| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Traktaty

O wszystkim i niczym, ale kulturalnie.

Traktaty

Postprzez hangman » 16 lipca 2017, o 17:58

Cześć!
Przyznam, że ostatnio na spotkaniu trochę z kumplami napędziliśmy kasy Monopolowi Państwowemu, ale nie o to chodzi.
Pamiętam, że jeden z kolegów (ma coś z prawem w zawodzie) wspomniał, że na podstawie jakiegoś traktatu
my, Polacy mamy prawo, kiedy chcemy, bez żadnych wymagań osiedlić się, no właśnie gdzieś...
Chyba coś mgliście mi się kojarzy z Islandią, albo Grenlandią, ale o ile nie sam temat przeprowadzki to sam
traktat mnie zaciekawił. Kojarzy ktoś coś?

Chętnie zbieram takie ciekawostki.

Poza tym

Prezydent Jaruzelski podpisał umowę z Chinami, która obowiązuje do dziś, dzięki której Polacy nie muszą uwierzytelniać swoich dokumentów w Chinach a Chińczycy w Polsce. Dzięki temu Chińczycy jeżdżą u nas na chińskim prawie jazdy. Polacy teoretycznie też by mogli tylko to jest trickie.
Bo dokument musi być wystawiony przez odpowiedni urząd i opatrzony pieczęcią której na naszym nowym prawie jazdy nie ma. Nie wiem jak wygląda polskie prawo jazdy międzynarodowe...

Wszyscy oprócz Belgów i Polaków muszą w Chinach zdawać prawko jeszcze raz...np. egzamin teoretyczny na motocykl jest w języku chińskim...powodzenia.

Tyle teoria, w praktyce trzeba by chyba wozić ze sobą chińską kopię tej umowy (kiedyś ją znalazłem na baidu), żeby nie dostać mandatu i żeby uniknąć konfiskaty motocykla.

Jak macie coś sprawdzonego to zapodajcie .
Świat kręci się dookoła moich marzeń...
hangman

Dziękował/a : 12
Dziękowano: 103
Dołączył/a: 05 lipca 2015
Sprzęt: samoróbki, KL12 itp, Nomad

Re: Traktaty

Postprzez rawa » 16 lipca 2017, o 19:32

Ja tam czekam do następnych wyborów, to już jakieś dwa lata ale warto mieć gotowy scenariusz , mam nadzieję że Bałtyk nie będzie jedyną drogą, nic konkretnego do tematu na dzisiaj nie dodam :)
rawa
Szczęście to nie cel na końcu drogi. Szczęście to droga sama w sobie.
Pozdrawiam wszystich zdrowo szurniętych jak w temacie.
rawa

Images: 0
Dziękował/a : 72
Dziękowano: 134
Dołączył/a: 22 września 2015
Sprzęt: INTEX EX5 modyfikowany GMO

Postprzez marcel » 16 lipca 2017, o 20:45

hangman napisał(a):Cześć!
Przyznam, że ostatnio na spotkaniu trochę z kumplami napędziliśmy kasy Monopolowi Państwowemu, ale nie o to chodzi.
Pamiętam, że jeden z kolegów (ma coś z prawem w zawodzie) wspomniał, że na podstawie jakiegoś traktatu
my, Polacy mamy prawo, kiedy chcemy, bez żadnych wymagań osiedlić się, no właśnie gdzieś...
Chyba coś mgliście mi się kojarzy z Islandią, albo Grenlandią, ale o ile nie sam temat przeprowadzki to sam
traktat mnie zaciekawił. Kojarzy ktoś coś?

.

To już nieaktualne :( . Nazwy kraju za nic nie mogę sobie przypomnieć, a historię ledwo kojarzę. W czasach zaborów pojechał tam jakiś nasz przyrodnik albo lekarz i tak się wsławił, że ichni król pozwolił się dowolnie Polakom osiedlać. Prawo zostało zniesione w latach 60, jak nasz reprezentacja piłki kopanej wygrała z ich reprezentacją.

Lepsza heca. W 2013 Cypryjskie banki w majestacie prawa mogły zabrać prawie połowę lokat na ratowanie siebie. Wyłączone były z tego lokaty Polaków. Ktoś w naszym rządzie, jeszcze za czasów komuny tak sprytnie podpisał umowę dwustronną z Cyprem, że wszelkie lokaty są wyłączone spod każdej możliwej nacjonalizacji lub przejęcia, a gwarantem zwrotu jest cypryjski rząd. No cóż, towarzysze woleli się zabezpieczyć przed zawłaszczeniem zawłaszczonego.
Rosja znalazła prostszy sposób. Jak Cypryjczycy zaczeli nacjonalizować, to rosyjska flota odbyła jakieś niezaplanowane manewry w okolicy, i dziwnym trafem lokat rosyjskich oligarchów też nie przejęto.
marcel

Dziękował/a : 38
Dziękowano: 152
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Postprzez Krzyś66 » 29 lipca 2017, o 00:03

Znajomi , niedawno osiedlili się we Francji w małym miasteczku .Ponieważ ich plany finansowe na razie nie dają im oczekiwanych rezultatów , to rozglądają się za innymi źródłami dochodów . Po nie całym roku pobytu jedno z nich podjęło pracę na tamtejszej Poczcie .Za cztery godziny pracy dziennie wynagrodzenie wystarcza na wszelkie opłaty wynajmowanego przez nich lokalu a lokal jest w centrum przy rynku , powierzchnia ponad 100mkw ... Nie wiele więcej potrzeba aby sobie spokojnie, bezstresowo żyć ...
Jeśli rozmyślasz o migracji , to się spiesz , póki jeszcze nas z UE Słońce Narodu nie wyprowadzi.

A kolega coś wspominał o jakimś wirtualnym obywatelstwie w Estonii , nie do końca jarzyłem bo było to podczas imprezy ;) , ale to jakaś forma przynależności do Państwa , bez prawa wyborczego .Choć w obecnej sytuacji geopolitycznej , akurat Pribałtyka to "średni" pomysł na migrację , choć kraj przepiękny , ludzie życzliwi , rzek spory wybór , dwa ogromne jeziora itp...
Krzyś66

Dziękował/a : 9
Dziękowano: 171
Dołączył/a: 23 września 2013
Sprzęt: K1

Postprzez hangman » 7 sierpnia 2017, o 20:00

Jeśli rozmyślasz o migracji , to się spiesz , póki jeszcze nas z UE Słońce Narodu nie wyprowadzi.

Spoko, najpierw niech dzieciaki się usamodzielnią. Ponad 6 lat pracowałem w Szwecji i Francji i wiem jakie są realia.
Jak przyjdzie czas to się zobaczy.
hangman

Postprzez Marshall » 8 sierpnia 2017, o 00:11

Bardzo ciekawy temat.
Najstarsze (XVIIw) umowy/traktaty dotyczyły Tobago, Kurlandii i Gambii.
Późniejsze, XVIII w. (Polak, Maurycy Beniowski był krótko królem) i z lat 30 XIX w. dotyczyły Madagaskaru.

Szczegółów nie znam, nie zagłębiałem się ale kiedyś nad tym się pochylę, bo ciekawe to mocno jest.
Marshall

Dziękował/a : 387
Dziękowano: 257
Dołączył/a: 06 czerwca 2013
Sprzęt: canoe

Postprzez hangman » 21 grudnia 2017, o 20:03

Z ciakawosci wysłałem zapytanie do MSZ, sekcja azjatycka w sprawie jak poniżej, cytuję:

"Witam!

W związku z planowaną na 2019r. grupową wyprawą motocyklową, która miała by dojechać aż do Chin, mam pytanie.
Obiło się nam o uszy, że dawno temu Wojciech Jaruzelski podpisał z Chinami jakiś traktat, na mocy którego nasi kierowcy mogą na podstawie naszego prawa jazdy poruszać się po Chinach bez zdawania na granicy dodatkowego egzaminu. Podobno wystarczy posiadać:
-prawo jazdy
-kopię traktatu wraz z tłumaczeniem
Tu pojawia się pytanie, czy ten traktat po pierwsze w ogóle był, a jeśli tak to czy nadal obowiązuje i czy w związku z tym można zdobyć jego kopię z tłumaczeniem.
Dziękuję i Pozdrawiam"

W odpowiedzi otrzymałem, cytuję:

"Szanowny Panie,
W odpowiedzi na Pana zapytanie informujemy, że Rzeczpospolitą Polską i Chińską Republikę Ludową nie łączy żadna umowa międzynarodowa dotycząca kwestii (wzajemnego) uznawania praw jazdy. Obywatele RP nie korzystają też z żadnych uproszczonych formalności, związanych z kierowaniem pojazdami na terytorium ChRL. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, cudzoziemiec nie może wjechać do Chin własnym pojazdem, w ChRL nie jest też uznawane tzw. międzynarodowe prawo jazdy. Warunkiem uzyskania chińskiego prawa jazdy jest z kolei posiadanie zezwolenia na pobyt na terenie ChRL na okres nie krótszy niż jeden rok. Dla osób przebywających w ChRL turystycznie istnieje też możliwość uzyskania tymczasowego (do 3 miesięcy) prawa jazdy, jednak ta procedura wymaga osobistego stawiennictwa w lokalnym chińskim urzędzie i przedstawienia przetłumaczonych na język chiński dokumentów i zaświadczeń.
Dodatkowe informacje nt. podróżowania po Chinach uaktualniane są na bieżąco w poradniku "Polak za granicą", dostępnym na stronie http://www.msz.gov.pl.
Z poważaniem,
Sekretariat
Departament Azji i Pacyfiku
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
al. J. Ch. Szucha 23
00-580 Warszawa
tel.: (22) 523 81 88
http://www.msz.gov.pl
MSZ RP: Twitter "

I niby sprawa załatwiona, ale kolega z KCM odkrył:

http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19880090065

i artykuł 27 wyraźnie mówi o dokumentach urzędowych a takim jest prawo jazdy.
Podobno czasem Chińczycy się na ten artykuł powołują.

Po Świętach znowu pisze do MSZ :D
hangman

Postprzez Mat » 21 grudnia 2017, o 20:40

hangman napisał(a):I niby sprawa załatwiona, ale kolega z KCM odkrył:
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19880090065
i artykuł 27 wyraźnie mówi o dokumentach urzędowych a takim jest prawo jazdy.
Podobno czasem Chińczycy się na ten artykuł powołują.
Po Świętach znowu pisze do MSZ :D

Chyba nie ma sensu dalej pytać, gdyż wg mnie traktat dotyczy (jak nazwa wskazuje) wyłącznie "(...)o pomocy prawnej w sprawach cywilnych i karnych'', a więc dotyczy wyłącznie spraw sądowych, a art 27 dotyczy dokumentów wytworzonych w ich trakcie tj. na potrzeby prowadzonej sprawy.
Prawa jazdy też może dotyczyć, jako poświadczenia o uprawnieniu, jeśli jest to sprawa np o wypadek drogowy czy coś podobnego.
Mat

Dziękował/a : 56
Dziękowano: 193
Dołączył/a: 08 sierpnia 2013
Sprzęt: nifty 385, adventure plus

Postprzez mlodek » 21 grudnia 2017, o 22:29

Chiny to kraj w którym tak jak kiedyś w ZSRR o wszystkim decyduje urzędnik nawet najniższy rangą,
od jego zgody wszystko zależy ale nie wyda urzędowej zgody/pieczęci jeżeli nie ustali tego z przełożonym,
tak jak kiedyś w ZSRR "bumaga" musi być na bardzo wiele rzeczy - ale nie ma co demonizować
warto przeczytać książki o rowerowych / motocyklowych / samochodowych podróżach Polaków po Chinach / Azji
tam autorzy opisując swoje przygody wspominając także o urzędniczych gdzie praktyka czasami odbiega od teorii
mlodek

Dziękował/a : 4
Dziękowano: 60
Dołączył/a: 07 lutego 2015
Sprzęt: kanu z wypożyczalni

Postprzez hangman » 22 grudnia 2017, o 20:07

Już mam adres Ambasady Chińskiej w Wa-wie i tam zapytam, a co mi tam :D
hangman