| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Jak zaplanować dłuższy spływ Odrą?

Jak zaplanować dłuższy spływ Odrą?

Postprzez marcel » 4 lutego 2017, o 12:15

Cześć.

Rozważam opcję dłuższego spływu Odrą. W zasadzie waham się pomiędzy nią a Wartą. O ile odnośnie tej drugiej są dostępne szczegółowe przewodniki, to z materiałami odnośnie Odry raczej krucho. W związku z tym pytania do szacownego grona :
- Czy Odra jest dużo gorsza do płynięcia niż Warta? Na pewno jest inna, ale czy ma jakieś zasadnicze mankamenty które ją dyskwalifikują?
- Czy są jakieś dobre przewodniki?
- Pierwsza idea jest taka - zacząć w/za Wrocławiem skończyć w Świnoujściu. Gdzie najlepiej we Wrocku się wodować? Czy dziesięć dnia na dmuchańcu to realny czas, czy lepiej od razu zakładać dłużej?
- Jak z infrastrukturą na brzegach? Są mariny, jakieś blisko położone wsie, sklepy itp. Czy też raczej się nastawić na to że wszystkie zapasy trzeba mieć ze sobą?

Większość wpisów odnośnie Odry, kończy się w 2015. Ponieważ w 2016 rozpoczął się problem z imigrantami, czy w związku z tym są jakieś obostrzenia na odcinkach gdzie rzeka stanowi granicę?
marcel

Images: 0
Dziękował/a : 64
Dziękowano: 212
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Re: Jak zaplanować dłuższy spływ Odrą?

Postprzez synkopa » 4 lutego 2017, o 22:19

Hej.
Jako że pływam prawie wyłącznie w weekendy, to podzieliłem sobie Odrę na 4 odcinki. Pierwszy z Kostrzyna do Szczecina robilem jeszcze w sierpniu 2016. Odcinek ciekawy choć szeroki i wiatry mogą popsuć zabawę. Nurt fajnie niesie, wiec 9km/h mialem do Krajnika, potem predkość spadla do 6. Po drodze ciekawy historyczny most kolejowy w Siekierkach. Brzegi zawsze otoczone wałem i bywa daleko do wiosek. Zaopatrzenie można robić w dużych miastach, ale ceny mordują z uwagi na bliskość granicy. Nie polecam. Kolejny odcinek z Cigacic do Kostrzyna robilem takze w weekend we wrześniu. Woda niosła wiec plynelo się znów 9km/h co w dmuchańcu jest ewenementem. Dużo ciekawiej, sporo lasów, ciekawe miejsca, Krosno Odrzańskie, dalej przęsło zniszczonego mostu betonowego koło Eisenhuttenstad. Potem nieczynna elektrociepłownia Kraftverk Vogelsang z kominami do zwiedzenia. Kolejny etap z Malczyc do Cigacic 14-16 października. Dużo lasów, zabytki na brzegach, kupa miejsc do spania. W Głogowie Dream jump, przy odrobinie szczęścia można podziwiać skoczków. Nurt pozwalał utrzymywać 9 km/h. Ostatni etap z Chałupek do Cigacic zrobiłem 29.12 - 01.01. Pierwsze kilometry Granicznego Meandra Odry bajeczne. Po ujściu Olzy - ściek. Poniżej Raciborza rzeka zwalnia i zacząła się walka po 14, a w sylwestra 17g w kajaku aby dopłynąć do Cigacic na czas. 23 czy 24 śluzy, przenoski nieraz po 300m. Wysokie brzegi z larsenu. Wyraźna ulga poniżej Brzegu dolnego. Wrocław robiłem w Sylwestra tuż przed północą przez miejskie śluzy. Niezapomniane wrażenia. Wcześniej, w Brzegu piękny podwójny kamienny jaz. We Wrocławiu dobre miejsce poniżej Mostu Pomorskiego widziałem tu: 51.113600,17.027047 powyżej jest zakaz pływania kajakiem, ale ja go złamałem. Była w końcu sylwestrowa noc. Ogólnie trudności na tymodcinku to stojąca woda i śluzy. Nie warto pchać się na brzeg od strony śluzy tylko wybierać brzeg od strony jazu. W 10 dni dasz rade. Zalew Szczeciński robiłemjuż wielerazy we wszystkich kierunkach nawet przy 1m fali. To groźny akwen, musisz uważać. Pytaj jakby co. Aha, w tzw między czasie zrobiłem m. in. odcinek Warty. Z Lubonia do Kostrzyna 11-13 listopada. Dla mnie te rzeki są podobne w wielu miejscach. Oj długo jeszcze by pisać.
synkopa

Dziękował/a : 20
Dziękowano: 92
Dołączył/a: 22 września 2014
Sprzęt: solar c3 , safari, helios 1

Powrót do ODRA