| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Stojak do ogniska

Sprzęt turystyczny, biwakowy.

Stojak do ogniska

Postprzez McArthur » 30 stycznia 2020, o 22:06

Witam

Kto używa trójnogu do ognia, lekkiego, z aluminium? Takiego z Aliexpress. Wydaje się mi mały. z cech użytkowych - to że składany i lekki to zaleta. 10 kg udźwigu w całości wystarcza, bo max 3l garnek ma wisiec pod nim. Zna ktoś taki o wys. 100-120 cm?

Obrazek
McArthur

Dziękował/a : 49
Dziękowano: 303
Dołączył/a: 15 grudnia 2013
Sprzęt: Canoe, Brig 500 50KM

Re: Stojak do ogniska

Postprzez Mat » 1 lutego 2020, o 19:28

Jakby co, to w marketach i na alledrogo masz stalowe trójnogi za 120-150 złociszy, wysokość ok 160-170. Niektóre z rusztem grillowym i paleniskiem na nóżkach. Trza by zobaczyć czy rurki mają opcję składania np na pół.
Sam się przymierzam do takiego z paleniskiem, co by trawy na ogrodzie nie niszczyć i móc podwiesić kociołek ok 3-5l.
Niższego raczej bym nie brał, bo może być problemem temperaturowym.
Mat

Images: 0
Dziękował/a : 94
Dziękowano: 307
Dołączył/a: 08 sierpnia 2013
Sprzęt: nifty 385, adventure plus

Postprzez marcel » 2 lutego 2020, o 14:17

Jeśli aluminiowy to nie może być mały. Ten materiał zaczyna mięknąć już przy 170-200 stopniach. Płomień z ogniska ma ok 400-450 stopni. Przy nogach ustawionych blisko źródła ciepła, zaczną osiadać pod ciężarem garnka. Rozstaw nóg musi być na tyle duży żeby płomień do nich nie dochodził.

Takie ognisko jak na zdjęciu pokazałeś, może już uszkodzić stojak. Lepiej by było machnąć coś z rurki nierdzewnej 10x1. Wtedy metrowy stojak wyjdzie jakieś 1,2-1.3kg i na pewno nie klęknie.
marcel

Dziękował/a : 98
Dziękowano: 395
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Postprzez McArthur » 2 lutego 2020, o 22:25

jak myślisz, Rurka miedziana się nada?

Bo faktycznie o rurkach nie pomysałem. Z prętów to za ciężkie, a ja nawet do łódki, nie chce nic super ciężkiego ( wystarczy ze inne fanaberie ważą)
McArthur

Postprzez marcel » 2 lutego 2020, o 22:38

Miedź zaczyna się poddawać dopiero przy 400-500 stopniach. Więc jeśli tylko nie wstawiasz nóg bezpośrednio w żar to nie osadzie.

No i miedziucha świetnie cieplo rozprowadza.
marcel

Dziękował/a : 98
Dziękowano: 395
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Postprzez McArthur » 2 lutego 2020, o 23:22

to ze szybko przewodzi ciepło to wiem. To znana cecha miedzi. Muszę pomyśleć czy zrobię to tylko na wtyk, składane, czy twardy lut pusci przy ognisku. Bo bedę chciał zrobić jak wędkę składaną na tulejki
McArthur

Postprzez glynu » 17 lutego 2020, o 21:02

Mamy taki stojaczek z logo mil-tec na pokrowcu, czyli wyprodukowany daleko na wschodzie.
Na styk mieści się 6 litrowy kociołek węgierski. Przy ognisku dostosowanym do wymiarów naczynia, trójnóg nie nagrzewa się do miękkości ;)

https://photos.app.goo.gl/Gwk93QZ1FXemidLt8

Na fotach zebra 16 cm. Trójnóg dobrze współgra z paleniskiem z podstawki do gotowania na parze z ikeły. Gwint nie jest integralną częścią pojedynczego segmentu, a jest do niego dociśnięty mechanicznie (nie wiem jak to ubrać w słowa).
Bojałem się, bo tamój za miedzą, gdzie stajły przyczepy to same rozpuśne baby były!
glynu

Dziękował/a : 10
Dziękowano: 123
Dołączył/a: 06 czerwca 2014
Sprzęt: canoe

Powrót do Sprzęt biwakowy