| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Spływ Bobrkiem, Rakówką, Białą Przemszą. 01.05.2019.

Nasze i nie tylko relacje z wody, ze spływów i wypraw.
Regulamin działu
WAŻNE: Bardzo proszę o dodawanie do tytułu relacji daty rozpoczęcia wyprawy w formacie DD.MM.RRRR.

Spływ Bobrkiem, Rakówką, Białą Przemszą. 01.05.2019.

Postprzez grzeszko » 3 maja 2019, o 08:19

Spływ Bobrkiem, Rakówką, Białą Przemszą.
01.05.2019. r.
Startuję na Rakówce (dopływ Bobrka, który z kolei jest dopływem Białej Przemszy) na ul. Przełajka w Dąbrowa Górnicza Dębowe Miasto dzielnica Strzemieszyce.
Meta na Trójkąt Trzech Cesarzy.
Trasa ok. 15 km. W okresie letnim w niektórych miejscach bardzo zarośnięte.
Czas spływu ok. 4 godz.
Kajak pneumatyczny Aqua Marina Beta 1.
Nigdzie nie znalazłem relacji ze spływu tą rzeką więc wrzucam dużo zdjęć.
Nie spodziewałem się, że Bobrek to taka ciekawa rzeka. Spływny odcinek Bobrka zaczyna się w miejscu gdzie wpada do Rakówki. Tak, bo Rakówka w tym miejscu jest ze 3 razy szersza. A Bobrek do tego miejsca to pół metrowy ciek.
Ja woduję na Rakówce tuż za rozlewiskiem. Płynę kilkaset metrów Rakówką. Tuż przed nasypem kolejowym wpływam w tunel którym płynie już Bobrek.
Wrzucam dużo zdjęć bo na tej rzece znajdziemy chyba wszystko, czego możemy oczekiwać by spływ był udany.
Mimo, że Bobrek płynie prawie cały czas przez Sosnowiec, jest to niezwylke malownicza i ciekawa trasa.
Mamy tutaj dużo progów i bystrzy.
Oczywiście zwałki też są.
Płyniemy kanałami, tunelami, pod kładkami i mostami.
Mamy przy okazji trochę urbexu.
Dużo ptactwa wodnego. Trafił się też bażant.
Był pies, kot i niestety szczur (w Kazimierzu).
Były też śmieci. Najwięcej w Kazimierzu i na Niwce. Kilka zatorów śmieciowy z których 2-3 przenosiłem. Była też lodówka i zamrażarka.
Jednak to margines, gdyż trasa naprawdę ciekawa i wymagająca. Z kajak wysiadałem z 10 razy.
Po drodze nie ma jazów itp.
Bobrek wpada do Białej Przemszy 300 metrów przed Trójkąt Trzech Cesarzy. Tam przywitała mnie orkiestra, bo właśnie odbywał się tam piknik militarny.
Brak zdjęć z ostatnich 25 minut, zalany obiektyw i nic nie widać.
Cz. I zdjęć https://www.facebook.com/kajaktojestto/ ... 57?__xts__[0]=68.ARDvVw41zWduPogOysiIbKKOUTspwShbRXkWoqavYkn441P0GQ6evg5C0-jyWdGnxgWFo_ZmAJUC3BHwaV4w_3f0ZF15S_9xqEsR2Ch2j_-Kb-0ieaMMVPqmCFzVeIHBaODtrGTed0eSHLc1aZCYCT7qPzgbxrbKhSSzFcXVsnTCJBfvLUOMVbAKwK_TZb4ZSRIOCg54cYmq_4a5WAKSe9FDdMjaVVOA2TLmK-zh7Kj0y7pGqUNHfVcgAOfl6UEzdNZrWASSj1izuT7_PPnxHw2KCzCLNZVesn82Q5E-hsnbJajxL07d4PEHpv-lD6EKTr6ge1Id5EMGXtmL_zBRfJyQkGSp&__tn__=-R

CZ. II zdjęć https://www.facebook.com/kajaktojestto/ ... 74?__xts__[0]=68.ARBj_7_ZBOncpiwhFBYCqchQ8wP3YS2Si8ehLyyvgqTzG-Sxd6RRIVbR8j1Oc5QqB1ljxIj--Gjs-Vodaie-9ZN29N-rk3w9JVPM6oTGzxFWOr_K8gyxdMBo5pzY-TpkhRtAJzsifCl_whqQOSGxr9pJchE2dVi6xi-VqV3hSoecl0SlKShs1psfRPv6CDs9vqXf8sIu1aI9-MAA58sKFVIAHogg9ebY9LspK7WSRNlsLeBNSaG9PXjbg-k1FSKmpSXXX_Urk9RXsJzN0ZJBhHDxZeiUGzTK_9-Ykzt304SNVWPFdV6K5Cc6yXcNPNFPnozDb5g_VuLDpqqYjK9BCxjvh82l&__tn__=-R
I
grzeszko
**

Dziękował/a : 17
Dziękowano: 25
Dołączył/a: 08 maja 2018
Sprzęt: kajaki pneumatyczne

Re: Spływ Bobrkiem, Rakówką, Białą Przemszą. 01.05.2019.

Postprzez miandas » 3 maja 2019, o 08:53

Gratulacje. Takiej relacji tu jeszcze chyba nie było. Napisałeś, że dużo śmieci. A co z samą wodą? Czysta? Brudna? Jaki rodzaj zabrudzeń? Takie rzeczki i kanały w okolicach Zagłębia kojarzą mi się jak najgorzej, jeśli chodzi o klasę czystości.
Ciekawe te przemysłowe okolice, którymi płynąłeś. Przy blaszanym brzegu trochę nawet strach, bo nie ma jak wyjść z rzeki. No, ciekawe. Bardzo ciekawe.
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
miandas

Images: 0
Dziękował/a : 1858
Dziękowano: 430
Dołączył/a: 24 czerwca 2015
Sprzęt: Solar 410, OldTown Camden120

Postprzez grzeszko » 3 maja 2019, o 09:08

Śmieci dużo, ale bez przesady. Więcej śmieci zostało na Sztole. Jakość wody na Bobrku niezła. W porównaniu do Białej Przemszy na plus. Ptactwa wodnego mnóstwo. Te blaszane brzegi robią wrażenie. Nie sprawdzałem ile tam wody było. Bo ogólnie to mało.
grzeszko
**

Postprzez Kowboj » 5 maja 2019, o 21:09

Kolega mnie uprzedził, już od jakiegoś czasu myślałem o Bobrku bo blisko domu, ale jakoś nie mogłem się zmusić. Teraz szlak już przetarty to bardziej mnie zmobilizuje. :-) Co do Sztoły to już jest czysta , kilka tygodni temu ją sprzątali.
Kowboj
**

Dziękował/a : 62
Dziękowano: 43
Dołączył/a: 19 lutego 2016
Sprzęt: kajaki

Postprzez grzeszko » 6 maja 2019, o 22:51

@kowboj wybierz się bo naprawdę warto. Ja się szykuję też na tę Twoją rzekę, Brynicę. Czytam Twoją stronę. Byłem też rowerowo oglądać Przemszę od mostu za Turzą do Siewierza. Od tego miejsca wiosną możliwe spłynięcie. W Porębie pewnie za 2-3 tygodnie zarośnie. Korci mnie tam spłynąć. Byłem na tym sprzątaniu Sztoły i nie do końca zostało wszystko posprzątane. Brakło czasu. A w sobotę oglądałem Centurię. Ale od Parzocha do Grabowej wody tyle co kot napłakał. Piękna, czysta rzeczka, niżej ktoś tam kiedyś spływał.
grzeszko
**

Postprzez Paveł » 7 maja 2019, o 09:55

Bobrek kojarzył mi się jako jedna z najbardziej zanieczyszczonych rzek ale jak widać nie jest najgorzej jest źle ale nie tragicznie
https://www.polsl.pl/Wydzialy/RG/Wydawn ... 5_4_16.pdf
Paveł
**

Dziękował/a : 1
Dziękowano: 16
Dołączył/a: 27 lutego 2017
Sprzęt: Kajak Górski

Postprzez Kowboj » 7 maja 2019, o 21:53

grzeszko napisał(a):... Przemszę od mostu za Turzą do Siewierza. Od tego miejsca wiosną możliwe spłynięcie. W Porębie ... Korci mnie tam spłynąć. .

Udało mi się kiedyś wystartować w Porębie na Cz.Przemszy (ul.Niwecka), ale do Siewierza bardziej się nachodziłem niż napływałem. Nie była to jednak wiosna. W Turzy rzeczywiście wygląda fajnie.
Kowboj
**

Postprzez grzeszko » 7 maja 2019, o 22:49

Kowboj napisał(a):
Udało mi się kiedyś wystartować w Porębie na Cz.Przemszy (ul.Niwecka), ale do Siewierza bardziej się nachodziłem niż napływałem. Nie była to jednak wiosna. W Turzy rzeczywiście wygląda fajnie.[/quote]

Mnie to korci też w Porębie ten tunel którym płynie Przemsza. Zaczyna się pod DK78, ul.Fabryczna i ciągnie się ze 200 m. A gdzie w Siewierzu skończyłeś? Ile Ci wyszło kilometrów?

Paveł napisał(a):Bobrek kojarzył mi się jako jedna z najbardziej zanieczyszczonych rzek ale jak widać nie jest najgorzej jest źle ale nie tragicznie
https://www.polsl.pl/Wydzialy/RG/Wydawn ... 5_4_16.pdf

Gdzieś już trafiłem to opracowanie. Objechałem wcześniej Bobrek rowerem i czystość wody oceniałem na "oko" i na zapach.
grzeszko
**

Postprzez Kowboj » 8 maja 2019, o 21:23

[quote="grzeszko"]

Mnie to korci też w Porębie ten tunel którym płynie Przemsza. Zaczyna się pod DK78, ul.Fabryczna i ciągnie się ze 200 m. A gdzie w Siewierzu skończyłeś? Ile Ci wyszło kilometrów? [quote]

Plynąłem wtedy do jeziora Przeczyckiego i nie bardzo pamiętam kilometrażu, zacząłem jednak dość cyklicznie, corocznie startować przy młynie na starej drodze do Poręby, około 6 km do jeziora. W obecnych suchych czasach trzeba jednak pilnować poziomu wody :-(
Kowboj
**

Postprzez grzeszko » 11 maja 2019, o 10:48

@Kowboj jeśli chcesz płynąć Bobrkiem w tym roku, to zostało niewiele czasu. Niektóre odcinki tak zarosną, że ciężko się będzie przebić.
To samo dotyczy Przemszy w okolicy stawów w Porębie. W tamtym roku była tam bardzo zarośnięta. Ja się chyba na przyszły tydzień tam wybiorę, Wody niestety jest mało.
grzeszko
**

Postprzez Kowboj » 26 maja 2019, o 17:00

grzeszko napisał(a):@Kowboj jeśli chcesz płynąć Bobrkiem w tym roku, to zostało niewiele czasu. Niektóre odcinki tak zarosną, że ciężko się będzie przebić.
To samo dotyczy Przemszy w okolicy stawów w Porębie. W tamtym roku była tam bardzo zarośnięta. Ja się chyba na przyszły tydzień tam wybiorę, Wody niestety jest mało.

Byłem, spłynąłem , nie żałuję. Dzięki za zachętę :-)
Mój opis wycieczki pod linkiem
http://kowbojwkajaku.pl/?p=5358
Kowboj
**

Postprzez grzeszko » 26 maja 2019, o 20:10

Gdy ja płynąłem to ta rura była chyba z metr na wodą. Na którym brzegu kończyłeś na Przemszy? Jest tam jakaś droga? Ja kończyłem na trójkącie bo autobusem wracałem.
grzeszko
**

Postprzez Kowboj » 26 maja 2019, o 23:14

Lewy brzeg 300 metrów za połączeniem, jest tam dobry dojazd autem. 30 metrów od wody
Kowboj
**

Powrót do Relacje - spływy, wyprawy, przygody. Wróciłem z...