| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

30.04-06.05.2018 KANAŁ OBERLANDZKI

Nasze i nie tylko relacje z wody, ze spływów i wypraw.
Regulamin działu
WAŻNE: Bardzo proszę o dodawanie do tytułu relacji daty rozpoczęcia wyprawy w formacie DD.MM.RRRR.

30.04-06.05.2018 KANAŁ OBERLANDZKI

Postprzez glynu » 11 maja 2018, o 14:25

Planowaliśmy wybrać się na południe, jednak ostatecznie wylądowaliśmy na północy.

Kanał Oberlandzki – kraina mostów, zabytków techniki, dzikich niedostępnych zakątków i wiatru w twarz.
Plan zakładał brak przenosek – w trakcie okazało się, że 4 razy musieliśmy targać graty na plecach.
Plan zakładał również, że w końcu ogarniemy bagażnik do przewozu 2 łódek – oczywiście okazało się, że dałem d*py docinając kształtownik bez wcześniejszych pomiarów, więc znów jechaliśmy z drewnianymi belkami na dachu.
W poniedziałek zapakowanym wcześniej autem zabraliśmy Zakapiora, 2 kanady i bocznymi drogami skierowaliśmy się do Ostródy.
Na sympatycznym polu kempingowym rozstawiliśmy namioty, a ja zostawiłem Różową z Kazikiem i pojechałem odstawić auto do Elbląga. Rozkładów nie sprawdzałem wcześniej bo nie. Na miejscu okazało się, że pociągi do Ostródy nie jeżdżą, ostatni autobus odjechał 5 min temu (a było chwile po 15!). Dogadałem więc transport Blablacarem i udałem się na miejsce odbioru. Majówkę rozpocząłem na stacji benzynowej chłodnym pianistą. Akurat kiedy opróżniłem amelionowy pojemnik podjechał mój blablowóz. W komfortowych warunkach dotarłem do Ostrody. Pozdrawiam Sebastiana wodniaka i marynarza!
Na miejscu poszliśmy na spacer, obiad i lody. Czeska knajpa i rodzinna lodziarnia opodal okazały się warte zajrzenia. Prawdziwy spływ miał zacząć się dopiero jutro.
Wstaliśmy nieśpiesznie, mieliśmy w końcu cały tydzień przed sobą. Spakowaliśmy się i powiosłowaliśmy przez Jezioro Drwęckie na kanał.
Prześluzowalismy się przez śluzę zieloną. Śluzy Kanału Oberlandzkiego są malutkie w porównaniu do śluz na kanale Augustowskim. Na kanady wystarczyły.
Płynąc dalej, kiedy po lewej zobaczyliśmy podniesioną zastawkę nad rzeczką z lewej zmieniliśmy plany by płynąć w stronę Jezioraka kanałem Iławskim. Wpłynęliśmy na rzeczkę Korbajnę.
DSC00035.JPG
ZAKAPIOR
DSC00035.JPG (105.59 KiB) Przeglądane 502 razy


Chcieliśmy dotrzeć na jezioro Karnickie, przenieść się na kanał Iławski i dalej płynąć w stronę Jezioraka. Korbajna początkowo bardzo urokliwa, nieskażona śladami spływów, żaglówek czy statków zaczęła robić się coraz bardziej wąska i zarośnięta. Udało nam się zobaczyć po drodze kilka czapli, sarenkę i stado koni w gospodarstwie nad samą wodą. Koniki były wyraźnie zainteresowane niespotykanymi gośćmi w ich wodopoju. Po drodze dopadła nas burza, najpierw zatrzymaliśmy się przy brzegu, by w końcu popłynąć w deszczu. Machając wiosłem jest cieplej.
Często brzegi połączone były mostkami czy też kładkami (na szczęście udawało się przecisnąć pod nimi).
Mijaliśmy zagrodę danieli, które nic sobie nie robiły z naszej obecności kiedy przepływaliśmy obok nich. Rzekę zagrodziła kładka – za niska by przecisnąć się pod nią.
DSC00068.JPG
KŁADKA NA KORBAJNIE
DSC00068.JPG (104.68 KiB) Przeglądane 502 razy


Musieliśmy wypakować bety i przenieść się górą. Nie było to przyjemne i łatwe ze względu na błotnisty charakter brzegu. Na szczęście nie było komarów! Rzeka stawała się coraz bardziej zarośnięta. My chcieliśmy zawrócić, jednak Zakapior zawziął się i utorował drogę na jezioro. To dopiero była dzicz… Zarośnięte brzegi niedostępne z lądu i wody, łabądki pływające po powierzchni wody, cisza, spokój, po prostu bajka. Niestety brzegi grobli którą płynął kanał Iławski były równie niedostępne jak wszystkie inne. Plan przenoski się załamał. Dzień miał się już ku końcowi, a opcji noclegu nie było. Zapadła decyzja o powrocie. Tym razem przeciskanie poszło już szybciej, ponowna przenoska nad kładką i wylądowaliśmy na łące nieopodal zagrody danieli. Znalezienie niepodmokłego kawałka wcale nie było łatwe, udało nam się zamelinować przy samej drodze.
DSC00001.JPG
OBÓZ W SĄSIEDZTWIE DANIELI
DSC00001.JPG (84.62 KiB) Przeglądane 502 razy


Kolacje jedliśmy przy latarkach i zapalonej lampce naftowej. Rano czekał nas kilkuset metrowy spacer przez łąkę by przy mostku zwodować się na kanał Iławski.
DSC00020.JPG
WODOWANIE NA KANALE IŁAWSKIM
DSC00020.JPG (132.1 KiB) Przeglądane 502 razy


Chcieliśmy zobaczyć akwedukt i wyobraźnia podsycana rzymskimi budowlami napędzała nas w stronę grobli przez jezioro Karnickie. Oczywiście grobla z poziomu wody nie zrobiła na nas wrażenia. Zawróciliśmy w stronę Miłomłyna, gdzie mieliśmy zaklepany nocleg na polu namiotowym, gdzie jak się okazało byliśmy jedynymi spływowiczami. Poszliśmy z Zakapiorem po małe zakupy w celu uzupełnienia kcali i %. Znacząco się ochłodziło i rozwiało, to też nie skorzystaliśmy z opcji ogniska i udaliśmy się na spoczynek. Po wczorajszych atrakcjach dzień okazał się lekki i bez problemowy.
Naleśnik na śniadanie, pakowanie i skierowaliśmy się w stronę jeziora Ruda Woda. Zajrzeliśmy do stanicy harcerskiej Wenecja – byliśmy tam na 1 dniach kanu. Dzisiaj wszystko zamknięte na 4 spusty, DZ zaparkowana na stołówce, i tylko kilku moczykijów w zasięgu wzroku. Pociągnęliśmy do końca jeziora, gdzie na polu biwakowym zjedliśmy obiad. Na miejscu bawiły się już dwie ekipy wzajemnie się zagłuszając discopolo i jakąś techniawką. Przepraszam – nie jestem w temacie jeśli chodzi o aktualne trendy muzyczne. Zawinęliśmy się dalej w kierunku pochylni Buczyniec, gdzie spodziewaliśmy się pięknego pola namiotowego postawionego za pieniądze jakie zabrał nam Związek Socjalistycznych Państw Europejskich, by potem część oddać nam w formie dotacji na budowę tegoż. O ww. polu rozpisywały się media w samych superlatywach. Więc kiedy ok 20 dotarliśmy do pochylni, i okazało się, że na tym super świetnym polu są tylko toitoiki i kran z wodą, do tego znajduje się na dole pochylni, więc czekała by nas przenoska postanowiliśmy rozbić się na trawniku przy pochylnianym wale. Zacumowaliśmy kanady do polerów, za odbijacze burt robiły puste butelki podjęte jako śmieci po drodze. Ten dzień dał nam w kość, wiatr wiał cały dzień w twarz. Dziękujemy obsłudze za nierobienie problemów. Zagadała nas sympatyczna parka, pogadaliśmy chwile i zabraliśmy się za gotowanie. Na kolację, korzystając z patentu Marshalla skonsumowaliśmy frytki. Noc przebiegła spokojnie, chociaż padał deszcz i rano czekało nas wylewanie wody z łódek.
Przejazd kanadyjką w wagoniku zrobił na nas duże wrażenie.
DSC00002.JPG
W WAGONIKU
DSC00002.JPG (93.98 KiB) Przeglądane 502 razy


Wpływamy do wagonika, cumujemy nabiegowo (potem udawało się bez cumowania), walnięcie młotkiem w gong i już wagonik startuje. Wodowanie jest przyjemniejsze, łódka miękko ląduje na wodzie. Potem kolejna pochylnia i jeszcze jedna. Na 4 okazało się, że jest awaria i czekała nas długa przenoska. Pękła podstawa koła wodnego. Na szczęście z górki, więc przeniesienie betów po torowisku odbyło się sprawnie.
DSC00072.JPG
ZAKAPIOR W AKCJI
DSC00072.JPG (37 KiB) Przeglądane 502 razy


Było jeszcze zbyt wcześnie by kończyć pływanie na dziś, powiosłowaliśmy dalej.
Wiatr w twarz wzmagał się coraz bardziej, wpłynęliśmy na jezioro Drużno. Nie zrobiliśmy przerwy na obiad i głodny Zakapior złorzeczył pod nosem… Przystanęliśmy na jakiejś wędkarskiej miejscówce, aby mógł się posilić. Niesamowite ile syfu ludzie są w stanie zostawić nad wodą… Przychodzi taki baran kilka razy w miesiącu w to samo miejsce i za każdym razem zostawia kolejny śmieć…
W trakcie spływu zebraliśmy 2 worki śmieci – a były to tylko swobodnie pływające w wodzie butelki… Te w trzcinach i przy brzegach zostawialiśmy. Dramat!
Cisnęliśmy dalej pod wiatr przez rezerwat. Udało nam się zgubić w trzcinach, i kręciliśmy się w kółko przez jakiś czas. Nie byłoby w tym nic złego, bo jezioro jest piękne, pełne ptactwa, jednak czas zaczął być naszym wrogiem. Brzegi jeziora są niedostępne i nie można liczyć na nocleg. Przeskoczyliśmy przez jezioro Drużno, zaczęło już zmierzchać, a przed nami jeszcze ostatni odcinek. Koło mostu kolejowego znajduje się dobre miejsce na nocleg, zdecydowaliśmy się jednak dociągnąć do kolejnego mostu do campingu 61. Z wody schodziliśmy już po ciemku.
Właściciel wskazał nam od razu miejsca na namioty, pokazał gdzie co jest i nie przeszkadzał. Rozbiliśmy się, i udaliśmy do kuchni na kolację. Grzane wino pokrzepiło nas przed snem.
To był najbardziej męczący dzień, ale tak naprawdę, ciężko było znaleźć sensowne miejsce do spania wcześniej. Płynąc natchnęliśmy się na kilka martwych bobrów (??) i śniętych ryb
Sobotę przeznaczyliśmy na zwiedzanie Elbląga.
DSC00053.JPG
PRZY BRAMIE PIEKARSKIEJ
DSC00053.JPG (116.57 KiB) Przeglądane 502 razy


Wspaniałe stare miasto, panorama z wieży kościelnej i super muzeum zrobiły na nas wrażenie. Dobrze że w przewodniku napisano, że pospawane blachy to sztuka współczesna słynnej artystki, bo zastanawialiśmy się, jakby to to sprzedać na złomie… Ale na sztuce nowoczesnej podobnie jak na muzyce ja się nie znam.
Wieczorem wyjadaliśmy zapasy piekąc je na kempingowym grillu nad samą wodą. No po prostu idealne miejsce, dobrze wyposażona kuchnia, czysto, w bardaszkach grzały kaloryfery, jest gdzie posiedzieć i odpocząć. do tego teren jest zamykany na noc.
Poznaliśmy sympatycznego Brytyjczyka Johna – rowerem zmierzał ze Skandynawii do Jugosławi… Pozdrawiamy i trzymamy kciuki za powodzenie wyprawy!
Niedziela upłynęła pod znakiem pakowania i wizyty w Raczkach Elbląskich. To było bardzo ‘depresyjne przeżycie’. W trakcie powrotu zahaczyliśmy o bar dalnia koło Mławy – wygląda niezbyt zachęcająco ale schabowy z ziemniaczkami i pomidorowa rządzi! Jadałem tam kiedyś kilka razy i nic się nie zmieniło.
Kanał pełny zabytków technicznych, mostków, mostów, mosteczków i kolejnych mostów jest jednocześnie miejscem bytowania wielu dzikich zwierząt. Odnajdzie się tu zarówno entuzjasta dzikości, jak i techniki. Niestety wzdłuż brzegów i w toni wodnej pozostawione jest też dużo śmieci. Wysoki stan wody pozwolił nam podziwiać bagniska i podmokłe lasy – prawie jak namorzyny. Turystów praktycznie brak, innych spływów czy łodzi na kanale w zasadzie nie było, ale to pewnie wina niedziałającej pochylni
Zauważalny jest natomiast kompletny brak infrastruktury turystycznej dla małych wodniaków. O rowerzystów zadbano MORami, jest ich dużo, są czyste, uporządkowane, a możliwości wyjścia z łódki na brzeg jest jak na lekarstwo… Ale za to są mostki. Wrócimy na te tereny na pewno z kanadą i na pewno z rowerami, bo jest co oglądać, a wiele rzeczy musieliśmy pominąć.
Na koniec polecamy kemping marina w Ostródzie – niesłusznie obawialiśmy się bliskości dworca kolejowego, polecamy też kemping 61 w Elblągu – obawialiśmy się bliskości centrum miasta, ale również niesłusznie. W obu ceny i warunki BOMBA!!!

GALERIA: https://photos.app.goo.gl/bUlvpuri05OUytIZ2
Bojałem się, bo tamój za miedzą, gdzie stajły przyczepy to same rozpuśne baby były!
Avatar użytkownika
glynu
***
 
Dziękował/a : 8
Dziękowano: 107
Dołączył/a: 06 czerwca 2014
Lokalizacja: Płocho / Skiery
Sprzęt: canoe

Re: 30.04-06.05.2018 KANAŁ OBERLANDZKI

Postprzez miandas » 11 maja 2018, o 14:45

Fajna relacja. Lubię czytać Twoje produkcję.
W ogóle nie pływałem w tamtych rejonach. Szkoda. Może jeszcze się uda?
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
Avatar użytkownika
miandas
******
 
Images: 0
Dziękował/a : 1478
Dziękowano: 338
Dołączył/a: 24 czerwca 2015
Sprzęt: Solar 410, OldTown Camden120

Re: 30.04-06.05.2018 KANAŁ OBERLANDZKI

Postprzez glynu » 11 maja 2018, o 14:59

:oops:
temat jest otwarty, my na pewno wrócimy w te rejony, nie tylko wodniacko.
Bojałem się, bo tamój za miedzą, gdzie stajły przyczepy to same rozpuśne baby były!
Avatar użytkownika
glynu
***
 
Dziękował/a : 8
Dziękowano: 107
Dołączył/a: 06 czerwca 2014
Lokalizacja: Płocho / Skiery
Sprzęt: canoe

Re: 30.04-06.05.2018 KANAŁ OBERLANDZKI

Postprzez Adam » 14 maja 2018, o 09:10

Super wycieczka :||: :m_:
Avatar użytkownika
Adam
***
 
Dziękował/a : 14
Dziękowano: 73
Dołączył/a: 19 kwietnia 2014
Sprzęt: Seabeard Discovery, Seawave

Re: 30.04-06.05.2018 KANAŁ OBERLANDZKI

Postprzez Ra$ » 14 maja 2018, o 10:49

Ciekawa relacja, przy okazji - Twoje byłe canoe (jeśli dobrze kojarzę) sprawuje się dobrze, już pływało po kilku akwenach :).
Pozdrawiam!
Michał
Ra$
*
 
Dziękował/a : 5
Dziękowano: 11
Dołączył/a: 07 stycznia 2018
Lokalizacja: Kraków
Sprzęt: Canoe itp...

Re: 30.04-06.05.2018 KANAŁ OBERLANDZKI

Postprzez Sikor » 14 maja 2018, o 12:25

Gratuluję, fajne zdjęcia i tekst 8-)
Krótko i na temat.
Grupa Kajakowa "MENAŻA 07"
Avatar użytkownika
Sikor
******
 
Dziękował/a : 125
Dziękowano: 244
Dołączył/a: 16 października 2014
Lokalizacja: Radom
Sprzęt: kajak

Re: 30.04-06.05.2018 KANAŁ OBERLANDZKI

Postprzez Łysy » 16 maja 2018, o 20:24

Fajna relacja. Jedyne czego Wam nie zazdroszczę w tej wyprawie to przenoski. W przypadku Waszych canoe to musi być nie lada wyzwanie.
Łysy
***
 
Dziękował/a : 87
Dziękowano: 98
Dołączył/a: 01 grudnia 2014
Lokalizacja: Kraków
Sprzęt: Gumotex Solar 410c

Re: 30.04-06.05.2018 KANAŁ OBERLANDZKI

Postprzez Ted » 29 maja 2018, o 20:04

Dzięki za relację, miło spędziłem czas na czytaniu.
Ted
******
 
Dziękował/a : 523
Dziękowano: 603
Dołączył/a: 20 lutego 2014
Sprzęt: kajak pneumatyczny


Powrót do Relacje - spływy, wyprawy, przygody. Wróciłem z...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości


cron