| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Park Narodowy Ujścia Warty

Nasze i nie tylko relacje z wypraw lądowych. Wróciłem z... Wybieram się...

Park Narodowy Ujścia Warty

Postprzez miandas » 9 kwietnia 2018, o 19:19

kwiecień 2018. 22 km ("Szlak Derkacza").

Już dawno chcieliśmy to zobaczyć. Tylko nigdy się nie składało. A to, że za daleko, albo że trzeba wcześnie wstać, albo aura nie taka. Ale lubimy wycieczki, lubimy ptaki, a na dodatek ja lubię wodę, a do Warty mam słabość od urodzenia, więc się w końcu wybraliśmy.

Park można zwiedzać w różny sposób. Świetnie da się go eksplorować rowerem, można również, tak jak my, wybrać się którąś z tras/ szlaków pieszych, można wreszcie zacząć w różnych punktach. No i można zwiedzać część na południe od Warty i część północną.
My zdecydowaliśmy się pojechać do Słońska - wydawało mi się, że to najlepszy punkt wypadowy.
Mapa, którą kupiłem w sklepie kartograficznym, dość precyzyjna pod względem topograficznym, okazała się kompletnie nieaktualna, jeśli chodzi o szlaki. Skorzystaliśmy jednak z informacji na planszy koło kościoła w Słońsku i jakoś poszło.

Pierwsza połowa trasy przebiegała początkowo koło rzeki Postomii i kanału Postomii. Zaraz weszliśmy na wał wschodni i z niego podziwialiśmy rozlewiska. W ten sposób doszliśmy do wsi Kłopotowo. Tam opuściliśmy wał i wzdłuż plątaniny kanałów wróciliśmy do Słońska.

Warto zwrócić uwagę na historię tych terenów - okazało się, że już w XVIII wieku tereny zalewowe postanowiono wykorzystać do celów rolniczych. Uczyniono to budując wały i osuszając odgrodzone tereny. Do osuszania wykorzystano skomplikowany system kanałów i zastawek oraz stacje pomp, które można podziwiać do dziś. Na osuszonych terenach zamieszkali kolonizatorzy. Aby mocniej ich zmotywować wymyślono, że ta okolica stanie się "Nową Ameryką" i z tego powodu wsie nazwano np. Neu York (bo po niemiecku), Jedno ze zdjęć w relacji pokazuje te nazwy. Część wsi już dziś nie istnieje.

Zdumiał nas ogrom ptactwa. Od jakiegoś czasu zwracam pilną uwagę na to, co przelatuje mi nad głową albo wydziera się w krzaczorach, więc tu dostałem po prostu małpiego rozumu. Większość strzelonych okazów jest marnej jakości - nikczemność matrycy, zawodne szkło, zdjęcia z ręki i 40krotny zoom zrobiły swoje. Jeśli jednak ktoś będzie mi mógł pomóc w oznaczeniach tam, gdzie to jest możliwe, będę wdzięczny.

Mieliśmy wszystko - przestrzeń, słońce, wiatr, ptaki, wodę i kogoś bliskiego przy sobie, żeby na bieżąco dzielić się entuzjazmem i miłością. Fajne takie życie, nie? :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

a tu wszystkie zdjęcia: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1013525252119001.1073741965.100003846084699&type=1&l=0a1baebb92
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
miandas

Images: 0
Dziękował/a : 1224
Dziękowano: 284
Dołączył/a: 24 czerwca 2015
Sprzęt: Solar 410, OldTown Camden120

Re: Park Narodowy Ujścia Warty

Postprzez Mat » 9 kwietnia 2018, o 19:25

Park jest ekstra o każdej porze roku. Spróbuj tam kiedyś przenocować - wieczorna kakofonia jest niesłychana.
Przy okazji widzę, że mnie kopiują - nowe wierzby posadzili i od razu zabezpieczyli ;)
Mat

Dziękował/a : 62
Dziękowano: 225
Dołączył/a: 08 sierpnia 2013
Sprzęt: nifty 385, adventure plus

Postprzez chi » 13 kwietnia 2018, o 00:58

super wycieczka i eleganckie foty Damian, szczególnie te ptaków, gratulacje :)
Raport z moich tripów: http://www.raportztripa.pl
chi

Dziękował/a : 41
Dziękowano: 97
Dołączył/a: 01 października 2017
Sprzęt: Pyranha river tour

Postprzez maciej66 » 13 kwietnia 2018, o 20:28

Jutro będziesz miał kanał, słońce, wodę i mnie przy sobie.
maciej66

Dziękował/a : 2
Dziękowano: 102
Dołączył/a: 25 października 2016
Sprzęt: traper

Postprzez Sikor » 5 czerwca 2018, o 13:06

Tyle wody. Gdzie ona jest teraz :-)
Krótko i na temat.
Grupa Kajakowa "MENAŻA 07"
Sikor