| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Woda pitna - zapasy, filtracja, porady

Wszelkie dobre rady dotyczące biwakowania.

Re: Woda pitna - zapasy, filtracja, porady

Postprzez McArthur » 14 czerwca 2015, o 20:17

Wczoraj zrobiłem testy. Nabieram wątpliwości co do skuteczności węgli aktywnych w filtrach turystycznych pośpiesznych ( z wymuszonym przepływem cieczy).

Zrobiłem dzisiaj test dwóch gatunków węgli aktywnych. I wynik był mizerny. Czytając opis węgli wychodzi, że aby działał wymaga.... czasu kontaktu. te filtry z pompką nie zapewniają tego wymaganego czasu. Czyli będą mało skuteczne w wyłapywaniu substancji szkodliwych, zjonizowanych. Czyli cała skuteczność filtra sprowadzać się będzie i tak do skuteczności części mechanicznej.
McArthur

Dziękował/a : 41
Dziękowano: 285
Dołączył/a: 15 grudnia 2013
Sprzęt: Canoe, Brig 500 50KM

Postprzez Marshall » 16 czerwca 2015, o 13:07

ManaT napisał(a):
Całkiem dobry, firmowy filtr do wody, który można z powodzeniem wykorzystać na spływach to koszt ok. 65 zł (lub komplet dwóch filtrów za ok. 90 zł).

Pokażesz? (...)

Np. Aquamira: http://www.aquamira.com/frontier/
Podstawowy filtr kosztuje ok. 65 zł, komplet dwóch około 100 zł.
Marshall

Dziękował/a : 409
Dziękowano: 275
Dołączył/a: 06 czerwca 2013
Sprzęt: canoe

Postprzez ManaT » 16 czerwca 2015, o 17:50

Dzięki, fajna strona :m_:
ManaT

Images: 0
Dziękował/a : 196
Dziękowano: 690
Dołączył/a: 07 sierpnia 2013
Sprzęt: a choćby i drzwi od stodoły

Postprzez dar_ek » 17 czerwca 2015, o 11:04

Marshall napisał(a):Podstawowy filtr kosztuje ok. 65 zł, komplet dwóch około 100 zł.

Gdzie w detalu?
Głęboka rzeka nie huczy - przysłowie greckie
dar_ek

Dziękował/a : 11
Dziękowano: 109
Dołączył/a: 11 czerwca 2013
Sprzęt: czym się da, przeważnie kanu

Postprzez Marshall » 17 czerwca 2015, o 11:44

dar_ek napisał(a):
Marshall napisał(a):Podstawowy filtr kosztuje ok. 65 zł, komplet dwóch około 100 zł.

Gdzie w detalu?

Skoro nalegasz: filtry-do-wody-aquamira-t9284.html

:)
Marshall

Postprzez Alathorus » 18 czerwca 2015, o 15:29

Ale takiego filtra żeby po przepuszczeniu wyszło piwo, jeszcze nie ma..? 8-) ;)
Pozdrawiam,
Alathorus
Alathorus
**

Dziękował/a : 16
Dziękowano: 12
Dołączył/a: 12 sierpnia 2014

Postprzez Marshall » 18 czerwca 2015, o 17:13

Alathorus napisał(a):Ale takiego filtra żeby po przepuszczeniu wyszło piwo, jeszcze nie ma..? 8-) ;)

:D Nie widziałem.

Ale myślę, że można by Nobla dźwignąć za taki wynalazek: wiadro rzecznej wody > filtr > piwo. :)
Marshall

Postprzez McArthur » 7 sierpnia 2015, o 16:10

eh, dzieciaki. By piwo było dobre, to woda musi byc czysta. a liofilizatów nie bójcie się:
Obrazek
McArthur

Postprzez Łukasz » 7 sierpnia 2015, o 16:27

nie tylko czysta ale i dobra, wbrew pozorom to nie takie proste jak się niektórym wydaje :m_:
to tak jak do bimberku :mrgreen: :m_:
Łukasz

Dziękował/a : 2
Dziękowano: 57
Dołączył/a: 09 lipca 2015
Sprzęt: critical mass/canoe 14`

Postprzez synkopa » 7 kwietnia 2016, o 12:55

ManaT napisał(a):
Całkiem dobry, firmowy filtr do wody, który można z powodzeniem wykorzystać na spływach to koszt ok. 65 zł (lub komplet dwóch filtrów za ok. 90 zł).

Pokażesz?
Ja znalazłem coś takiego: http://www.banggood.com/Portable-Plastic-Ceramic-Water-Filter-Purifier-Outdoor-Survival-p-944537.html

Posiadam taki wynalazek. Rzeczywiście godny polecenia. Stosuję na każdym spływie.
synkopa

Dziękował/a : 81
Dziękowano: 201
Dołączył/a: 22 września 2014
Sprzęt: solar c3 , safari, helios 1

Postprzez synkopa » 20 lutego 2018, o 14:17

Poprzednio zakupiony filtr wciąż funkcjonuje i sprawdza się. Jednakże obudowa jest niewygodna w użytkowaniu. Postanowiłem odnowić swój sprzęt i zakupiłem filtr Aqua Pury Pocket najtaniej dostępny na Amazon w cenie ok. 40E. Wygląda dużo solidniej i ergonomiczniej. Od czasu zakupu tego wynalazku, praktycznie nie wożę ze sobą wody i nie miałem problemów żołądkowych.
5163RV2RlYL._SL1000_.jpg
5163RV2RlYL._SL1000_.jpg (40.05 KiB) Przeglądane 2672 razy
synkopa

Postprzez marcel » 20 lutego 2018, o 19:45

Zacnie wygląda ten filtr. Czy w zestawie jest druciak do czyszczenia? Na amazonowych zdjęciach jest coś w rodzaju papieru ściernego.
marcel

Dziękował/a : 90
Dziękowano: 315
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Postprzez synkopa » 21 lutego 2018, o 12:24

Czyszczenie polega na przemywaniu ceramicznego wkładu, którego porowata powierzchnia ulega stopniowemu zapychaniu. Po zauważeniu wzrostu siły potrzebnej do wytworzenia ciśnienia, należy tę wierzchnią, mikronowej grubości warstewkę zeszlifować wraz z najdrobniejszymi zanieczyszczeniami. Do tego służy papier ścierny, podobny jak papier wodny do matowienia lakieru samochodowego. Trwałość filtra jest określona ilością usuniętej warstwy wierzchniej i została oceniona na ok. 2000l. Wystarczy na kilka lat, nawet przy mojej intensywności. Chodzi przecież o wodę do picia, a nie do mycia. Warto też wodę pozyskaną z jeziora czy rzeki, odstawić na wstępne opadnięcie osadu. Zmniejszy to ilość potrzebnych czyszczeń. Wkład ceramiczny należy suszyć w domu na kaloryferze i bezwzględnie chronić przed mrozem. Nie zaszkodzi od czasu do czasu przepłukać spirytusem.
synkopa

Postprzez miandas » 21 lutego 2018, o 18:38

Rzeczywiście bardzo sprytne. I to do każdej wody??? Warta koło Wronek, te sprawy? W sumie z wodą mam zawsze największy problem...
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
miandas

Dziękował/a : 1858
Dziękowano: 430
Dołączył/a: 24 czerwca 2015
Sprzęt: Solar 410, OldTown Camden120

Postprzez McArthur » 21 lutego 2018, o 21:16

Miandas, miałbym obawy :D to głównie filtry mechaniczne - usuną zawiesinę tą widoczna i nie widoczną: drobne glony, mikroorganizmy. Ale nie usuną substancji rozpuszczonej (siki, nawozy itp). Woda będzie w miarę bezpieczna, ale smak nadal wody z Warty.... W sytuacji kryzysowej tak, ale jednak wolałbym po drodze znaleźc bezpieczniejsze źródło wody. Jak widać od Poznania, Czerwonaka nie odważyłbym się. Dalej, tuż przed miastami tak (i najbliższe 3km za zrzutem MOŚ nie brałbym).

Z drugiej strony nie panikowałbym, wszak żyją tam ryby i to nawet pojawiaja się te bardziej wymagające. Mimo filtru - wodę gotowałbym.
Załączniki
df.jpg
df.jpg (52.83 KiB) Przeglądane 2614 razy
McArthur

Postprzez marcel » 21 lutego 2018, o 22:15

@McArtur - takie pytanie. Spotkałem się ostatnio z taką dziwną butelką filtracyjną. Służy do filtrowania kranówy, ma tylko wkład z węgla. Ale wkład nie jest w postaci absorbera pomiędzy butelką a pojnikiem, tylko ma postać pałeczki umocowanej w poprzek butelki, albo po prostu luzem do niej wrzuconej.
Butelka się nazywa EAU GOOD

Na chłopski rozum, to nie ma prawa działać, bo nie ma pewności że cała woda którą się pije miała kontakt z węglem. Jednak z chłopskim rozumem
bywa różnie, stąd moje pytanie: ściema czy to naprawdę działa? W instrukcji napisali że trzeba odczekać godzinę po wlaniu wody. Czyżby to działało na zasadzie dyfuzji?
marcel

Postprzez synkopa » 21 lutego 2018, o 23:21

miandas napisał(a):Rzeczywiście bardzo sprytne. I to do każdej wody??? Warta koło Wronek, te sprawy? W sumie z wodą mam zawsze największy problem...

Przyznaję, że czasem mam obawy i jeśli już biorę wodę z rzeki, to przed miastami. Rozpuszczonych związków chemicznych i metali nie odfiltruje. Jeśli mogę to wybieram mniejsze strumienie. Zawsze i tak przeznaczam wodę na herbatę, więc ją gotuję.
synkopa

Postprzez McArthur » 21 lutego 2018, o 23:43

marcel napisał(a): W instrukcji napisali że trzeba odczekać godzinę po wlaniu wody. Czyżby to działało na zasadzie dyfuzji?

węgiel działą na zasadzie adsorpcji. Ma prawo działac, ale musiałbys dobrze mieszać tą wodę. Czas kontaktu z węglem dłuższy niż przez 2cm filterka......

Ale zobacz sobie ile kosztuje sam węgiel, a potem policz ile kosztuje butelka z węglem...

http://allegro.pl/wegiel-aktywny-kokosowy-activsorb2-1-7l-deptana-i6300247421.html?utm_source=google&utm_medium=cpc&ev_campaign=_KRK_plaean_kolekcje&ev_adgr=Kolekcje&ev_ln=PRODUCT+GROUP&gclid=EAIaIQobChMIy8Cl2fy32QIVGEkZCh2dbwcBEAQYBCABEgLu-vD_BwE&gclsrc=aw.ds&dclid=CIzPkeH8t9kCFQSKGQods6YKXA
McArthur

Postprzez McArthur » 21 lutego 2018, o 23:45

McArthur napisał(a):
marcel napisał(a): W instrukcji napisali że trzeba odczekać godzinę po wlaniu wody. Czyżby to działało na zasadzie dyfuzji?

węgiel działą na zasadzie adsorpcji. Ma prawo działac, ale musiałbys dobrze mieszać tą wodę. Czas kontaktu z węglem dłuższy niż przez 2cm filterka......

Ale zobacz sobie ile kosztuje sam węgiel, a potem policz ile kosztuje butelka z węglem...

http://allegro.pl/wegiel-aktywny-kokosowy-activsorb2-1-7l-deptana-i6300247421.html?utm_source=google&utm_medium=cpc&ev_campaign=_KRK_plaean_kolekcje&ev_adgr=Kolekcje&ev_ln=PRODUCT+GROUP&gclid=EAIaIQobChMIy8Cl2fy32QIVGEkZCh2dbwcBEAQYBCABEgLu-vD_BwE&gclsrc=aw.ds&dclid=CIzPkeH8t9kCFQSKGQods6YKXA

oczywiscie ani zawiesiny ani bakterii, mikroorgoanizmow węgiel nie zlikwiduje. A patrząc na wody naturalne- najgroźniejsze są mikroorganizmy i zawiesina. Pozostaje zagrożenia sa dużo mniej istotne i duuużo rzadziej spotykane.
McArthur

Postprzez marcel » 22 lutego 2018, o 08:17

McArthur napisał(a):

Z tą dyfuzja to chodziło mi o to czy jak węgiel zaadsorbuje zanieczyszczenia w bezpośrednim otoczeniu to czy gradient stężeń jest na tyle duży żeby uruchomić transport zanieczyszczeń.

Filtr w szklanej butelce nijak się do zastosowań turystycznych nie nadaje
marcel

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Porady