| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Wody Polskie czyli kto niszczy bobrze tamy za nasz podatki

Wszystko co dotyczy ekologii, czyli nas wszystkich.

Wody Polskie czyli kto niszczy bobrze tamy za nasz podatki

Postprzez RobertP » 5 grudnia 2018, o 13:34

Obrazek tym się chwalą :evil: Wody Polskie na faceboku

https://www.facebook.com/PGWWodyPolskie/posts/1846677912094340

W tym czasie Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Białymstoku robi to w sposób cywilizowany, instalując rury w bobrowych tamach ograniczające podtopienia

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,391511,rury-w-bobrowych-tamach-ograniczaja-podtopienia.html
RobertP

Images: 0
Dziękował/a : 178
Dziękowano: 54
Dołączył/a: 01 marca 2016
Sprzęt: Gumotex Solar

Re: Wody Polskie czyli kto niszczy bobrze tamy za nasz podat

Postprzez miandas » 5 grudnia 2018, o 14:55

Nie chcę myśleć o tych bezmyślnych i bezdusznych poczynaniach w kategoriach uogólnienia ale mieszkam w Polsce. Takie rzeczy mnie przestają tutaj dziwić, choć nadal czuję bezradną złość.
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
miandas

Dziękował/a : 1324
Dziękowano: 308
Dołączył/a: 24 czerwca 2015
Sprzęt: Solar 410, OldTown Camden120

Postprzez McArthur » 5 grudnia 2018, o 15:45

a jak to ma się do ramowej dyrektywy wodnej? Jak to się ma do głoszonej tezy że zapobiega to zbyt szybkiemu spływu wody, że ma być mała retencja, by wodę zatrzymać?
McArthur

Dziękował/a : 34
Dziękowano: 267
Dołączył/a: 15 grudnia 2013
Sprzęt: Canoe, Brig 500 50KM

Postprzez hangman » 5 grudnia 2018, o 20:05

To ja bym poszedł dalej i na tamach mikroelektrownie w tych rurach przelewowych umieszczał.
Chociaż LED-y niech boberkom świecą...
Świat kręci się dookoła moich marzeń...
hangman

Dziękował/a : 20
Dziękowano: 183
Dołączył/a: 05 lipca 2015
Sprzęt: samoróbki, KL12 itp, Nomad

Postprzez rawa » 5 grudnia 2018, o 20:28

Pokoleń potrzeba aby zmienić myślenie pro ekologiczne, ani prawo ani mówienie do rzeczy nie zmienią myślenia, na co dowody są na tym forum nawet.
Trzeba zadbać aby nasze dzieci myślały inaczej, jesteśmy narodem który inspiruje innych, najłatwiej nam oddać życie za ojczyznę z innymi rzeczami jest już znacznie gorzej.
rawa
Szczęście to nie cel na końcu drogi. Szczęście to droga sama w sobie.
Pozdrawiam wszystich zdrowo szurniętych jak w temacie.
rawa

Dziękował/a : 125
Dziękowano: 243
Dołączył/a: 22 września 2015
Sprzęt: INTEX EX5 modyfikowany GMO

Postprzez mlodek » 5 grudnia 2018, o 21:11

Sokołów Podlaski ? - mieszkam w pobliskich okolicach, w tym regionie ochrona bobrów udała się znakomicie.
W ostatnich latach niejednokrotnie docierały do mnie informacje o bardzo dużej ilości odszkodowań płaconych poszkodowanym tutejszym rolnikom.
Podobno wynikająca ze wzrostu bobrowej populacji skala w/w zjawiska jest bardzo duża a rolnikom (nie tylko) odszkodowania nie rekompensują strat.
Służby środowiskowe uważają że płacą za dużo, okoliczni ludzie że za mało, ciekawe co na to bobry ?.
Zdaje się że planowano wycofanie się ze ścisłej ochrony bobrów ale nie wiem co z tego planu wynikło.
Inne jest zawsze spojrzenie osób bezpośrednio doświadczających efektów nadmiaru a inne osób mogących sporadycznie zobaczyć to "zwierzątko".

Ps. cyt. : "Baca - mnie chałupę po samiuśki dach śniegiem zawiało że ani wlyź ani wylyź a wy mówicie że to dobre warunki narciarskie."
Ostatnio edytowano 5 grudnia 2018, o 21:23 przez mlodek, łącznie edytowano 1 raz
mlodek

Dziękował/a : 16
Dziękowano: 134
Dołączył/a: 07 lutego 2015
Sprzęt: canoe "Wichita"

Postprzez marcel » 5 grudnia 2018, o 21:22

No dobra, ale w zasadzie dlaczego nie, lub co za to za różnica?

Nie jestem specjalistą od bobrów. Gdzieś tam mi po głowie kołacze, z biologii z podstawówki, że bober żyje w norze, a tamę robi po to by zatopić wejście do niej. Dlatego zawsze będzie robił tamy i to skutecznie. Tyle że, jak jeden odwali fuszerę i mu tamę zmyje, to jest spora szansa że ta tama zatrzyma się dopiero na następnej i powstanie nagle duże spiętrzenie.
Zaleje pole, rolnik dostanie odszkodowanie. Na pewno uzna że za mało, a urzędnik na pewno uzna że za dużo. Pole pół biedy. Gorzej jeśli zatopi dom. Osobiście uważam że lepiej zdemontować ileś tam bobrowych tam, niż zatopić jedno domostwo. Człowiek mi bliższy niż gadzina.
Natomiast to że jakiś wydział rzek, mostów i zalewów nie burzy tamy tylko robi przepust - to marnuje gotówkę. Zrobienie przepustu spowoduje że nie będzie spiętrzenia, więc nora nadal będzie nie zabezpieczona. Przepust jest droższy, no i bober durny nie jest, jak wyczuje gdzie mu woda ucieka, to go zatka i pracownik RZGWXYZ zaliczy kolejną delegację w teren.

Widać że zima przyszła bo tematy coraz bardziej abstrakcyjne.
marcel

Dziękował/a : 65
Dziękowano: 232
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Postprzez mlodek » 5 grudnia 2018, o 21:28

marcel napisał(a): ... no i bober durny nie jest, jak wyczuje gdzie mu woda ucieka, to .. zatka ...

:||:
mlodek

Dziękował/a : 16
Dziękowano: 134
Dołączył/a: 07 lutego 2015
Sprzęt: canoe "Wichita"

Postprzez Mat » 5 grudnia 2018, o 23:13

Czyli teoretycznie puszczają pieniądze podatników rurami z nurtem rzeki ;)
Ale zastanowił mnie fakt, że te rury montują po raz trzeci, a jak napisano w tekście dodatkową zaletą tej metody jest to, że wody jest na tyle dużo, że zatrzymuje zwierzę przy tamie, nie osiedla się ono w innej okolicy i nie buduje nowych tam powodując kolejne straty
Czyli być może rzeczywiście przynajmniej częściowo to działa.Przynajmniej w tamtym regionie.
Mat

Dziękował/a : 63
Dołączył/a: 08 sierpnia 2013
Sprzęt: nifty 385, adventure plus

Postprzez McArthur » 6 grudnia 2018, o 00:17

marcel napisał(a): Natomiast to że jakiś wydział rzek, mostów i zalewów nie burzy tamy tylko robi przepust - to marnuje gotówkę. Zrobienie przepustu spowoduje że nie będzie spiętrzenia, więc nora nadal będzie nie zabezpieczona. Przepust jest droższy, no i bober durny nie jest, jak wyczuje gdzie mu woda ucieka, to go zatka i pracownik RZGWXYZ zaliczy kolejną delegację w teren.

nie znasz się :D bober aż tak cfany nie jest.... :D i ten przepust tez drogi nie jest. Kładziesz rurę 6m fi 150 i woda leci. A bober szuka przecieku nie 3m od tamy, tylko w samej w tamie..... Potem zaczyna budować tamę w innym miejscu..... aż opuszcza teren, bo "nie da się spiętrzyć wody" :D

Jak mu nie kładziesz rur, to bober zostaje w miejscu.... bober domostw nie zaleje, bo aż takich tam nie buduje. Chyba że ktoś w ogóle dom na bardzo podmokłym terenie stawiał... Tą metodą pozbyłem się kilku par bobrów z miasta.
McArthur

Dziękował/a : 34
Dziękowano: 267
Dołączył/a: 15 grudnia 2013
Sprzęt: Canoe, Brig 500 50KM

Postprzez hangman » 6 grudnia 2018, o 19:22

Moim zdaniem wszystko zależy gdzie te boberki urzędują.
Tu na focii stołówka boberków 1000m od centrum Mosiny i jest OK bo to teren Parku.

Obrazek

Ale podobnie obrobione drzewa zdarzają się w centrum miasta, przy alejkach i tu bym był zdecydowany
te podobno smaczne gryzonie wygonić nawet dynamitem.
Utylizacja takiego drzewa to hektary papieru ze zgodami więc dla bezpieczeństwa lepiej usunąć przyczynę.

Na terenach pozamiejskich niech sobie hasają.
Świat kręci się dookoła moich marzeń...
hangman

Dziękował/a : 20
Dziękowano: 183
Dołączył/a: 05 lipca 2015
Sprzęt: samoróbki, KL12 itp, Nomad

Postprzez marcel » 6 grudnia 2018, o 21:23

McArthur napisał(a):Jak mu nie kładziesz rur, to bober zostaje w miejscu.... bober domostw nie zaleje, bo aż takich tam nie buduje. Chyba że ktoś w ogóle dom na bardzo podmokłym terenie stawiał... Tą metodą pozbyłem się kilku par bobrów z miasta.

No i była okazja zwiększyć zasób wiedzy :) BTW: niedaleko mnie jest gmina Bobrowniki i tam się udało gadzinom wieś podtopić. Brynica na tym odcinku jest bardzo kręta i tamy zerwane wysoką wodą nie miał jak spłynąć - zakorkowało się i rozlało.
marcel

Dziękował/a : 65
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Powrót do Eko rozmowy