| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Jaki hamak? Wszystko o hamakach.

Przeczekać, wyspać się i obudzić.

Re: Jaki hamak? Wszystko o hamakach.

Postprzez XDX68 » 28 września 2017, o 18:20

To może trochę luksusu wiązanego do drzew: https://www.amokequipment.com/
XDX68

Dziękował/a : 16
Dziękowano: 25
Dołączył/a: 20 sierpnia 2017
Sprzęt: NEW Solar 2 i to zielony :-)

Postprzez JanuszB » 19 października 2017, o 14:44

Mam zwykły hamak i jakoś daje radę, Ale zawsze warto wiedzieć o nowinkach.
JanuszB
*

Dziękował/a : 0
Dziękowano: 1
Dołączył/a: 25 września 2017
Sprzęt: wakeboard

Postprzez daniel k » 21 sierpnia 2018, o 17:50

Odkopię troszkę temat.
Ten hamak uszyłem kilka lat temu z materiału potocznie w mojej branży nazywanego flagą. W drukarniach wielkoformatowych robi się z tego flagi wiszące np, na stacjach paliw, lekkie wysokie reklamy na stojakach etc. Zalety:
- w 100% sztuczny - po deszczu wystarczy trzepnąć kilka razy i po paru minutach jest suchy
- j.w. - zabrudzenia spierają się świetnie
- bardzo lekki, dorabiając mały przelotowy pokrowiec praktycznie nie zajmuje miejsca
- mega przewiewny, nie ma szans się w nim spocić - to również wada, bo jak się uśnie to potrafi po plerach ciągnąć zimno.
- względnie tani, w granicach 10pln za mb przy szerokości 150-160cm.
- bardzo wytrzymały - ten egzemplarz załadowany ok 180kg nawet nie jęknął że za dużo.
Specjalnie uszyłem długi, w gotowcach zawsze przeszkadzała mi listwa/węzeł pod głową/stopami. Zrobiłem bodajże na 250cm i wcale nie jest za długi. Jest za to bardzo wygodny, przy odpowiednim ułożeniu ciała w skosie, leży się praktycznie prawie na płasko. Kilka zdjęć poniżej, nie mam akurat pod ręką fotki spakowanego, gdyż leży dyżurnie w bagażniku auta.
Na dobrą sprawę można z tego samego materiału zrobić "górę" na dodatkowej lince, spinaną z dołem i ochrona przed robactwem gotowa.
Niestety materiał jest dostępny tylko biały (jak to z mediami do druku) więc widać go z kilometra albo i lepiej : )
To małe czerwone po lewej na trzecim zdjęciu to pokrowiec, do którego wchodzi cały hamak, bez walania się po ziemi przy zwijaniu.
Gdy go robiłem żona się ze mnie śmiała, że powinienem je szyć na sprzedaż.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
Daniel
daniel k
*

Images: 0
Dziękował/a : 14
Dziękowano: 14
Dołączył/a: 19 lipca 2018
Sprzęt: explorer k2 / Seawave

Postprzez Drucik » 10 stycznia 2019, o 17:37

Witam Wszystkich
I ja dodam ciekawą propozycję na hamak skrzyżowany z namiotem prosto z Chin :

https://pl.aliexpress.com/item/Pojedync ... ac66811-10

Hamako-namiot montowany jest do trzech drzew i chyba śpiąc na boku (ja tak śpię) pozycja będzie bardziej płaska. :m_:
Co o tym pomyśle sądzicie? Cena 154 USD za 1-osobę. I ma w komplecie wszystko. Są też dwu i trzy-osobowe
Pozdrawiam
Krzysiek
Drucik
**

Dziękował/a : 2
Dziękowano: 18
Dołączył/a: 30 kwietnia 2018
Sprzęt: kajak składany, solar 2

Postprzez McArthur » 10 stycznia 2019, o 19:14

czasem problemem jest złapanie dwóch punktów. Wymóg 3 punktu jest kolejnym utrudnieniem. I porzadniej trzeba naciągnąć. W takim układzie, wolę juz spać na ziemi w typowym namiocie.
McArthur

Dziękował/a : 41
Dziękowano: 285
Dołączył/a: 15 grudnia 2013
Sprzęt: Canoe, Brig 500 50KM

Postprzez synkopa » 10 stycznia 2019, o 19:40

Próbowałem spać w hamaku parę razy. Nie rozumiem, gdzie tu miejsce na wygodę i wypoczynek. Nie daję rady. Poleżeć mogę, ale spać całą noc? Przeprost kolan, ściskanie barku i ramion, kołysanie i inne dolegliwości to nie dla mnie. Wygodnie śpi mi się na odwróconym dnem do góry Solarze z karimatą na nim i pod tarpem i tak już na razie zostanie.
synkopa

Dziękował/a : 81
Dziękowano: 201
Dołączył/a: 22 września 2014
Sprzęt: solar c3 , safari, helios 1

Postprzez Łukasz » 10 stycznia 2019, o 20:43

synkopa napisał(a):Próbowałem spać w hamaku parę razy. Nie rozumiem, gdzie tu miejsce na wygodę i wypoczynek. Nie daję rady. Poleżeć mogę, ale spać całą noc? Przeprost kolan, ściskanie barku i ramion, kołysanie i inne dolegliwości to nie dla mnie. Wygodnie śpi mi się na odwróconym dnem do góry Solarze z karimatą na nim i pod tarpem i tak już na razie zostanie.

po 1 brak umiejętności (spanie systemem brazylijskim), po 2 źle dobrany hamak (może dla ciebie banan nie jest dobrą opcją)
typów hamaków ma co najmniej 3
zwykły (zbierany, albo banan)
bridge hmmock (hamak z rozpórkami ze specjalnie wyprofilowanym body aby spało się równo)
i hamak poprzeczny (przykładm jest amok draumur)
sypiam w hamaku od dawna, używam głównie bridgehammock (uszytego przez siebie), na prawde trudno sie jest nie wyspać w hamaku ;) :m_:
https://photos.app.goo.gl/MUqCrpWtHzpuTY8R8
tutaj spanie na na prawde dużej stromiźnie ;) piękną letnią nocą nawet bez tarpa :m_: (pod obserwatorium astronomicznym Lubomir)

@Drucik tego typu namioto/hamaki mają wszystkie wady hamaka wszystkie wady namiotu a pozbawione są ich zalet, śpi się w tym tragicznie (niestety próbowałem)

@daniel k zmień sznur na taśmy, przynajmniej do drzewa :m_: szkoda drzew ;)
Ostatnio edytowano 10 stycznia 2019, o 20:45 przez Łukasz, łącznie edytowano 1 raz
Łukasz

Dziękowano: 57
Dołączył/a: 09 lipca 2015
Sprzęt: critical mass/canoe 14`

Postprzez McArthur » 10 stycznia 2019, o 20:45

synkopa oj, to nie spałeś w hamaku jak należy albo miałeś hamak za krótki.... bo masz dziwne doświadczenia. Miałem okazję leżeć w hamaku Łukasz i potwierdzam, że jest bardzo wygodny.

osobiście nigdy nie twierdziłem, że hamak jest na każdą pogodę i zawsze lepszy od namiotu. Ale nie odmawiam mu zalet, gdy jestem w pojedynkę.,
McArthur

Postprzez RobertP » 10 stycznia 2019, o 22:43

http://lukaszsupergan.com/hamak-turystyczny-sea-to-summit-ultralight-test/

Facet, co przeszedł tysiące kilometrów po szlakach testował ostatnio taki model.
RobertP

Images: 0
Dziękował/a : 243
Dziękowano: 97
Dołączył/a: 01 marca 2016
Sprzęt: Gumotex Solar

Postprzez synkopa » 10 stycznia 2019, o 23:18

Łukasz, Twoja konstrukcja hamaka mnie przekonuje. Nie spałem w takim, ale dobrze "czytam" jego zalety. Sęk w tym, że jest zapewne za ciężki w stosunku do swoich zalet. Ja posiadam Lesovika ultralight crocodile i szyty przez siebie inny o wymiarach 320 na 180, w którym leżę na ukos zupełnie prosty, więc nie powinienem narzekać. Kwestia izolacji od spodu to szeroki temat, a wożenie podpinki to nie dla mnie. Przyznaję, że do spania na ziemi zawsze wybieram prosty teren, a nie zawsze tak się poszczęści. Wtedy mam swojego Lesovika, ale spania w nim wygodnego jak na kajaku , czy ziemi nie mam.
synkopa

Postprzez synkopa » 10 stycznia 2019, o 23:40

RobertP.
Najlepszy test to będzie jak się sam na całą noc w nim położysz. 260x125 bez rozpórek ma być wygodny. Wolne żarty.
synkopa

Postprzez McArthur » 11 stycznia 2019, o 09:12

Łukasz Supergan akurat nie jest tu dobrym przykładem. U takich osób pojęcie komfort to rzecz względna, oceniania przez pryzmat zysków np. wagi i celu..- nie moja półka :D ja zwykły turysta jestem
McArthur

Postprzez Paveł » 11 stycznia 2019, o 09:30

To fakt jak się chodzi dziennie 12-14h to wyspać można się nawet na deskach. Ten Hamak naprawdę lekki ciekawe czy warty tej ceny?
Paveł
**

Dziękował/a : 1
Dziękowano: 16
Dołączył/a: 27 lutego 2017
Sprzęt: Kajak Górski

Postprzez McArthur » 11 stycznia 2019, o 11:25

pytanie dobre. Ciekawe co ważniejsza - wygoda czy waga. ja mam swojego Ducha - dość lekki i spełnia w całości moje oczekiwania. Ciut cieższy Mosquito którego tez mam ma inną zaletę - moskitierę - przydatne jak komarów/meszek dużo
McArthur

Postprzez Łukasz » 11 stycznia 2019, o 16:23

synkopa napisał(a):Łukasz, Twoja konstrukcja hamaka mnie przekonuje. Nie spałem w takim, ale dobrze "czytam" jego zalety. Sęk w tym, że jest zapewne za ciężki w stosunku do swoich zalet. Ja posiadam Lesovika ultralight crocodile i szyty przez siebie inny o wymiarach 320 na 180, w którym leżę na ukos zupełnie prosty, więc nie powinienem narzekać. Kwestia izolacji od spodu to szeroki temat, a wożenie podpinki to nie dla mnie. Przyznaję, że do spania na ziemi zawsze wybieram prosty teren, a nie zawsze tak się poszczęści. Wtedy mam swojego Lesovika, ale spania w nim wygodnego jak na kajaku , czy ziemi nie mam.

no nie jest to ultra light :mrgreen: i lesowik na pewno dużo lżejszy... ale
moskitiera, 2 warstwy szmaty (pancerna, wytzrymuje i 140 kilowe osoby i 2-3 szalejące małolaty w środku :mrgreen: ) niestety robią swoje, hamak bez rozpórek waży 750g rozpórki można sobie dociąć jażdorazowo albo z kijków zrobić jak się chodzi, a alu rozpórki nie ważą dużo bo około 200g, trzeba pamiętać że hamak jest produkcji domowej więc też materiały są wzięte "takie jakie były" a nie takie jak powinny ;) na upartego myśle zszedłbym trochę z masą... ale nie widze potrzeb :mrgreen: ,idealnie troczy się do plecaka, mata się w nim nie przesuwa (można wziąć byle jaką od alumatek przez karimete po samopompe) spałem w nim przy -13 stopniach i było mi bardzo komfortowo :m_:
przy +20 też spałem i też super ;)
przede wszystkim nie ciśnie w ramiona (jeśli Ci zwykły przeszkadza to tu zaleta takiej konstrukcji, poprzeczny też jest super), nie potrzeba żadnych drogich "otuli" wystarczy mata za 20pln,
z wad, potrzebuje troche inaczej rozpiętego tarpa, jest cięższy od normalnego hamaka, jeśli chcesz kupić to drogi, jeśli uszyć to jest to troche pracochłonne (zwykle żona/kochanka/konkubina musi pomóc w co trudniejszych szwach, 1 lub 2 wieczory), nie da się spać wygodnie bez rozpórek,
jak byś chciał plany to daj znać, zresztą w sieci jest bardzo dużo materiałów na temat tych hamaków i ich produkcji ;)
https://www.hammockforums.net/forum/sho ... ge-Hammock
Łukasz

Postprzez Sikor » 19 stycznia 2019, o 13:41

Z hamakiem jak z łóżkiem każdy powinien mieć swoje. Hamak sprawdza się raczej w lato i w miejscach gdzie podłoże nie zachęca do spanie bez niego. Powinien mieć moskitierę. Parę deko cięższy czy lżejszy to tylko kwestia reklamy.
Potwierdzam, hamak, który przedstawił Łukasz na zdjęciu (nieco wyżej) jest wygodny. Chociaż ten niżej też wygląda zachęcająco.
Krótko i na temat.
Grupa Kajakowa "MENAŻA 07"
Sikor

Dziękował/a : 129
Dziękowano: 252
Dołączył/a: 16 października 2014
Sprzęt: kajak

Postprzez strażowy » 8 września 2019, o 11:32

McArthur napisał(a):... hamak jest jak motocykl a namiot jak samochód.... Ludzie kochają motocykle :D

cze ;)
przekopuje temat i to "motto" wsadziło mi na pysk sporego banana od samego rana :||:

w czasie ostatniej wizyty w Borach Tucholskich jeden ze współobozowiczów dysponował Hamak DD Hammocks Frontline - Multicam dł. 2.7m , szer. 1.4m , za pozwoleniem zaparkowałem w tym M1 i mając 187 cm wzrostu mogę spokojnie powiedzieć że tragedii nie było …model ten występuję w większym rozmiarze: dł. 3m, szer. 1.8m a że do gwiazdki niedaleko i raczej grzeczny byłem w tym sezonie :mrgreen: to może Mroźny Dziadek przyniesie hmmm . Tarpa warto taskać ze sobą czy to w czasie pieszych wycieczek, czy na enduro, pewnie do kajaka też by się przydać mógł, jako uzupełnienie hamaka jak czytam obowiązkowy
...pozdrawiam z Poznania ;)
strażowy

Dziękował/a : 34
Dziękowano: 40
Dołączył/a: 26 sierpnia 2019
Sprzęt: robię przymiarki z PE

Postprzez Sikor » 13 września 2019, o 11:30

Tarp, płachta, plandeka to podstawa na kilku dniowych wypadach. W sytuacjach awaryjnych można z nich zrobić hamak i nie tylko :lol:
Krótko i na temat.
Grupa Kajakowa "MENAŻA 07"
Sikor

Dziękował/a : 129
Dziękowano: 252
Dołączył/a: 16 października 2014
Sprzęt: kajak

Postprzez Łukasz » 16 września 2019, o 21:19

tarp to temat rzeka, chyba nawet szersza niż hamaki :mrgreen:
prawda taka że z dobrego tarpa można zrobić namiot/zadaszenie/łóżko a nawet można pokusić się i z jednego zrobić wariacje wszytkich możliwości,
jak to kiedyś powiedział pewien mądry człowiek "ogranicza nas tylko wyobraźnia" :mrgreen:
Łukasz

Poprzednia strona

Powrót do Schronienie