| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Nadbrzeżne błocko Jeziorek Selment Mały i Szyba.

Spis polskich jezior, zalewów i zbiorników.

Nadbrzeżne błocko Jeziorek Selment Mały i Szyba.

Postprzez kuna » 2 stycznia 2018, o 23:08

Jeziorka Szyba i Selment mały, koło Ełku(w Ełku, Szyba), to nabrzeżne kopalnie torfu szczawianowego. https://www.google.pl/maps/place/Jezior ... 1644?hl=pl
Przed wojną (ale nie wiem którą!) zbudowano tam, sanatorium leczący ludzi z chorobami reumatycznymi. Po wojnie II
światowej, nasze wadze uczyniły zeń DW FWP (Dom Wczasowy Funduszu Wczasów Pracowniczych. Do czasu, gdy okazało się, że nie ma pieniążków, na remont. Zlikwidowano budynek. Słuch zaginął. W wieku dwunastu lat, zupełnie niechcący, jakby przy okazji, wyleczyłem się z t.zw. reumatyzmu dziecięcego kolan, nóg. Uwielbiałem taplanie się w ciepłym, czarnym błocku. Nagrzanym mocno, przez słońce. Lasy wokoło, nie pozwalały studzić wiatrom, tego ,,błocka".
Dzisiaj, jestem już po siedemdziesiątce. Chodzę, funkcjonuję, jeżdżę codziennie rowerem. Pomyślałem sobie, że warto przekazać potomnym, taką informację.
Może uda mi się w tym roku 2018, znaleźć trochę czasu, dla przypomnienia sobie, tego miejsca. Profilaktycznie... Zwłaszcza, ale to może być informacja wyssana z palca, że przez te jeziorka, ma przebiegać kanał łączący WJM, z Jeziorami Augustowskimi.
Nie daj się uwikłać! Za wyjątkiem wszelkiego ruchu, dla zdrowia!
kuna

Dziękował/a : 0
Dziękowano: 60
Dołączył/a: 02 czerwca 2013
Sprzęt: wpław

Re: Nadbrzeżne błocko Jeziorek Selment Mały i Szyba.

Postprzez Sikor » 3 stycznia 2018, o 16:58

Jeżeli to prawda to rzeczywiście szkoda by było takie błotko :lol: rozpuścić w wodach kanału.
Krótko i na temat.
Grupa Kajakowa "MENAŻA 07"
Sikor

Dziękował/a : 122
Dziękowano: 244
Dołączył/a: 16 października 2014
Sprzęt: kajak

Powrót do Jeziora, zalewy, zbiorniki