| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Można panikować

Wszystko co dotyczy ekologii, czyli nas wszystkich.

Re: Można panikować

Postprzez marcel » 10 czerwca 2020, o 19:33

Stiopa napisał(a):
Ra$ napisał(a):jedno sprostowanie: to nie ja pisałem że 2/3 marnuje się, takich danych nie mam.

To akurat był mój błąd w cytowaniu, już poprawione ;)

Z tym marnowaniem to dopiero jest majstersztyk. Pracowałem w firmie która produkuje osprzęt elektroenergetyczny. Robią wszystko od domowego pstryczka od światła, po generatory w elektrowniach. No i zrobili taką analizę. Tyle wychodzi z generatora, potem tracimy podbijając napięcie do wartości przesyłowych, potem tracimy obniżając napięcie do wartości użytecznych, po drodze jeszcze grzejemy kable i wychodzi że 2/3 poszło w ciepło.
No i co z tym fantem zrobić? Popracować nad zmniejszeniem ilości stopni podnoszenia/obniżania napięcia? Może zaproponować klientowi grubsze kable (mniejszy opór), albo wspierać instalacje rozproszone? 2/3 całej energii jaką produkuje ludzkość to spory kawałek tortu, urwanie stamtąd pojedyńczych procentów to są milionowe oszczędności.

Zamiast tego wdrożono program, oszczędzania energii u klienta końcowego. Argumentacja? Każdy W mniej u klienta, to 3 W mniej na stratach. Myk jest tylko taki, że nawet jeżeli klient zaczyna oszczędzać, to energia idzie w straty, bo nikt nie będzie spowalniał generatowów na elektrowni. Troche skoczy napięcie, troche kable się podgrzeją bardziej i już.

To jest greenwashing na ekstremalną skalę ;)
marcel

Images: 0
Dziękował/a : 120
Dziękowano: 470
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Postprzez RobertP » 10 czerwca 2020, o 19:59

[mapa][/mapa]
Stiopa napisał(a): Jest taki fajny cytat z Pratchetta, że kiedy porządek i cywilizacja przestaje działać, ludzie są gorsi od owiec. Owce po prostu biegną, nie gryzą owiec biegnących obok..

Podobne było w Facetach w Czerni

"A person is smart. People are dumb, panicky dangerous animals and you know it. "

Osoby są mądre. Ludzie to głupie, panikujące, niebezpieczne zwierzęta i wiesz o tym.
RobertP

Dziękował/a : 296
Dziękowano: 168
Dołączył/a: 01 marca 2016
Sprzęt: Gumotex Solar

Postprzez rawa » 10 czerwca 2020, o 20:22

2/3 to więcej niż pół litra.
Tego nie wiedziałem że aż takie straty.
Rządzący szukają nowych podatków, to podrzucę jeden pomysł, skoro efektywność zużycia energii elektrycznej jest tak niska , to czemu właściciel instalacji solarnej może odebrać aż 80% energii którą wyprodukował, trzeba lekko przyhamować bo za dobrze idzie.
Coś mi się zdaje że gdybyśmy kupili cała energię za miedzą to byłoby taniej bez tych smogów ,importu węgla , nierentownych kopalń.
Ale wiadomo niezależność energetyczna ważna rzecz.
Nasza infrastruktura jest praktycznie do wymiany a nic poza usuwaniem skutków awarii się nie dzieje.
Co to oznacza wiadomo trzeba będzie zapłacić więcej za kWh , teraz jest coś 0,66 zł , jak byłoby po 1 zł , byłoby wiadomo ile kto zużywa.
Chociaż nie bo tam chyba 2 stawki przesyłowe i abonament jeszcze bez rtv oprócz samej energii , jaki to pojebany kraj.
Ciekawe kto komu zrobił copy copy systemu rozliczeń Enea Pgnig czy odwrotnie.

energ.jpg
energ.jpg (79.39 KiB) Przeglądane 182 razy
rawa
Jeżeli czegoś nie wolno a bardzo się chce, to można.
Nie walcz z wiatrem, rozłóż ręce i spróbuj dzięki niemu szybować.
rawa

Dziękował/a : 224
Dziękowano: 441
Dołączył/a: 22 września 2015
Sprzęt: INTEX EX5 modyfikowany GMO

Poprzednia strona

Powrót do Eko rozmowy