| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Spływ okolice Opola/Wrocławia

Plany, projekty, informacje o przyszłych spływach i wyprawach.

Spływ okolice Opola/Wrocławia

Postprzez Aktywny Tata » 14 stycznia 2020, o 09:49

Cześć,

Szukam ciekawej rzeki na 3-4 dniowy spływ z Dzieciakami w okolicach Opola lub Wrocławia. Chodzi o dobry dojazd (2-3 godziny) z Krakowa.
Odpadają rzeki o charakterze górskim.
Płyniemy pustymi kajakami z Dzieciakami 5-13 lat, a sprzęt biwakowy przewozimy autami. Do biwaków musi być jakikolwiek dojazd.
Płyniemy 3 pełne dni po 4-6 godzin plus ewentualnie w ostatnim dniu 1-3 godzin, choć czasem odpuszczamy ten ostatni etap i organizujemy coś na miejscu — muzea, skanseny itp.

Ktoś coś podpowie?

Pozdrawiam,
Aktywny Tata
Pozdrawiam,
Aktywny Tata

Zaliczone rzeki: Wieprz, Nida, Pilica, Czarna Hańcza

YouTube
Facebook
Aktywny Tata
nowy użytkownik, bez *

Dziękował/a : 3
Dziękowano: 5
Dołączył/a: 08 stycznia 2020
Sprzęt: Co wynajmę

Re: Spływ okolice Opola/Wrocławia

Postprzez marcel » 14 stycznia 2020, o 11:19

Chyba tylko Odra zostaje. Albo Gliwice -> Opole, albo Opole->Wrocław.
marcel

Images: 0
Dziękował/a : 126
Dziękowano: 491
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Postprzez Aktywny Tata » 14 stycznia 2020, o 11:36

marcel napisał(a):Chyba tylko Odra zostaje. Albo Gliwice -> Opole, albo Opole->Wrocław.

Dziękuję za odpowiedź ale raczej coś mniejszego szukamy.
Pozdrawiam,
Aktywny Tata

YouTube
Facebook
Aktywny Tata
nowy użytkownik, bez *

Postprzez mlodek » 14 stycznia 2020, o 17:57

Aktywny Tata napisał(a): ... Szukam ciekawej rzeki na 3-4 dniowy spływ z Dzieciakami ...
... Chodzi o dobry dojazd (2-3 godziny) z Krakowa. ...

Cześć - witam na forum.
W rejonie Opola i Wrocławia jeżeli z dziećmi i jeżeli nie Odra to trudno coś polecić dlatego odpuść ten kierunek.
Jeżeli pójdziesz śladem parametru odległości i czasu dojazdu to znajdziesz :
1 - Tanew
2 - Pilica
3 - Warta
Wszystkie te rzeki spełniają wymagane warunki (zależnie od odcinka).
Tanew poniżej Rebizantów (Szumów na Tanwii) spełnia wszystkie warunki do komfortowego pływania z dziećmi.
Pozdrawiam - Włodek
mlodek

Dziękował/a : 417
Dziękowano: 500
Dołączył/a: 07 lutego 2015
Sprzęt: canoe (Wichita- Prospector)

Postprzez peterka » 14 stycznia 2020, o 20:03

Z czystym sumieniem polecam Barycz. Bardzo malownicza rzeka i sporo zabytków techniki. Sporo miejsc do obserwacji ptaków. Nurt jest słaby ..ledwie wyczuwalny. Mam w planach powtórzyć tą rzekę. Bardzo dobrze Ją wspominam. Stawy dobre również na rower i wycieczki piesze. To płaski teren, ale niezwykle urokliwy.
http://skajfan.pl/
Co do Tanwi: kilka km przed Osuchami zaczyna się dopiero łatwa rzeka. Poniżej Rebizantów jest odcinek leśny. Podobno dziki. Nie byłem ,ale dopytywałem w wypożyczalni. Na dmuchane kajaki to podobno tak sobie.
,,Płynie sie po to - żeby płynąć" R.Polański ,, Nóż w wodzie"
peterka

Dziękował/a : 721
Dziękowano: 663
Dołączył/a: 09 sierpnia 2014
Sprzęt: Solar 410c twist 2 helios1

Postprzez Aktywny Tata » 15 stycznia 2020, o 13:37

mlodek napisał(a):
Aktywny Tata napisał(a): ... Szukam ciekawej rzeki na 3-4 dniowy spływ z Dzieciakami ...
... Chodzi o dobry dojazd (2-3 godziny) z Krakowa. ...

Cześć - witam na forum.
W rejonie Opola i Wrocławia jeżeli z dziećmi i jeżeli nie Odra to trudno coś polecić dlatego odpuść ten kierunek.
Jeżeli pójdziesz śladem parametru odległości i czasu dojazdu to znajdziesz :
1 - Tanew
2 - Pilica
3 - Warta
Wszystkie te rzeki spełniają wymagane warunki (zależnie od odcinka).
Tanew poniżej Rebizantów (Szumów na Tanwii) spełnia wszystkie warunki do komfortowego pływania z dziećmi.

Pilica była 3 lata temu
Warta miała być 2 lata temu (Wielkie Zakole Warty) ale po lokalnej wizji przed spływem okazało się, że jak biwak spoko to zejście do wody mega strome, jak dobre zejście do wody to biwak zawalony szkłem i innymi śmieciami.
Tanew - jest to jakas opcja. Musze poszukać więcej informacji.
Pozdrawiam,
Aktywny Tata

YouTube
Facebook
Aktywny Tata
nowy użytkownik, bez *

Postprzez Aktywny Tata » 15 stycznia 2020, o 16:26

peterka napisał(a):Z czystym sumieniem polecam Barycz. Bardzo malownicza rzeka i sporo zabytków techniki. Sporo miejsc do obserwacji ptaków. Nurt jest słaby ..ledwie wyczuwalny. Mam w planach powtórzyć tą rzekę. Bardzo dobrze Ją wspominam. Stawy dobre również na rower i wycieczki piesze. To płaski teren, ale niezwykle urokliwy.
http://skajfan.pl/
Co do Tanwi: kilka km przed Osuchami zaczyna się dopiero łatwa rzeka. Poniżej Rebizantów jest odcinek leśny. Podobno dziki. Nie byłem ,ale dopytywałem w wypożyczalni. Na dmuchane kajaki to podobno tak sobie.

Barycz wydaje sie bardzo monotonna. Dużo prostych odcinków, rzeka nie meandruje.
Pozdrawiam,
Aktywny Tata

YouTube
Facebook
Aktywny Tata
nowy użytkownik, bez *

Postprzez marcel » 15 stycznia 2020, o 19:33

Aktywny Tata napisał(a):
Barycz wydaje sie bardzo monotonna. Dużo prostych odcinków, rzeka nie meandruje.

O ja pierdziu. Pierwszy raz na fw pojawiła się większa maruda niż ja ;)

Zabierz dzieciaki na Wisłę od Goczałkowice-Zdrój do Krakowa.
1 dzien - Goczałkowice-> Brzeszcze. Tam jest wygodne wyjście, schodki przy wodomierzu. Płynięcia jest z pięć godzin. Rzeka wygląda jak Amazonka. W Brzeszczach prześpicie się pod wałem przeciwpowodziowym. Po drodze macie tylko jedną i to krótką przenoske na moście rurowym, a jak się przyłożycie to można go przepłynąć a nie przenosić.
2 dzień - Brzeszcze-Oświęcim. Tu na pewno znajdziecie kilka miejsc gdzie można przenocować. Rzeka jest nadal kręta, niezbyt bystra i bardzo urokliwa. Brzegi są mniej zarośnięte i więcej słońca widać. Przenosek brak.
3 dzień - Oświęcim-Kanał Łączany. Zrobicie jedną przenostkę na starorzecze przy przed Śluzą Dwory, a resztę przepłniecie przez śluzy uregulowaną drogą.
W połowie kanału Łączany jest kapitalna agroturystyka z polem namiotowym, kwaterami, przysznicami i co tam kto chce.
4 dzień - Łączany-Kraków. Po drodze dwie śluzy, jak zadzwonicie z wyprzedzeniem to wam nawet wodę przygotują. Śluzowane kosztuje 4.2pln od kajaka i na tych stopniach śluzują nawet jeden.

I wszystko się bedzie zgadać. I dystans dowozu, i miejsce do biwakowania (miejscówek wędkarskich od groma), rzeka jest momentami kręta, momentami prosta, a płynąc sztywnym kajakiem praktycznie się obnosek nie robi. Wybierzcie sobie tylko taki dzień żeby poziom wody był na wyższych stanach średnich albo pomiędzy średnim a ostrzegawczym i tyle.
marcel

Images: 0
Dziękował/a : 126
Dziękowano: 491
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Postprzez peterka » 15 stycznia 2020, o 19:36

https://youtu.be/41WnmyiUJn8 . Dla mnie Barycz jest dużo ciekawsza od Górnej Warty. Ale o gustach się nie dyskutuje ;)
peterka

Postprzez peterka » 15 stycznia 2020, o 19:44

Jest jeszcze Liswarta na 2 dni pływania z dziećmi. To absolutny nr 1 w tej części PL. Spływ można wydłużyć do Działoszyna lub dalej ...niestety szeroką i brudniejszą Wartą.
Jest jeszcze Widawka. Dla mnie rzeka 2019r.
Jest jeszcze Mała Panew...
peterka

Postprzez mlodek » 15 stycznia 2020, o 21:17

marcel napisał(a):
Aktywny Tata napisał(a):

O ja pierdziu. Pierwszy raz na fw pojawiła się większa maruda niż ja ;) ...
:shock: :D

marcel napisał(a):Zabierz dzieciaki na Wisłę od Goczałkowice-Zdrój do Krakowa.
1 dzien - Goczałkowice-> Brzeszcze. Tam jest wygodne wyjście, schodki przy wodomierzu. Płynięcia jest z pięć godzin. Rzeka wygląda jak Amazonka. W Brzeszczach prześpicie się pod wałem przeciwpowodziowym. Po drodze macie tylko jedną i to krótką przenoske na moście rurowym, a jak się przyłożycie to można go przepłynąć a nie przenosić.
2 dzień - Brzeszcze-Oświęcim. Tu na pewno znajdziecie kilka miejsc gdzie można przenocować. Rzeka jest nadal kręta, niezbyt bystra i bardzo urokliwa. Brzegi są mniej zarośnięte i więcej słońca widać. Przenosek brak.
3 dzień - Oświęcim-Kanał Łączany. Zrobicie jedną przenostkę na starorzecze przy przed Śluzą Dwory, a resztę przepłniecie przez śluzy uregulowaną drogą.
W połowie kanału Łączany jest kapitalna agroturystyka z polem namiotowym, kwaterami, przysznicami i co tam kto chce.
4 dzień - Łączany-Kraków. Po drodze dwie śluzy, jak zadzwonicie z wyprzedzeniem to wam nawet wodę przygotują. Śluzowane kosztuje 4.2pln od kajaka i na tych stopniach śluzują nawet jeden.

I wszystko się bedzie zgadać. ...
:||: Mądrego aż miło posłuchać, .... często nie dostrzegamy tego co jest najbliżej.
Pozdrawiam - Włodek
mlodek

Postprzez mlodek » 16 stycznia 2020, o 12:18

Aktywny Tata napisał(a):jak dobre zejście do wody to biwak zawalony szkłem i innymi śmieciami ...
W miejscach dogodnych do biwakowania czasem bywa różnie, rzeka temu niczym nie zawiniła tylko ludzie. Aby mieć wokół czysto parę razy zbierałem po prostu takie śmieci do worka. Wiek od 5 do 13 lat to nie takie malutkie już dzieci, wożenie sprzętu biwakowego autem dość mocno was ogranicza, rezygnujecie z atrakcyjnego biwakowania na rzecz dogodności dojazdu. Zastanawia mnie jak radzicie sobie na biwaku z potrzebami fizjologicznymi, chyba że wybieracie tylko takie miejsca gdzie istnieje odpowiednia infrastruktura z toaletami włącznie. Napisz proszę o jakie standardy chodzi wtedy będzie łatwiej o podpowiedzi i unikniemy żartobliwych komentarzy o marudzeniu.
Napisałeś w innym wątku "Zaliczone rzeki : wieprz, Nida, Pilica, Czarna Hańcza", zapytam nieśmiało jak udało się wam z dziećmi przepłynąć w ciągu paru dni np. Pilicę, np. Wieprz ?. Fakt przepłynięcia kilkudziesięciu kilometrów danej rzeki nie jest powodem aby rezygnować z innego nie mniej pięknego jej odcinka.
Pozdrawiam - Włodek
mlodek

Postprzez Aktywny Tata » 20 stycznia 2020, o 10:21

mlodek napisał(a):W miejscach dogodnych do biwakowania czasem bywa różnie, rzeka temu niczym nie zawiniła tylko ludzie. Aby mieć wokół czysto parę razy zbierałem po prostu takie śmieci do worka.

Zgadza się w 100%. Zawsze jak wpadamy na biwak to zaczynamy od sprzątania, a worki wywozimy do najbliższego miasteczka. Ale... jeśli na plaży w piasku jest ogromna ilość kawałków szkła z rozbitych butelek to sorry ale nie wpuszcze tam dzieciaków...
mlodek napisał(a): Wiek od 5 do 13 lat to nie takie malutkie już dzieci, wożenie sprzętu biwakowego autem dość mocno was ogranicza, rezygnujecie z atrakcyjnego biwakowania na rzecz dogodności dojazdu.

Zaczynaliśmy 5 lat temu kiedy najstarsze dzieciaki miały 5-6 lat. Z ekipy 9 osobowej tylko 3 miało doświadczenie w spływach. Nikt nie miał sprzętu pod kajak - większośc miała duże materace dmuchane, namioty kempingowe z Dekla, duże śpiwory i kuchenki. Ja powoli zbieram sprzęt który zmieści się do kajaka. Druga sprawa to kwestia bezpieczeństwa - w razie problemów bierzesz auto i jedziesz do lekarza, szpitala, apteki.

mlodek napisał(a): Zastanawia mnie jak radzicie sobie na biwaku z potrzebami fizjologicznymi, chyba że wybieracie tylko takie miejsca gdzie istnieje odpowiednia infrastruktura z toaletami włącznie. Napisz proszę o jakie standardy chodzi wtedy będzie łatwiej o podpowiedzi i unikniemy żartobliwych komentarzy o marudzeniu.

Wieprz 3 noclegi: 2 x ToyToy, 1 x saperka i lasek.
Nida 4 noclegi: na każdym była sławojka.
Pilica: 4 noclegi i 4 x saperka i lasek
Czarna Hańcza: sławojki

mlodek napisał(a): Napisałeś w innym wątku "Zaliczone rzeki : wieprz, Nida, Pilica, Czarna Hańcza", zapytam nieśmiało jak udało się wam z dziećmi przepłynąć w ciągu paru dni np. Pilicę, np. Wieprz ?. Fakt przepłynięcia kilkudziesięciu kilometrów danej rzeki nie jest powodem aby rezygnować z innego nie mniej pięknego jej odcinka.

Rzeczywiście, nie przepłynęliśmy ich w całości.
Biała Nida+Nida od Mniszka do Starych Kotlic
Pilica od Maluszyna do Przedborza
Czarna Hańcza od Czerwonego Folwarku do Jeziora Mikaszewo
Wieprz od Obroczy do Szczebrzeszyna

Chyba właśnie podsunąłeś mi pomysł... Biała Nida...
Pozdrawiam,
Aktywny Tata

YouTube
Facebook
Aktywny Tata
nowy użytkownik, bez *

Postprzez Kowboj » 20 stycznia 2020, o 22:27

Pomiędzy Opolem a Wrocławiem a właściwie Brzegiem do Odry wpada Nysa Kłodzka, z wodą górską już mało ma wspólnego, no ale jest i nieco utrudnień (jeziora z zaporami, elektrownie) . TAka tam moja drobna sugestia, akurat nikt nie wymienił tej rzeki ;-)
Kowboj
**

Dziękował/a : 64
Dziękowano: 43
Dołączył/a: 19 lutego 2016
Sprzęt: kajaki

Powrót do Poszukuję ekipy, towarzystwa. Wybieram się...