| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Krótkofalówki, Walkie-talkie, Komunikacja radiowa, PMR, 446

Re: Krótkofalówki, Walkie-talkie, Komunikacja radiowa, PMR,

Postprzez marcel » 4 grudnia 2017, o 18:31

@ rawa - ale nie nadajesz mam nadzieje po całym bandplanie?
marcel

Images: 0
Dziękował/a : 34
Dziękowano: 129
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Postprzez rawa » 4 grudnia 2017, o 20:56

marcel napisał(a):@ rawa - ale nie nadajesz mam nadzieje po całym bandplanie?

Wcale nie nadaję, może 15 minut na rok i tylko wtedy kiedy jest rozmówca po drugiej stronie, nasłuch żadnych ograniczeń nie ma :lol: .
Radiotelefon traktuję jako drugi środek łączności przy braku zasięgu sieci GSM, co zdarza się nadal w "dzikich" miejscach i np. często 5km od brzegu na Bałtyku.
Zezwolenie i przydział częstotliwości przyszło jedną paczką z radiotelefonem, wiec zastanawiam się tylko jaki może być powód na kolejne przydziały częstotliwości ?
rawa
Szczęście to nie cel na końcu drogi. Szczęście to droga sama w sobie.
Pozdrawiam wszystich zdrowo szurniętych jak w temacie.
Chrońmy lasy bo rżną, wymieni e książki, play e-lista TOP690 na PW
rawa

Dziękował/a : 54
Dziękowano: 83
Dołączył/a: 22 września 2015
Sprzęt: INTEX EX5 modyfikowany GMO

Postprzez marcel » 4 grudnia 2017, o 21:49

@rawa - dodatkowe częstotliwości to taki marketing allegrowy "4 w cenie 1".
marcel

Postprzez rawa » 4 grudnia 2017, o 23:37

Prawdopodobnie masz rację Marcel z tym marketingiem , w opisie ofert sprzedaży nic o tym nie ma, to taki marketing po sprzedaży :lol:.
Jeśli ktoś nosi się z zakupem radiotelefonu odradzam wersje zaprogramowane, darmowym oprogramowaniem zrobimy to samodzielnie i wg potrzeb.
Poradzimy sobie wtedy także przy każdych zmianach i nowościach.
U mnie kapitanaty są na kolejnych kanałach od wschodu do zachodu wybrzeża, trzeba dodać że wiele z nich nadaje na tych samych częstotliwościach.
Ciekawa strona jak w temacie http://sq9jdo.com.pl/Niezbednik/Bandplan/zegluga.html
rawa
rawa

Postprzez marcel » 5 grudnia 2017, o 18:52

rawa napisał(a):Wcale nie nadaję, może 15 minut na rok i tylko wtedy kiedy jest rozmówca po drugiej stronie, nasłuch żadnych ograniczeń nie ma :lol: .

No największy problem to znaleźć kogoś po drugiej stronie. Trzy lata, temu spełniłem swoje młodzieńcze marzenia o CB radio.
Zasięgu miałem z 8-10km w większości kierunków a przez dwa miesiące, pogadałem z kimś może ze trzy razy.
marcel

Postprzez XDX68 » 5 grudnia 2017, o 20:47

rawa napisał(a):
XDX68 napisał(a):Ja mam T80 ale teraz zmieniam ma Baofeng T57:
plus pozwolenie na 4 czestotliwości.

Do czego są 4 pozwolenia, używasz tylko tych częstotliwości ?
Ja mam jedno do kontroli czy radiotelefon jest legalny a używam wszystkich potrzebnych bo nie są zblokowane, policyjnych na nasłuchu też jak widzę jakąś akcję :? .

Pozwolenia dają możliwość korzystania ze wskazanych urządzeń i wskazanych częstotliwości. Można nasłuchiwać zaprogramowanych częstotliwości portowych, a w przypadku "W" nadać swój SOS. To radyjko ma ustawione częstotliwości PMR i też można na nich nadawać. Inne częstotliwości absolutnie mnie nie interesują, chociaż nasłuch nie jest zabroniony pod warunkiem, że nie udostępnia się informacji dalej.

Radio ma IP67 więc wody się nie boi. No i moc jest 5W.

Pomimo, że od 1.01.2018 dojedzie kilka kanałów PMR to raczej cyfrowych więc tradycyjne analogi nic nie dostaną dodatkowo.

Pływać czasami będę na morzu więc chce mieć pewność ewentualnego wzywania pomocy, bo stan wyższej konieczności pozowala mi nadać sygnał SOS.

Moje T80 testowałem na Piaśnicy i kolega 3 km dalej słyszał to co ja czyli "szum" więc łączność jest słaba z nich. Testowałem na morzu-plaża i ledwo doleciało 4 km, a przestrzeń otwarta.
XDX68
**

Dziękował/a : 16
Dziękowano: 16
Dołączył/a: 20 sierpnia 2017
Sprzęt: NEW Solar 2 i to zielony :-)

Postprzez rawa » 6 grudnia 2017, o 10:35

XDX68 napisał(a):Pozwolenia dają możliwość korzystania ze wskazanych urządzeń i wskazanych częstotliwości. Można nasłuchiwać zaprogramowanych częstotliwości portowych, a w przypadku "W" nadać swój SOS.

Chodziło mi o to po co Tobie cztery zezwolenia a nie jedno, bo kanałów portowych jest jeszcze więcej, sygnał SOS nadawany jest Morsem, trudne ale możliwe radiotelefonem UKF (niektóre modele mają taki przycisk) , MAYDAY ma fonii nadajemy na kanałach alarmowych.
Zamiast drugiego zezwolenia lepsza już by była licencja krótkofalarska. :lol:
Mój rekord nawodny łączności to 9km, w idealnych warunkach doleci do 15 km, ale po wymianie na lepszą antenę, 4-5km to w zasadzie zasięg wzroku i czasami równie skutecznie można wzywać pomocy u UFO-ludków.
Przy najdalszej możliwej łączności trzeba zdjąć blokadę szumów.
Poniżej informacja o wzywaniu pomocy na morzu :

Wzywanie pomocy na morzu - Łączność radiowa
Do tego celu wykorzystywany jest ogólnoświatowy system bezpieczeństwa i alarmowania GMDSS (Global Maritime Distress and Safety System), który zapewnia łączność z każdego miejsca na świecie ze stacjami brzegowymi. Jak sama nazwa wskazuje, zadaniem systemu jest:
łączność w niebezpieczeństwie – czyli możliwość alarmowania i prowadzenia korespondencji ze stacją ratowniczą oraz z jednostkami znajdującymi się w pobliżu miejsca wzywania pomocy,
łączność dla zapewnienia bezpieczeństwa – czyli radiokomunikacja dla celów pilnych
i bezpieczeństwa żeglugi, rozpowszechniania morskich informacji bezpieczeństwa (np. prognozy pogody, ostrzeżenia nawigacyjne).

Jednym ze składowych podsystemów jest radiotelefon VHF (Very High Frequency), popularnie zwany UKF-ką. Działa on w paśmie: 156.025 – 162.025 MHz, który podzielony został na kanały od 1-28 i 60-88 w celu ułatwienia jego użytkownikom korzystania z radia.
Najważniejsze kanały to:
6 i 11 – kanał wykorzystywany podczas akcji SAR (statki, helikopter, samolot itd.),
13 – kanał dla zachowania bezpieczeństwa nawigacji,
16 – kanał alarmowy / kanał dla zachowania bezpieczeństwa / kanał ogólnego wywołania,
rawa
rawa

Poprzednia strona

Powrót do Elektronika