| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Słoneczne zasilanie do pływadeł.

Wykonywanie i naprawy napędów elektrycznych do łodzi, żaglówek, kanu, kajaków, pontonów i innych pływadeł.

Re: Słoneczne zasilanie do pływadeł.

Postprzez hangman » 12 lutego 2018, o 23:19

Cena do przyjęcia, dzięki :m_:
Świat kręci się dookoła moich marzeń...
hangman

Dziękował/a : 13
Dziękowano: 116
Dołączył/a: 05 lipca 2015
Sprzęt: samoróbki, KL12 itp, Nomad

Postprzez rawa » 10 marca 2018, o 22:29

Moduł zarządzania energią pontonu solarnego.

Obrazek

Udało się uruchomić bez problemów ( poza spaloną diodą LED - zapomniałem o 20 a nie 12V z paneli PV).
Była też próba z silnikiem (beczka z wodą w ogrodzie, czekałem aż lody puszczą :lol: )

Moduł pozwala na :
- liniowe sterowanie mocą silnika za pomocą pokrętła z odczytem napięcia skutecznego na zaciskach silnika
- natychmiastowe wyłączenie zasilania silnika przełącznikiem
- zabezpieczenie elektroniczne silnika 50A dla 40LBS
- pomiar napięcia (V) , prądu (A), aktualnej mocy (W) i wydzielonej pracy (Wh) dla obwodu obciążenia akumulatora i modułu baterii paneli PV, wyzerowanie liczników pozwala ocenić jaki jest bilans energii . jak na koncie księgowym , winien i ma :lol: .
- podłączenie 4 niezależnych bezstratnych przetwornic 5V 2A do zasilania wszelkich urządzeń USB
Ostatnio edytowano 11 marca 2018, o 20:12 przez rawa, łącznie edytowano 1 raz
rawa
Szczęście to nie cel na końcu drogi. Szczęście to droga sama w sobie.
Pozdrawiam wszystich zdrowo szurniętych jak w temacie.
rawa

Images: 0
Dziękował/a : 91
Dziękowano: 179
Dołączył/a: 22 września 2015
Sprzęt: INTEX EX5 modyfikowany GMO

Postprzez hangman » 11 marca 2018, o 20:03

Słabo u mnie ten obrazek widać.
Ja zakupiłem 40 nowych ogniw Li-ion 3,200mAh i spróbuję wyrzeźbić kombinowaną wariację umożliwiającą wykorzystanie ich
zarówno jako 36V 12Ah do Trikke lub 12V 40Ah do łodzi. Na razie czekam na kuriera
hangman

Postprzez rawa » 11 marca 2018, o 20:20

Poprawiłem link , często linkowanie w google zmienia się się w czasie , chyba trzeba zmienić miejsce.
Czy jak dobrze rozumiem będziesz składał z tych ogniw akumulator ?
To jakaś masakra jak dla mnie i chyba słuszna waga, wykorzystanie jako 36V lub 12V powinno się odbywać modyfikacją połączeń ogniw a nie wykorzystaniem tylko części z nich dla 12V.
Czekam na zdjęcie :lol: .
rawa
rawa

Postprzez hangman » 11 marca 2018, o 20:31

Oczywiście że jako modyfikacja połączeń bo to wynika z deklarowanej pojemności obydwu.
Jedyny poważny problem jaki widzę to kabelkologia 2 różnych balanserów.
Na razie klecę prostą zgrzewarkę ogniw.
hangman

Postprzez rawa » 11 marca 2018, o 20:51

A jakie wymiary I waga całości i w czym to będzie umieszczone, to że akumulator jest poręczny chociaż ciężki i ma rączki transportowe to dla mnie podstawa.
Po za tym 40 ogniw o których mówisz musi mieć bardzo podobne parametry, a z czasem będą padały (starzyły się) pojedynczo.
Normalny akumulator to poszczególne cele które pływają w tej samej zupie i mają zawsze te same warunki.
Na akumulator 12V składa się 6 cel po około 2,1V, u ciebie 36V z 40 ogniw,
Ogniwa LI-ON to chyba maja po 4,2V, więc chyba z góry jest założenie że po 4 będą równolegle połączone na dzień dobry.
Chyba bym się nie zdecydował na coś takiego, cenowo też chyba większe zaangażowanie portfela i nie banalna robota.
rawa
rawa

Postprzez hangman » 11 marca 2018, o 21:01

Zrobiłem w życiu trochę baterii rowerowych li-ion i do wkrętarek i problem starzenia, jeśli zastosujemy
balanser pojawia się po minimum 400 ładowaniach. Wówczas warto taka baterie rozebrać (dlatego chcę zgrzać,
a nie lutować) i sprawdzić wszystkie ogniwa. Będzie jedno lub 2 słabsze i te wymieniamy, a reszta powinna te kolejne 300 cykli wytrzymać.
Potem taką baterię rozbieram, segreguję ogniwa wg pojemności i użytkowuję te lepsze w latarkach czy wkrętarkach,
a złom córka zanosi do szkoły bo za zdane bateryjki może zdobyć punkty do oceny.
Bateryjki, które zakupiłem to dokładnie te: Sanyo GA NCR18650GA 3500mAh/10A, 2017r- 12,00 zł szt.
hangman

Postprzez rawa » 11 marca 2018, o 22:32

No tak, tego bez praktyki zrobić się nie da, mimo wszystko takiego rękodzieła bym nie wsadził na ponton, no przynajmniej bez gaśnicy :lol:
rawa
rawa

Postprzez hangman » 14 marca 2018, o 20:39

Nowe już są a kilkadziesiąt używanych się regeneruje lub czeka na to.
Może te 12V 70Ah uzbieram :-)

Obrazek
hangman

Postprzez rawa » 14 marca 2018, o 22:00

hangman napisał(a):Nowe już są a kilkadziesiąt używanych się regeneruje lub czeka na to.
Może te 12V 70Ah uzbieram :-)

Dane jakie znalazłem o akumulatorkach to :
prąd max 10A
waga 50g
napięcie nominalne 3,6V
pojemność 3200mAh

Jestem pod wrażeniem.
Aby zbudować baterię o której mowa potrzeba 88 sprawnych akumulatorków o napięciu 3,6V (88/4=22 22*3,2Ah =70,4Ah
Waga 4,4kg i tu jeszcze bardziej jestem pod wrażeniem mój akumulator 100Ah waży 21kg.
Kiedy mam podłączyć 2 akumulatory równolegle to lekko boli głowa , bo coś takiego jest technicznie odradzane.
Bo w przypadku połączenia równoległego jakakolwiek różnica napięcia powoduje natychmiast reakcję układu czyli przepływu prądu wewnątrz baterii.
Jeśli np. jedno ogniwo dostanie wewnętrznego zwarcia to napięcie łańcucha spadnie o 3,6V czyli spadnie z 14,4 do 10,8V
Wszystkie pozostałe łańcuchy (21sztuk) nadal posiada 14,4V i będzie dążyć do wyrównania napięcia posyłając ogromy prąd do uszkodzonego łańcucha - teoretycznie do 210A.
W następnym ułamku sekundy uszkodzony łańcuch zaświeci w kolorze red od temperatury i mamy już uszkodzone 4 akumulatory i bardzo lub trochę rozładowaną baterię.
Dalszy scenariusz zależy od tego czy to uszkodzenie powoduje zwarcie czy przerwę w obwodzie, tak czy inaczej jest to masakra.

Odradzam każdemu taką baterię, można użyć bezpieczników w każdym łańcuchu (spore straty energii) albo wpiąć dodatkową elektronikę kontrolną, ale czy to nadal będzie akumulator.

W tym przypadku każde ogniwo będzie podłączone szeregowo w czwórki i równolegle 22 czwórek.
Możesz powiedzieć jaką masz receptę na poszukiwanie uszkodzonego ogniwa bo barwy raczej nie zmieni, dzielenie problemu na połowy do skutku czy coś bardziej inteligentnego.
rawa
rawa

Postprzez hangman » 15 marca 2018, o 15:52

Co do pracy całych pakietów li-ionów to jest wiele artykułów:

http://samochodyelektryczne.org/zdjecia_otwartego_pakietu_akumulatorow_tesla_model_s.htm

Tak najbardziej to chciałbym zbudować specjalny holder na li-iony.
Docelowo taki na 100 ogniw, które nie byłyby ani lutowane, ani zgrzewane tylko wpuszczone luźno w skalibrowane
otwory jak na rysunku. Niebieskie arkusze to płyty z naniesionymi potrzebnymi obwodami, układem BMS, wyjściami itp.
Dlaczego tak?

-do bazy, czyli bloku 100 li-ionów możemy łatwo dorobić "niebieskie" arkusze z obwodami, które konfigurują całość więc
rozkręcając i zmieniając arkusze na komplet inny tak naprawdę w błyskawicznie tworzymy zupełnie inny akumulator,
raz to będzie 36V, a za 2 minuty może być 12V, zależy do czego aktualnie będziemy go potrzebować

-zdejmując arkusz praktycznie można wszystkie li-iony natychmiast wysypać i podłączyć pod pomiar,
mam 2 Imax-y B6, które mogą sprawdzić jednorazowo 12 ogniw, a montaż powrotny to wrzucenie tych 100 aku
w dziury z odpowiednią polaryzacją

-obwody do balansera Imax-ów można zamontować od razu na "niebieskim" arkuszu podobnie
jak zrobiłem na widocznej baterii LiFePo4 10Ah

Na razie tylko mam problem ze znalezieniem "kostki" lekkiego, mocnego tworzywa
do stworzenia takiej bazy, wszelkie styropiany wypróbowałem, już nawet myślę nad
projektem pod drukarkę 3D
Oczywiście kontakty obwodów na arkuszach sprężyste dla dobrego kontaktu a bateriami.
Załączniki
li-ion holder.jpg
li-ion holder.jpg (152.5 KiB) Przeglądane 512 razy
lifepo4 10ah.jpg
lifepo4 10ah.jpg (167.1 KiB) Przeglądane 512 razy
hangman

Postprzez rawa » 15 marca 2018, o 17:29

No też myślę że dobry holder to będzie podstawą sukcesu, styropian faktycznie za słaby dla tej ilości ogniw, może dwie sklejki z precyzyjnymi otworami zdałyby egzamin.
Byłoby łatwiej gdyby ogniwa były o przekroju kwadratowym.
Nadal mam sporo wątpliwości teoretycznych do tego projektu, wierzę że uda się zrobić i że będzie to działać , wątpliwości mam co w przypadku wypadnięcia parametrów z jednego ogniwa.
W kaskady 4x22 ogniwa, nieoczekiwany spadek napięcia na jednym ogniwie (zanik pojemności) powoduje spadek napięcia całej baterii, oki poczekam Twoje testy.
rawa
rawa

Postprzez hangman » 17 marca 2018, o 19:07

Nawiązując do kwestii holdera wpadła mi w oko:
http://allegro.pl/prusa-i3-drukarka-3d- ... ippingInfo
te 40 dychy miesiecznie to nie problem. Co sądzicie o tym bo zielony jestem, a chyba można by zrobić, lekki, ażurowy holder i parę innych gadżetów.

Może przyszłość będzie wyglądać tak, drukarka odpowiednio duża i na jutro chcę łódkę :-)
Załączniki
przyszłość.jpg
przyszłość.jpg (56.28 KiB) Przeglądane 464 razy
hangman

Postprzez marcel » 17 marca 2018, o 20:20

Ułóż je w strukturę hexagonalna. Wtedy nie potrzebujesz płyty z otworami tylko ramki.
marcel

Dziękował/a : 50
Dziękowano: 172
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Postprzez hangman » 17 marca 2018, o 20:48

Tak, ale nadal byłaby potrzebna rama, aby się nie przesuwały i przy ramkach MUSZĘ mieć pełne obłożenie takiej ramy.
Wszystko z powodu że nie chce zgrzewać ani lutować samych aku, a instalacja stykowa ma być na nakładanych arkuszach.
To musi być co do milimetra. Aku 36V mogę zaprojektować na 100 ogniwach, a 12V na np 98 szt.

A tak zupełnie off topic zauważyłem, że na klawiaturach zasilanych ze złącza PS2 nigdy nie było problemów ze złym
, szybkim czy wolnym wciskaniem kombinacji polskich liter, czyli prawy ALT a na USB i bezprzewodowych co chwilę muszę poprawiać
tekst...
hangman

Postprzez marcel » 17 marca 2018, o 21:39

W sumie nie pomyślałem że to ma być skalowalne. Trochę opcji jest. Firma B2B która rzeźbi w poliamidzie, albo poszukać firmy reklamowej która wycina litery z grubej plexy i tam zamówić płytę. Albo kupić sztywny peszel pociąć na kawałki i skleić w plaster miodu.
Można jeszcze zrobić z ekstrudowanego styropianu jest dość sztywny, ale byłby problem z odprowadzeniem ciepła.
marcel

Dziękował/a : 50
Dziękowano: 172
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Postprzez hangman » 17 marca 2018, o 22:04

Styropiany próbowałem, również takie twarde, z których są pływaki do tyczek rybackich na Zatoce, ale są one odkształcalne.
Tak naprawdę to chyba szukam pretekstu, aby MUSIEĆ kupić tę drukarkę 3D, czyli może we wtorek będę ja składać po cichu przed Żonką...
hangman

Postprzez rawa » 17 marca 2018, o 22:08

Jest raczej coś gotowego ale trzeba poszukać

Obrazek

i można składać jak LEGO

Obrazek

Obrazek
rawa
rawa

Postprzez hangman » 17 marca 2018, o 22:29

Doskonale znam te holdery, ale są one stabilizowane poprzez zgrzanie ogniw więc dla mnie bezużyteczne...
hangman

Postprzez rawa » 17 marca 2018, o 23:10

Myślałem o dwóch warstwach góra ogniwa i dół , moim zdaniem się nada i precyzja zapewniona, jak nie jest stabilne połączenie to może kropelka pomoże.
Ciasna obudowa musi zapewnić stabilność, wykorzystałbym to, bo to dobry patent. wymyślony na takie zboczenia jak domowa produkcja akumulatora.

Obrazek
rawa
rawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Elektryczny