| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Potok Pogoria [Śląskie]

Spis polskich rzek podział, spis według województw.

Potok Pogoria [Śląskie]

Postprzez marcel » 18 stycznia 2020, o 18:19

Potok Pogoria to taka rzeka nie rzeka, co ma kilka źródeł, po drodze rozdziela się i łączy, raz nawet krzyżuje się sama ze sobą bez mieszania, a na koniec uchodzi do Czarnej Przemszy zaraz przed sezonowym kąpieliskiem.
Pomimo tego że jest stosunkowo krótka i mała, będzie ciekawa do przepłynięcia. Ale musi być cieplej, bo kilka razy będzie trzeba wysiadać, a moczyć nogi w wodzie co ma zero stopni to przyjemność żadna.
Objeździłem ją i obejrzałem. Najbardziej obiecująca jest taka trasa:

Mapa
Obrazek

Kilometraż.

0.00 km - początek na jeziorze Pogoria 3, zaraz obok wypożyczalni kajaków, szerokość ok 2.5m, głębokość 50cm.
0.06 km - przelew rurowy pod mostem, konieczna przenoska górą [1], za mostem szerokość ok 1.5m.
0.10 km - kładka z podkładu kolejowego [1b] jakieś 20cm nad wodą, trzeba przerzucić górą.
0.40 km - most pod ścieżką rowerową [2], rurowy, można próbować przepłynąć wąskim kajakiem
0.62 km - kolejny most pod ścieżką rowerową [3] , zaraz za nim przepust na gazociąg [4]. Przenoska 20m.
0.76 km - miejsce połączenia potoków i zaraz za nim dawny most kolejowy [5], można przepłynąć dołem. Od tego miejsca rzeka ma ok 3m szerokości.
1.07 km - most pod ścieżką rowerową [6]. Można przepłynąć ale lepiej wyjść w wody w tym miejscu i przenieść aż za syfon.
1.14 km - syfon [7], przenoska górą, wodowanie za z bardzo stromych betonowych ścian ok 1.5m. Za syfonem zwęża się do 2m.
1.38 km - kładka dla pieszych i most na ul Robotniczej, przepływalne dołem.
1.89 km - dawny most kolejowy [7b], do przepłynięcia dołem. Odcinek od mostu na Robotniczej do tego mostu, jest mocno zaśmiecony na brzegach, w nurcie leży kilka pni drzew. Nie wygląda żeby trzeba obnosić brzegiem, ale troche się trzeba poszarpać. Z kolei za tym mostem kolejowym rzeka jest dobrze utrzymana, czysta, z większą głębokością i szerokością ok 4m.
2.20 km - przepust rurowy ze spiętrzeniem [8], krótka przenoska, zaraz za nim Pogoria łączy się sama ze sobą. Konkretnie z tym ciekiem, który wcześniej płynął górą syfonu.
2.24 km - most - do swobodnego przepłynięcia, zaraz za nim ujście wody z oczyszczalni. Czysta i nie śmierdzi.
2.33 km - most - do swobodnego przepłynięcia. Od tego miejsca rzeka zwęża się do ok 3m, głębokość waha od 0.2 do 0.6m i tak już zostaje do końca.
2.64 km - drugie ujście wody z oczyszczalni
3.41 km - most pod ulicą Siemiońską. Zaraz przed nim, nisko położona rura - jakieś 60cm nad lustrem wody
4.24 km - zwężka i próg [9] około 80cm
4.26 km - ujście do Czarnej Przemszy

Zdjęcia

Obrazek
Początek z jeziora Pogoria 3.

Obrazek
Rzeka za kładką.

Obrazek
Most pod kładką rowerową [3]

Obrazek
Kolejny most pod ścieżką rowerową [6]

Obrazek
Syfon [7]

Obrazek
Dawny most kolejowy [7b]

Obrazek
Przepust rurowy i złączenie potoków [8]

Obrazek
Wylot wody z oczyszczalni.

Obrazek
Rzeka poniżej oczyszczalni.

Obrazek
Rzeka za mostem na ulicy Siemiońskiej.

Obrazek
Ostatni próg [9] i ujście
marcel

Images: 0
Dziękował/a : 98
Dziękowano: 395
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Re: Potok Pogoria [Śląskie]

Postprzez grzeszko » 7 lutego 2020, o 15:41

Płynąłem nim w grudniu 2018. Krótki kawałek do odnogi idącej na Zieloną. Tam trzeba przenieść i płynąć prosto. Wprawdzie przy starych kamienicach leżą w wodzie różne sprzęty (np. Lodówka), ale do sforsowania. Przy samym ujściu do Przemszy płynie szybko, a tam jest ten próg, a za nim parę miesięcy temu pojawiła się zwałka.
grzeszko
**

Dziękował/a : 18
Dziękowano: 25
Dołączył/a: 08 maja 2018
Sprzęt: kajaki pneumatyczne

Postprzez marcel » 8 lutego 2020, o 12:06

Planuję to spłynąć wiosną. Tak żeby było ciut więcej wody, bo teraz to miejscami do kostek jest, i trochę więcej zieleni żeby śmieci nie było tak widać. Byłem tam rowerowo jeszcze raz, wyzbierałem trochę śmiecia - 2 worki 60 litrów, na odcinku od Pogorii do tego mostu przy rondzie przy parku Zielona. Ale to kropla w morzu. Nie da rady wyzbierać tego co leży przy starych kamienicach.
marcel

Images: 0
Dziękował/a : 98
Dziękowano: 395
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Postprzez grzeszko » 10 lutego 2020, o 00:07

Napisz jak będziesz płynął, to też się piszę. Termin w zasadzie jest mi obojętny. Wcześniej można by się umówić i usunąć tę zwałkę która jest za końcowym progiem. Tam przed tym syfem, przed kamienicami, między taką kładką a mostem idzie w wodzie jakiś kabel. Był nawet okres, że tak dziwnie wisiał.
grzeszko
**

Dziękował/a : 18
Dziękowano: 25
Dołączył/a: 08 maja 2018
Sprzęt: kajaki pneumatyczne

Powrót do podział według województw