| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Retrospekcja

O zdjęciach i fotografiach. Nasze i znalezione w necie zdjęcia związane z wodą. Rozmowy o sprzęcie w dziale Sprzęt > Foto-video.

Re: Retrospekcja

Postprzez miandas » 11 marca 2018, o 15:08

No i oczywiście zdjęcia ze smartfonu również trafiają na wystawy.
Droga zawsze nagradza
miandas

Images: 0
Dziękował/a : 931
Dziękowano: 226
Dołączył/a: 24 czerwca 2015
Sprzęt: solar 410

Postprzez mlodek » 11 marca 2018, o 15:09

W związku z tym że dyskusja w dużej mierze dotyczy wyboru sprzętu oraz indywidualnych upodobań pozwolę sobie na lekką prowokację.
Dlaczego tylko zdjęcia dwuwymiarowe czyli płaskie ? - przecież można sięgnąć dalej !.

Sięgnijmy po obraz oddający realną rzeczywistość, realną głębię, realnie odwzorowujący fotografowane otoczenie.
Nie mam tu na myśli przestrzennej sztucznej głębi wynikającej z nakładania barw i wymagającą filtrów do jej "odczytu".
Aby uzyskać realne przestrzenne widzenie zarejestrowanego obrazu wystarczy posiadać dwa zestawy aparatów robiących równoczesne diapozytywowe zdjęcia tego samego obiektu.
Koniecznym jest jeszcze tylko bardzo dokładne zmierzenie "bazy" między obiektywami aparatów.
Posiadając sprzęt umożliwiający równoczesne selektywne dla każdego oka patrzenie na odpowiednie zdjęcie oraz odwzorowujący pierwotną "bazę" we właściwej skali uzyskujemy wierny przestrzenny obraz.

Takie techniczne możliwości oraz taki sprzęt istnieją już od dziesięcioleci, miałem okazję się nim posługiwać, kiedyś był nieosiągalny ale dzisiaj to tyko kwestia ceny i posiadanych środków.
Ostatnio edytowano 11 marca 2018, o 16:00 przez mlodek, łącznie edytowano 1 raz
mlodek

Dziękował/a : 5
Dziękowano: 67
Dołączył/a: 07 lutego 2015
Sprzęt: kanu z wypożyczalni

Postprzez McArthur » 11 marca 2018, o 15:55

Waho napisał(a):Jeszcze nie widziałem zdjęć znanego fotografika na żadnej wystawie, zrobionych „fotokomórką”,
gdyby to zrobił jego kariera skończyłaby się szybciej jak myślisz.

Ale to że Ty nie widziałeś, to nie znaczy że nie istnieje. Alex Koloskov coś Ci mówi? a Annie Leibovitz ? Brad Mangin ? A reportaż Damina Wintera z 2010r.!!!! z Afganistanu dla New York Times? Przypomne, że mamy już 2018 r. Już dziś, telefony umożliwiają taką fotografię. Przykro mi Waho, prawda bywa okrutna. Alex Koloskov to udowodnił
jedno z poniższych zdjęc wykonane telefonem komórkowym iPhone 5S drugie aparatem średnioformatowym Hasselblad. Które którym sprzętem wykonane?
Obrazek
Obrazek

Sam Koloskov zadał pytanie, które zadałem Tobie wcześniej:
Fotograf nie chce nas przekonywać, że dobry aparat jest niepotrzebny - oczywiście jest. Zadaje jednak przy okazji tego eksperymentu fundamentalne pytanie, czy fotografujemy po to, żeby cieszyć się z używania i kompletowania drogiego sprzętu, czy chodzi nam o efekt końcowy czyli zdjęcie? To nie aparat uniemożliwia nam tworzenie zachwycających zdjęć. To, co nas ogranicza, to poziom wiedzy, doświadczenia i zrozumienia natury świata.

Podobnie dla branży filmowej: Reverie – amerykański film z 2009 roku. Pierwszy w historii kina film pełnometrażowy nakręcony w całości lustrzanką. Do jego realizacji wybrano lustrzankę Nikon D90 pozwalającą kręcić filmy w jakości HD. A film o wojnie nakręcony Canonem Mark 5D ? Dlaczego więc nie można i telefonem komórkowym nakręcic takiego filmu? Można. Dowody masz już wyżej.
McArthur

Dziękował/a : 33
Dziękowano: 231
Dołączył/a: 15 grudnia 2013
Sprzęt: Canoe, Brig 500 50KM

Postprzez Waho » 11 marca 2018, o 18:17

Opowiem krótko.

G mnie to obchodzi, kto czym robi zdjęcia, a wasze argumenty i tak mnie nie przekonają.
Przynajmniej na razie fotokomórka nie zastąpi aparatu fotograficznego. :razzzz:
Waho

Dziękował/a : 168
Dziękowano: 108
Dołączył/a: 25 sierpnia 2013
Sprzęt: Łódka, deska SUP, kanu.

Postprzez mlodek » 11 marca 2018, o 20:56

Waho napisał(a): .... G mnie to obchodzi, kto czym robi zdjęcia, a wasze argumenty i tak mnie nie przekonają .......

Nie próbujesz zrozumieć różnicy:
nikt z nas nie chce tu na siłę przekonywać do swoich racji,
po prostu dopuszczamy alternatywę sprzętową na rzecz uzyskania innego środka wyrazu,
czasem efekt technicznie nieskazitelny nie zawiera tego czegoś co go wyróżni (np. pomysłu)
czasem uproszczenie jest narzędziem do wyłuskania pomysłu kompozycyjnego,
to czy uzyskany efekt komuś się spodoba to tylko kwestia gustu,
gust nigdy nie jest dobry lub zły on jest zawsze indywidualny,
podobają mi się m.in. obrazy malowane tak jakby były "laboratoryjną" fotografią jednak nie oczekuję tego od innych,
mimo ogólnego zachwytu nie podobają mi się za to obrazy np. prymitywistów ale nie każdemu przecież muszą.

Gdy w innej dyskusji napisałeś "każdy ma prawo mieć swoje poglądy ..." - czy to prawo odnosi się tylko do ciebie a innym je odbierasz ?
Gdybyś się wypierał to każdy wie co oznacza "G" w powyższym cytacie - czy używając tego zwrotu pokazujesz jaki masz stosunek do nas czyli twoich rozmówców ?.

Serdecznie pozdrawiam w nadziei na autorefleksję
mlodek

Dziękował/a : 5
Dziękowano: 67
Dołączył/a: 07 lutego 2015
Sprzęt: kanu z wypożyczalni

Postprzez Waho » 25 marca 2018, o 09:47

Przepraszam Cię „mlodek”, że te G Ciebie tak dotknęło.

Większość tych, co robi zdjęcia „fotokomórkami” nigdy by nie robiła zdjęć,
gdyby niemieli telefonów z aparatem,
ba uważam nawet, że nie potrafią się prawdziwym aparatem posługiwać,

sam się przekonałem o tym kilka razy.
Waho

Postprzez McArthur » 25 marca 2018, o 10:34

Waho napisał(a):Większość tych, co robi zdjęcia „fotokomórkami” nigdy by nie robiła zdjęć,

Prawdziwy meżczyzna, prawdziwy kierowca, żeglarz, motocyklista Kto to jest? ...... prawdziwy aparat? Co to jest? to są jakieś wydumane pojęcia, których nie da się sklasyfikować.

Przypomnę, ze Cmena, Zorki, a potem wszelkiego rodzaju kompakty "małpy" były dla ludzi co chcieli tylko uwiecznić chwilę.. Zmieniło się tylko narzędzie, ludzie nie.

Z czym się zgodzę, że nie robili zdjęć. Zdjęcia robi fotograf, a Kowalski robi fotki ;) :mrgreen: :mrgreen: a więc, może jak kiedyś zaczniemy mówić jednym językiem dojdziemy do porozumienia. A na dziś, kiedy dla Ciebie zdjęcia istnieją urządzenia prawdziwe i nieprawdziwe, zdjęcia oraz fotki - czyli posługujesz się odmienną klasyfikacją, sobie tylko znaną definicją pojęć - gdy klasyfikacja tychże jest także płynna, zależnie jak przechylisz głowę - wybacz, ale "gówno" z tego będzie.

I nie obrażaj się o sformułowanie "gówno",
McArthur

Dziękował/a : 33
Dziękowano: 231
Dołączył/a: 15 grudnia 2013
Sprzęt: Canoe, Brig 500 50KM

Postprzez Waho » 29 marca 2018, o 19:31

Oczywiście, czemu nie, można robić gówniane zdjęcia gównem,
ale można też robić gówniane zdjęcia aparatem fotograficznym np. lustrzanką,
lub innym aparatem, wiadomo aparat to narzędzie i to nie jego wina,
że ktoś robi gówniane zdjęcia. :lol:
Waho

Postprzez rawa » 29 marca 2018, o 19:50

Niżej zejść się już nie da w tej dyskusji, zimna woda zdrowia doda.
Zdjęcie jest dobre jak inni je chętnie oglądają.
Wygląda na to że nie wprowadzą obowiązkowego fotografowania :lol:
rawa
Szczęście to nie cel na końcu drogi. Szczęście to droga sama w sobie.
Pozdrawiam wszystich zdrowo szurniętych jak w temacie.
rawa

Dziękował/a : 85
Dziękowano: 167
Dołączył/a: 22 września 2015
Sprzęt: INTEX EX5 modyfikowany GMO

Postprzez miandas » 13 kwietnia 2018, o 19:02

Droga zawsze nagradza
miandas

Dziękował/a : 931
Dziękowano: 226
Dołączył/a: 24 czerwca 2015
Sprzęt: solar 410

Postprzez rawa » 13 kwietnia 2018, o 22:28

Jestem pod wrażeniem, a co to będzie za kilka lat ?
Może tych z aparatem na szyi nie będą pokazywać palcami, bo dzisiaj istnienie prostych kompaktów nie ma już sensu, no chyba że ktoś nie używa telefonu.
rawa
Szczęście to nie cel na końcu drogi. Szczęście to droga sama w sobie.
Pozdrawiam wszystich zdrowo szurniętych jak w temacie.
rawa

Dziękował/a : 85
Dziękowano: 167
Dołączył/a: 22 września 2015
Sprzęt: INTEX EX5 modyfikowany GMO

Poprzednia strona

Powrót do Foto-rozmowy