| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Zielona energia zagrożeniem dla rządzących

O wszystkim i niczym, ale kulturalnie.

Re: Zielona energia zagrożeniem dla rządzących

Postprzez marcel » 3 grudnia 2018, o 10:26

hangman napisał(a):A elektrownie szczytowo pompowe nie rozwiązałyby problemów magazynowania chwilowo niechcianej energii?

Tak, tylko trzeba mieć wysoką gore, a to przeszkadza wiatrowi. Można wybudować wieżę ciśnień, ale musiałaby być ogromna. Obrazowo - energia którą odzyskamy z jednej tony wody, spływającej z wysokości 10m, to jakieś 2kWh. Z kolei żeby zmieścić 2kWh w akumulatorze , potrzeba 180Ah czyli coś znacznie mniejszego niż ogromna wieża.

Wiatrak o średnicy łopat 10m ma moc znamionową ok 20kW. - bufor czy wodny czy akumulatorowy musi być duuuuży.

Panele solarne są pod tym względem dużo stabilniejsze. Przykładowa instalacja o mocy 1,5-2kwp pozwala grzać wodę dla 4 osób w okresie kwiecień-wrzesień. Jest przy tym dużo prostsza niż instalacja cieczowa, a cena wychodzi podobnie.

Przełom to będzie w dwóch przypadkach:
- albo dojdziemy w PV do sprawności na poziomie 40%
- albo wymyślimy jak produkować panele z 10% sprawnośćią, ale za ćwierć ceny obecnych.

Ta druga opcja jest mi bliżasz - całe dachy w panelach I energetyka rozproszona.
marcel

Images: 0
Dziękował/a : 65
Dziękowano: 232
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Postprzez synkopa » 3 grudnia 2018, o 11:00

Obserwuję rozwijającą się dyskusję i nabrałem chęci na publikację własnych poglądów. Ludzkość stoi wobec olbrzymiego problemu zmian klimatycznych, które są widoczne już z roku na rok, a jeszcze bardziej z dekady na dekadę. Z drugiej strony z powodu rozwoju rośnie zapotrzebowanie na energię jako taką. To wszystko razem powoduje potrzebę bardzo przemyślanych działań przynoszących korzyści na wielu polach. Nie chodzi tu wyłącznie o pozyskanie energii. Energia odnawialna jest rzeczywiście dobrą alternatywą, ale nie zapewnia wszystkich potrzeb. Może być wystarczająca do zasilania osiedli ludzkich, ale zupełnie się nie sprawdzi do zasilenia przemysłu, który wymaga bardzo stałego, niezawodnego i przewidywalnego źródła. Zgodzimy się, że elektrownie wiatrowe i farmy solarne nie spełnią tych wymogów, zwłaszcza przy naszym klimacie i szerokości geograficznej. Poza tym nie jestem przekonany do słuszności inwestycji na poziomie dwudziestu kilku, a finalnie nawet mniej procent w przypadku źródeł solarnych. Dzisiejsza technologia jest jeszcze w tym zakresie żenująco nieefektywna. Jeśli rozpatrywać korzyści z zamiany ruchu powietrza na energię mechaniczną, to moje wątpliwości budzi nie tylko niestabilność takiego źródła, potrzebę przerzucania ze znaczną stratą energii na duże odległości, ale przede wszystkim szkody ekologiczne.
Magazynowanie tej energii przy zastosowaniu energii potencjalnej (elektrownia szczytowo-pompowa) ma sens jedynie w bliskości źródła. Wielokrotne transformowanie tejże energii i zamiana na inne jest nieporozumieniem. Zmiany są potrzebne, a czasu jest nie wiele. Alternatywą wydaje się atom, ale budowa zajmie dekady. Zyski nie rekompensują potencjalnych skutków awarii. To nie pozwala spokojnie myśleć o tej technologii. Elektrownie wiatrowe budzą moją niechęć z powodu hałasu i drgań przenoszonych do gruntu. Powoduje to ucieczkę drobnych owadów i tego co żyje w ziemi. To pociąga za sobą odejście kolejnych elementów łańcucha pokarmowego (ptaki, drapieżniki) robi się ekologiczna pustynia. To samo może dziać się w wodzie w której stawia się największe z turbin. Dźwięk w wodzie rozchodzi się przecież dużo lepiej. Nie ucieknie się od wydobycia węgla. Jest on wciąż bardzo potrzebny jako surowiec do produkcji w przemyśle hutniczym (koks), chemicznym i wielu innych gałęziach gospodarki. Największą niegospodarnością człowieka jest jego spalanie. Produkcja CO2 jest bezpośrednio odpowiedzialna za efekt cieplarniany. Pewne nadzieje wiążę z technologią gromadzenia tego gazu pod ziemią, gdzie ulegałby stopniowemu ściskaniu pod wpływem ciśnienia i być może całkowitemu unieszkodliwieniu.
Są już prowadzone w Bełchatowie badania w tym kierunku. Nie przewalałoby to do góry nogami wszystkiego co do tej pory istnieje, a dawało czas na nadejście nowszych technologii jak budowa elektrowni słonecznej na Księżycu i przesyłanie mikrofalami na Ziemię. Ale na to potrzeba jeszcze 50 lat.
synkopa

Dziękował/a : 37
Dziękowano: 109
Dołączył/a: 22 września 2014
Sprzęt: solar c3 , safari, helios 1

Postprzez kooniu » 3 grudnia 2018, o 12:08

Dawno , dawno temu , na studiach w czasach gdy o efekcie cieplarnianym nikt nie mówił, a straszył tylko Klub Rzymski i nikt go nie słuchał bo prognozy się nie sprawdziły, zetknałem się z ,, Tragedią wspólnego pastwiska,,. Bardzio dobrze tłumaczy ona mechanizmy zachowań zarówno pojedynczych ludzi jak i systemów politycznych. Energia elektryczna jest tylko jednym z elementów który ekspoatujemy i dystybujemy w sposób nieracjonalny, innym jest woda, zywność i inne . Wniosek z tej teorii ? to jebnie wcześniej lub póżniej - jedynym skutecznym zachowaniem jest altruizm , czyli dobrowolna rezygnacja z konsumpcji a to jest nie do przeprowadzenia.
Nie jestem prepersem ale, dzieki wychowaniu w socjaliżmie, myślę że jestem całkiem nieżle przygotowany na nadchodzące czasy .....
kooniu

Dziękował/a : 105
Dziękowano: 27
Dołączył/a: 01 lutego 2016
Sprzęt: samorobka z coroplastu

Postprzez mlodek » 3 grudnia 2018, o 13:40

mlodek napisał(a):Od kilku dziesięcioleci czekam na uczciwą analizę energetyki jądrowej.

Krzyś66 napisał(a): ... zależy jaka teza jest do udowodnienia , dla obu przeciwstawnych mogę podać (PROFESOR) podobną ilość argumentów popartych wieloletnimi rzetelnymi badaniami ...

Niestety takie postępowanie obserwuję od dawna, słowa "uczciwą" użyłem z rozmysłem.
mlodek

Dziękował/a : 16
Dziękowano: 134
Dołączył/a: 07 lutego 2015
Sprzęt: canoe "Wichita"

Postprzez miandas » 3 grudnia 2018, o 14:31

kooniu napisał(a): Wniosek z tej teorii ? to jebnie wcześniej lub póżniej - jedynym skutecznym zachowaniem jest altruizm , czyli dobrowolna rezygnacja z konsumpcji a to jest nie do przeprowadzenia.

Zgadzam się
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
miandas

Dziękował/a : 1324
Dziękowano: 308
Dołączył/a: 24 czerwca 2015
Sprzęt: Solar 410, OldTown Camden120

Postprzez marcel » 3 grudnia 2018, o 20:06

kooniu napisał(a):Wniosek z tej teorii ? to jebnie wcześniej lub póżniej - jedynym skutecznym zachowaniem jest altruizm , czyli dobrowolna rezygnacja z konsumpcji a to jest nie do przeprowadzenia.
Nie jestem prepersem ale, dzieki wychowaniu w socjaliżmie, myślę że jestem całkiem nieżle przygotowany na nadchodzące czasy .....

To już jebło, tylko na razie nie zwracamy na to uwagi. Nie zwracamy uwagi, bo nauczyliśmy się jeść odpadki. Odpowiednio doprawione, ale śmieci, wystarczy poczytać etykiety.
Znamienne jest to, że w tym roku kilka państw (w tym Polska) dopuściła owady, jako pokarm. Wprawdzie kulturowo, szarańcza jest nam obca, ale nie będzie serwowana jako szarańcza, tylko jako wypełniacz do mięs.
marcel

Postprzez Krzyś66 » 3 grudnia 2018, o 21:53

synkopa co do "magazynowania CO2" to mam nadzieję ,że nie pójdziemy w tę stronę , bo byłoby to pole to przekrętów stulecia ... a taką opinię zasłyszałem do jednej z osób której firma potencjalnie by się tym zajmowała.
Apropos żywności , to za efekt cieplarniany w dużym stopniu odpowiada też hodowla.
Gdy rozwijała się energetyka tradycyjna :budowano wydajne kopalnie, budowano maszyny do tychże , budowano wielkie elektrownie , budowano maszyny do tychże , to podejrzewam że interwencja rządów państw w postaci wszelakich dotacji była ogromna , inaczej tak szybko nie mielibyśmy "żarówki w każdym domu ".I myślę że dziś potrzebna jest taka duża finansowa ofensywa aby tworzyć źródła rozproszonej energii.
A co do żywności to temat rzeka ... Przez lata sterowało politykami lobby przemysłowej produkcji żywności i efekty mamy w sklepach.Z tym ,że częściowo chyba nie ma odwrotu , myślę ,że duży procent konsumentów nie zaakceptował by smaku , konsystencji choćby wieprzowiny hodowanej tradycyjnie (chodzi mi o pasze , brak antybiotyków, hormonów etc a nie o dobrostan zwierząt) ;podobnie smak kurczaka dawniej hodowanych ras do "smaku" brojlerów to dwa inne smaki.Ba wiele osób nie widzi różnicy smaku jajka od kury karmionej "tradycyjnie" od tego od kury karmionej karmą dla niosek(wolność zgromadzeń u kur , nie ma wpływu na smak jajka)....itp
Krzyś66

Dziękował/a : 9
Dziękowano: 199
Dołączył/a: 23 września 2013
Sprzęt: K1

Postprzez mlodek » 3 grudnia 2018, o 22:54

kooniu napisał(a):Dawno , dawno temu ... zetknałem się z ,, Tragedią wspólnego pastwiska,,.
Bardzio dobrze tłumaczy ona mechanizmy zachowań zarówno pojedynczych ludzi jak i systemów politycznych.
Energia elektryczna jest tylko jednym z elementów który ekspoatujemy i dystybujemy w sposób nieracjonalny, innym jest woda, zywność i inne .
Wniosek z tej teorii ? to jebnie wcześniej lub póżniej - jedynym skutecznym zachowaniem jest altruizm , czyli dobrowolna rezygnacja z konsumpcji
a to jest nie do przeprowadzenia .....

Bardzo prawdziwe i smutne. :||:
Czy dobrowolna rezygnacja z konsumpcji nie jest do przeprowadzenia? - jeżeli zostanie umiejętnie wykreowana i "sprzedana" to kto wie?.

Odnośnie tytułu wątku ale z innej trochę strony - deklaracje vs czyny.
Od lat obserwuję rozdźwięk między politycznymi deklaracjami środowiskowymi dotyczącymi źródeł energii a realnymi faktami późniejszych działań.
Najczęściej są to działania przeczące wcześniejszym górnolotnym deklaracjom i konserwujące układ monopolu energetycznego.
Niech ktoś z was spróbuje stworzyć zgodnie z prawem niezależne źródło zasilania np. własnego domu (turbina wodna w miejscu młyna wodnego)
a następnie niech spróbuje uzgodnić sprawiedliwe warunki kupowania vs sprzedawania energii elektrycznej czyli korzystania - powodzenia!.
Niech ktoś prześledzi a wtedy dostrzeże że w ciągu 20 lat po rządowych deklaracjach proekologicznych w dziedzinie paliw, gaz LPG do samochodów nagle obarczono wzmożonymi podatkami podnosząc jego cenę i zniechęcając część kierowców do zastosowania paliwa najmniej szkodliwego dla środowiska.
mlodek

Postprzez mlodek » 3 grudnia 2018, o 22:59

Odnośnie rządzących (polityków): byłych, obecnych, przyszłych - wszyscy oni wyzwalają we mnie wyłącznie złe emocje.
Poziom cynizmu, fałszu, obłudy i zakłamania przekraczają granice mojej percepcji.
Za nimi, krok w krok jak hieny, podążają sprzedajni dziennikarze.

Jedni i drudzy manipulują doborem faktów oraz ich oceną i interpretacją.
Jedni i drudzy liczą na moją bezrefleksyjność, głupotę i brak pamięci.
Jedni i drudzy próbują zrobić ze mnie albo "psa Pawłowa" albo wytresować jak małpkę.
Jedni i drudzy próbują skupić moją uwagę na sobie oraz sprawić abym na tym poprzestał.
Jedni i drudzy chcieliby abym przyznał im rację a najlepiej abym im zaufał.
Jedni i drudzy próbują sprzedać mi swoją "wizję" umiejętnie spreparowanej rzeczywistości.

Potrafię obserwować, potrafię analizować fakty, potrafię wyciągać wnioski,
dlatego nie pozwolę aby "jedni i drudzy" przesłonili mi obraz realnego świata
a tym bardziej wpłynęli na moją ocenę oraz wiarę w ludzi.
Ludzi prawdziwych spotykam na co dzień, wśród nich są na szczęście także ci
dobrzy, mądrzy, szczerzy, życzliwi, rozsądni, uczynni, wrażliwi, utalentowani.
Takich ludzi cenię bo dzięki ich istnieniu patrzę na świat z wiarą i optymizmem.
mlodek

Postprzez rawa » 3 grudnia 2018, o 23:22

Mi jest bardzo wstyd https://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,6 ... 89197.html

Największym sprzymierzeńcem walki ze smogiem w Polsce jest ocieplenie klimatu i taka pogoda jak teraz , dzisiaj 13 stopni w Legnicy i wiatr.
W ubiegłym roku w Sztokholmie ogłoszono raz alarm smogowy kiedy zawiało z Polski.
rawa
Szczęście to nie cel na końcu drogi. Szczęście to droga sama w sobie.
Pozdrawiam wszystich zdrowo szurniętych jak w temacie.
rawa

Dziękował/a : 125
Dziękowano: 243
Dołączył/a: 22 września 2015
Sprzęt: INTEX EX5 modyfikowany GMO

Postprzez RobertP » 4 grudnia 2018, o 11:59

Ja tylko wrzucę ciekawy artykuł o (bez)sile indywidualnych wyborów

"

Czy ktokolwiek przy zdrowych zmysłach byłby w stanie pomyśleć, że dumpster diving [szukanie pożywienia i przedmiotów codziennego użytku w śmietnikach miejskich – przyp. tłum.] może powstrzymać Hitlera lub że kompostowanie odpadków pomoże znieść niewolnictwo czy doprowadzi do ustanowienia ośmiogodzinnego dnia pracy, że rąbanie drewna czy noszenie wody może uwolnić ludzi z carskich więzień, albo że tańczenie nago wokół ogniska przyczyni się do wprowadzenia aktów praw obywatelskich 1957 i 1964 roku [Civil Rights Act of 1957; Civil Rights Act of 1964 – ustawy Kongresu Stanów Zjednoczonych dotyczące segregacji rasowej i praw wyborczych – przyp. tłumacza]? To dlaczego teraz, gdy stawką jest dobro całego świata, tak wielu ludzi ucieka się do indywidualnych „rozwiązań”?

Częścią problemu jest to, że staliśmy się ofiarami kampanii systematycznej dezorientacji. Kultura konsumpcyjna i kapitalistyczna mentalność nauczyły nas, żebyśmy, zamiast aktów zorganizowanego politycznego oporu, stosowali akty indywidualnej konsumpcji (lub oświecenia), które stanowią jego namiastkę. Film „Niewygodna prawda” pomógł zwrócić uwagę na problem globalnego ocieplenia. Ale czy zauważyliście, że wszystkie rozwiązania w nim proponowane odnosiły się tylko do jednostkowej konsumpcji – wymiana żarówek, dopompowywanie opon, ograniczenie podróży samochodem – i nie miały nic wspólnego z odebraniem władzy korporacjom lub zatrzymaniem niszczącej naszą planetę polityki wzrostu gospodarczego? Nawet gdyby każdy mieszkaniec USA zrobił wszystko, co zostało zaproponowane w filmie, emisja dwutlenku węgla spadłaby tam tylko o 22%. Wśród naukowców panuje przekonanie, że emisje te muszą zostać zredukowane przynajmniej o 75% w skali globu.

https://nowyobywatel.pl/2016/06/22/ulud ... prysznica/
RobertP

Dziękował/a : 178
Dziękowano: 54
Dołączył/a: 01 marca 2016
Sprzęt: Gumotex Solar

Postprzez Krzyś66 » 4 grudnia 2018, o 14:18

Błądzicie , oj błądzicie w kwestii oceny JWnamPanującuch , bo przecież : https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/cop24-mo ... 89373.html
:mrgreen:
Krzyś66

Dziękował/a : 9
Dziękowano: 199
Dołączył/a: 23 września 2013
Sprzęt: K1

Postprzez mlodek » 4 grudnia 2018, o 19:48

rawa napisał(a):Mi jest bardzo wstyd https://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,6 ... 89197.html

Właśnie jestem TU od kilku dni.

Krzyś66 napisał(a):Błądzicie , oj błądzicie w kwestii oceny JWnamPanującuch , bo przecież : https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/cop24-mo ... 89373.html
:mrgreen:

Rozumiem twój sarkazm - tej propagandy nie byłem w stanie przeczytać do końca.
mlodek

Postprzez mlodek » 4 grudnia 2018, o 20:31

Kirkpatrick Sale - miał odwagę napisać to do czego boją się przyznać "surfujący" na ogólnoświatowej fali konformiści.

Od lat nieustannie przypomina mi się jeden z obłudników - Al Gore.
Będąc wiceprezydentem USA nie spowodował podpisania przez, będące w pierwszej trójce największych trucicieli, Stany Zjednoczone "Protokołu z Kioto".
Potem "wsławił się" zarabianiem pieniędzy na wykładach pouczających Świat "jak chronić Ziemię przed globalnym ociepleniem".
mlodek

Postprzez rawa » 4 grudnia 2018, o 21:10

Banda hipokrytów wciska nam ciemnotę, tego samego dnia mówią co innego na ten sam temat.

http://krytykapolityczna.pl/kraj/polska ... -na-cop24/
http://krytykapolityczna.pl/kraj/pis-kl ... e-szkodzi/
rawa
rawa

Postprzez Waho » 6 grudnia 2018, o 08:26

Proponuję przeczytać wszystkim ekologom.

https://www.salon24.pl/u/wilkmiejski/80 ... tqyHU97ZXQ
Waho

Dziękował/a : 229
Dziękowano: 110
Dołączył/a: 25 sierpnia 2013
Sprzęt: Łódka, deska SUP, kanu.

Postprzez rawa » 6 grudnia 2018, o 11:10

Mapa zgłoszonych instalacji odnawialnych źródeł energii w Polsce i formularz zgłoszeniowy http://gramwzielone.pl/mapa-instalacji-oze

oze.JPG
oze.JPG (148.18 KiB) Przeglądane 135 razy
rawa
rawa

Postprzez RobertP » 6 grudnia 2018, o 15:08

Waho napisał(a):Proponuję przeczytać wszystkim ekologom.

https://www.salon24.pl/u/wilkmiejski/80 ... tqyHU97ZXQ

Proponuję opanowanie podstaw manipulacji danymi, żeby się nie dać nabierać różnym takim

Niemcy 9,8 ton CO2 na mieszkańca w 2016
Polska 8,3 ton CO2 na mieszkańca w 2016
RobertP

Dziękował/a : 178
Dziękowano: 54
Dołączył/a: 01 marca 2016
Sprzęt: Gumotex Solar

Technologia nadziei opanowana ale jeszcze nieopłacalna

Postprzez rawa » 6 grudnia 2018, o 15:47

Wydajność ogniw fotowoltaicznych dostępnych obecnie na rynku pozostawia dużo do życzenia ich wydajność maksymalna wynosi 18-19% i spada w funkcji wzrostu temperatury, czyli wtedy kiedy promieniowanie jest największe.
Przemiana pełnego spektrum światła słonecznego w energię elektryczną pozostaje nadal dużym wyzwaniem dla inżynierów.
Najlepszym tego przykładem jest nowy typ ogniw, opracowany przez naukowców z Waszyngtonu, dla którego uzyskano sprawność 44,5% :&&:
Chodzi tu o panele CPV (concentrator photovoltaic), które przy pomocy mikrozwierciadeł koncentrują światło słoneczne na mikroskopijnych panelach słonecznych, których powierzchnia wynosi ok. 1 mm2.

cvp.jpg
cvp.jpg (26.74 KiB) Przeglądane 109 razy

Około 99 proc. energii zawartej w świetle słonecznym, które dociera do Ziemi pochodzi z fal świetlnych o zakresie długości od 250 do 2500 nm.
Materiały wykorzystywane w konstrukcji konwencjonalnych ogniw słonecznych nie są w stanie „pokryć” tak szerokiego spektrum.
Panel opracowany w Waszyngtonie oczywiście potrafi poradzić sobie z tak szerokim spektrum.
W jaki sposób, to całkiem proste ?
Taki jeden mikropanel składa się z kilku warstw różnych materiałów.
Każda z tych warstw odpowiada za przechwytywanie fal o konkretnej długości.
Nowe pomysły to, po pierwsze, niektóre warstwy paneli zostały stworzone na bazie antymonku galu (GaSb).
Półprzewodnik ten jest często stosowany w konstrukcjach laserów podczerwieni i fotodetektorów.
Po drugie, poszczególne warstwy w ogniwach stworzonych przez naukowców powstały w oparciu o metodę druku transferowego.
Metoda ta pozwala na sporą precyzję, jeśli chodzi o produkcję mikro-paneli.
Niestety koszt produkcji ogniw tego rodzaju jest zbyt wysoki, żeby zacząć masową produkcję.
Sama technika, choć na teraz kompletnie nieopłacalna, jest bardzo obiecująca.
Jeśli komuś uda się opracować metodę, która pozwoli zredukować koszty produkcji ogniw tego rodzaju, udział energii słonecznej w produkcji prądu mógłby wzrosnąć nawet dwukrotnie.
rawa
rawa

Re: Technologia nadziei opanowana ale jeszcze nieopłacalna

Postprzez marcel » 6 grudnia 2018, o 21:30

rawa napisał(a):Wydajność ogniw fotowoltaicznych dostępnych obecnie na rynku pozostawia dużo do życzenia ich wydajność maksymalna wynosi 18-19% i spada w funkcji wzrostu temperatury, czyli wtedy kiedy promieniowanie jest największe.

Na rynku są jeszcze panele hybrydowe, ale mało popularne. Hybrydowość polega na tym, że panel PV jest zamknięty w przezroczystej obudowie i zalany cieczą. Daje i prąd i ciepło, a przy okazji temperatura struktury jest bardziej zbliżona do optymalnej. Firmy się chwalą sumaryczną sprawnością na poziomie 40-50%.
marcel

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hyde Park