| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Windpaddle - składany żagiel do kajaka i kanu.

Re: Windpaddle - składany żagiel do kajaka i kanu.

Postprzez hangman » 24 kwietnia 2017, o 20:41

A jest jakaś możliwość sterowania?
Jaki stopień odchylenia od wiatru da się osiągnąć?
Świat kręci się dookoła moich marzeń...
hangman

Dziękował/a : 24
Dziękowano: 222
Dołączył/a: 05 lipca 2015
Sprzęt: samoróbki, KL12 itp, Nomad

Postprzez synkopa » 24 kwietnia 2017, o 22:28

Żagel podtrzymuję pod pachami, prosto pod wiatr lub ze stałym kątem do 30 st. jeśli płynę nie dokładnie tam dokąd wieje. Gdy płynę zgodnie z kierunkiem wiatru, ściągając "lejce", wpływam na kierunek płynięcia. Jeśli potrzebuję płynąć z jeszcze większym kątem, nawet 45st. to trzymam daleko wiosło na powierzchni wody nieco z tyłu kajaka od nawietrznej i kręcąc wpływam na pozycję kajaka. Staram się mocno nie hamować, tylko stale utrzymywać pióro w ślizgu. Dodatkowo daje mi to stabilizację, przy pokonywaniu fali. Do kierunku wiatru udaje się stale trzymać te 45st. pod warunkiem siły wiatru >8m/s. Faktyczny kąt będzie i tak trochę mniejszy, ze względu na znoszenie. Z doświadczenia preferuję pływanie pod kątem do wiatru i fali, które łatwiej w ten sposób pokonywać, z powodu braku sztywności kajaka.
synkopa

Dziękował/a : 63
Dziękowano: 161
Dołączył/a: 22 września 2014
Sprzęt: solar c3 , safari, helios 1

Postprzez hangman » 25 kwietnia 2017, o 16:06

Dzięki!
Tak się zastanawiam, czy dałoby się pod prąd Warty (około 5km/h) moim Nomadzikiem pogonić
przy sprzyjającym wietrze.

Obecnie posiadam trzy takie żagle kupione na ebay

Po co aż trzy, czyżby się różniły zastosowaniami na różne wody? Jezioro, zalew itp.
Świat kręci się dookoła moich marzeń...
hangman

Dziękował/a : 24
Dziękowano: 222
Dołączył/a: 05 lipca 2015
Sprzęt: samoróbki, KL12 itp, Nomad

Postprzez synkopa » 25 kwietnia 2017, o 21:33

Przy dużych wiatrach na otwartej przestrzeni zmierzone prędkości są w przedziale 8-12km/h. Czasem przy porywie 70 km/h i z górki na fali jest trochę więcej, ale robi się niebezpiecznie. Na Warcie trudno będzie o takie stabilne warunki. Mam trzy żagle, gdyż jeden kończy żywot, używany od 2014r. Dwa pozostałe mają odmienną konfigurację mocowania i długości lejców, odpowiednio do Solara i Safari. Sam Safari został też dostosowany do tych i innych potrzeb. O tym mogę opisać jeśli to kogoś interesuje.
synkopa

Postprzez synkopa » 7 kwietnia 2019, o 16:42

Poproszony o kilka szczegółów na temat przeróbki chińskiego żagla, jako kontynuację tematu opiszę co i jak przerobiłem. Przede wszystkim włókno szklane trzeba wymienić na sztywniejsze o średnicy 4mm. Ja zastosowałem od nieużywanego namiotu dwusekundowego, jeśli wiadomo o do chodzi. Włókno musi być w jednym kawałku, połączone tulejką. Z jednej strony można wkleić, ale druga powinna być rozłączna, dla kompensacji skrętu który wykona przy składaniu. Zawsze trochę ulega wtedy podcięciu i kiedyś łamie się w tym miejscu. Warto to kontrolować. Kolejna przeróbka, to skrócenie taśm jedynie w miejscu kontaktu z ciałem. Resztę zastępujemy repsznurem. Jest to o tyle lepsze, że na wietrze taśmy wykonywały niepotrzebnie frustrujące drgania. Ogólnie szycia są słabe i należy cp jakiś czas przeszyć rozprucia. Ostatnią przeróbką było dopasowanie repsznurów do zamocowania do kajaka. Dwa punkty to stanowczo za mało. Ja mam cztery z czego dwa schodzą się finalnie w jeden punkt na kajaku. Jakieś pytania?
synkopa

Postprzez miandas » 7 kwietnia 2019, o 17:55

synkopa napisał(a):Jakieś pytania?

Budzisz we mnie kompleksy. Nawet nie wiem, o czym piszesz
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
miandas

Images: 0
Dziękował/a : 1624
Dziękowano: 359
Dołączył/a: 24 czerwca 2015
Sprzęt: Solar 410, OldTown Camden120

Postprzez synkopa » 7 kwietnia 2019, o 20:43

Damian, skup się, przeczytaj kilka razy i zaraz wszystko się wyjaśni. Przy okazji zrobię zdjęcia.
synkopa

Postprzez STARYKOŃ » 8 kwietnia 2019, o 09:12

Dzięki muszę tą instrukcje przeczytać parę razy żeby mi się obraz objawił no i jeszcze może uda mi się coś podpatrzeć na twoich zdjęciach z zalewu szczecińskiego
...żaden kapitan nie lubi, gdy burta w burtę cumuje z nim piracki okręt pełen uzbrojonych po zęby szaleńców, mających najwyraźniej ochotę towarzyszyć mu w następnym rejsie.
Robert M. Wegner – Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód - Zachód
STARYKOŃ
*

Dziękował/a : 10
Dziękowano: 13
Dołączył/a: 22 sierpnia 2018
Sprzęt: igla2, ventura hydro force

Poprzednia strona

Powrót do Żagle i inne wiatrowe