| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

GARDĘGA

GARDĘGA

Postprzez Kornelia_G » 11 września 2013, o 14:38

GARDĘGA (także Gardeja, Gardzięga, Jardęga, niem. Gardenga) - rzeka w województwach pomorskim i kujawsko-pomorskiem. Bierze początek ze źródeł w okolicy miasta Susz, płynie przez Pojezierze Iławskie, przepływa przez jeziora Nogat i Kuchnia i uchodzi do Osy jako jej prawy dopływ we wsi Rogóźno-Zamek.
źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Gard%C4%99ga

Gardęga - takiej rzeki nie uświadczysz nigdzie w Polsce północnej. Jest najszybsza i przypomina młodszą siostrę Dunajca, choć nie w wersji skalnej, a leśnej. Sceneria przypomina jednak górską – to za sprawą ogromnie głębokiego jaru o nachyleniu stoków 45 stopni, którym spieszy na spotkanie innej rzeki z temperamentem - Osy. Nasza rzeka nazywana jest także Gardeją i Jardęgą

Jej źródła biją w okolicy miejscowości Susz. W całym swym 53-kilometrowym biegu wije się przez południowo- zachodnie rubieże Pojezierza Iławskiego, przez województwo warmińsko – mazurskie i kujawsko – pomorskie (na terenie województwa 19,0 km). Nad ujściem Gardęgi do Osy widoczne jest wysokie wzgórze, na którym swych tajemnic strzegą ruiny zamku krzyżackiego.

Obrazek

Dzika piękność, rzeka z pazurem, hydromłynek – to tylko kilka z wielu pochwał, którymi kajakarze obdarzyli Gardęgę dolny bieg rzeki. Mowa o zaledwie 9-kilometrowym odcinku. Wcześniej wije się przez łąki, przepływa przez jeziora.

Spływy niewielkimi grupkami organizowane są od dopiero od 2008 r. Wcześniej nikt nie znał tej niewielkiej przecież rzeki. Ale uwaga: na pewno nie nadaje do spływów rodzinnych! Na Gardęgę należy przyjechać z kajakiem górskim i z doświadczeniem zdobytym na nieco łatwiejszych ciekach. Wprawnym kajakarzom spływ zajmuje 4-5 godzin.

Ciekawostki krajoznawcze:
- Szembruk (9,0 km). Wieś wpisała się na karty historii dzięki przywilejowi wydanemu w 1306 r. przez krzyżackiego mistrza krajowego Konrada von Sacka. Tutejszy kościół parafialny pw. św. Bartłomieja pochodzi z 1716 r. (pierwszy kościół wzniesiono już w XIII w.). To konstrukcja drewniana na podmurówce. Wnętrze zdobi barokowa polichromia. W czasach niemieckich miejscowośc nazywała się Schönbrück, co oznaczało Piękny Most (nad Gardęgą).
- Rogóźno – Zamek (0,2) to miejscowość przy ujściu Gardęgi do Osy (szczegóły przy opisie Osy). Na Gardędze przy spalonym młynie z przełomy XIX i XX w. znajduje się stary próg, niebezpieczny ze względu na znajdujące się poniżej pale.
źródło: http://www.visitkujawsko-pomorskie.pl/r ... ,1116.htmlLINKI:
Gardęga - Królowa zwałek: http://forum.kajak.org.pl/index.php/for ... owa-zwalek
Charakterystyka szlaku, kilometraż: http://wkw.wloclawek.pttk.pl/kajszlor_gardega.html
Foto ze spływu: http://www.kajaki.nasze.com/02008/09osa ... index.html
Mapa: https://maps.google.pl/maps/ms?msid=211 ... dg=feature
Wszelkie uwagi i sugestie w sprawie Bazy Rzek i Kanałów proszę pisać tu: posting.php?mode=reply&f=11&t=3673
Kornelia_G
****
 
Images: 2
Dziękował/a : 54
Dziękowano: 15
Dołączył/a: 26 czerwca 2013
Sprzęt: biore od rodziców

Powrót do GARDĘGA

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


cron