| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

ILANKA

ILANKA

Postprzez Kornelia_G » 11 września 2013, o 14:32

Ilanka – rzeka w województwie lubuskim dł. 54,2 km, powierzchnia zlewiska 437,4 km², prawy dopływ Odry. Ilanka wypływa z terenów położonych na południe od Torzymia, płynie przez Pojezierze Lubuskie, mniej więcej równolegle do sąsiedniej Pliszki. Uchodzi do Odry w jej 578,7 km, na południe od Świecka i drogi krajowej E-30/autostrady A2. Nad Ilanką leżą m.in. dwa miasta Torzym i Rzepin oraz wsie: Starościn, Nowy Młyn, Maczków, Rybocice i Świecko. Dzięki zjawisku bifurkacji część wody z Ilanki płynie poprzez dorzecze rzeki Postomia do Warty.
Nieco powyżej Rzepina rzeka wpływa do szerokiej doliny i dalej płynie przez tereny częściowo zabagnione. W dolnym biegu, w rejonie Rybocic rzeka wpływa w Dolinę Środkowej Odry.
Przyroda
Na dużym odcinku biegu rzeki, nad jej brzegiem zachowały się naturalne łęgi olszowe, a na skrzydłach doliny olsy. Nad brzegiem roślinność szuwarowa. W dolnym biegu między Maczkowem a Rybocicami można spotkać żółwia błotnego, a przy brzegach na korzeniach olchy lub na zanurzonym drewnie nierzadkie są zielone kolonie nadecznika (przedstawiciel gąbek).
Dopływy
Rzepia (lewobrzeżny)
Cierniczka (prawobrzeżny)
źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ilanka

Szlak kajakowy
Ilanka w swoim środkowym i dolnym biegu od Młyna Rojek (między Bielicami a Wystokiem) jest spławna, ale jest bardzo uciążliwym szlakiem kajakowym (bardzo duża liczba przenosek).

LINKI:
Mapa: http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/ ... ant=RASTER
Fotki Googla: https://www.google.pl/search?q=ilanka&n ... 97&bih=928
Ostatnio edytowano 9 marca 2014, o 14:29 przez ra_dek, łącznie edytowano 3 razy
Powód: opis dodał ManaT
Wszelkie uwagi i sugestie w sprawie Bazy Rzek i Kanałów proszę pisać tu: posting.php?mode=reply&f=11&t=3673
Kornelia_G
****
 
Images: 2
Dziękował/a : 54
Dziękowano: 15
Dołączył/a: 26 czerwca 2013
Sprzęt: biore od rodziców

Re: ILANKA

Postprzez synkopa » 6 lipca 2019, o 19:05

Zaiste jedna z piękniejszych rzek, jakimi miałem przyjemność pływać. Niestety jest silnie zanieczyszczana przed i za Rzepinem, mino to oczyszcza się i za Maczkowem zachwyca pięknem, możliwość spotkania żółwia błotnego. Dużo przeciętych zwałek, więc płynęło się relatywnie łatwo. Od mostu w Rybocicach, od połowy czerwca praktycznie niespławna, z powodu zarastającej trzciny.
synkopa
****
 
Dziękował/a : 165
Dziękowano: 307
Dołączył/a: 22 września 2014
Sprzęt: solar c3 , safari, helios 1


Powrót do ILANKA

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


cron