| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Krótkofalówki, Walkie-talkie, Komunikacja radiowa, PMR, 446

Re: Krótkofalówki, Walkie-talkie, Komunikacja radiowa, PMR,

Postprzez marcel » 4 grudnia 2017, o 18:31

@ rawa - ale nie nadajesz mam nadzieje po całym bandplanie?
marcel

Images: 0
Dziękował/a : 65
Dziękowano: 228
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Postprzez rawa » 4 grudnia 2017, o 20:56

marcel napisał(a):@ rawa - ale nie nadajesz mam nadzieje po całym bandplanie?

Wcale nie nadaję, może 15 minut na rok i tylko wtedy kiedy jest rozmówca po drugiej stronie, nasłuch żadnych ograniczeń nie ma :lol: .
Radiotelefon traktuję jako drugi środek łączności przy braku zasięgu sieci GSM, co zdarza się nadal w "dzikich" miejscach i np. często 5km od brzegu na Bałtyku.
Zezwolenie i przydział częstotliwości przyszło jedną paczką z radiotelefonem, wiec zastanawiam się tylko jaki może być powód na kolejne przydziały częstotliwości ?
rawa
Szczęście to nie cel na końcu drogi. Szczęście to droga sama w sobie.
Pozdrawiam wszystich zdrowo szurniętych jak w temacie.
rawa

Dziękował/a : 123
Dziękowano: 240
Dołączył/a: 22 września 2015
Sprzęt: INTEX EX5 modyfikowany GMO

Postprzez marcel » 4 grudnia 2017, o 21:49

@rawa - dodatkowe częstotliwości to taki marketing allegrowy "4 w cenie 1".
marcel

Postprzez rawa » 4 grudnia 2017, o 23:37

Prawdopodobnie masz rację Marcel z tym marketingiem , w opisie ofert sprzedaży nic o tym nie ma, to taki marketing po sprzedaży :lol:.
Jeśli ktoś nosi się z zakupem radiotelefonu odradzam wersje zaprogramowane, darmowym oprogramowaniem zrobimy to samodzielnie i wg potrzeb.
Poradzimy sobie wtedy także przy każdych zmianach i nowościach.
U mnie kapitanaty są na kolejnych kanałach od wschodu do zachodu wybrzeża, trzeba dodać że wiele z nich nadaje na tych samych częstotliwościach.
Ciekawa strona jak w temacie http://sq9jdo.com.pl/Niezbednik/Bandplan/zegluga.html
rawa
rawa

Postprzez marcel » 5 grudnia 2017, o 18:52

rawa napisał(a):Wcale nie nadaję, może 15 minut na rok i tylko wtedy kiedy jest rozmówca po drugiej stronie, nasłuch żadnych ograniczeń nie ma :lol: .

No największy problem to znaleźć kogoś po drugiej stronie. Trzy lata, temu spełniłem swoje młodzieńcze marzenia o CB radio.
Zasięgu miałem z 8-10km w większości kierunków a przez dwa miesiące, pogadałem z kimś może ze trzy razy.
marcel

Postprzez XDX68 » 5 grudnia 2017, o 20:47

rawa napisał(a):
XDX68 napisał(a):Ja mam T80 ale teraz zmieniam ma Baofeng T57:
plus pozwolenie na 4 czestotliwości.

Do czego są 4 pozwolenia, używasz tylko tych częstotliwości ?
Ja mam jedno do kontroli czy radiotelefon jest legalny a używam wszystkich potrzebnych bo nie są zblokowane, policyjnych na nasłuchu też jak widzę jakąś akcję :? .

Pozwolenia dają możliwość korzystania ze wskazanych urządzeń i wskazanych częstotliwości. Można nasłuchiwać zaprogramowanych częstotliwości portowych, a w przypadku "W" nadać swój SOS. To radyjko ma ustawione częstotliwości PMR i też można na nich nadawać. Inne częstotliwości absolutnie mnie nie interesują, chociaż nasłuch nie jest zabroniony pod warunkiem, że nie udostępnia się informacji dalej.

Radio ma IP67 więc wody się nie boi. No i moc jest 5W.

Pomimo, że od 1.01.2018 dojedzie kilka kanałów PMR to raczej cyfrowych więc tradycyjne analogi nic nie dostaną dodatkowo.

Pływać czasami będę na morzu więc chce mieć pewność ewentualnego wzywania pomocy, bo stan wyższej konieczności pozowala mi nadać sygnał SOS.

Moje T80 testowałem na Piaśnicy i kolega 3 km dalej słyszał to co ja czyli "szum" więc łączność jest słaba z nich. Testowałem na morzu-plaża i ledwo doleciało 4 km, a przestrzeń otwarta.
XDX68

Dziękował/a : 16
Dziękowano: 21
Dołączył/a: 20 sierpnia 2017
Sprzęt: NEW Solar 2 i to zielony :-)

Postprzez rawa » 6 grudnia 2017, o 10:35

XDX68 napisał(a):Pozwolenia dają możliwość korzystania ze wskazanych urządzeń i wskazanych częstotliwości. Można nasłuchiwać zaprogramowanych częstotliwości portowych, a w przypadku "W" nadać swój SOS.

Chodziło mi o to po co Tobie cztery zezwolenia a nie jedno, bo kanałów portowych jest jeszcze więcej, sygnał SOS nadawany jest Morsem, trudne ale możliwe radiotelefonem UKF (niektóre modele mają taki przycisk) , MAYDAY ma fonii nadajemy na kanałach alarmowych.
Zamiast drugiego zezwolenia lepsza już by była licencja krótkofalarska. :lol:
Mój rekord nawodny łączności to 9km, w idealnych warunkach doleci do 15 km, ale po wymianie na lepszą antenę, 4-5km to w zasadzie zasięg wzroku i czasami równie skutecznie można wzywać pomocy u UFO-ludków.
Przy najdalszej możliwej łączności trzeba zdjąć blokadę szumów.
Poniżej informacja o wzywaniu pomocy na morzu :

Wzywanie pomocy na morzu - Łączność radiowa
Do tego celu wykorzystywany jest ogólnoświatowy system bezpieczeństwa i alarmowania GMDSS (Global Maritime Distress and Safety System), który zapewnia łączność z każdego miejsca na świecie ze stacjami brzegowymi. Jak sama nazwa wskazuje, zadaniem systemu jest:
łączność w niebezpieczeństwie – czyli możliwość alarmowania i prowadzenia korespondencji ze stacją ratowniczą oraz z jednostkami znajdującymi się w pobliżu miejsca wzywania pomocy,
łączność dla zapewnienia bezpieczeństwa – czyli radiokomunikacja dla celów pilnych
i bezpieczeństwa żeglugi, rozpowszechniania morskich informacji bezpieczeństwa (np. prognozy pogody, ostrzeżenia nawigacyjne).

Jednym ze składowych podsystemów jest radiotelefon VHF (Very High Frequency), popularnie zwany UKF-ką. Działa on w paśmie: 156.025 – 162.025 MHz, który podzielony został na kanały od 1-28 i 60-88 w celu ułatwienia jego użytkownikom korzystania z radia.
Najważniejsze kanały to:
6 i 11 – kanał wykorzystywany podczas akcji SAR (statki, helikopter, samolot itd.),
13 – kanał dla zachowania bezpieczeństwa nawigacji,
16 – kanał alarmowy / kanał dla zachowania bezpieczeństwa / kanał ogólnego wywołania,
rawa
rawa

Postprzez BRAT_MIH » 17 grudnia 2017, o 22:10

Ze względu na fakt, iż poruszam się często w obrębie portu w Szczecinie oraz na torze wodnym do morza chciałem mieć możliwość słuchania co się w paśmie morskim dzieje. Ponieważ, móc porozmawiać potrzebne są kursy i egzaminy stwierdziłem, że na początek kupię skaner nasłuchowy. Padło na Uniden EZI33XLT za 300 zł.

Zgłaszanie się do portów jednostki o długości 3 m przez radio wywołałoby śmiech na sali zatem do tego mam telefon komórkowy. Tak samo wbity numer do WOPR. Zaletą skanera jest to, że błyskawicznie wyłapuje rozmowy z całego pasma i zatrzymuje się na kanale do ich zakończenia. O określonych godzinach radio Witowo nadaje prognozę pogody z ostrzeżeniami dla Bałtyku itp. Wieczorem można posłuchać muzyki nadawanej przez rozgłośnie radiowe. Można posłuchać samolotów, ale gadają po angielsku. Może też służyć do słuchania pasma radyjek PMR, w tym przypadku niestety nie można odpowiedzieć, ale ostrzeżenia lub komunikaty od innych uczestników spływu do nas docierają. Można podłączyć zewnętrzną antenę i po wystawieniu za okna dipola z rurek (koszt maks 20 zł) mieć nasłuch z całego miasta. Taka zabawka, ale fajna :)
"Późną nocą jesieni już blisko, gdzieś w oddali kwitnie ognisko ..."
BRAT_MIH
*

Dziękował/a : 5
Dziękowano: 12
Dołączył/a: 17 grudnia 2017
Sprzęt: Kolibri 300Dlight

Postprzez rawa » 18 grudnia 2017, o 18:23

Dobry i rozsądny wybór na nasłuch Uniden EZI33XLT.
Ruch w eterze na tych falach raczej mały i największy w samym porcie i od strony Bałtyku, więc najsłabszym elementem zestawu jest antena.
Zależy ile chce się słuchać jak nie za dużo będzie dobra :)
rawa
rawa

Postprzez BRAT_MIH » 18 grudnia 2017, o 19:47

Tak antena nie jest duża, ale możesz podłączyć antenę zewnętrzną. Mam dipol za oknem na parterze skierowany w stronę Odry. Dwa ramiona po 48,5 cm jakoś. Z przerwą pomiędzy nimi daje zestrojenie w okolicy 150-155 Mhz. Kiedyś miałem pałkę Radmora z PKP i to działało pięknie, ale koszt 10 razy wyższy. To oczywiście jeżeli chodzi o bazę. To co dolatuje na króciaku kiedy jestem na wodzie wystarcza zupełnie. Po prostu lubię sobie słuchać statki :D

Zdjęcie z portalu Elektroda, mój dipol jest podobny - rurki miedziane, w pionie.
Załączniki
6013255700_1351109370.jpg
Zdjęcie z Elektroda
6013255700_1351109370.jpg (142.17 KiB) Przeglądane 1298 razy
"Późną nocą jesieni już blisko, gdzieś w oddali kwitnie ognisko ..."
BRAT_MIH
*

Dziękował/a : 5
Dziękowano: 12
Dołączył/a: 17 grudnia 2017
Sprzęt: Kolibri 300Dlight

Postprzez paajonk » 2 marca 2018, o 21:50

Widziałem dziś w niemieckim markecie krótkofalówki. Ktoś coś w temacie może powiedzieć? Może już ktoś kupił i przetestował? :)
Załączniki
pmr_lidl.jpg
pmr_lidl.jpg (77.18 KiB) Przeglądane 1183 razy
paajonk
*

Dziękował/a : 19
Dziękowano: 3
Dołączył/a: 10 września 2017
Sprzęt: Trek

Postprzez rawa » 2 marca 2018, o 22:34

Użyto złej nazwy krótkofalówka czyli radiotelefon posiada kanały na pełny co najmniej jeden zakres krótkofalarski VHF/UHF na przykład : https://www.wasserman.eu/pl/p/Radiotele ... VyEALw_wcB
To nad czym się zastanawiasz to woki toki, czyli służy praktycznie do łączności między dwoma użytkownikami, wg podanych parametrów.
Maksymalny zasięg będzie tylko wtedy, kiedy jest optyczna widoczność drugiej osoby w otwartej przestrzenie poza miastem.
W niekorzystnych warunkach zasięg może spaść do kilkuset metrów.
Czas pracy na bateriach zależy od proporcji nadawanie/nasłuch.
Jeśli potrzebne jest takie zastosowanie gdzie rozmawia dwóch użytkowników to dobry wybór , radiotelefon natomiast służyć może do wzywania pomocy , komunikacji ze służbami i do nawiązywania połączeń z nieznajomymi.
W tym konkretnym przypadku jest zapis o automatycznej redukcji zakłóceń, jeśli nie jest to regulowana blokada która wycisza całkowicie urządzenie przy braku sygnału to użytkowanie będzie dość uciążliwe, warto to sprawdzić, tym bardziej że częstotliwości pracy tych urządzeń nie są "czyste" i może być tam sporo zakłóceń.
Na rynku jest bardzo dużo różnych urządzeń i warto się zastanowić nad wyborem wg własnych preferencji, dla mnie najważniejsza jest cisza jak nikt po drugiej stronie nie nadaje. :lol:
Do użytkowania woki toki nie są wymagane zezwolenia co jest kolejnym atutem takich urządzeń.
rawa
rawa

Postprzez McArthur » 14 maja 2018, o 15:06

od dziś zacznę testować Baofeng uv-5R
Obrazek
McArthur

Dziękował/a : 34
Dziękowano: 262
Dołączył/a: 15 grudnia 2013
Sprzęt: Canoe, Brig 500 50KM

Postprzez Sikor » 14 maja 2018, o 21:29

No, ciekawy jestem Twojej opinii po testach.
Krótko i na temat.
Grupa Kajakowa "MENAŻA 07"
Sikor

Dziękował/a : 122
Dziękowano: 244
Dołączył/a: 16 października 2014
Sprzęt: kajak

Postprzez McArthur » 15 maja 2018, o 07:28

na dziś, już wiem że Radio FM - odbiera bardzo dobrze, dopóki się słuchawki nie podłączy - potem kicha. Resztę później.
McArthur

Postprzez JanuszB » 10 sierpnia 2018, o 14:26

Moje pływanie to głównie kajak i zazwyczaj to korzystam z telefonu no i z internetu. Miałem Plusa, potem Play i teraz kończy mi się umowa. Ten Play niestety ale jak chce. Teraz przed urlopem muszę podpisać nową umowę i zastanawiam się gdzie najlepiej. Niektórzy chwalą sobie vikinga, ale też przewinęło mi się a2mobile. Pamiętam kiedyś też już było. I tak się zastanawiam czy pchać się w coś nowego czy jednak zostać przy starym abonamencie. Może nie jest ekstra ale wiem już co i jak działa (albo i nie czasami).
JanuszB
*

Dziękował/a : 0
Dziękowano: 1
Dołączył/a: 25 września 2017
Sprzęt: wakeboard

Postprzez Łukasz » 14 sierpnia 2018, o 20:30

korzystamy dokłądnie z tego Baofeng uv-5Rna strzelankach ASG
zasięg nie jest powalający ale w dogodnych warunkach nie ma problemu, spokojnie można zrobić konferencje na kilka radiotelefonów, ma fajne funkcje i można całkowicie wyciszyć :m_:
Łukasz

Dziękował/a : 2
Dziękowano: 40
Dołączył/a: 09 lipca 2015
Sprzęt: critical mass/canoe 14`

Postprzez McArthur » 16 sierpnia 2018, o 15:16

sprawdziłem Bao wczoraj na zasięgu. Ja w samochodzie, kolega w domu..... 2km na 5W mocy - teren zabudowa jednorodzinna, morena czołowa i drzewa. Oczekiwalem trochę dalej. Po opuszczeniu samochodu i mieszkania odległośc zdatna do rozmowy w tymże terenie wzrosła do 2.600m odległości

Klasyczna PMR wysiada już po 500-700 m w takim terenie.
McArthur

Postprzez Łukasz » 16 sierpnia 2018, o 17:15

to mieliście jakąś na prawde super propagacje , w lesie zwykle nie przekracza nam kilometra czasem 1,5
Łukasz

Dziękował/a : 2
Dziękowano: 40
Dołączył/a: 09 lipca 2015
Sprzęt: critical mass/canoe 14`

Postprzez rawa » 16 sierpnia 2018, o 20:16

Na jeziorze Drawsko miałem łączność na odległości co najmniej 6km na swoim UV-82 na168MHz.
Nie da się ukryć że widoczność antena-antena musi być spełniona w takim przypadku.
Zmieniłem antenę na lepszą,ale nie wiadomo jaki to daje efekt.
Jakiś "ruch" w eterze spotkałem tylko na Bałtyku , uznaję niestety urządzenie za mało przydatne.
Zasięg nie gwarantuję skutecznego wezwania pomocy , a czasy kiedy nie było zasięgu sieci komórkowej 1km od brzegu należą do przeszłości.
rawa
rawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Elektronika