napisał(a):Zastanawiałem sie jak sciagasz lodke z wysokiego terrano? Myslalem że tylko taka fota na pokaz..a tu calkiem zgrabnie Ci poszło. .Sztuczka techniczna z przelozeniem pagaja tez fajna ;) ..Drawe na bank robie w przyszlym roku..Filmik sympatyczny i zachęcił mnie do powrotu po wielu latach w Twoje rejony.Auto zostawiles na starcie w lesie czy ktos pomagal?

Dzięki ;). Kanadę jestem w stanie sam zdjąć i z powrotem zapakować na dach. Na osobówkę było by dużo prościej i wygodniej, a tak muszę pokombinować ;).
Samochodem do domu wróciła żona i później przyjechała mnie odebrać, więc nie było problemu. A Drawa piękna jest, ale drugi odcinek za jeziorem, którego nie udało się tym razem spłynąć jest dużo bardziej urokliwy, przede wszystkim zero cywilizacji.
Artur

Re: Dzień na Drawie 06.09.14

Postprzez Marshall » 18 marca 2015, o 22:22

Mega, mega, mega!!

Kurcze, mam zaległości w przeglądaniu forum! :)
. . . .
| Canoe | Adam Marshall® Marczak |
. . . .
Marshall

Dziękował/a : 409
Dziękowano: 275
Dołączył/a: 06 czerwca 2013
Sprzęt: canoe

Postprzez Artur » 19 marca 2015, o 10:01

Marshall napisał(a):Mega, mega, mega!!

Dzięki :m_:

Zaraz po świętach chcę skończyć tamtą trasę. Został dużo ładniejszy i całkowicie dziki odcinek. Już się nie mogę doczekać. Ostatnio byłem na pieszym rekonesansie w środku lasu i rzeka wygląda rewelacyjnie (o TUTAJ)! Tylko poziom wody wysoki, z reguły latem takiego nie ma, więc nie wiem czego się spodziewać ;).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Rewelacja, piękne piaszczyste dno, jeszcze niewiele wodnej roślinności i ten niesamowity zielony odcień wody.
No i widoki dookoła piękne! :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Artur

Postprzez Marshall » 19 marca 2015, o 11:48

Ale też kanadą będziesz płynął? Jak długi odcinek zakładasz?
. . . .
. . . .
Marshall

Postprzez Artur » 19 marca 2015, o 13:03

Marshall napisał(a):Ale też kanadą będziesz płynął? Jak długi odcinek zakładasz?

Kanadą jak najbardziej!
Z miejsca w którym zakończyłem we wrześniu pozostało do zamkniętego terenu poligonu około 14 km, w tym 2km jeszcze przez jezioro Lubie, bo chcę wystartować z polany na której się zatrzymałem wtedy. Także nic wielkiego, jeden dzień spokojnego płynięcia.
Ten poligon trochę mnie ogranicza, bo chcąc startować "z domu" dużego wyboru nie mam a wolna trasa jest tylko dwudniowa.
Artur

Postprzez Marshall » 19 marca 2015, o 13:07

Artur, zastanawiam się na czym podczepiać kamerkę tak z boku kanady, może zdradzisz swój patent?
. . . .
. . . .
Marshall

Postprzez Artur » 19 marca 2015, o 14:08

Marshall napisał(a):Artur, zastanawiam się na czym podczepiać kamerkę tak z boku kanady, może zdradzisz swój patent?

Nie mam niestety żadnego zdjęcia, że to zobrazować. Nie jest to nic skomplikowanego. Kamera przyczepiona na końcu drewnianej listwy 2x2 cm, jaka zostało mi z budowy ;) ok 1mb. listwa natomiast ściskiem do yoka. Ot cała filozofia ;).
Najbardziej pomaga w tym yok, jest prosty, na wysokości burty, więc listwa z kamerą bez problemu do niego przylega. Ściski trzymają całość w miejscu.
Obrazek

ps. na tym filmiku widać trochę mój "prfesjonalny" wysięgnik ;).
https://www.youtube.com/watch?v=yrlUoQRRadY
Artur

Powrót do DRAWA