| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Nie spływ, tylko bardzo głębokie nurkowanie.

Nasze i nie tylko relacje z wody, ze spływów i wypraw.
Regulamin działu
WAŻNE: Bardzo proszę o dodawanie do tytułu relacji daty rozpoczęcia wyprawy w formacie DD.MM.RRRR.

Nie spływ, tylko bardzo głębokie nurkowanie.

Postprzez marcel » 7 marca 2019, o 19:39

Hej.

Z racji wyjazdu do Francji, do niewielkiej miejscowości (dzielnicy) Meyzieu, miałem okazję popływać na fajnym basenie - The Waves Aquatic Center.
Jest to wypasiony aquapark. Brodziki, basen rekreacyjny, basen treningowy i rura do nurkowania o głębokości 20m. ;)
Rura nie jest dostępna swobodnie, tzn. nie wchodzi się do niej z części rekreacyjnej z przyczyn bezpieczeństwa. Jest oddzielona szklaną ścianką.

Jeśli ktoś miałby ochotę to:
- załatwia zaświadczenie od lekarza nurkowego (może być po polsku)
- via internet umawia godzinę
- przyjeżdża i nurkuje.

Ograniczenia - trzeba mieć uprawnienia CMAS * (jeśli ze sprzętem) , albo jakiejś ichniej organizacji apnea jeśli w trybie swobodnego nurkowania.
Formalnie we Francji nie są honorowane papiery PADI/TDI/NAUI - tylko CMAS i prawdę mówiąc nie wiem czy da się to obejść.

Jak twórczo obejść kwestię uprawnień?
Otóż w ofercie mają naukę nurkowania swobodnego, dwustopniową.
Pierwszy stopień, trwa godzinę zajęć na głębokim basenie, i daje 'uprawnienia' do nurkowania do 10m. Drugi stopień też trwa godzinę, i można po nim nurkować do 20, czyli do dna rury. Oba moduły kosztują po 30 Euro, ale nie można ich zrobić jeden za drugim od razu.

Zapłaciłem więc 30E za godzinę "nauki" nurkowania i sobie po prostu ponurkowałem. Instruktor podszedł z dużym zrozumieniem, bo pokazałem mu mój komputer na którym mam zalogowane 138 nurkowań i pozwolił na "trochę" więcej niż 10m na pierwszy ogień ;)

Basen jest dostępny w dziwnych godzinach 10-14 i 17-20. Polecam raczej te poranne, bo na popołudniowych jest tłoczno.
Strój kąpielowy koniecznie nie najtańszy, bo chloru dają bardzo dużo.

Można płacić kartą, co jest wygodne. Natomiast dużym problemem jest bariera językowa. Może ze dwie osoby na obiekcie posługiwały się jakimkolwiek
angielskim. Rosyjskim ani polskim nie posługiwał się nikt. Z tego też powodu, to co powyżej to wszystkie informacje jakie mam. Więcej nie zrozumiałem.

Co do samego pobytu tam - polecam hotel Ibis Style. Stosunkowo tani i z niskim standardem, ale czysty, dobrze utrzymany i z dobrym śniadaniem. Na podobnym poziomie jest Comfort Hotel, natomiast zdecydowanie nie polecam B&B na sąsiedniej ulicy. W teorii standard wyższy (czajnik w pokoju), natomiast jest bardziej zużyty, a śniadanie jest niezjadliwe. Ibisa ostatnio odnowili, po zmianie właściciela, ale cena jest nadal przyzwoita. Ciekawostą jest brak recepcji, trzeba powiedzieć "hej" do dziewczyny za barem. Cała recepcja jest w jej telefonie ;)

I teraz taki mały zgrzyt. W Polsce, najbliższy głęboki basen to Aquadrom w Rudzie Śląskiej. Całe 7m głębokości. Nie ma możliwości ponurkowania bez butli, bo za głęboko. Jest możliwość wykupienia intro nurkowego z instruktorem za 150pln (czyli drożej niż we Francji).
marcel

Images: 0
Dziękował/a : 79
Dziękowano: 272
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Re: Nie spływ, tylko bardzo głębokie nurkowanie.

Postprzez synkopa » 8 marca 2019, o 08:58

Jechać/lecieć do Francji żeby ponurkować... Można, ale trzeba być zdeterminowanym. Ja mam pod nosem wyrobisko kredy na -29m i w Bałtyku też lubię ponurkować. Oczywiście nie sposób tego porównywać z tego typu basenem, ale mam za darmo. Do 10m w ABC nurkuję bez przygotowania, mój rekord to 20m właśnie. Zaliczyłem to na Cyprze i powtórzyłem w Chorwacji. Lubię nurkowanie, choć często robię to samotnie, a to nie jest zbyt rozważne. No cóż, taki los samotnika.
synkopa

Dziękował/a : 63
Dziękowano: 158
Dołączył/a: 22 września 2014
Sprzęt: solar c3 , safari, helios 1

Postprzez RobertP » 8 marca 2019, o 09:34

O tak, Francja to językowi fanatycy olewający resztę świata. :?

W Polsce, najbliższy głęboki basen to Aquadrom w Rudzie Śląskiej. Całe 7m głębokości. Nie ma możliwości ponurkowania bez butli, bo za głęboko.

Mają taki regulamin? :shock: Ja totalny amator, wakacyjny nurek w ABC, a dałbym radę.
RobertP

Dziękował/a : 221
Dziękowano: 84
Dołączył/a: 01 marca 2016
Sprzęt: Gumotex Solar

Postprzez marcel » 8 marca 2019, o 13:19

@synkopa - a gdzie tam. Wyjazd był służbowy. Z racji tego że I tak trzeba jechać na półtora/dwa dni, zawsze zostaje jedno popołudnie wole. A że basen jest 2km od hotelu, to szkoda było nie spróbować. W podobnej odległości od hotelu jest jeszcze zalew, więc jak jestem tam latem, mogę popływać na otwartej. I z ciekawości - gdzie ty mieszkasz że masz takie piękne głębokie wyrobisko? Taka głębokość kusi.

@RobertP - niestety żyjemy w kraju o niskiej kulturze pływania I nurkowania. W przepisach wprowadzono ograniczenie że basen dla umiejących pływać ma mieć maks 4 czy 4.5m bo z tej głębokości ratownik jest w stanie podjąć poszkodowanego nie używając butli. Stąd - wszystko co głębsze, traktowane jest jako obiekt tylko dla płetwonurków. I niestety nie ma znaczenia, że mogę się pochwalić zapisami z nurkowań, czy dyplomem z zawodów freedive z potwiedzoną głębokością - nie I już.
marcel

Dziękował/a : 79
Dziękowano: 272
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Postprzez Łukasz » 9 marca 2019, o 01:36

https://turystyka.wp.pl/w-polsce-powsta ... 123047553a
jak wszystko będzie ok to nie r=trzeba będzie nigdzie dalej jeździć ;)
Łukasz

Dziękował/a : 2
Dziękowano: 53
Dołączył/a: 09 lipca 2015
Sprzęt: critical mass/canoe 14`

Powrót do Relacje - spływy, wyprawy, przygody. Wróciłem z...