| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

2017-10-09 Świerklaniec

Nasze i nie tylko relacje z wypraw lądowych. Wróciłem z... Wybieram się...

2017-10-09 Świerklaniec

Postprzez marcel » 9 października 2017, o 19:17

Taka sobie wycieczka po okolicy - rowerem. Pierwotnie, miała to być wycieczka kajakowa. Przepłyniecie akwenu i wpłynięcie pod prąd Brynicy jak daleko się da. Wodowskazy pokazują stan ostrzegawczy więc powinna być stopa wody pod kilem.
Kajak z przyczyn rodzinnych nie wypalił, ale zostało dość czasu na rower. Zaraz po 12 ruszyłem i przed 14 byłem na początku tamy. Ku mojemu zdziwieniu, przystanki autobusowe na drodze na tamę są nieczynne - zaraz za tamą remontują drogę i wyłączyli ruch.
W sumie dobrze że nie wypalił kajak bo bym z nim dymał półtora kilometra na grzbiecie.
O samym akwenie nie ma co pisać. Zbiornik retencyjny. Owalny kształt, prosta linia brzegowa. Oryginalnie brzeg wyłożono kamieniami, ale po dziesiątkach lat, wszystko zarosły tataraki. Są miejsca gdzie pas roślin ma 50m szerokości. Tak jest ze wszystkich stron.
Dwa wyjątki: przystań wędkarska i szkółka kajakowa. Młodzież ze szkoły sportowej ze Świerklańca ćwiczy pływania kajakami na czas. Jakoś do tej pory na nich nie wpadłem.
Od zachodniej strony akwenu jest park - polecam do obejrzenia. Ciekawostka - brama chorzowskiego zoo - została ukradziona właśnie z parku w Świerklańcu. Dlatego w Chorzowie nie pasuje do niczego.
Wschodnia część akwenu las i... bunkry. Jest ich tam całkiem sporo. Małe ale warte obejrzenia. Do wody nie ma co podchodzić - błoto.
Generalnie - okolica odwróciła się dupą do akwenu i udaje że go nie ma. Bo tak po prawdzie, poza wędkarzami nikt z niego korzyści nie ma.
Natomiast udało mi się znaleźć jedno miejsce z którego roztacza się naprawdę niebywały widok. Film poniżej.

I mapka z zaznaczonym miejscem, gdzie było robione zdjęcie.

Obrazek
Ostatnio edytowano 10 października 2017, o 08:09 przez marcel, łącznie edytowano 1 raz
marcel

Images: 0
Dziękował/a : 32
Dziękowano: 100
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Re: 2017-10-09 Świerklaniec

Postprzez miandas » 10 października 2017, o 06:26

Jeżeli to zbiornik, to chyba bardzo zarośnięty. Wygląda jak rzeka. Piękny widok.
Droga zawsze nagradza
miandas

Dziękował/a : 548
Dziękowano: 147
Dołączył/a: 24 czerwca 2015
Sprzęt: solar 410

Re: 2017-10-09 Świerklaniec

Postprzez marcel » 10 października 2017, o 08:29

Dorzuciłem mapkę do pierwszego posta. Niestety, nie cały akwen tak wygląda :( , reszta to tylko wielka niecka z tatarakami na bokach. Mogli usypać kilka wysepek na środku - byłaby atrakcja.
Jako zbiornik retencyjny, działa znakomicie. Na wodowskazie powyżej, rzeka na granicy stanu alarmowego. Poniżej zbiornika - stany średnie. W ciągu ostatnich dziesięciu lat, tylko raz była sytuacja, że było ryzyko zalania miast poniżej.
marcel

Dziękował/a : 32
Dziękowano: 100
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Powrót do Wyprawy i przygody na brzegu