| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Jaki termos kupić?

O tym z czego, jak, na czym i w czym przyrządzać jedzenie.

Re: Jaki termos kupić?

Postprzez marcel » 6 maja 2020, o 17:20

mlodek napisał(a):Byłem kilka lat temu na spływie na którym jeden z uczestników (strażak) używał racji żywnościowych podgrzewanych autonomicznie (samoczynnie).
Jeżeli było to coś z aprowizacji strażackich to może @strażowy posiada tę odpowiednią wiedzę ?.

Racja żywnościowa CBorg. Podwójna puszka, między ściankami mieszanka związków żelaza, węgla i jeszcze czegoś (patent).
Dobre jako jedzenie naprawdę ostatniej szansy, bo cena jest zabójcza.
marcel

Images: 0
Dziękował/a : 119
Dziękowano: 455
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Postprzez Waho » 7 maja 2020, o 07:54

Przeczytałem, obejrzałem reklamy o termosach i doszedłem do wniosku że mój biedronkowy,
jest prawie tak samo dobry jak te za stówę lub więcej.

Ma jedną dobrą zaletę, jak się popsuje wyrzucam i kupuje nowy, przez ostatnie 10 lat
wyrzuciłem jeden, około 4 lata temu.
Waho

Dziękował/a : 403
Dziękowano: 214
Dołączył/a: 25 sierpnia 2013
Sprzęt: Łódka, deska SUP, kanu.

Postprzez mlodek » 7 maja 2020, o 09:01

marcel napisał(a):
mlodek napisał(a):Byłem kilka lat temu na spływie na którym jeden z uczestników (strażak) używał racji żywnościowych podgrzewanych autonomicznie (samoczynnie).
Jeżeli było to coś z aprowizacji strażackich to może @strażowy posiada tę odpowiednią wiedzę ?.

Racja żywnościowa CBorg. Podwójna puszka, między ściankami mieszanka związków żelaza, węgla i jeszcze czegoś (patent).
Dobre jako jedzenie naprawdę ostatniej szansy, bo cena jest zabójcza.

A widzisz ! - teraz już wiem.
Mądrego to aż miło poczytać. :D
Pozdrawiam - Włodek
mlodek

Dziękował/a : 359
Dziękowano: 433
Dołączył/a: 07 lutego 2015
Sprzęt: canoe (Wichita- Prospector)

Postprzez Maga » 7 maja 2020, o 12:52

Od lat co najmniej pięciu (lub dłużej, może sześciu, siedmiu, nie pamiętam dokładnie) używam termosu firmy PRIMUS i nie mam żadnych zastrzeżeń.
Herbata zrobiona wczesnym rankiem po całym dniu na mrozie wieczorem była jeszcze mocno ciepła. Nie kapie, nie leje się, uszczelka nie puszcza. Czegóż można chcieć więcej od termosu.

termos.jpg
termos.jpg (3.15 KiB) Przeglądane 321 razy
http://panirybka.blogspot.com

Maga w kajaku - mapa

"Teraz prędko, zanim dotrze do nas, że to bez sensu"
Maga

Dziękował/a : 1019
Dziękowano: 997
Dołączył/a: 15 lutego 2014
Sprzęt: Helios II, Katana Action 10.4

Postprzez mlodek » 8 maja 2020, o 01:51

Maga napisał(a):Od lat co najmniej pięciu (lub dłużej, może sześciu, siedmiu, nie pamiętam dokładnie) używam termosu firmy PRIMUS i nie mam żadnych zastrzeżeń.
Herbata zrobiona wczesnym rankiem po całym dniu na mrozie wieczorem była jeszcze mocno ciepła. Nie kapie, nie leje się, uszczelka nie puszcza. Czegóż można chcieć więcej od termosu ...

(Cytat przypadkowy a uwaga bardzo ogólna)

Piszecie: nie cieknie, uszczelka dobra, długo utrzymuje temperaturę ... ... itp. + firma "XXXXX"
Jako zalety wymieniacie brak wad.

Termos musi dobrze izolować : A - termicznie, B - mechanicznie ( tylko tyle ! ), jakakolwiek wada dyskwalifikuje dany termos.
Mam 3 termosy różniące się pojemnością oraz średnicą otworu wlewowego : 0,5, 1,0, 1,2 l , butelkowy, klasyczny, obiadowy.
Najmłodszy ma 7, średni ok. 10, najstarszy ponad 20 lat, używam ich głównie zimą.
Nie wyobrażam sobie żeby któryś nie spełniał jednej z 2 banalnie prostych funkcji: szczelność + izolacja termiczna.
Przed chwilą z ciekawości obejrzałem je ze wszystkich stron, na żadnym nie ma nazwy producenta, jest tylko "made in ..." (kraje europejskie).

Jestem bardzo zawiedziony - wybaczcie mi, niestety nie mogę polecić żadnej konkretnej "marki". ;)
Pozdrawiam - Włodek
mlodek

Postprzez Maga » 8 maja 2020, o 08:57

Włodku, co prawda rozumiem twoje intencje, aczkolwiek wątki o sprzęcie służą również temu, żeby polecać dobre marki.
Markę, którą poleciłam, można znaleźć w sklepach turystycznych i kupić. Marki no name mają to do siebie, że można je kupić gdziekolwiek, ale nigdzie konkretnie. I nie ma pewności, że będą odzwierciedleniem wspaniałości twojego termosu.
Są termosy (i każdy inny sprzęt), które nie spełniają swoich podstawowych funkcji i przed tymi ostrzegamy. Są termosy (i inny sprzęt), które należy chwalić za brak wad.

Mam mało w kieszeni wolnych pieniędzy i te wątki są po to, żeby nie kupować w ciemno. Może akurat miałeś szczęście do termosu kupionego w sklepie AGD, na targu czy np. w jakimś sklepie z używaną odzieżą (tam też można trafić dobry sprzęt, a nawet bardzo dobry). Ale to wciąż jest ruletka.
Czy możesz wskazać, gdzie kupiłeś termos ten, co ma 20 lat, żebyśmy nie musieli kupować markowego?

Maga w kajaku - mapa

Maga

Postprzez Maga » 8 maja 2020, o 09:05

Waho napisał(a):Przeczytałem, obejrzałem reklamy o termosach i doszedłem do wniosku że mój biedronkowy,
jest prawie tak samo dobry jak te za stówę lub więcej.

Ma jedną dobrą zaletę, jak się popsuje wyrzucam i kupuje nowy, przez ostatnie 10 lat
wyrzuciłem jeden, około 4 lata temu.

Bardzo nie lubię niczego wyrzucać. Skoro przez ostatnie 10 lat wyrzuciłeś już jeden termos 4 lata temu, to znaczy że termos służył ci 6 lat i trzeba go było wyrzucić. To jak dla mnie dyskwalifikuje termos biedronkowy całkowicie. Mój służy mi ok. 6 lat i nadal nie muszę go wyrzucać. Wówczas kosztował jakieś 60 zł.

Maga w kajaku - mapa

Maga

Postprzez mlodek » 8 maja 2020, o 12:45

Maga napisał(a):Włodku, co prawda rozumiem twoje intencje, aczkolwiek wątki o sprzęcie służą również temu, żeby polecać dobre marki.
Markę, którą poleciłam, można znaleźć w sklepach turystycznych i kupić. Marki no name mają to do siebie, że można je kupić gdziekolwiek, ale nigdzie konkretnie. I nie ma pewności, że będą odzwierciedleniem wspaniałości twojego termosu.
Są termosy (i każdy inny sprzęt), które nie spełniają swoich podstawowych funkcji i przed tymi ostrzegamy. Są termosy (i inny sprzęt), które należy chwalić za brak wad.

Mam mało w kieszeni wolnych pieniędzy i te wątki są po to, żeby nie kupować w ciemno. Może akurat miałeś szczęście do termosu kupionego w sklepie AGD, na targu czy np. w jakimś sklepie z używaną odzieżą (tam też można trafić dobry sprzęt, a nawet bardzo dobry). Ale to wciąż jest ruletka.
Czy możesz wskazać, gdzie kupiłeś termos ten, co ma 20 lat, żebyśmy nie musieli kupować markowego?

Uprzedzałem że uwaga jest ogólna a cytat przypadkowy (mógł być każdy).
Część przekazu była między wierszami - to fakt. Nie do końca czytelna ? - pisana tuż po 16 godzinach pracy i w środku nocy.
Nie pisałem o "wspaniałości mojego termosu", raczej o prostocie termosu jako sprzętu, że coś takiego trudno a jednak można fabrycznie zepsuć.
Takie celowe partactwo nie mieści mi się w głowie.
Mam zwyczaj (fobię ?) usuwania wszelkich "metek", marki się jednak wycwaniły, swoje loga malują coraz większe i w bardzo trwały sposób.
Dziękuję za informację o nadrzędnej funkcji wątku.
Pozdrawiam - Włodek
mlodek

Postprzez Maga » 8 maja 2020, o 13:21

mlodek napisał(a):raczej o prostocie termosu jako sprzętu, że coś takiego trudno a jednak można fabrycznie zepsuć.

Zgoda, powinno być tak, że z zasady wszystkie termosy są dobre, a dyskutuje się np. tylko o cenie i zewnętrznej formie. No ale tak nie jest. Czy jednak można mówić o celowym partactwie? Ktoś celowo stoi przy taśmie z uszczelkami i robi dziurki? Z drugiej zaś strony są przecież jakieś kontrole jakości, a może już nikt tego nie sprawdza przed wypuszczeniem na rynek?

Maga w kajaku - mapa

Maga

Postprzez mlodek » 8 maja 2020, o 14:02

Maga napisał(a):
mlodek napisał(a):raczej o prostocie termosu jako sprzętu, że coś takiego trudno a jednak można fabrycznie zepsuć.

... Ktoś celowo stoi przy taśmie z uszczelkami i robi dziurki? Z drugiej zaś strony są przecież jakieś kontrole jakości, a może już nikt tego nie sprawdza przed wypuszczeniem na rynek?

Np. zastosowanie zakrętki (korka) czy uszczelki, wykonanych z gorszego ale tańszego materiału.
Taki drobny "psikus" ma decydujący wpływ na funkcjonowanie całości i ostateczną opinię o produkcie.
Drobna jednostkowa oszczędność liczona w setkach tysięcy lub milionach daje producentowi duże korzyści.

Widoczne jest pozbywanie się rzeczy które są sprawne ale np. w niemodnym już kształcie lub kolorze.
Ja również nie lubię pozbywać się rzeczy dobrych tylko dlatego że mają już X lat.
Ich długoletnia sprawność jest często wynikiem wcześniejszej lepszej "polityki jakościowej".

Swoją drogą termos będący uczestnikiem wielu wypraw, mimo że podrapany i poobijany, przywołuje wyglądem mnóstwo pięknych wspomnień.
Pozdrawiam - Włodek
mlodek

Postprzez Mat » 8 maja 2020, o 15:51

Dorzucę swoje trzy grosze i ja.
Mam dwa różne termosy, które mi sprezentowano lata temu. Teoretycznie oba próżniowe i spełniają Twoje Wlodku warunki ale porównując do teoretycznie takich samych markowych nie ma różnicy w wyglądzie, natomiast różnica w trzymaniu temperatury jest znaczna.
Więc o co chodzi, co zawiodło i gdzie?
I czasem zadaję sobie pytanie - dlaczego ja na zimowym spływie mam letnie, a kolega w markowym nadal gorące, jeśli otwieraliśmy je tyle samo razy. A że żal wyrzucić, bo jednak w teorii nic mu nie dolega i coś tam działa to nadal służy. A jak kupię nowy markowy to tamte będą zbierać kurz i zajmować miejsce na półce...
I pewnie najbliższej zimy tak się stanie, bo jednak jest tutaj różnica. I to spora. A dzięki wpisom mogę wybrać ten sprawdzony.
Mat

Dziękował/a : 108
Dziękowano: 358
Dołączył/a: 08 sierpnia 2013
Sprzęt: nifty 385, adventure plus

Postprzez mlodek » 8 maja 2020, o 18:04

Mat napisał(a):... Teoretycznie oba próżniowe i spełniają Twoje Wlodku warunki ...
Wyraźnie wcześniej napisałem :
mlodek napisał(a):... Termos musi dobrze izolować : A - termicznie, B - mechanicznie ( tylko tyle ! ), jakakolwiek wada dyskwalifikuje dany termos ...
Dodam dla jasności : jakakolwiek wada z wymienionych "A" lub "B" dyskwalifikuje termos jako izolator.
"dobrze" oznacza jak najlepiej a nie miernie. W termosie tylko to jest dla mnie ważne.

Jakie są zatem inne moje warunki ? - pytam bo nie rozumiem co masz na myśli.
Aha !, że nie przywiązuję wagi do logo ? - nie przywiązuję bo logo nie jest izolatorem.

Ps. - Szsy ja niewbryjasznje pyisze ? :)
Pozdrawiam - Włodek
mlodek

Postprzez Mat » 8 maja 2020, o 19:10

Dlatego napisałem: ...teoretycznie...
Mat

Dziękował/a : 108
Dziękowano: 358
Dołączył/a: 08 sierpnia 2013
Sprzęt: nifty 385, adventure plus

Postprzez miandas » 8 maja 2020, o 19:25

Zgadzam się z tezą, że podobny sprzęt różnych firm na różną jakość. Cena jest pewnym wyróżnikiem ale bywa myląca.
Jeśli chodzi o zakupy sprzed xx lat. Kiedyś szło się do sklepu i kupowało po prostu "termos". To Trygław decydował, czy dostaniemy coś dobrej jakości. Osobną kwestią jest zaprogramowane starzenie się produktu. To zwykle chamstwo ale podobno Marek Aureliusz mawiał, że należy rozpoznawać rzeczy, które możesz zmienić od tych, których zmienić nie możesz.
Zaś jeśli chodzi o ten cholerny termos... Na pewno wybiorę zakręcany, a nie wciskany.
Z mojego (link wyżej) jestem zadowolony.
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
miandas

Dziękował/a : 2260
Dziękowano: 540
Dołączył/a: 24 czerwca 2015
Sprzęt: Solar 410, OldTown Camden120

Poprzednia strona

Powrót do Kuchnia