| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Spoób na zimny nos.

Wszelkie dobre rady dotyczące biwakowania.

Spoób na zimny nos.

Postprzez marcel » 25 marca 2018, o 17:06

Cześć.

Wczoraj testowałem śpiwór w granicznych dla niego warunkach, +1 stopień. Zgodnie z zasadami pomiaru ciepłoty śpiwora, miałem na sobie komplet bielizny termoaktywnej. Tyle że nie grubej (>200), a cienkiej z gramaturą 80-90. Test wyszedł bardzo dobrze - w śpiworze cały czas ciepło, nie trzeba się kulić, nawet dłonie ciepłe mimo braku rękawiczek.

Całej nocy jednak wytrzymać się nie udało - nos zamarza od środka. Uczucie jakby kto lodowatego piasku nasypał. Czapa na głowie była, maska na nos i usta również, kaptur zaciągnięty, w łeb ciepło, nawet bardzo ciepło - a środek nosa boli i już.

Doświadczenia w spaniu w takich temperaturach nie mam. Może jest jakaś typowa rzecz, o której tak bardzo wszyscy wiedzą że nikt nie wspomina?
marcel

Images: 0
Dziękował/a : 91
Dziękowano: 330
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Re: Spoób na zimny nos.

Postprzez rawa » 25 marca 2018, o 20:26

No super doświadczenie.
Ja taki eksperyment zrobiłbym po raz pierwszy chyba na ogrodzie.
Brakuje Twoich szczegółów jaki to sprzęt (ten na sobie też) i może kilku zdjęć aby pobudzić wyobraźnię.
To nie oceniona wiedza i praktyczne porady to skarb.
Kiedyś na poligonie wojskowym w namiocie 6x9 przymarzły mi buty do gleby, ale były tam składane łóżka i koce, tzw. kozę trzeba było wygasić o godzinie 22 .
Ale pamiętam też takie noclegi głównie na rybach, ręce w śpiworze zawsze dawały radę.
Na nos moim najlepszym wynalazkiem jest takie przykrycie twarzy, aby było ogrzewanie głowy wydechem przy jednoczesnej częściowej wymianie gazowej z otoczeniem.
rawa
Jeżeli czegoś nie wolno a bardzo się chce, to można.
Nie walcz z wiatrem, rozłóż ręce i spróbuj dzięki niemu szybować.
rawa

Dziękował/a : 191
Dziękowano: 359
Dołączył/a: 22 września 2015
Sprzęt: INTEX EX5 modyfikowany GMO

Postprzez miandas » 25 marca 2018, o 21:24

Ostatnią noc przespałem w namiocie przy minus cztery przy gruncie. Bluza niby-termoaktywna z deca plus spodnie do biegania niby termo ale grubsze, z deca (wszystko w wersji najlepszy stosunek jakości do ceny ;) ). Czapka, cienkie rękawiczki, grube skarpetki. Śpiwór: nie mam odpowiedniego, więc wziąłem dwa: jesienny i letni. Karimata samopompująca 3 cm grubości. Schowałem się cały w śpiworze, tak, że głowę miałem jakieś 15-20 cm od wylotu ale go w związku z tym nie ściągnąłem. Nos ciepły. Zimno w plecy: na wierzch narzuciłem kurtkę. Zimno w stopy: druga para skarpet, góra polarowa założona na odwłok śpiwora. Żyję ale coś mnie dzisiaj bierze, jak mówi reklama :D
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
miandas

Dziękował/a : 1920
Dziękowano: 450
Dołączył/a: 24 czerwca 2015
Sprzęt: Solar 410, OldTown Camden120

Postprzez peterka » 25 marca 2018, o 22:57

może kominiarka i zestaw narciarski ocieplany pod namiot na minus? takie grube ortaliony kiedyś były. Mam takie stare spodnie na szelkach, ale czy taki zestaw by się sprawdził? Nigdy tak nie spałem na minusie....Dużo zdrowia dla Was wszystkich.
,,Płynie sie po to - żeby płynąć" R.Polański ,, Nóż w wodzie"
peterka

Dziękował/a : 589
Dziękowano: 573
Dołączył/a: 09 sierpnia 2014
Sprzęt: Solar 410c twist 2 helios1

Postprzez McArthur » 26 marca 2018, o 08:32

marcel napisał(a): Czapa na głowie była, maska na nos i usta również,

a może po prostu bez tej maski? Wodę zatrzymuje, wilgoć rośnie.

Sypiałem w różnych warunkach, ale nigdy maski na twarzy na noc nie miałem. Ba, uważałem by ustaw i nos były odkryte, by śpiwora w tym miejscu nie zawilgocić. A i problem z nosem też nie było.
McArthur

Dziękował/a : 45
Dziękowano: 292
Dołączył/a: 15 grudnia 2013
Sprzęt: Canoe, Brig 500 50KM

Postprzez marcel » 26 marca 2018, o 08:42

Co do sprzętu, to u w większości podobnie jak u miandasa - króluje przecena z Deca :)

Tylko śpiwór Savana jest z Pinguin a- komfort +6, tolerancja +1, ekstrema -15. Bluza termoaktywna Kipsta, cienka, z długimi rękawami. Legginsy do biegania - długie, najcieńsze jakie były.. Czapka - cienka, biegowa, Skarpety - jakieś z allegro za 15pln. Maska neoprenowa dla narciarzy - 7pln również z alle.

Do temperatury +5 można w śpiworze leżej w majtach I skarpetach, poniżej zaczyna się dyskomfort. Po dorzuceniu długiej bielizny, jeszcze przy +1 / +0,5 jest
komfortowo, choc nie gorąco. Tyle że w nosie jakby kto pilnikiem jechał. Podejrzewam że głównie chodzi tu o suchość powietrza. Natomiast nie przychodzi mi do głowy nic więcej jak ta maska.

Test oczywiście był w przydomowym ogródku ;) właśnie po to żeby przetestować całość przed dalszym wyjazdem.
marcel

Postprzez peterka » 26 marca 2018, o 09:07

Pisałem juź kiedyś.Kolega w Nowy Rok testował kiedyś nowy śpiwór do minus 20. Było coś ok tej temp. Wynajmowaliśmy chatę w Źywieckim położoną dosyć wysoko. ..rano stracił głos.
peterka

Postprzez McArthur » 26 marca 2018, o 09:35

ale że co? Spanie przy - 20 grozi utratą głosu czy jak interpretować Twój wpis? :mrgreen:
McArthur

Postprzez peterka » 26 marca 2018, o 10:31

Śpiwór pod wpływem komfortu się sprawdził. Natomiast kolega rano miał piskliwy głosik. Na pytanie : jak się spało? Z ledwością odpowiedział cieniutkim głosikiem : super :).
Opisywałem już tu gdzieś na fw tą historię dokładniej . Dlatego teraz był skrót ;) .
peterka

Postprzez synkopa » 26 marca 2018, o 14:14

Problem znany mi z autopsji. Wiele razy był powodem porannego drapania w gardle. Próbowałem i dalej próbuję go rozwiązać, ale z efektów nie jestem zadowolony. Wiele zależy nie od samej ujemnej temperatury, ale od wilgotności w powietrzu. Eksperymentowałem z kominiarkami i tzw. maskami atmosferycznymi z Deca. Mają one nawet filtr z węgla aktywowanego, co powinno redukować wydychaną, a zwłaszcza wdychaną wilgoć. Idealnego rozwiązania jak do tej pory niestety nie znalazłem. Czasem się wydawało, że problem opanowałem. Wystarczyła zmiana warunków środowiskowych i wracałem do punktu wyjścia. Trzeba zapytać kogoś z powracających z wyprawy na K2. Tam mieli znacznie trudniejsze warunki.
synkopa

Dziękował/a : 83
Dziękowano: 205
Dołączył/a: 22 września 2014
Sprzęt: solar c3 , safari, helios 1

Postprzez marcel » 26 marca 2018, o 16:01

McArthur napisał(a):
a może po prostu bez tej maski? Wodę zatrzymuje, wilgoć rośnie.

Sypiałem w różnych warunkach, ale nigdy maski na twarzy na noc nie miałem. Ba, uważałem by ustaw i nos były odkryte, by śpiwora w tym miejscu nie zawilgocić. A i problem z nosem też nie było.

Bez maski też próbowałem - jest jeszcze gorzej. Nos marznie dużo szybciej, I do tego przemarzają policzki.

We wszystkich wpisach jakie znalazłem na forach górskich piszą że problemem jest nie tyle temperatura, co suche powietrze. Im zimniej tym mniej wilgoci w powietrzu. W chwili kiedy zaczyna się je podgrzewać - wilgotność względna spada niemal do zera.
Jest kilka patentów, które mają wręcz specjalnie zatrzymywać wilgoć. Maska ma wkładkę z kilku warstw miedzianej siatki, która ma wyłapywać część ciepła I wilgoć, a potem przy następnym wdechu aplikować wilgość w człowieka.
marcel

Postprzez McArthur » 26 marca 2018, o 20:01

nie wiem ile w tym prawdy. U mnie zwykle okolica twarzy była w takich warunkach oblodzona - ilość pary którą wydala człowiek, jest na tyle duża, ze nie łykam problem suchego powietrza. A spałem w temp. do -25 w terenie.
Podobnie jak siedzę na ambonie zimą - nos jak boli, to raczej od przemarznięcia, wilgoci i lodu a nie suchego powietrza. Przy czym "boli" gdy wraca czucie a w nosie sople.
McArthur

Postprzez synkopa » 13 października 2019, o 19:57

Problem w dalszym ciągu pozostaje nierozwiązany. W tym roku zdążyłem już sobie przypomnieć jak marznie nos od wciągania zimnego i wilgotnego zarazem powietrza. Temperatura nie była przesadnie niska bo ok. 3st. ale wilgotność duża i wystarczyło, że odczuwałem dyskomfort. W zeszłym roku Deca sprzedawał maski na twarz do ochrony przed mrozem jako tzw. atmosferyczne. W tej chwili sprzedaje je pod nazwą: antysmogowe firmy Broyx, ale znacząco podniesiona została cena, pewnie w związku z modą na naszenie masek antysmogowych. Ja najtańszą wersję kupowałem po 49zł, teraz to samo jest za 99zł. Maska ta jednak nie przyniosła spodziewanego efektu ponieważ skraplała i zatrzymywała dużo wody z wydechu, która następnie spływała mi po szyi. Spodziewny efekt z działania filtra z węgla aktywnego nie nastapił, dodatkowo pojawiał się efekt blokowania przepływu powietrza i dość niemiłe wyrywanie ze snu. Wciąż poszukuję idealnego rozwiązania i robię zwrot w stonę kominiarki. Zwykła konstrukcja, oparta na sztucznych materiałach nie spełniła oczekiwań z różnych powodów. Postanowiłem dać szansę wełnie z merynosa o 100% składzie, w specjalnie uszytej konstrukcji nie naciskającej na nos. Właściwości tej wełny powinny dobrze przysłużyć się efektowi zadowolenia, na co mam duże nadzieje. Kominiarka jak na zdjęciu poniżej, dostępna jedynie na portalach azjatyckich. Po testach w różnych warunkach będe mógł coś więcej przekazać.
HTB13dWcOpXXXXXzaXXXq6xXFXXXD.jpg
HTB13dWcOpXXXXXzaXXXq6xXFXXXD.jpg (204.44 KiB) Przeglądane 427 razy
synkopa

Postprzez marcel » 14 października 2019, o 17:05

I teraz największa dziwność z dziwności. Problem z nosem zniknął po zmianie.... namiotu. Nie jestem w stanie pojąć zależności przyczynowo skutkowej, ale to działa. Jak śpię w bardzo małym Nevisie to jest ok, do temperatury 3-4 stopni. Jak się w dużym (trójka) Colemanie to przy 5-7 stopniach zaczyna się problem z bólem nosa od środka.

Przy okazji, śpiwór się troche zużył :( . Dwa lata, trzy prania i cienką bieliznę trzeba zakładać już przy 10 stopniach. A żeby komfortowo spać w 4-5 to już musi byc gruby Barens.
marcel

Postprzez synkopa » 14 października 2019, o 20:29

Mały namiot łatwiej ogrzać wewnątrz własnym oddechem. W większym gorzej, wiec i zimno większe i oddziaływanie na nos. Tak to sobie tłumaczę. Ja śpię pod tarpem lub w hamaku pod chmurką, więc kichawa ma trudniej, stąd moje poszukiwania dobrego rozwiązania. Dwa lata i trzy prania? :shock: Ja w te lato wyprałem pierwszy raz śpiwór po 25 latach i loft mu się wyraźnie poprawił :lol: Od kilku lat używam Małacha 300g puchu i do tego odzież termoaktywną, ale zimą doubieram jeszcze coś z polara. Stosuję, także wewnętrzną wkładkę z jedwabiu dla pochłaniania wilgoci. Zakupiłem też odzież (góra i dół) z wełny Merynosa 230g/m2 więc liczę na dalszą poprawę komfortu. Mam też typowo zimowy śpiwor 1000g puchu 850quin, ale jest mi w nim zwyczajnie za ciepło.
synkopa

Powrót do Porady