| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Zalew Przeczycko-Siewierski (Śląskie)

Spis polskich jezior, zalewów i zbiorników.

Zalew Przeczycko-Siewierski (Śląskie)

Postprzez marcel » 21 października 2017, o 15:39

Zalew powstał w roku 1962. Zaprojektowany jako zbiornik wielofunkcyjny: retencja-rozrywka-przemysł. Przez chwilę nosił roboczą nazwę Pogoria 6, i miał być częścią Pojezierza Dąbrowskiego. Całe pojezierze miało się składać z siedmiu połączonych zbiorników. Plany były fantastyczne - zespół jezior po których można żeglować przez kilka dni, i to prosto pod nosem. Z realizacją, jak to często bywa nie wyszło. Pobudowano linie kolejowe i drogi wokół, 'zapominając' o tym że trzeba zbudować mosty pod przyszłe kanały.
W efekcie mamy Pogorie 1,2,3,4 połączone tylko rurami wyrównawczymi, zbiornik Przeczycko-Siewierski około 5km dalej, i jeden jedyny 'przyszłościowy' most pod drogą 78 (Siewierz <->Pyrzowice). Po drugiej stronie mostu miał powstać siódmy, duży akwen, utworzono tylko dwa leśne stawy, a kanał łączący zarósł i praktycznie zniknął.
Świetność zbiornika to lata 70. Cała zachodnio-północna część brzegu, była obsadzona przystaniami żeglarskimi. Niestety, kilka czynników ludzkich doprowadziło akwen do tragicznego stanu. Po pierwsze pola uprawne na odcinku Poręba-Siewierz i związane z tym ciągłe dostawy nawozów do wody. Po drugie - brak kanalizacji w nadbrzeżnych miejscowościach. Z rozmowy z mieszkańcami wynika że kanalizację na tym obszarze ukończono dopiero w zeszły (2016) roku. Brak kanalizacji oznacza szamba, a to najczęściej zapewnia stały dopływ nawozu poprzez wody gruntowe.
Aktualnie (końcówka 2017), stan zbiornika poprawia się. Zakończono remont tamy, i zbiornik jest prawie zapełniony. Brakuje może ze 40-50cm do stanu jaki pamiętam z początku lat 90. Woda od strony dużej tamy ma około 1m przejrzystości.

Obrazek

Mapka poglądowa zbiornika, niebieski szlaczek to trasa z ostatniego wyjazdu. 13,5km w 3,5h.

Obrazek

Detale dojścia od strony dużej tamy. Można tam wygodnie dojechać z Będzina autobusem (ok 20 minut). Jedno co jest zaskakujące to wirtualny przystanek. Zgodnie z mapą KZK GOP, autobus powrotny do Będzina zatrzymuje się na tym samym przystanku co jadący z Będzina. W praktyce powrotny zatrzymuje się na ulicy prostopadłej (jakieś 30m dalej) i jeśli ktoś nie wie - to bus ucieknie.
Ważne info - zaraz przy przystanku jest sklep typu cukiernia-piekarnia. Jest otwarty praktycznie zawsze. Nawet w niedzielę od 7 do 20. Dobre świeże pieczywo, ciastka, napoje. Z wyprzedzeniem można zamówić kanapki.
Dojście nad wodę - jak pokazują kropki.

Obrazek

Nad ranem bywa mgliście. Jak na obrazku. Można wypłynąć na środek i nie wiedzieć brzegu z żadnej strony. Błogość.

Obrazek

Jak już mgła opadnie, miejsce startu wygląda tak. Biały budynek to Gościniec Paradise. Z okien musi być świetny widok na zbiornik.

Obrazek

Miejsce warte wylądowania ale tylko latem. Kawałek plaży, parking, przyzwoite pole biwakowe (nawet szafki z prądem są), budy z żarciem (monstrualne hot-dogi). Szykuje się tam jakaś akcja, bo sporą część bud nagle wyburzono i chyba będą stawiać jedną dużą.

Przy okazji - jeśli ktoś się wybiera autem, to przy tej plaży jest najlepszy parking. Dojazd prosty jak konstrukcja cepa. Ekspresówką do Siewierza, na światłach w lewo w 78, pod górkę, z górki, most, po prawej leśny parking, i za jakieś 200m zjazd w lewo, w asfaltówkę między drzewami. Potem jakieś 500m prosto, i parking. Nie trzeba kluczyć ani kręcić. Zależnie od sezonu i chęci administratora terenu, parking jest płatny lub nie. Największa zaleta - 30-40m do wody bez żadnych ogrodzeń.

Obrazek

Początek toru wodnego między trzcinami. Można nim wpłynąć na Czarną Przemszę i popłynąć w kierunku Siewierza.

Obrazek

Most pod drogą krajową nr 1 (express Katowice - Częstochowa).

Obrazek

Rzeką da się dopłynąć aż do mostu pod 78 od strony wschodniej, ale tam jakiś zdolny inaczej wysypał trylinki w nurt. Przy spływie z prądem trzeba tam robić przenoskę. Pod prąd, po prostu nie warto się szarpać.

Film z odcinka Czarnej Przemszy, między Siewierzem a mostem pod ekspresówką.

Obrazek

Po powrocie na akwen, warto wpłynąć pod most na 78 ale po zachodniej stronie. Jest tam masa tataraków, i dmuchańca nie ma co męczyć, ale sztywnym jak najbardziej.

Obrazek

Spod mostu, obowiązkowo odwiedzić wyspę, która już nie jest wyspą. Ostrożnie, bo brzeg pod wodą jest umocniony kamieniami a dno opada bardzo gwałtownie. Ostatnio na planach pojawiła się nazwa "Wyspa miłości". Kurcze, to chyba obowiązkowa nazwa na każdym akwenie co ma wyspę. Nie wiem tylko jak ta miłość miała by tam być uprawiana, bo polanka z dawnych lat, zarosła w diabły chaszczami.

Obrazek

Wracając pod tamę, można odwiedzić ośrodek z wieżą. W latach 90 dało się wejść na górę, nikt nie pilnował. Obecny właściciel zrobił użytek z furtki i kłódki. Ale jak przyjść i się dogadać - da się tam dostać.

Obrazek

No i jeszcze drewniany żółw. Zadaszenie z drewna typu kurna chata, z centralnym paleniskiem o metrowej średnicy. Kiedyś dało się tam wejść i przespać, teraz zamknięte i pilnują.

W zasadzie tyle. Akwen jest opustoszały, większość Śląska jeździ teraz na Pogorię 4, która choć nie ma infrastruktury to jest czystsza. Żeby opłynąć go na spokojnie wzdłuż brzegów, odwiedzić wyspę, zjeść hot-doga, powłóczyć się po starych ośrodkach, wpłynąć w rzekę i nie namachać się przy tym - na dmuchanym kajaku 5-6 godzin wystarczy. W wielu miejscach można poczuć klimat PRL, choćby na północnym brzegu opuszczony ośrodek PZW, który w chwili budowy był bardzo nowoczesny (wyposażony w łączność krótkofalową).
Część ośrodków wypoczynkowych, wynajmuje domki, są również kwatery prywatne. Dobre miejsce na weekendowy wypad. Zwłaszcza jeśli ktoś lubi zbierać grzyby, bo tych w okolicznych lasach jest mnóstwo.
Działa też część ośrodków żeglarskich, ale najczęściej osoba z poza klubu może wypożyczyć tylko rower wodny, łódkę wiosłową. Żaglówki wypożyczają niechętnie, motorówki wogóle.
Ostatnio edytowano 22 października 2017, o 12:53 przez marcel, łącznie edytowano 2 razy
marcel

Images: 0
Dziękował/a : 34
Dziękowano: 129
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Re: Zalew Przeczycko-Siewierski (Śląskie)

Postprzez rawa » 21 października 2017, o 21:49

Widać że znasz ten akwen doskonale, przykre że dali ciała z przeprawami , miejsce byłoby bardziej znane.
Super dokumentacja i sporo wiedzy dla kogoś kto by się wybierał po raz pierwszy. :m_:
rawa
Szczęście to nie cel na końcu drogi. Szczęście to droga sama w sobie.
Pozdrawiam wszystich zdrowo szurniętych jak w temacie.
Chrońmy lasy bo rżną, wymieni e książki, play e-lista TOP690 na PW
rawa

Dziękował/a : 54
Dziękowano: 83
Dołączył/a: 22 września 2015
Sprzęt: INTEX EX5 modyfikowany GMO

Postprzez miandas » 22 października 2017, o 10:11

Fajna precyzyjna relacja. Może tylko warto umieścić ją w relacjach ze spływu?
Droga zawsze nagradza
miandas

Dziękował/a : 633
Dziękowano: 159
Dołączył/a: 24 czerwca 2015
Sprzęt: solar 410

Postprzez marcel » 22 października 2017, o 17:50

@miandas - podlinkowałem do odpowiedniego działu. Dzięki.

Poniżej kolejna porcja ciekawostek.

Obrazek

Trawiasty odcinek, na zachodniej stronie zbiornika przed mostem pod 78. Jak widać z góry wygląda to lepiej, nawet dmuchaniec by przeszedł.

Obrazek

Niestety po drugiej stronie mostu, jest tylko malutki staw i rura którą przepłynąć się nie da. Za rurą, ciek jest wodno-bagnisty i ledwo go widać. To zdjęcie było robione w 2015 latem, teraz wygląda podobnie ino mniej zielono.

Obrazek

Ciek kończy się w leśnym stawie. Obok stawu hotel, a jeszcze wyżej ośrodek domków Brda. Jakby ktoś szukał - na północnym brzegu są cztery ośrodki z takimi domkami. Kiedyś zarządzały tym m.in Prema-Milmet (Sosnowiec) i Huta M.Buczka (też Sosnowiec). Obie firmy już nie istnieją, część domków wykupili pracownicy, część stanowi teraz ośrodki wczasowe.

Obrazek

A tak wygląda woda wypływająca z leśnego stawu i znikająca w lesie. Eh zrobili by choć ten kawałek, byłaby atrakcja dla kajakarzy.

Obrazek

Opuszczony ośrodek PZW na północnym brzegu. Zdjęcie z 2015, lato. O ile budynek jak się to mówi, szału nie ma. O tyle ciekawostką jest złamany maszt antenowy na dachu. Oryginalnie miał z 10m wysokości i zamontowane bardzo dziwne anteny.

Obrazek

I jeszcze ciekawostka z 2014. Tak wygląda miejscami Czarna Przemsza na odcinku od Zamku w Siewierzu, zwałka i śmieci.

Obrazek

I na koniec trochę optymizmu - 2016 lato - pełno żaglówek. Przystanie odżywają.

Ten akwen żywię wyjątkowym sentymentem. Tam po raz pierwszy byłem samodzielnie pod namiotem, tam wypożyczałem pierwsze żaglówki (Maki 333). Jeżdżę praktycznie co roku, na rower zwykły lub wodny, czasem na kajak. Widziałem jak zbiornik niemal upadł pod względem żeglarskim. Wszystkie stanice zamknięte, z 15 pochylni została jedna. Teraz można żywić ostrożny optymizm. Zbiornik nie stanie się już raczej tak popularny jak Pogoria 4 - leży dalej od dużego miasta. Ale część stanic jest wyremontowana, część zlikwidowano całkiem, ale za to powstała przynajmniej jedna nowa. Pola namiotowe przestały być dzikimi polami i mają niezbędną infrastrukturę - toalety.
Nowa kanalizacja o której już pisałem, daje też nadzieje że za 2-3 lata, woda będzie tak czysta jak na Pogorii 3. Na zachodnim brzegu wygląda że zaczęli remont plaży, w przyszłym roku nawiozą świeżego piachu.
Jeżeli do tego zrobiono by jeszcze oczyszczenie Przemszy ze zbędnych i znacznie zrujnowanych już progów, to choć pojezierze nie powstanie, rejsy kajakowe można by robić długie.
marcel

Postprzez maciej66 » 22 października 2017, o 20:15

Miło było przeczytać i obejrzeć .
maciej66
**

Dziękował/a : 0
Dziękowano: 17
Dołączył/a: 25 października 2016
Sprzęt: traper

Postprzez marcel » 24 października 2017, o 20:08

No i znalazłem.

Obrazek

Tak wygląda Przemsza, pod mostem na drodze 78 po wschodniej stronie ekspresówki. Czyli płynąc do Siewierza. Zdjęcie robione latem 2015. Spłynąć z prądem spokojnie można, pod prąd nie próbowałem.
marcel

Postprzez Kowboj » 22 listopada 2017, o 18:55

Mało wody jest w zalewie, jeszcze trzy lata wcześniej 8 marca, udało mi się podpłynąć tą rurą kilkadziesiąt metrów w górę i zaliczyć wszystkie zatoczki opływając nie istniejącą obecnie wyspę w koło. Krótka relacja foto pod linkiem :

https://photos.app.goo.gl/DpDIW5ji2mNWrZl33

Odcinek od młyna w Siewierzu do zalewu Przeczyckiego płynąłem (m.in.) w marcu tego roku a fotki do zobaczenia tutaj:

https://goo.gl/photos/UxF4eCiqjtqpHXKe7
Kowboj
*

Dziękował/a : 25
Dziękowano: 19
Dołączył/a: 19 lutego 2016
Sprzęt: kajaki

Postprzez MichałD » 23 listopada 2017, o 20:43

Dziś byłem na rowerku - takiego stężenia PRL-owski pozostałości jak na zachodnim i północnym brzegu dawno nie widziałem. Akurat dla mnie to taki wspomnieniowy klimacik, przełom lat 70-80 tych i tak do 87-88, czyli wyjazdy z rodzicami na wczasy FWP, kolonie itp. Różnie bywało, ale wiadomo pamięta się to co lepsze ;)
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
MichałD

Dziękował/a : 6
Dziękowano: 74
Dołączył/a: 17 czerwca 2013
Sprzęt: kajaki różne

Postprzez marcel » 23 listopada 2017, o 21:17

@Kowboj - jakim cudem zmieściłeś się do tej rury? :shock: Ja się w niej nie mieszczę nawet bez kajaka.

@MichalD- PRL faktycznie, ale nie w pełnej krasie. Szukałem po internecie zdjęć jak te ośrodki wyglądały jak były nowe, ale bezowocnie. Mało kto skanuje analogowe zdjęcia. Podobny klimat jest na Pogorii 1, tyle że tam ośrodek stoi przy ośrodku i nie da się obejść zbiornika przy samym brzegu.
marcel

Postprzez mlodek » 23 listopada 2017, o 22:47

Jeżeli pozwolisz drobna korekta
cyt. " .. Dojazd prosty .... Ekspresówką do Siewierza, na światłach w lewo w 78 .. "
Sądzę że tak nie jechałeś - na tych światłach jest zakaz skrętu w lewo :? :shock: i lepiej żeby nikt tego nie próbował.
Jadąc od strony Katowic/Sosnowca/Dąbrowy Górniczej lepiej wcześniej na wysokości cmentarza zjechać rozjazdem w prawo na Tarnowskie Góry - to jest droga 78.
Dzięki za relację - pozdrawiam.
Ps. objechanie tego zbiornika jest fajnym pomysłem na wycieczkę rowerową (jechać jak najbliżej wody)
mlodek

Dziękował/a : 4
Dziękowano: 39
Dołączył/a: 07 lutego 2015
Sprzęt: kanu z wypożyczalni

Postprzez Kowboj » 23 listopada 2017, o 23:41

marcel napisał(a):@Kowboj - jakim cudem zmieściłeś się do tej rury? :shock: Ja się w niej nie mieszczę nawet bez kajaka..

W tym sęk, bez kajaka też bym się tam nie wcisnął, w kajaku było łatwiej. Byłem jeszcze smukły 95 kg. przy 175 cm. wzrostu ;) , no i trafiłem na właściwy poziom wody.
Kowboj
*

Postprzez marcel » 24 listopada 2017, o 09:31

mlodek napisał(a):Jeżeli pozwolisz drobna korekta
cyt. " .. Dojazd prosty .... Ekspresówką do Siewierza, na światłach w lewo w 78 .. "
Sądzę że tak nie jechałeś - na tych światłach jest zakaz skrętu w lewo :? :shock: i lepiej żeby nikt tego nie próbował.
Jadąc od strony Katowic/Sosnowca/Dąbrowy Górniczej lepiej wcześniej na wysokości cmentarza zjechać rozjazdem w prawo na Tarnowskie Góry - to jest droga 78.
Dzięki za relację - pozdrawiam.
Ps. objechanie tego zbiornika jest fajnym pomysłem na wycieczkę rowerową (jechać jak najbliżej wody)

Dzięki za korektę. Nie wiedziałem że to zmienili, kiedyś normalnie dało się tam skręcić w lewo.
marcel

Postprzez Kowboj » 24 listopada 2017, o 17:44

Ja tam zjeżdżam zawsze na światłach w Podwarpiu i w Tuliszowie zaczynam pływanie.
Kowboj
*

Powrót do Jeziora, zalewy, zbiorniki