| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

barometr

barometr

Postprzez glynu » 14 marca 2015, o 21:03

Drodzy, szukam, szukam i dziwie się, że na forum jakby nie było wodniaków cisza nt. barometrów.
Dodałem do ekwipunku wodnego - chociaż równie dobrze można używać na co dzień :-)
Ktoś używa jakiegoś małego/przenośnego modelu :?:
Zegarka :?:
Elektronicznego / mechanicznego :?:

właśnie zamówiłem z moją Premałżowiną taką zabawkę:
barometr.JPEG
barometr.JPEG (33.67 KiB) Przeglądane 3307 razy

Charakterystyka:

* Obrotowy pierścień skali
* Temperatura od -30 do 50°C
* Barometr od 600 do 1040 hPa
* Wysokościomierz od 0 do 5tys. m (Pomiar-różnica: 20 m)
* Wymiary:(Szer.xWys.xGłęb.) 68 x 85 x 28 mm
* Waga: 122.5 g

Jak dojdzie - skrobnę kilka informacji
Tarcza wyskalowana jest również w mnpm, ale wielkich nadziei w pomiarze wysokości sobie nie robimy.
Bojałem się, bo tamój za miedzą, gdzie stajły przyczepy to same rozpuśne baby były!
glynu

Dziękował/a : 10
Dziękowano: 123
Dołączył/a: 06 czerwca 2014
Sprzęt: canoe

Re: barometr

Postprzez ra_dek » 14 marca 2015, o 23:35

"Premałżowina" ? :lol:
Pytam całkiem serio; do czego może się przydać barometr na spływie?
Tak, wiem do czego służy... ale jakoś słabo widzę zastosowanie w praktyce...
ra_dek

Images: 147
Dziękował/a : 2913
Dziękowano: 581
Dołączył/a: 28 maja 2013
Sprzęt: ponton z Intexu

Postprzez McArthur » 14 marca 2015, o 23:41

Na spływie obserwuję przyrodę - daje wystarczająco dużo informacji dotyczący zbliżającej się pogody.
McArthur

Dziękował/a : 45
Dziękowano: 293
Dołączył/a: 15 grudnia 2013
Sprzęt: Canoe, Brig 500 50KM

Postprzez Sikor » 15 marca 2015, o 19:59

Posiadam zegarek wyświetlający aktualną wartość ciśnienia oraz wykres obrazujący jego zmianę. Traktuję te informacje jako ciekawostkę. Uważam, że barometr na spływach to raczej gadżet. W dobie powszechnie używanych smartfonów, które oferują możliwość odczytu mini prognozy pogody z najbliższego BTSu inne urządzenia są zbędne. Oczywiście to moje zdanie. Ja od jakiegoś czasu korzystam z tego rozwiązania i jestem zadowolony. Prognozy przeważnie się sprawdzają.
Krótko i na temat.
Grupa Kajakowa "MENAŻA 07"
Sikor

Dziękował/a : 129
Dziękowano: 257
Dołączył/a: 16 października 2014
Sprzęt: kajak

Postprzez Marshall » 15 marca 2015, o 21:01

Barometr barometrem ale dobry, bezproblemowy i niewielki termometr to coś, czego do tej pory się nie dorobiłem...
Marshall

Dziękował/a : 409
Dziękowano: 275
Dołączył/a: 06 czerwca 2013

Postprzez Sikor » 15 marca 2015, o 23:59

No właśnie, żeby wiedzieć jaka jest temperatura muszę zdjąć z ręki w/w zegarek i ponosić go trochę w pewnym oddaleniu od źródła ciepła, czyli od siebie :lol: Jest to niewygodne. Wracając do tematu, pomiaru ciśnienia i innych parametrów można również dokonać niewielką stacją pogodową. Niektóre posiadają dwa termometry, jeden w obudowie a drugi w postaci czujnika na końcu przewodu.
Krótko i na temat.
Sikor

Postprzez Pastor » 16 marca 2015, o 08:22

Coście sie Panowie tak zafiksowali na te spływy?
Moze kol. Glynu ma ochote popływac po naprawdę dużej wodzie, a tam lepiej jest wiedzieć czy aby niebo nie szykuje niespodzianki przed którą mozna nie zdązyć uciec do portu..

Sikor napisał(a):W dobie powszechnie używanych smartfonów, które oferują możliwość odczytu mini prognozy pogody z najbliższego BTSu inne urządzenia są zbędne. Oczywiście to moje zdanie. Ja od jakiegoś czasu korzystam z tego rozwiązania i jestem zadowolony. Prognozy przeważnie się sprawdzają.

"Powszechne uzywanie" smartfonów nie oznacza że każdy ich używa. Telewizory tez sa w powszechnym uzyciu, a przez kilka niedawych lat nie posiadałem tego szajsu i żyję. ;)
Pastor

Dziękował/a : 21
Dziękowano: 74
Dołączył/a: 02 września 2014
Sprzęt: Akłarius Rio + Coleman Scanoe

Postprzez McArthur » 16 marca 2015, o 08:45

Pastor napisał(a):"Powszechne uzywanie" smartfonów nie oznacza że każdy ich używa. Telewizory tez sa w powszechnym uzyciu, a przez kilka niedawych lat nie posiadałem tego szajsu i żyję. ;)

Chwalisz się czy żalisz?
McArthur

Postprzez Pastor » 16 marca 2015, o 13:59

Przykro mi że tak to odbierasz
Pastor

Dziękował/a : 21
Dziękowano: 74
Dołączył/a: 02 września 2014
Sprzęt: Akłarius Rio + Coleman Scanoe

Postprzez glynu » 16 marca 2015, o 21:00

Marshall,
może takie coś:
http://www.decathlon.pl/gwizdek-kompas- ... 31796.html
na odwrocie jest termometr.

Radku,
tendencja zmiany pogody, zresztą, przy łóżku wisi na ścianie mosiężny i bez zerknięcia na wskazówkę nie wychodzę z domu...
ja jestem premężem :lol: :lol:

McArthur,
czasem przegapisz te znaki, albo masz zagwozdkę - już uciekać, czy jeszcze kawałek pociągnąć...

Sikor,
miałem w zegarku termometr - zanim ogarnął temperaturę po zdjęciu z ręki, to już zapominałem, że mierzyłem :?
smartfon - mam, w naturze wyłączam i chowam do szczelnego pojemnika ;) stąd pomysł na mechaniczny barometr...
działa w deszczu, nie potrzebuje baterii, nie będę płakał jak utopię 8-) 8-)

Pastor,
rzeki, jeziora, najbliższe morze
Bojałem się, bo tamój za miedzą, gdzie stajły przyczepy to same rozpuśne baby były!
glynu

Dziękował/a : 10
Dziękowano: 123
Dołączył/a: 06 czerwca 2014

Postprzez Marshall » 16 marca 2015, o 22:09

glynu napisał(a):Marshall,
może takie coś:
http://www.decathlon.pl/gwizdek-kompas- ... 31796.html
na odwrocie jest termometr.
(...)

O nie, mam taki. Z całej czwórki urządzeń działa tylko gwizdek (nieźle) i lupa (w miarę). Termometr i kompas są do dupy niestety.
Marshall

Dziękował/a : 409
Dziękowano: 275
Dołączył/a: 06 czerwca 2013

Postprzez Alathorus » 17 marca 2015, o 09:07

McArthur napisał(a):Na spływie obserwuję przyrodę - daje wystarczająco dużo informacji dotyczący zbliżającej się pogody.

Też tak mam. :-D
Zadałem sobie kiedyś pytanie, po co właściwie pływam. Wyszło, że chodzi o oderwanie się od wygód domowych, kontakt z przyrodą, jakiś powrót do względnego prymitywu, coś jak cofnięcie się w czasie do warunków bardziej naturalnych, gdy pokonywanie przestrzeni odbywało się nie z dzisiejszymi prędkościami, a zmiany pogody odczuwało "całym sobą", podobnie jak czynią to i teraz zwierzęta. O dziwo, często w sposób bardziej niezawodny niż nasze gadżety...
Ale zabieram czasem jakąś zabawkę, bo w domu wydaje się to dobrym pomysłem. Jak dotąd stało się tak tylko raz, korzystałem z gps mierząc prędkość i lokalizując się na zdjęciach z satelity - przydatne do zorientowania cżego można spodziewać się w miejscu noclegu. Reszty albo nie miałem czasu, albo ochoty wyciągać. Nawet aparatu fotograficznego używam rzadko, bo złudne jest mniemanie, że uda się zatrzymać czas robiąc kilka tysięcy zdjęć. Po paru latach, przytłoczeni ich nadmiarem i zasypywani nowymi, nie mamy siły ani chęci do nich sięgać. ;)
Pozdrawiam,
Alathorus
Alathorus
**

Dziękował/a : 16
Dziękowano: 12
Dołączył/a: 12 sierpnia 2014

Postprzez McArthur » 17 marca 2015, o 09:08

glynu napisał(a):McArthur,
czasem przegapisz te znaki, albo masz zagwozdkę - już uciekać, czy jeszcze kawałek pociągnąć...

Nie jest tak źle. Ja mam barometr obecnie w kościach :D

A tak poważnie. Barometr traktuję jako coś dodatkowego. Korzystam z niego, jeśli jest (czasem na jachtach), ale to tez w sposób potwierdzający moje spostrzeżenia. Przed jedną silną burzą i tak mnie nie uchronił - spadek ciśnienia był tak szybki, że ledwo zdążyłem zrzucić żagle, a silniczek wystarczał zaledwie do utrzymania łódki prostopadle do fali (przynajmniej starał się).
McArthur

Postprzez jakzesnow » 31 marca 2015, o 21:19

ja też nie posiadam jeszcze barometru, ale przydał by się napewno
jakzesnow
nowy użytkownik, bez *

Dziękował/a : 0
Dziękowano: 0
Dołączył/a: 30 marca 2015
Sprzęt: deska

Postprzez Sikor » 1 kwietnia 2015, o 09:31

Na pewno w domu się przyda, zwłaszcza w ładnej obudowie. Na wyprawy, spływy też, ale jako dodatkowa funkcja w zegarku czy innym urządzeniu. Dobrym rozwiązaniem jest stacja pogodowa.
Krótko i na temat.
Sikor

Powrót do Ekwipunek wodny