| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Na ratunek Ilance

Grupa zajmuje się organizowaniem forumowych inicjatyw ekologicznych i projektów związanych z ochroną środowiska.

Na ratunek Ilance

Postprzez synkopa » 24 czerwca 2019, o 12:03

Będąc na spływie po rzece Ilance w Puszczy Rzepińskiej z przerażeniem odkryłem zrzut zanieczyszczeń do rzeki z Rzepińskiej mleczarni. Od tego momentu 1 klasy czystości woda zamieniła się w mętną breję, z silnym szlamem na wszystkim poniżej lustra. Na domiar złego, miejska oczyszczalnia ścieków pod nazwą "EKO" wylewa do rzeki tuż poniżej Rzepina, ciemny i mocno cuchnący roztwór fekaliów. Od tego momentu woda już nie przypomina wody. Co mam z tym począć, do kogo skutecznie uderzyć? Władze miasta mogą o wszystkim wiedzieć.
synkopa

Dziękował/a : 72
Dziękowano: 185
Dołączył/a: 22 września 2014
Sprzęt: solar c3 , safari, helios 1

Re: Na ratunek Ilance

Postprzez Mat » 24 czerwca 2019, o 15:45

WIOŚ. Ale najlepiej jakbyś miał próbkę wody.
Mat

Images: 0
Dziękował/a : 73
Dziękowano: 260
Dołączył/a: 08 sierpnia 2013
Sprzęt: nifty 385, adventure plus

Postprzez Kilo » 25 czerwca 2019, o 00:00

Oprócz urzędu może do lokalnej gazety/portalu. Może masz jakieś efektowne zdjęcia
Kilo
*

Dziękował/a : 11
Dziękowano: 9
Dołączył/a: 03 lutego 2019
Sprzęt: Solar 2 - Bufet

Postprzez synkopa » 25 czerwca 2019, o 11:06

Muszę tam wrócić w piatek i od soboty rano spłyne do Odry, zbierając materiał i próbki. Widok mną wstrząsnął. Jak ktoś chętny, to zapraszam.
synkopa

Postprzez Kilo » 25 czerwca 2019, o 16:11

Wysłałam pw ;)
Kilo
*

Dziękował/a : 11
Dziękowano: 9
Dołączył/a: 03 lutego 2019
Sprzęt: Solar 2 - Bufet

Postprzez synkopa » 7 lipca 2019, o 19:30

Pragnę poinformować zainteresowanych, że dokonałem ponownie rekonesansu/inspekcji rzeki Ilanki i zebrałem dokumentację zdjeciowo-filmową wraz z pobraniem próbek wody. Poinformowałem mailowo o tym fakcie istotne lokalne władze (burmistrz, wioś, instytucje proekologiczne) i czekam na odzew. Z informacji dostępnych w internecie http://www.zgora.pios.gov.pl/wp-content ... 1-2017.pdf można się dowiedzieć, że instytucje monitorują stan zanieczyszczenia rzeki, ale moim zdaniem brakuje zdecydowanych działań.
synkopa

Postprzez synkopa » 28 sierpnia 2019, o 15:13

Śpieszę donieść zaintetesowanym, że moje działania na rzecz ochrony wód rzeki Ilanki, odniosły w końcu jakiś efekt w postaci urzędowej odpowiedzi z Wydziału Środowiska miasta Rzepin. Zostałem poinformowany o wynikach i przebiegu kontroli, a pozwane strony ujawniły powody zrzutu zanieczyszczeń. Niestety problem w tym, że jedna z tych firm ma zgodę na wprowadzanie zanieczyszczeń, a druga przyznała się do awarii zaworu i doszło do zrzutu serwatki. Marne to pocieszenie, ale poczułem się trochę lepiej, nie pozostając biernym wobec tych procederów. Mam też nadzieję, że zaalarmowane organizacje proekologiczne przejmą dalej ten śmierdzący temat i będą wywierały presję. Reagujmy więc na podobne przypadki w innych miejscach.
synkopa

Postprzez Mat » 28 sierpnia 2019, o 16:24

Czyli odpowiedzi urzędowe...
To nie my to awaria. Działamy, właśnie zdiagnozowali sny usterkę, przyjadą specjaliści żeby ocenić jaki zawór i po zamówieniu stosownego, będziemy oczekiwać na jego dosłanie z....., a następnie specjalistyczna ekipa dokona wymiany.
Ot i cała filozofia.
Ale z drugiej strony zostali zauważeni i coś trzeba zrobić bo jak jakiś następny"upierdliwy kajakarz" się napatoczy i będzie wydziwiał to trzeba się będzie tłumaczyć gdzieś wyżej.
Reasumując-jakiś pozytywny skutek jest ;)
Mat

Images: 0
Dziękował/a : 73
Dziękowano: 260
Dołączył/a: 08 sierpnia 2013
Sprzęt: nifty 385, adventure plus

Powrót do EKO - Ekologiczna Grupa Organizacyjna