| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Którą rzeką na bałtycką plażę ?

Plany, projekty, informacje o przyszłych spływach i wyprawach.

Którą rzeką na bałtycką plażę ?

Postprzez mlodek » 19 lutego 2018, o 22:37

Mam zamiar spełnić życzenie żony aby zakończyć spływ na bałtyckiej polskiej plaży.
Założenia: 2 osoby, canoe + sprzęt biwakowy, 5 do 7 dni, czerwiec/lipiec/sierpień (do ustalenia), rzeka: Łeba ?, Łupawa ?, Słupia ?, Wieprza ?, jakaś inna ???
No właśnie jaka rzeka ?, ma być piękna, urozmaicona, kończąca się na plaży - jeżeli ktoś doświadczał proszę o sugestie.
mlodek

Dziękował/a : 5
Dziękowano: 104
Dołączył/a: 07 lutego 2015
Sprzęt: kanu

Re: Którą rzeką na bałtycką plażę ?

Postprzez peterka » 20 lutego 2018, o 08:27

Łeba ? To będzie bardzo krótki odcinek. Chyba że dostaniesz pozwolenie na przepłynięcie jeziora od dyrekcji Parku. Wieprza jest super, ale im bliżej morza tym nudniej. Końcówka bardzo upierdliwa z przenioskami. Słupi i Łupawy nie znam. Ale przymierzam się do Słupi od kilku lat....Ja wybrałbym Bagienicę ,bo naprawdę jest świetna i można skończyć na plaży w kameralnym miejscu. Jest jedna długa przenioska ok 500-700m(wcześniej dwie krótkie). Ale i tak warto. Twoja żonka fajnie kombinuje.
Jest tylko jedna niewiadoma tzn canoe. To chyba niezbyt mobilne ustrojstwo, i do tego jeszcze ciężkie. Ale jak macie wózek....
,,Płynie sie po to - żeby płynąć" R.Polański ,, Nóż w wodzie"
peterka

Dziękował/a : 465
Dziękowano: 462
Dołączył/a: 09 sierpnia 2014
Sprzęt: gumotexy: solar 410c i twist 2

Postprzez miandas » 20 lutego 2018, o 10:14

Bagienica? Ciekawa propozycja. Muszę sobie pooglądać i poczytać.
Droga zawsze nagradza
miandas

Images: 0
Dziękował/a : 1118
Dziękowano: 266
Dołączył/a: 24 czerwca 2015
Sprzęt: solar410, old town camden120

Postprzez Krzyś66 » 20 lutego 2018, o 10:15

Łupawa kończy bieg w PN , tak jak Łeba.Łupawa ma kilka przenosek.
Co do "nudnego" odcinka Wieprzy ... piszesz ,że nudny a planujesz Słupię :shock: .Nudnego odcinka Wieprzy jest na 1 dzień płynięcia.
Wszystkie większe rzeki bliżej ujścia mają odcinki "nudniejsze".A Bagienicy starczy na 5 dni ?

Młodek z opisu zapotrzebowań żony oraz z rodzaju pływadła , wnioskuję że ma być trochę romantycznie :?: jeśli tak to ciężka sprawa.Kończenie spływu w porcie , wypływanie w morze między betonami ... dla mnie to taki średni romantyzm.A dziko uchodzące są małe krótkie rzeczki.No jeszcze Rega , jako tako , bo z jednej strony las , a chyba wojska już tam nie ma.
Gdybyś rozszerzył swe zapotrzebowanie na cały Bałtyk to miałbym propozycję dla Twej małżowinki, spełniającą jej oczekiwania.
Obrazek
Obrazek
Krzyś66

Dziękował/a : 9
Dziękowano: 185
Dołączył/a: 23 września 2013
Sprzęt: K1

Postprzez peterka » 20 lutego 2018, o 10:56

Wieprza ma upierdliwe końcówkę. Odpuściłem robiąc wcześniej wizję lokalną. Najgorsze jest to źe właśnie ta przenioska psuje ogólne wrażenie. Problematyczne wyjścia i to niedaleko morza. Na tym odcinku lepszy chyba pieszy spacer ;).Natomiast wcześniej Wieprza jest naprawdę malownicza i urozmaicona. Słupi nie znam. Planuję rozpocząć (kiedyś ;) ) przed Słupskem.
Krzyś66 : jak się pisze A to trzeba jeszcze dodać B. Więc gdzie ta tajemnicza droga do morza?
Mam przewodniki kajakarskie z tamtych okolic. Słupia pewnie dla niektórych ciekawsza w górnym biegu. Ja jednak planuje trasę na swoją miarę i upodobania.
Bagienica na 2 dni to fakt, ale końcówka fajna. Wcześniej Krzysiu jest Grabowa , którą można wpłynąć na Bagienicę. Proste? .Pewnie płynąłeś to powinieneś wiedzieć.
peterka

Postprzez mlodek » 20 lutego 2018, o 11:30

peterka napisał(a):Łeba ? To będzie bardzo krótki odcinek. Chyba że dostaniesz pozwolenie na przepłynięcie jeziora od dyrekcji Parku. Wieprza jest super, ale im bliżej morza tym nudniej. Końcówka bardzo upierdliwa z przenioskami. Słupi i Łupawy nie znam. Ale przymierzam się do Słupi od kilku lat....Ja wybrałbym Bagienicę ,bo naprawdę jest świetna i można skończyć na plaży w kameralnym miejscu. Jest jedna długa przenioska ok 500-700m(wcześniej dwie krótkie). Ale i tak warto. Twoja żonka fajnie kombinuje.
Jest tylko jedna niewiadoma tzn canoe. To chyba niezbyt mobilne ustrojstwo, i do tego jeszcze ciężkie. Ale jak macie wózek....

Bagienica - dzięki za propozycję, wezmę ją pod uwagę, nie analizowałem jeszcze dokładnie poszczególnych rzek.
Canoe - od co najmniej 16 lat pływamy na wypożyczanych canoe gdyż mają one cechy odpowiadające nam przy dłuższym pływaniu.
Przenoski - nie nowość a konieczna oczywistość, dlatego pływamy spakowani tylko w skrzynię i beczkę po to aby na przenoskach sprawnie sobie radzić, lubimy krajobrazowe urozmaicenia oraz rzeczne utrudnienia (np. przegradzające rzekę powalone pnie drzew), ponadto zawsze dysponujemy 2 długimi cumami.
Wózek - ostatnio na Wdę wzięliśmy w pakiecie razem z canoe (po raz pierwszy), ani razu nie użyliśmy, w kokpicie stanowił tylko zbędną denerwującą mnie przeszkodę.
mlodek

Postprzez mlodek » 20 lutego 2018, o 11:58

Krzyś66 napisał(a): ... Młodek z opisu zapotrzebowań żony oraz z rodzaju pływadła , wnioskuję że ma być trochę romantycznie :?: jeśli tak to ciężka sprawa.Kończenie spływu w porcie , wypływanie w morze między betonami ... dla mnie to taki średni romantyzm.A dziko uchodzące są małe krótkie rzeczki.No jeszcze Rega , jako tako , bo z jednej strony las , a chyba wojska już tam nie ma.
Gdybyś rozszerzył swe zapotrzebowanie na cały Bałtyk to miałbym propozycję dla Twej małżowinki, spełniającą jej oczekiwania ...

Romantyzm - jak otoczenie piękne to tym samym i romantyczne, nie wykluczam pływania w małej grupie gdyby co.
Plaża - nie musimy na nią koniecznie wpłynąć, zostawiamy pływadło pod opieką i możemy do niej dojść.
Rega - dzięki za info, pogooglam.
Polski Bałtyk - dlatego że odległością najbliższy, chyba że ...
Cały Bałtyk ? - nie krępuj się, dawaj propozycje bo gdyby z jakąś grupą wtedy transport pływadła tańszy.
mlodek

Postprzez peterka » 20 lutego 2018, o 12:01

Przed jeziorem w Łazach jest sporą odległość do przenioski. Wózek się przyda. Druga opcja to pomoc stałych bywalców sklepu monopo..tfu spożywczego ;). Jest to tajemnicze miejsce gdzie nie spotkałem ani jednego trzeźwego i...trzeźwej. Trzeba przejść za sklep potem park, kościół ,droga i za mostkiem się zwodować. Co do Grabowej to płynąłem tylko kilka km. Natomiast ostatnio Synkopa zachwalał. I jak ładnie poprosimy to podejrzewam że wstawi szczegółową relację i nie poskąpi zdjęć (bo ostatnio malutko obrazków było ;) ). Z przyjemnością poczytam, bo to jeden z moich ulubionych pisarzy na forum :).
peterka

Postprzez Krzyś66 » 20 lutego 2018, o 15:06

Be ;) :D
Grabowa to jedna z fajniejszych rzeczek , jest niesamowita na dużej wodzie(kolega mieszka w Polanowie , to cosik o tym wim ;) ).
Wieprzą płynąłem ... coś koło milenijnego roku , to wszystkiego nie pamiętam.Chyba w jednym miejscu robiliśmy przewózkę traktorem(chyba?) , na pewno przenoska przy pstrągarni z bardzo niewygodnym wyciąganiem kajaków - ale za to biwak z dostępem do cud ryb w cenie półhurtowej...do dziś wspominam te pstrągi , a w wiosce biały ser domowej roboty :razzzz: ; no i końcówka : upust ścieków , potem w miarę niezłe wyciąganie kajaków przy elektrowni i beznadziejne wodowanie - ale za to bardzo klimatyczny biwak w Darłowie z toaletami w dawnych szklarniach.Natomiast górna Wieprza(my ją robiliśmy z Pokrzywną), przy dużej! wodzie latem - to ... odlot :D
Górna Słupia jest zajefajna, ale zakończyliśmy ją płynąc jeden dzień za Gałąźnią(chyba , bo to płynęliśmy ..około roku 1995), bo tam to była totalna nuda .Przerzuciliśmy się wtedy na Łupawę , mimo że nią płynęliśmy rok wcześniej.

Młodku wspomniana rzeka jest na Łotwie , jeśli nie boisz się odległości to mogę o niej przypomnieć.
Krzyś66

Postprzez mlodek » 21 lutego 2018, o 16:56

Krzyś66 napisał(a): .... wspomniana rzeka jest na Łotwie , jeśli nie boisz się odległości to mogę o niej przypomnieć.

Gauja ? ..... Irbe ??
mlodek

Postprzez Krzyś66 » 21 lutego 2018, o 19:14

Na drugiej fotografii jest rzeka po lewej a po prawej morze.Gauja u ujścia jest duuużo szersza a i tuz przed przepływa przez miasteczko.
Irbe natomiast przez wiele kilometrów płynie równolegle do Bałtyku , oddzielona od niego pasem wydm.Najpierw szerokim , z zalesionym terenem.Jednak przez dlugo odcinek przepływa przez tereny bardzo dzikie, puste.Stacjonowały tam kiedyś wojska radzieckie, a Łotwę opuścili dopiero w '92 roku.Ujście rzeki jest dość wąskie mimo że wcześniej jest ona dość szeroka i głęboka to u ujścia czasem da się ją przejść na drugi brzeg.Oczywiście jest to bardzo zmienne i każdego roku wygląda inaczej.My byliśmy tam dwukrotnie iii nie wykluczamy kiedyś ponownej wizyty, tak nas to miejsce urzekło.
Na około 30-40 minut przed ujściem jest klimatyczne pole biwakowe :
Obrazek
Canoe to przeważające pływadła Łotyszy.
Krzyś66

Postprzez Maga » 21 lutego 2018, o 19:18

Gauja - rzeka jak dla mnie najpiękniejsza, na których byłam (w sumie nie byłam na wielu, może dlatego :D Drwęca na drugim miejscu). Gorąco polecam na spokojne urlopowanie.
http://panirybka.blogspot.com

Maga w kajaku - mapa

"Teraz prędko, zanim dotrze do nas, że to bez sensu"
Maga

Images: 0
Dziękował/a : 545
Dziękowano: 647
Dołączył/a: 15 lutego 2014
Sprzęt: Helios II

Postprzez Dziedzic » 25 lutego 2018, o 20:26

Ja to bym Wisłą wjechał do Bałtyku, a co, albo grubo, albo wcale :mrgreen:
Dziedzic
**

Dziękował/a : 6
Dziękowano: 6
Dołączył/a: 23 lipca 2017

Postprzez mlodek » 25 lutego 2018, o 22:43

Dziedzic napisał(a):Ja to bym Wisłą wjechał do Bałtyku, a co, albo grubo, albo wcale :mrgreen:

a gdzie plaża ?
mlodek

Postprzez Dziedzic » 25 lutego 2018, o 23:39

Tam gdzie foczki ;)
Dziedzic
**

Dziękował/a : 6
Dołączył/a: 23 lipca 2017

Postprzez Krzyś66 » 27 lutego 2018, o 13:56

Dziedzic napisał(a):Ja to bym Wisłą wjechał do Bałtyku, a co, albo grubo, albo wcale :mrgreen:

Jak to przeczytałem to aż się obśmiałem ... z się samego :)
Gdy szukałem odpowiedzi na pytanie postu, to przeleciałem w pamięci rzeki którymi płynąłem, spojrzałem na mapę na rzeki którymi nie płynąłem a Wisłę (czy Odrę ) w ogóle przeoczyłem , jakby to była jakaś Piaśnica :D Plusem Wisły jest fakt niemal nieograniczonego(w ramach standardowego urlopu) czasu płynięcia :D
A jak kto lubi szerokie rzeki , to może spróbować Niemunas tu ma dwa w jednym i rzekę i adrenalinę(bo to rzeka graniczna z naszym odwiecznym przyjacielem ;) ) albo pełen odlot jeśli chodzi o szerokość - Dźwina , na odcinku końcowym za HES Ryga , ma grubo ponad kilometr szerokości, jest moc :)
Krzyś66

Postprzez Wit47 » 10 kwietnia 2018, o 20:01

Krzyś66 - Irbe to wg mnie najpiękniejszy spływ. Od J. Usmas do Bałtyku płynąłem pięć razy - w tym roku kroi się szósty raz... Zawsze ktoś z Przyjaciół nie był, a bardzo chciałby, no i daję się namówić. Sauna u Janisa i fantastyczna plaża nad morzem, cisza, spokój - to jest TO. W tym roku planujemy start z Augustowa 10 lipca. Płyniesz?
Witek
Wit47
*

Dziękował/a : 3
Dołączył/a: 27 listopada 2013
Sprzęt: Carolina 14, Neptun, Tajmień..

Postprzez Krzyś66 » 12 kwietnia 2018, o 13:47

Wit , dzięki za zaproszenie , ale lipiec na dłuższy spływ to u mnie nie realne czasowo.
Może Tobie forumki uwierzą , że Irbe to rewelacja , do moich zachęt towarzystwo forumowe raczej podchodzi jak do jeża :)
Tak , bania na rzece to odlot.Polecam też nocny powrót z morza kajakiem , jeśli ta chałupa rybacka tuż za mostkiem wciąż działa.Kilka lat temu wracaliśmy po ciemku z ujścia rzeki.Zbliżamy się do rzeczonej chaty i nagle coraz bardziej słychać dziwną muzykę ... ? coś jakby łotewpolodisco ;) , ale to pikuś po tym jak zza zakrętu wyłoniła się chata ...cała była oświetlona tysiącami przeróżnych lampek.Wrażenie było powalające ...' czas apokalipsy' się przypomniał.A co do jeziora to my przybyliśmy nad nie kole północy , nie chcieliśmy pakować się na któryś z kempingów iii za radą Łotysza rozbiliśmy się na terenie jakby plaży miejskiej(wiejskiej) a parę osób spało na płycie boiska do kosza ... eeech wspomnienia.
Hej.
Krzyś66

Postprzez mlodek » 12 kwietnia 2018, o 20:01

Wit47 napisał(a): .... Irbe to wg mnie najpiękniejszy spływ ... Zawsze ktoś z Przyjaciół nie był, a bardzo chciałby, no i daję się namówić .... W tym roku planujemy start z Augustowa 10 lipca ....

Krzyś66 napisał(a): .... Może Tobie forumki uwierzą , że Irbe to rewelacja , do moich zachęt towarzystwo forumowe raczej podchodzi jak do jeża :) ....

Krzyś66 - Nie do końca, ja od momentu twojego wpisu o Irbe cały czas myślę, powyższa prawdopodobna możliwość dołączenia do grupki bardzo mocno mnie mobilizuje.

Wit47 - Bardzo mnie to zainteresowało, byłbym chętny się przyłączyć, termin wstępnie pasujący, podasz więcej szczegółów ? (ile dni ?, czy transport z Augustowa zbiorowy czy autami indywidualnie ?, itp)
mlodek

Postprzez Wit47 » 14 kwietnia 2018, o 14:21

Krzyś66 napisał(a):Polecam też nocny powrót z morza kajakiem , jeśli ta chałupa rybacka tuż za mostkiem wciąż działa.Kilka lat temu wracaliśmy po ciemku z ujścia rzeki.Zbliżamy się do rzeczonej chaty i nagle coraz bardziej słychać dziwną muzykę ... ? coś jakby łotewpolodisco ;) , ale to pikuś po tym jak zza zakrętu wyłoniła się chata ...cała była oświetlona tysiącami przeróżnych lampek.Wrażenie było powalające ...' czas apokalipsy' się przypomniał.
Hej.

Piszesz o chacie po lewej stronie płynąc do morza? Wiszą tam czasem jakieś potężne sieci. Ostatnio jak płynęliśmy, to przy chacie na pomoście szalał jakiś straszny pies, że nawet oś rzeki baliśmy się przekroczyć.

Plan na Irbe jest taki: wyjazd z Augustowa 10 lipca. Jeśli będzie 8 osób, to wynajmujemy busa z przyczepka na kajaki - zawozi nas i po ok. 10 dniach odbiera znad morza. W tej chwili sa cztery osoby, dwie następne maja podjąć decyzję w ciągu tygodnia. Jeszcze jedna osoba zastanawia się. Jeśli braknie osób jedziemy swoimi autami, zostawiamy je u Janisa a on nas zawozi na start i odbiera znad morza. Chcemy, jeśli będzie ładna pogoda, pobyć ze trzy dni nad morzem...
Witek
Wit47
*

Dziękował/a : 3
Dołączył/a: 27 listopada 2013
Sprzęt: Carolina 14, Neptun, Tajmień..

Powrót do Poszukuję ekipy, towarzystwa. Wybieram się...