| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Dmuchaniec do 2500 pln...który wybrać?

Re: Dmuchaniec do 2500 pln...który wybrać?

Postprzez marcel » 2 października 2017, o 21:10

Pogrzebałem w pokrewnym temacie - pontony. Zawór osculati otwarcie 250mbar, zamknięcie 230mbar - 22 pln !! versus 78 za ten z gumotexa.
Gumotexowy ma otwarcie na 240mbar i zamknięcie na 210mbar.
I jeszcze taka myśl - w zaworach do pompowania są zaślepki. Jakby zrobić zaślepkę z zaworem bezpieczeńtwa to już by nie trzeba nic modyfikować.

Edit: osculati nie wejdą. To znaczy dałoby się je zamontować w nowo budowanym kajaku. Ale nakrętka która przychodzi od dołu, jest wyższa (i to sporo)
niż oryginał z gumotexa - nie dałoby się jej przepchnąć przez otwór po wykręceniu zaworu dodawczego.
marcel

Images: 0
Dziękował/a : 34
Dziękowano: 131
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Postprzez XDX68 » 3 października 2017, o 06:05

Łysy napisał(a):Ciekawa informacja. Pozwoliło by to uniknąć stresowych sytuacji podczas odpoczynku w słoneczny dzień. Gdybyś się zdecydował to daj znać jak to w praktyce wygląda i ile sobie liczą za taka przyjemność.

Jak tylko trafi się ciekawa oferta jesienno-zimowa zmawiam kajak plus zawory, więc jak już to przejdę opiszę co i jak.
XDX68
**

Dziękował/a : 16
Dziękowano: 16
Dołączył/a: 20 sierpnia 2017
Sprzęt: NEW Solar 2 i to zielony :-)

Postprzez synkopa » 3 października 2017, o 11:37

Z tymi zaworami Gumotexa też mam swoje doświadczenia. Mam solara i raczej nie najlepsze odczucia co do poprawności działania tego zaworu. Wystarczy trochę piasku czy innego śmiecia i zaczyna się powolne upuszczanie. Czyszczenie nie jest za wygodne i ogranicza się do zdjęcia osłonki i przemycia. Raz czy dwa razy wykręciłem cały zawór i przemyłem dokładnie. Obecnie pod dekielkiem umieszczam dociętą na wymiar gąbeczkę, aby ograniczyć niepożądane zjawisko. Przy okazji podniosłem próg zadziałania, co też moim zdaniem było nie najgłupszym rozwiązaniem. Boczne walce zawsze pompuję powyżej 0,3 Bar, kontrolując czasem ugięcie powłoki podczas korzystania. Nigdy nie wystawiam napompowanego kajaka na słońce, a podczas pływania problem nadmiernego wzrostu ciśnienia jest niwelowany poprzez kontakt z wodą. Zaręczam, że leży mi na sumieniu dobro mojego sprzętu i zawsze po pływaniu oglądam dokładnie swe rumaki. Nie zauważyłem żadnych postępujących zmian, a doświadczenie w pływaniu dmuchańcem nieskromnie powiem, mam ogromne. :)
synkopa
*

Dziękował/a : 1
Dziękowano: 48
Dołączył/a: 22 września 2014
Sprzęt: solar c3 , safari, helios 1

Postprzez marcel » 3 października 2017, o 17:56

No i ostudzono moje pomysły.

Dzwoniłem do Gumotexa, i tu bardzo na plus. Da się zrobić. Całość, czyli dwa zawory plus wkładki wzmacniające, robota i test - 200 pln ( przy kursie korony 0,16 - korona pójdzie w górę, będzie drożej). Czas - około miesiąca. Do ceny należy doliczyć koszty wysyłki (kurier w obie strony to kolejne 100pln).
Dzwoniłem dziś do prokajaka i tu było studzenie. Gumotex nie montuje zaworów w bokach, bo to zbędny koszt i kłopot. Boczna komora wytrzymuje dużo więcej niż dno* i jeśli tylko nie zostawić kajaka na brzegu, nie ma szans na kaboom. Za to: w komorach kajaka jest talk. Zawór bezpieczeństwa to plastikowa płytka z uszczelką i sprężyną. Wystarczy że najdzie talku od spodu i zawór przepuszcza. Albo - o czym pisał synkopa - nalezie piasku do góry. No i jeszcze, wzmocnienia trzeba zrobić dwa. Jedno w miejscu wkręcania zaworu, drugie po przeciwnej stronie. Z tym po przeciwnej stronie to jeszcze może dałbym radę, ale to wzmocnienie pod zaworem? Trzeba by nakleić łatę na zewnątrz i w niej wycinać.

*szukając po forach zagranicznych znalazłem informacje o teście solara z ciśnieniem 0,35 bar - więcej się już bali pompować.
marcel

Postprzez miandas » 3 października 2017, o 18:00

marcel napisał(a):No i ostudzono moje pomysły.

Dzwoniłem do Gumotexa, i tu bardzo na plus. Da się zrobić. Całość, czyli dwa zawory plus wkładki wzmacniające, robota i test - 200 pln ( przy kursie korony 0,16 - korona pójdzie w górę, będzie drożej). Czas - około miesiąca. Do ceny należy doliczyć koszty wysyłki (kurier w obie strony to kolejne 100pln).
Dzwoniłem dziś do prokajaka i tu było studzenie. Gumotex nie montuje zaworów w bokach, bo to zbędny koszt i kłopot. Boczna komora wytrzymuje dużo więcej niż dno* i jeśli tylko nie zostawić kajaka na brzegu, nie ma szans na kaboom. Za to: w komorach kajaka jest talk. Zawór bezpieczeństwa to plastikowa płytka z uszczelką i sprężyną. Wystarczy że najdzie talku od spodu i zawór przepuszcza. Albo - o czym pisał synkopa - nalezie piasku do góry. No i jeszcze, wzmocnienia trzeba zrobić dwa. Jedno w miejscu wkręcania zaworu, drugie po przeciwnej stronie. Z tym po przeciwnej stronie to jeszcze może dałbym radę, ale to wzmocnienie pod zaworem? Trzeba by nakleić łatę na zewnątrz i w niej wycinać.

*szukając po forach zagranicznych znalazłem informacje o teście solara z ciśnieniem 0,35 bar - więcej się już bali pompować.
Czytałem, że 0.25 na luziku i ludzie tak robią celowo, żeby kajak był bardziej sztywny i sterowny.
Droga zawsze nagradza
miandas

Dziękował/a : 640
Dziękowano: 160
Dołączył/a: 24 czerwca 2015
Sprzęt: solar 410

Postprzez XDX68 » 4 października 2017, o 10:18

marcel napisał(a):No i ostudzono moje pomysły.

Zaraz zaraz, piszesz, że dzwoniłeś do Gumotex-u i da się zrobić bez problemów z naciskiem na słowo "bez problemów". Dalej piszesz, że Gumotex nie montuje zaworów w bokach. Zatem montuje bez problemów czy nie montuje ?

Z tego co mnie się wydaje (nie wiem) to chyba taki zawór/wkłąd można wykręcić (wg forum zagranicznego i zdjęć) i wyczyścić od czasu do czasu z osadu talku ?

Ja pisząc do Gumotex-u wysłałem im link do strony na której pacjent montuje owe zawory, więc znają moją intencję.

Więc jak jest z tymi zaworami ?
XDX68
**

Postprzez marcel » 4 października 2017, o 12:09

Skrót myślowy. Już tłumaczę.

Gumotex nie widzi problemu w montażu zaworów - klient nasz pan. Cenę za zawory podali w koronach 1150,- płatność wedle kursu na dzień wystawienia rachunku. Wkładki zabezpieczające naprzeciw zaworu muszą być wklejone! - grzybek zaworu nie jest osłonięty od dołu i przy składaniu może rysować kajak od środka.
Przy okazji - również bez problemów dokleją te uchwyty do poprzeczek unoszących pokład ( te z Seavawe) - tu o cenę nie spytałem.

Natomiast w ProKajaku dowiedziałem się czemu zawory nie są SERYJNIE montowane. Jeżeli coś strzelało - to dwuteowniki w podłodze, rozerwanie boku jest bardzo, ale to bardzo rzadkie. Dno strzelało najczęściej jak kajak obrócono do góry nogami na brzegu i tak zostawiono. Jednak jeżeli klient zechce - to ProKajak będzie pośredniczył w wysyłce do i z.

Zawór jak najbardziej można wykręcić i wyczyścić, ba nawet jest to wskazane przed sezonem. Jeśli pływamy po słonych wodach, to przegląd zaworu trzeba robić znacznie częściej - sól która się osadza, może spowodować jego zablokowanie w pozycji zamkniętej. W PK mają nawet tani klucz do tego zabiegu.

U mnie projekt zmienił status z "muszę mieć" na "może jak w styczniu i tak nie będę mógł pływać..."
Ostatnio edytowano 4 października 2017, o 12:54 przez marcel, łącznie edytowano 1 raz
marcel

Postprzez miandas » 4 października 2017, o 12:15

Ten sam, co zaworów do pompowania?
Droga zawsze nagradza
miandas

Dziękował/a : 640
Dziękowano: 160
Dołączył/a: 24 czerwca 2015
Sprzęt: solar 410

Postprzez marcel » 4 października 2017, o 12:38

Ten sam. W opisie ma "do zaworów push push i bezpieczeństwa" - 23 pln.
marcel

Postprzez XDX68 » 4 października 2017, o 18:32

marcel napisał(a):Skrót myślowy. Już tłumaczę.

Gumotex nie widzi problemu w montażu zaworów - klient nasz pan. Cenę za zawory podali w koronach 1150,- płatność wedle kursu na dzień wystawienia rachunku. Wkładki zabezpieczające naprzeciw zaworu muszą być wklejone! - grzybek zaworu nie jest osłonięty od dołu i przy składaniu może rysować kajak od środka.
Przy okazji - również bez problemów dokleją te uchwyty do poprzeczek unoszących pokład ( te z Seavawe) - tu o cenę nie spytałem.

Natomiast w ProKajaku dowiedziałem się czemu zawory nie są SERYJNIE montowane. Jeżeli coś strzelało - to dwuteowniki w podłodze, rozerwanie boku jest bardzo, ale to bardzo rzadkie. Dno strzelało najczęściej jak kajak obrócono do góry nogami na brzegu i tak zostawiono. Jednak jeżeli klient zechce - to ProKajak będzie pośredniczył w wysyłce do i z.

Zawór jak najbardziej można wykręcić i wyczyścić, ba nawet jest to wskazane przed sezonem. Jeśli pływamy po słonych wodach, to przegląd zaworu trzeba robić znacznie częściej - sól która się osadza, może spowodować jego zablokowanie w pozycji zamkniętej. W PK mają nawet tani klucz do tego zabiegu.

U mnie projekt zmienił status z "muszę mieć" na "może jak w styczniu i tak nie będę mógł pływać..."

Hym to daje do myślenia, czy zatem to zbędny zabieg ? :roll: :roll: Szkoda że nie zapytałeś o te uchwyty do poprzeczek. Jak rozmawiałem w PK i pytałem o te uchwyty to powiedzieli że G niechętnie je sprzedaje. Jednak jest inne wyjście PK sprzedaje materiał właściwy i klej oraz nawet podaje wymiary właściwe tych uchwytów w celu wykonania ich samemu. Pytanie czy taniej nie jest w G no i oryginalnie ?
XDX68
**

Postprzez marcel » 4 października 2017, o 19:43

Może nie tyle zbędny, co mało potrzebny. Patrząc na korzyść:
- prawie zawsze spokojna głowa
I problemy:
- przeróbka (koszt)
- konieczność pamiętania o regularnym czyszczeniu zaworów
- zawory się zużywają
- powietrze zawsze troche zejdzie przez zawory jak kajak pracuje

Ja na razie podejdę na spokojnie, choć przyznaję byłem już na etapie pakowania i wysyłania. Popróbuję na razie z zaworem z pontoniki.pl.
Ten który pracuje w zakresie 230-250mbar. Jeśli się okaże, że nakrętka od niego jakoś przejdzie przez dziurę po zaworze do pompowania,
to zamówie w gumotexie tylko wycięcie otworów i zrobienie wzmocnień. Tym sposobem zyskam nie tylko bezpieczeństwo ale i sztywność.

Co do regularnego czyszczenia zaworu. W moim kajaku, od nowości otwierał się przy 0,15-0,17 i myślałem że tak ma być, a podłoga miękka.
Teraz po dokładnym wyczyszczeniu otwiera się na 0,2-0,21 i czuć dużą różnicę w twardości podłogi.

A co do zabezpieczenia kajaka - jeśli zaczynam pływanie wcześnie rano pompuje go na "0.175" i nawet jak stoi na wodzie nieobciążony (boczne
komory w powietrzu) w samo południe, to dochodzi do 0,25 i w niczym mu to nie szkodzi :) Ten cudzysłów to dlatego, że pompuje aż wskazówka jest pomiędzy
kreseczkami 0,15 i 0,20 więc pomiar jest interpolowany :)

Uchwyty ci przykleją jeśli wyślesz do nich kajak, nie pytałem jak ze sprzedażą
marcel

Postprzez XDX68 » 4 października 2017, o 21:22

marcel napisał(a):Może nie tyle zbędny, co mało potrzebny. Patrząc na korzyść:
- prawie zawsze spokojna głowa
I problemy:
- przeróbka (koszt)
- konieczność pamiętania o regularnym czyszczeniu zaworów
- zawory się zużywają
- powietrze zawsze troche zejdzie przez zawory jak kajak pracuje

Ja na razie podejdę na spokojnie, choć przyznaję byłem już na etapie pakowania i wysyłania. Popróbuję na razie z zaworem z pontoniki.pl.
Ten który pracuje w zakresie 230-250mbar. Jeśli się okaże, że nakrętka od niego jakoś przejdzie przez dziurę po zaworze do pompowania,
to zamówie w gumotexie tylko wycięcie otworów i zrobienie wzmocnień. Tym sposobem zyskam nie tylko bezpieczeństwo ale i sztywność.

Co do regularnego czyszczenia zaworu. W moim kajaku, od nowości otwierał się przy 0,15-0,17 i myślałem że tak ma być, a podłoga miękka.
Teraz po dokładnym wyczyszczeniu otwiera się na 0,2-0,21 i czuć dużą różnicę w twardości podłogi.

A co do zabezpieczenia kajaka - jeśli zaczynam pływanie wcześnie rano pompuje go na "0.175" i nawet jak stoi na wodzie nieobciążony (boczne
komory w powietrzu) w samo południe, to dochodzi do 0,25 i w niczym mu to nie szkodzi :) Ten cudzysłów to dlatego, że pompuje aż wskazówka jest pomiędzy
kreseczkami 0,15 i 0,20 więc pomiar jest interpolowany :)

Uchwyty ci przykleją jeśli wyślesz do nich kajak, nie pytałem jak ze sprzedażą

Przydaje się czasami kubeł zimnej wody na głowę :D Marcel dziękuję za wykazanie "za" i "przeciw". Czasami warto ochłonąć. Jednak nauka z tego taka, że można i że Gumotex nie stoi okoniem. Jest to kilwater dla innych użytkowników chcących dołożyć to i owo.
Ja zapewne wybiorę mocowania do poprzeczek na których czasami cos mozna zamontować traktując jako mocowanie chociażby do kubka z bardzo gorącym napojem :oops: :lol: :mrgreen:
XDX68
**

Postprzez XDX68 » 5 października 2017, o 16:40

Oferta mieści się w tytule postu więc wrzucam link: https://anmur.eu/Kajak-pneumatyczny-2-o ... ony-p47818
XDX68
**

Postprzez synkopa » 10 października 2017, o 09:35

synkopa napisał(a):Oparcie w kajaku po prostu odciąłem i skleiłem przewężenie, którym przechodzi powietrze do usuniętej części. Na dalszym etapie można zastosować siedzenie od np Solara, lub lepszym rozwiązaniem jest zakupić siedzenie do Seawave'a bo ma niższe i zgrabniejsze oparcie. Trzeba się jednak liczyć z nieznacznym podniesieniem środka ciężkości i zauważalnymi zmianami w tym zakresie. Nie jest to jednak coś dyskwalifikującego przedsięwzięcie, zwłaszcza w kontekście korzyści jakie płyną dla czterech liter. Ja miałem inną alternatywę. Ponieważ już kiedyś przerobiłem swojego Safari, wyposażając go we wspomniane, dodatkowo zakupione siedzenie od Seavawe'a, pozostało mi zbędne oryginalne siedzenie. Postanowiłem odciąć od niego poduszkowate i niewygodne oparcie, i w to miejsce wkleić odcięte od Heliosa oparcie. Przedsięwzięcie było ryzykowne jak większość zadań, które zwykle robię. Długo opisywać by testy z doborem klejów (fabryczny nie sprawdził się, co opisałem w innej części forum) w sukurs przyszli jak zwykle wszelacy doradcy. Udało mi się z powodzeniem zastosować klej TIP TOP SC4000 i w efekcie mam hybrydę z dwóch części, charakteryzującą się niskim, a długim siedzeniem od Safari i dobrze dopasowanym oparciem od Heliosa. Postaram się wrzucić foty siedzenia, ale kajak już schowałem, to podrzucę coś później. Odważnym mogę pomóc doradztwem, niepewnym odradzam bo nie podołają.

Dorzucam obiecane zdjęcia. Tak to końcowo wygląda. Komfort pływania znacznie się podniósł. Siedzenie dodatkowo stabilizowane jest od spodu regulowanym paskiem do wklejonego w dno plastikowego regulatora, podobnie jak jest to w przypadku np. solara.
Załączniki
IMG_20171010_071130_HHT.jpg
IMG_20171010_071130_HHT.jpg (277.37 KiB) Przeglądane 268 razy
IMG_20171010_070734_HHT.jpg
IMG_20171010_070734_HHT.jpg (259.78 KiB) Przeglądane 268 razy
IMG_20171010_070628.jpg
IMG_20171010_070628.jpg (108.51 KiB) Przeglądane 268 razy
IMG_20171010_070600.jpg
IMG_20171010_070600.jpg (112.66 KiB) Przeglądane 268 razy
synkopa
*

Dziękował/a : 1